Bizi Takip Edin

Bilim

100 Dolarla Unutkanlık Derdine Son

Yayınlandı

üzerinde

Kişisel eşyalarımızı kaybetmek en büyük dertlerimizden bir tanesidir. Özellikle anahtarlar, cüzdan, cep telefonu gibi cihazlarımızı koyduğumuz yeri bir kere kaybedince saatler süren aramalar bile sonuç vermeyebilir. Amerikalı bir girişim şirketi tarafından üretilen dünyadaki en minik eşya takip çipi sayesinde artık eşyaların kaybolması tarih oluyor.

100-dolarla-unutkanlik-derdine-son1
Amerikalı bir girişim şirketi olan İnformu’nun geliştirmiş olduğu takip çipi sayesinde kaybedilen kişisel eşyaların yer tespiti yapılıyor ve kolay bir şekilde bulunması sağlanıyor.
Uyarı mesajı veren cihaz akıllı telefonlarla uyumlu bir şekilde çalışan çipi aracılığıyla bagaj, çanta, cüzdan, anahtar gibi cihazları kolayca bulabiliyor. Geliştirilen çipin bundan önce üretilen muadillerinden farkı, üzerine yerleştirilen eşyadan uzaklaşıldığında sahibine uyarı göndererek bilgilendirme sağlaması.hd-unutkanli-101802DJ
Yeni geliştirilen bu çip sayesinde hava alanları, otobüs terminalleri gibi kalabalık mekanlarda kişisel eşyaların kaybedilme riski sıfıra inmiş oluyor. Takip çipi, ufak olması ve kullanım kolaylığı sayesinde yalnız bagajlar için değil, bisikletler, evcil hayvanlar için de kullanılabilir. 6 farklı ana renge sahip olan takip çipi, bu renklerle kişisel eşyalarla renk uyumu sağlayarak görünmez de olabiliyor. Şarjlı batarya ile çalışan çip ömür boyunca kullanım sağlayabiliyor. Aralık ayında piyasaya sürülmesi planlanan çipin satış fiyatının 100 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Geliştirilen çipin artık eşya kaybetmeye son vereceği ve yeni özellikleriyle tüm muadillerinden daha gelişmiş bir cihaz olduğu söyleniyor.
Kaynak: http://www.haber7.com/bilim/haber/2326195-sadece-100-dolara-unutkanlik-tarih-oluyor

Devamını Oku
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilime Göre Nasıl Mutlu Olunur?

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Son yirmi yılda pozitif psikoloji hareketi, mutluluk, insan potansiyeli ve gelişme bilimi ile ilgili bir psikolojik araştırma yürüttü. Bu hareket, psikologların sadece zihinsel hastalıkları araştırmakla kalmayıp aynı zamanda yaşamı değerli kılan şeyleri de araştırması gerektiğini savunuyor .
Pozitif psikolojinin kurucu babası Martin Seligman, mutluluğun , sevinç, heyecan ve memnuniyet gibi olumlu duyguların sıkça yaşanmasına sebebiyet verdiğini, daha derin anlam ve amaç duygularıyla insanı birleştirdiğini anlatıyor . Bu fikir, şimdiye kadar olumlu bir zihniyet ve geleceğe yönelik iyimser bir bakış açısı getirdi. En Önemlisi, mutluluk uzmanları, mutluluğun istikrarlı, değişmez bir niteliğe sahip olmadığını, üzerinde çalışılarak geliştirilecek bir şey olduğunu ortaya koydu.

Martin Seligman, psikoloji alanında elde ettiği bulgulara dayanarak son dört seneden beri mutluluk atölyeleri yürüttüğünü kaydediyor. Atölyelerin son derece eğlenceli olduğuna değinen Seligman, “Mrs Happy” olarak ün kazandım, ancak istediğim son şey, her zaman mutlu olduğumu düşünmeniz. Mutlu bir yaşam için gayret etmek bir şeydir, ancak her zaman mutlu olmaya çalışmak gerçekçi değildir” açıklamasında bulundu.
Son zamanlarda yapılan araştırmalar, psikolojik esnekliğin daha fazla mutluluk ve refahın anahtarı olduğunu gösteriyor. Örneğin, duygusal deneyime açık olmak ve rahatsızlık olma durumlarınıtolere etme yeteneği, daha zengin, daha anlamlı bir varlığa doğru hareket etmemizi sağlayabilir.
Çalışmalar göstermiştir ki hayatımızdaki koşullara nasıl cevap verdiğimiz mutluluğumuz üzerinde direkt bir etkiye sahiptir. Kısa vadede stres, hüzün ve endişenin yaşanması, uzun vadede mutlu olamayacağımız anlamına gelmiyor.
Felsefi olarak mutlu, hedonistik ve eudaimonic olmak üzere iki yol vardır. Hedonistler, mutlu bir yaşam sürmek için zevki en üst düzeye çıkarmayı ve ağrıdan kaçınmamız gerektiğini düşünüyorlar. Bu görüş, insanların iştahını ve arzularını tatmin etmekle ilgili olmakla birlikte genellikle kısa ömürlüdür.

