Bizi Takip Edin

Fizik

17 Kübitlik Çipler Resmen Geldi ve Kuantum Devri Başladı

Yayınlandı

üzerinde

Intel firması tarafından geliştirilen 17 Kübitlik çipler şu anda kuantum bilgisini teknolojiye dahil edebilmeye ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor.
Bilim insanları kuantum bilgisayar uygulamasını gerçek yapmak için yıllardır çalışıyorlar. 2017’de kaydedilen ilerlemelerle kuantum bilgisayar devrinin başlaması artık o kadar uzak bir fikir değil. Bu sene içerisinde kuantum simülatörünün inşasından, ışığı kullanan kuantum durumlarını kuran fizikçilere kadar kuantum bilgisayar işlemcilerinin gelişmesine dair birçok gelişme kaydedildi.

IBM’in kuantum hesaplama işlemcisi ve Çin’in kuantum uydu sistemlerinden başka Intel’de kuantum konusunda bir atılım sağladı. Intel tarafından sağlanan 17 Kübitlik süper iletken çip oldukça kayda değer bir çalışmadır. Çünkü kuantum bilgisayar teknolojisini dikkate değer bir biçimde dönüştürme kapasitesini içerisinde taşımaktadır. Tüm bu çalışmalar bilgisayarın bilgiyi nasıl işlediğine dair gelişmelerdir. Geleneksel bilgisayarlarda 1 ya da 0 durumunda bulunan bilgileri taşıyabilmek için bitler kullanılırken kuantum bilgisayarlar ay anda 1 ve 0’ı temsil edebiliyor ve böylece milyonlarca kod satırını işleyebiliyor.

Kuantum bilgisayarlar sıradan klasik bilgisayarların erişemeyeceği düşünülen şifrelemeleri kırmak ve moleküllerin ve diğer materyallerin özelliklerini hesaplamak gibi bazı problemleri çözmeye izin verecektir. Kuantum bilgisayarlar çok özel sorunlar için bir avantaj sağlayacak, bu bilgisayarlar olmadan çözülemeyecek sorunların çözümünü olanaklı hale getirecektir.
Chicago Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Profesör FredChong , “Kuantum bilgisayarlar kullanılmaya başladıktan sonra keşfedilebilecek kuantum bilgisayarlar için tamamıyla bilinmeyen kullanımlar bulunmaktadır” açıklamasında bulundu. Bilim insanları keşfedilecek yeni durumların tahmin edilmesinin zor olduğunu düşünüyor.
Kaynak: https://futurism.com/17-qubit-chips-begins-quantum-revolution/

Bilim

Laboratuvarda, Kavisli Alanda Işık Kirişleri Hızlandırıldı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Fizikçiler ivmenin kirişlerin eğik yörüngelere uymasına neden olduğu düz yüzeylerde ışık huzmelerini hızlandırdığını göstermişlerdir. Yapılan yeni bir deney laboratuvar ortamında görülebilmesi mümkün olan şeylerin sınırlarını zorladı.
İlk defa fizikçiler bir experment’te kavisli alanda hızlanan bir ışık demeti gözlemledi. Işık jeodezik bir yörünge boyunca (kavisli bir yüzeydeki en kısa yol) seyahat etmek yerine, ivme sebebiyle bu yörüngeden uzaklaştı. Physical Review X dergisinde yayınlanan çalışma, kirişlerin hızlandırılması alanında yeni bir araştırma yöntemine kapı açıyor. Şimdiye kadar hızlandırıcı kirişler sadece düz boşluklu veya döşeme dalga kılavuzları gibi düz geometriye sahip ortamlarda incelendi. Mevcut çalışmada, optik kirişler kavisli bir ortamda kavisli yörüngeleri izliyorlar.

Harvard Üniversitesi, İsrail Teknoloji Enstitüsü ve Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi fizikçilerince gerçekleştirilen deneyin başarısı, gravitasyonel mercek oluşturma gibi fenomenlerin laboratuvar ortamında araştırılabilmesinin yolunu açıyor. Bu çalışmalar bir laboratuvar ortamında uygulanarak Einstein’ın genel görelilik kuramından kaynaklanan bu fenomen kontrollü bir ortamda izlenebilecek.
Ekip ilk önce, ışının genlik, faz veya ışık dalgalarını polarize etmek için kullanılan mekansal ışık modülatöründen yansıyan bir lazer ışınının hızlanmasına neden oldu. Kirişi bu cihazdan çıkarmak kiriş üzerinde belirli bir dalga cephesi izi bırakır ve şekli korunurken hızlanır. Ekip, daha sonra hızlandırıcı lazeri, ışığın hem dağılmış hem de araştırmacılar tarafından görülebilecek şekilde boyanmış akkor ampulün iç kısmına doğrulttu. Işık, ampulün içinden geçerken kirişin yörüngesininjeodezik çizginin dışına çıktığı gözlemledi. Bu hareketi hızlanmayan bir kirişle karşılaştırdıklarında, kirişin hızlanmadığında çizgiyi takip edeceği keşfedildi.
Kaynak: https://futurism.com/first-time-physicists-accelerated-light-beams-curved-space-lab

Devamını Oku

Bilim

Deneyler Dördüncü Bir Mekansal Boyut Olduğunu Gösterdi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Evrende ilerledikçe üç fiziksel boyut ve bir ekstra zaman boyutu ile uğraşmaya alışkınız. Fakat iki bilim insanı tarafından oluşturulan bir ekip dördüncü bir mekansal boyutun, yukarıdan aşağıya, sola ve sağa, ileri ve geri sınırları aşabileceğini gösterdi.