Buna karşılık, eudaimonic yaklaşım uzun bir ömre sahiptir. Bu görüş iyilik, adalet, dürüstlük ve cesaretle hayatınızın anlamını ve potansiyelini bulmanız gerektiğini savunuyor.
Mutluluğu hedonist anlamda görürsek, mutlu olabilmek yeni haz ve deneyimler aramaya devam etmeliyiz. Ayrıca ruh halimizi yüksek tutmak için hoş olmayan ve acı verici duyguları en aza indirmeye çalışmalıyız.
Ancak eudaimonic yaklaşımı ele alırsak, güçlü olduğumuz şeyleri kullanarak kendimize daha büyük bir katkıda bulunmaya çalışırız. Bu bazen tatsız deneyimler ve duygular içerebilir, ancak sık sık daha derin sevinç ve mutluluklara neden olur . Öyleyse mutlu bir yaşama liderlik etmek, zor zamanlardan kaçınmak değildir. Bu, olumsuzluklara elde ettiğimiz deneyimle büyümemizi sağlayacak bir şekilde cevap verebilmektir.
Araştırmalar, olumsuzluklar yaşanmasının, onlara nasıl tepki verdiğimize bağlı olarak, aslında bizim için iyi olabileceğini gösteriyor. Sıkıntı yaşamak bizi rahatsız edebilir ve hayatımızda değişiklik yapmak için bizi harekete geçirebilir.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/how-to-be-happy-according-to-science/all/

Devamını Oku

Bilim

Saturn’ün Uydusu Titan’ın Dünya’ya Benzer Bir Deniz Seviyesine Sahip Olduğu Ortaya Çıktı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Satürn’in dev uydusu Titan’ın düşünülenden daha fazla dünyaya benzediği her geçen gün ortaya çıkan kanıtlarla anlaşılıyor. Daha önceki gözlemlerde Titan’ın yüzeyinde yoğun bir atmosfer bulunduğu ve dengeli bir sıvı yapısına sahip olduğu tespit edilmişti.
Elbette Titan’ın denizleri ve gölleri sudan oluşmuyor. Metan ve etandan meydana geliyor. Şimdi bilim insanları bu uzak yabancı uydunun deniz seviyesinin yer çekimi ile ilgili sabit bir yükselti taşıdığını buldu.

NASA’nın Cassini misyonu çerçevesinde uzay aracının verilerine dayanarak hazırlanan yeni çalışma Jeofiziksel Araştırma Mektupları dergisinde yayımlandı. Çalışmada Titan’ın denizlerinin tıpkı dünyadaki okyanuslar gibi yer çekimine oranlı şekilde düzenli olarak arttığı kaydedildi. Cassini’nin çektiği görüntülerde Titan üzerindeki en küçük göllerin deniz seviyesinden birkaç yüz metre yüksekte olduğu görülüyor. Dünyada da göller genel itibariyle yüksek rakımlarda bulunmaktadır.

Titan’daki en yüksek göl olan Titicaca deniz seviyesinden 3 bin 700 metre uzakta yer alıyor. Yeni çalışma yüksekliğin önem taşıdığını da ortaya koydu. Çünkü Titan’ın sıvı cisimleri yeryüzünde bir akifer sistemi gibi bir şeyle yüzeyin altına bağlanmış olarak görülüyor. Hidrokarbonlar, suyun gezegenimizdeki gözenekli yer altı kayaçları veya çakıllarından akmasıyla aynı şekilde ayın yüzeyinin altına akar gibi görünüyor. Bu da yakınlardaki göllerin birbirleriyle iletişim kurması ve ortak bir sıvı seviyesi paylaşması anlamına geliyor.
Son yıllarda Titan hakkında çok şey öğrendiğimiz gerçeğine rağmen, Titan’ın sadece yüzde 9’u yüksek çözünürlüklü olarak eşleştirildi, yüzde 30’u daha düşük çözünürlükte görüntülendi.
Kaynak: https://ancient-code.com/new-map-moon-titan-reveals-sea-level-similar-earth/

Devamını Oku

Bilim

İnsandaki Y Kromozomu Gün Geçtikçe Yozlaşıyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Y kromozomu erkekliği sembolize ediyor, ancak bu onun güçlü ya da kalıcı olduğu anlamını taşımıyor. Bilim insanları Y kromozomunun gün geçtikçe yozlaştığını açıkladı. Bu yozlaşma aynı hızla devam ederse, 4.6 milyon yıl sonra Y kromozomu tamamıyla ortadan kalkacak. Bu size oldukça uzun bir zaman gibi gelebilir. Fakat Y kromozomunun 3,5 milyar yıldan beri var olduğu düşünüldüğünde çok da uzun bir zaman olmadığı anlaşılıyor.

Y kromozomu her zaman böyle değildi. Saati 166 milyon yıl önce, ilk memelilere geri sararsak, hikaye tamamen farklıydı. Erken “proto-Y” kromozomu orijinalde X kromozomu ile aynı büyüklükteydi ve aynı genleri içeriyordu. Bununla birlikte, Y kromozomlarının temel bir kusurları vardır. Her hücremizde iki kopyası olan tüm diğer kromozomların aksine, Y kromozomları yalnızca babalarından oğullarına geçen tek bir kopya olarak mevcuttur. Bu, Y kromozomundaki genlerin genetik rekombinasyona, yani her nesilde meydana gelen, zarar veren gen mutasyonlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan genlerin müdahalesine izin verilmeyeceği anlamını taşıyor.
Rekombinasyonun faydalarından yoksun olan Y kromozomal genleri, zaman içinde dejenerasyon gösterir ve sonunda genomdan kaybolurlar. Buna rağmen, son araştırmalar Y kromozomunun, “frenlemeleri” gerçekleştirmek için mekanizmalar geliştirdiğini ve gen kayıp oranının olası bir durgunluğu yavaşlattığını gösterdi.
Y kromozomunun gerçekten kaybolup kaybolmayacağı sorusu üzerine şu an bilim dünyası ikiye bölünmüş durumda. Bir grup insan mekanizmasının harika bir iş çıkardığını ve Y kromozomunun kurtulacağını savunurken, diğeri ise Y kromozomunun yok olacağını düşünüyor.
Kaynak: http://www.sciencealert.com/y-chromosome-vanishing-changing-genetics-males-evolution

Devamını Oku

Öne Çıkanlar