Yapılan yeni araştırmalar fizik yasalarını büküyor. Yeni yapılan deneylerin bir çoğu kuantum mekaniğine dayanıyor. Kısmen teorik olan bu alan oldukça karmaşık bir yapıya da sahip.
Birisi ABD’de birisi Avrupa’da iki farklı ekip tarafından 2D kurulumlar bir araya getirilerek, kuantum Hallefekti olarak bilinen şey aracılığıyla dördüncü mekânsal boyuta dair bir görüntü yakalandı.
Fiziksel olarak 4B uzamsal bir sistemimiz bulunmuyor. Ancak daha düşük boyutlu sistemler kullanılarak 4D kuantum salonları kurulabiliyor. Araştırmacı ekip yüksek boyutlarda yeni bir fizik bulabileceklerini ve daha küçük ebatlarda yüksek boyutlu fiziği kullanan cihazlar tasarlayabileceklerine inanıyor.

Bu araştırmada diğer bir değişle bilim insanları 3B bir nesne 2D bir görüntü verdiği gibi 4B bir nesnenin potansiyel olarak oluşturduğu 3D gölgeleri gözlemlemeyi başardılar. Aslında biz 4D nesnenin kendisini göremiyoruz bile. Bu buluş bilimin temelinde bazı yeni bulguların kilidini açabilir.
2016 yılında Nobel Fizik ödülü verilen kuantum Hallefektinin dördüncü bir mekânsal boyutun varlığına işaret ettiği biliniyordu. Bu yeni deneyle bu dördüncü boyutun sahip olabileceği efektlerin resimleri görüntülendi. Araştırmacılar şimdi bu konuyla ilgili daha derin araştırmalar gerçekleştirecekler.
Kaynak: http://www.sciencealert.com/experiments-show-dramatic-effects-of-fourth-spatial-dimension
.

Devamını Oku

Bilim

Paralel Evrenler, Fizikteki En Büyük Gizemlerden Birini Çözebilir

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Kara delikler şu ana kadarki fizik anlayışı içerisinde oldukça çelişkili bulguların ortaya çıkmasını sağladı. Fizik için tedirginlik kaynağı olan kara delikler, kuantum mekaniğine dair bildiklerimizle çelişerek bazı bilgileri yok edecek veriler taşıyor, görünüşe göre Einstein’ın ortaya koyduğu görelilik teorisini çürütecek bazı hareketlerde bulunuyorlardı. Ancak bilim insanları bu çelişkili kara delik davranışlarını açıklayacak bir yol bulmuş gibi görünüyor.

Bu yol bir kuantum olayının çoklu olası sonuçlarının her birinin kendi ayrı dünyasında sıçradığını ifade ediyor. SeanCarroll tarafından yönetilen California Institute of Technology’de araştırmacılardan oluşan bir ekip, bu yorumun kara deliklerle ilgili tutarsızlıkları açıklayabileceğini öne sürdü. Genel göreliliğin, mümkün olan her bir dünyada geçerli olduğunu söylüyorlar; bilgi, şahsi dallar arasında olmasa da, tüm küresel dalga işlevinde korunuyor.
Carroll’un ekibinin bir üyesi olan AidanChatwin-Davies, diğer bilim adamlarının zaten Everettian olarak bilinen birçok dünya olduğu teorisini kara delik bilgi problemine uygulamayı önerdiklerini söyledi.

Berkeley Üniversitesi, Fizik profesörü Yasunori Nomura, “Önceki denemelerde genel görelilik ve kuantum mekaniği ifadeleri aynı dünyaya uygulanabilir” diyor. Nomura, “Benim yaklaşımım, iki kuantum mekaniğini ayırıyor. Bir kuantum hal, bir çok klasik dünyanın” süperpozisyonu “olmasına izin veriyor. Kuantum mekaniği ifadeleri, genel görelilik beyanları bu dünyaların birçoğuna uygulanırken, genel görelilik beyanları sadece bu dünyaların her birine uygulanır.
Bu düşünce dizisi önemli, çünkü yerçekimi ve uzay zamanının doğası hakkında daha fazla açıklama yapabilir. Nomura, bu fikirlerin kuantum çekim gücünün temel düzeyde, özellikle de evrenin kökeni ile ilişkisinde nasıl çalıştığına dair geniş bir önemi olduğunu düşünüyor.
Chatwin-Davies, “Karadelikleri anlamak için hem genel görelilik hem de kuantum mekaniğine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz ve bu yüzden kuantum çekim gücü hakkındaki fikirleri test etmek için bu fikirler iyi bir başlangıç noktası” dedi. “Kara delikleri tanımlamayı gerçekten anladığımızda, geniş ölçüde kuantum çekimi tanımlayabilme konusunda çok daha yakın olacağız.” Diyor.
Birçok dünya yorumunu kullanarak, bilim adamları ve gökbilimciler kara deliklerle ilgili uzun zamandır devam eden sorulara yeni yollar buluyor. Daha ileri araştırmalarla bu araştırma, bilgimizde bazı kalıcı boşlukları dolduracak olan evrenin dokusu hakkında daha fazla bilgi sunabilir.
Kaynak: https://futurism.com/parallel-universes-solve-biggest-mysteries-physics/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar