Bizi Takip Edin

Arkeoloji

2017 Yılında Yapılan 10Muhteşem Arkeolojik Keşif

Yayınlandı

üzerinde

2017 yılını geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl bilim adına pek çok yeni keşfin yapıldığı bir yıl olma özelliğine sahip. Uzay, tıp, yapay zeka gibi alanların yanı sıra arkeolojik olarak da 2017 keşifler yılı oldu. İşte 2017 yılında yapılan 10 muhteşem arkeolojik keşif…

Kafatası Kulesi


Bir grup arkeolog, Meksika’daki Aztek başkenti Tenochitlan’daki Templo Belediyesi yakınlarında kireç ile birleştirilmiş 650’den fazla kafatası buldu. Arkeologlar, 1521’de şehri ele geçirirken İspanyol’ların şehirde katliam yaptığını düşünüyor.

Büyük Piramidin İçindeki Boşluk


Kozmik ışın tabanlı tarama teknolojisi kullanan bilim adamları, Giza’daki Büyük Piramit’te gizemli bir “boşluk” tespit etti.20 metre uzunluğundaki gizemli alan, Büyük Galeri’nin hemen üzerinde bulunuyor ve 19. yüzyıldan beri keşfedilen ilk büyük yapı.

Ölü Deniz Parşömenleri -12’nci mağara


Araştırmacılar, 2017’de İsrail’in Qumran yakınlarındaki Qumran mağaralarında bulunan on ikinci mağarada Ölü Deniz Parşömenlerinin bir bölümünü keşfettiklerini açıkladı. 60 yıl sonra keşfedilen ilk Ölü Deniz Parşömenleri olmasıyla bu arkeolojik keşif dikkat çekti.

İki Batık Şehir


Tunus ve İtalya’da arkeologlar tarafından iki ayrı batık şehir keşfedildi. Roma şehirleri olan bu iki batık şehir Akdeniz’deki sismik ve volkanik faaliyetler neticesinde 4’üncü yüzyılda ortadan kayboldu.

Suudi Arabistan’daki Taş Kapılar


Araştırmacılar Suudi Arabistan’da binlerce yıl öncesine ait 400’den fazla garip yapıya rastladı. Uzmanlar tarafından kapılar olarak adlandırılan eski taş yapıların M.Ö. 5000 yıl civarında oluşturulduğu düşünülüyor. Bu yapıların oluşturulmasının amacı ise henüz keşfedilmedi.

Antikythera Enkazı


Antikythera enkazında araştırma yapan arkeologlar, enkazdan çok sayıda kalıntı ve bronz bir kol çıkardı. Bronz heykeller antik çağlarda oldukça nadir görülüyorlardı. Bu da keşfin önemini arttırdı. Bulunan bronz kol bugüne kadar bulunmuş hiçbir heykelle eşleşmiyor. Araştırmacılar heykelin geri kalanını arıyorlar.

Amerika’daki En Eski Çömlek Parçaları


2017 yılında Amerika Kıtasında şimdiye kadar bulunmuş olan en eski seramik parçaları keşfedildi. Rus ve Ekvadorlu uzmanlar tarafından oluşturulmuş olan bir ekip, M.Ö. 4000 yılından daha eski olduğu düşünülen seramik parçaları keşfetti.

Eski Kentlerin Yerini Gösteren 4000 yıllık Kil Tablet


Arkeologlar tarafından Asur İmparatorluğu’ndaki antik tüccarlar tarafından oluşturulmuş ve uzun zamandan beri kayıp olan 11 antik şehrin yerini gösteren 4000 yıllık bir kil tablet deşifre edildi. Antik Sümerce olarak yazılan kil tablette bir takım ticari işlemler, mühürler, hesaplar ve hatta evlilik belgeleri hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.

Buda’nın Kalıntıları


Arkeologlar Çin’de 1000 yıldır bir kutuda gizlenmiş olan yakılmış kemikler tespit edildi. Bulunan kalıntılarda yapılan incelemeler sonucunda kemiklerin Budizmin kurucusu olan Siddhartha Gautama’ya ait olabileceği iddia edildi.

9,7 Milyon Yıllık Dişler


Teoriye göre insanlığın Afrika’da ortaya çıktığı ve buradan tüm dünyaya yayıldığı düşünülüyor. Ancak bulunan bu 9.7 milyon yıllık dişler Avrupa’yı insanlığın beşiği gibi gösterebilir. Keşif Almanya’dan gelen uzmanlarca yapıldı ve bu keşif sonrası insanlık tarihinin yeniden yazılması gerektiği konuşuluyor.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/10-of-the-most-amazing-archaeological-discoveries-made-in-201710-incredible-archaeological-discoveries-made-2017

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkeoloji

Paskalya Adası Moai Heykellerinin Gizemi Sonunda Çözüldü

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Paskalya Adası’nın dev heykellerinden birkaçı, tuhaf bir şapkaya sahiptir. Bu ünlü volkanik kayalardan sadece bir kısmının kafalarında kırmızı bir “şapka” var. Bu şapkalar sadece adanın diğer tarafındaki kızıl taşlardan yapılmamış, aynı zamanda heykellere daha sonra eklenmiş gibi de görünmektedir. Öyleyse, bu 12 tonluk “pukao” şapkaları, 4 metrelik bir heykelin tepesine nasıl ve neden çıkarıldı? 

Yıllarca süren bekleyişten sonra, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden arkeologlar sonunda davanın çözüldüğünü düşünüyorlar. Penn State’de antropoloji alanında yüksek lisans öğrencisi olan Sean W Hixon, “Pek çok insan birçok fikir ileri sürdü, ama arkeolojik kanıtlar kullanan bir fikir ortaya koyan ilk biziz.” dedi. Adaya ilk defa Polinezyalı denizciler, 13. yüzyılda yerleşmiştir. Onlar iki yüzyıl boyunca bu dev heykelleri volkanik tüflerden çıkardılar. Uzmanlar bu konuyla ilgili hala tartışıyorlar, ancak genel olarak kabul edilen şey bu monolitlerin sallanma hareketiyle taşındığıydı. Bununla birlikte, bu taş ocağı, pukao şapkalarının işlendiği kırmızı cüruf ocağından 12 kilometre (7,5 mil) uzaktaydı. Journal of Archaeological Science’da ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, araştırmalar, şapkaların heykeller dikildikten sonra ve büyük olasılıkla ocaktan ham forma getirilip yerinde oyularak heykellere yerleştirildiklerini doğruladı. Bunu tartışıyorlar çünkü oyulmamış kızıl cüruf taşı ocaklardan heykellere doğru olan güzargahta bulunabilir. Rampalar daha sonra, 12 tonluk şapkaları kafa seviyesine getirmek için kullanılmış olmalıdır. Ancak, fotogrametri ve yüksek teknolojili 3D görüntüleme kullanılarak, şapkaların tabanındaki çentikler incelendi. Bunların basitçe itilemeyecekleri ve eğer itilirse yumuşak taş oluklarının aşınabileceği öne sürüldü.

Bunun yerine, araştırmacılar, pukao’nun, büyük rampalara sarılarak, nesnenin altında bulunan halatlar yardımıyla ağır yükleri kaydıran bir çeşit kaldıraç tekniğinin kullanıldığını ileri sürüyorlar. Rotasyonel kaldıraç, ağır nesneleri rahat bir şekilde kaldırmanızı sağlar. Araştırmacılar, tüm bu süreç için 15’den az çalışana ihtiyaç olduğunu keşfetti. Bütün bu çabaların nedeni belirsizliğini koruyor. Çoğu araştırmacı, şapkaların heykelleri ayırt etmek ya da belirli bir heykelin gücünü göstermek için kullanıldığı inancında. Kesin olan bir şey daha var ki: şapkaların yerleştirilmesi basit bir görev değildi, gerçekten derin bir önem taşımaları gerekiyor. Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/a-mystery-about-easter-islands-statues-might-finally-be-solved/

Devamını Oku

Arkeoloji

Aborijinlerin ”Songline”ları : ‘Ataların Ayak İzi’ Olarak Bilinen Eski bir İletişim Ağı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Aborijinler tarafından “Ataların Ayak İzleri” olarak bilinen ‘songline’, Avustralya kıtasının her tarafına yayılan, Avusturalya’daki eski toplulukları birbirine bağlayan ve eski sınırları takip eden, görünmez yollardan oluşan bir ağdır. görünmez yollardan oluşan bir ağdır. Batıda, onları “Song Lines” ve “Dream Tracks” olarak biliyoruz. Onlar dünyayı dolaşan efsanevi varlıklardan söz eden ve (kuşlar, hayvanlar, bitkiler, kayalar, su delikleri gibi) yollarına çıkan, dünyayı varoluşa çeviren her şeyin adını söyleyen aborjin yaratılışlarının bir parçasıydı.  Her kabilenin kendine ait ve kendi ataları tarafından aktarılan ”songline”ı vardı. Bu kutsal şarkılarını korumak ve içinde yer alan yasaları ve gelenekleri takip etmek onların sorumluluğundaydı. Toprakları en sonunda çorak araziye döndüğü için kendi ”songline”larını korumakla görevliydiler. Eğer şarkılar unutulmuşsa, arazi kendiliğinden yok olurdu. Bir oluşum işaret şarkısı söylenerek ülke, yaşamaya ve güzelleşmeye başlardı. Bir ”songline” aynı zamanda bir harita ve bir pusula görevi görür. Bir aborijinin şarkıyı öğrenmesini sağlamak, ülke içerisinde her zaman yollarını bulabilmelerini sağlar. ”Dolaşmakta” olan bir insan her zaman Songline’lardan biri ile seyahat edecektir. ‘Dream- track’ inden sapacak olursa, başka birinin arazisine izinsiz girmiş olur. Şarkıyı izlediği sürece, her zaman misafirperverlik bekleyebileceği ve rüyasını paylaşan insanları bulur. Teoride, Avustralya’nın tamamı müzikal bir skor olarak (şarkı haritası olarak bilinir) okunabilirdi. Ülkede söylenemeyen bir kaya veya dere neredeyse yoktur. Songline’ı epik öykülerden oluşan bir labirent olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz ve her kutsal yer, ilgili jeolojisi, işlevi ve efsaneleri açısından okunabilir. Çalılığın herhangi bir yerinde, manzaranın bazı özelliklerine dikkati çekebilir ve Aborijin bir kişiye, “Orada hikaye nedir?” Veya “Kim bunlar?” diye sorabilirsiniz. Atanıza bağlı olarak, “Kanguru” ,“Muhabbet kuşu” ya da “Yahudi Kertenkele”gibi cevaplar vereceklerdir. Ve bu iki yer arasındaki mesafe, bir şarkının uzunluğu ile ölçülebilir. Değerli okurlarımız Aborjinler “Songline” lar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz Bruce Chatwin’in “Songlines” isimli eserini okumanızı tavsiye ederiz. Kaynak: https://www.ancient-code.com/australias-songlines-an-ancient-network-known-as-the-footprints-of-the-ancestors/

Devamını Oku

Arkeoloji

Bu 240 Milyon Yıllık Sürüngen tüm dünya sürüngenlerin atasıdır

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yüz milyonlarca yıl öncesine ait bir fosil, yakın zamanda “tüm kertenkelelerin atası” (ve hatta yılanların) olarak tanımlanmıştır. Bu eski kertenkele, bugün 240 milyon yıldan fazla bir süredir gezegende yaşayan yaklaşık 10.000 türün doğrudan atasıydı. Paleontologlar başlangıçta küçük sürüngen olan Megachirella wachtleri’i 2003’te tanımladılar. Ancak son taramalar, fosilin gizlenmiş özelliklerini ortaya çıkardı ve bilim adamlarının Megachirella’yı, kertenkele ve yılanları içeren sürüngen grubunun en eski bilinen atası olarak tanımlanmasını sağladı. Araştırmacılar yeni bir çalışmada, yaklaşık 75 milyon yıllık eski skuamatlara ait olduğu düşünülen Megachirella’nın, bilinen en eski skuamatlar ile bu sürüngen grubunun moleküler verilerden elde edilen tahmini kökenleri arasındaki boşluğu kapattığını bildirdi. Megachirella fosili, kuzey İtalya’daki Alplerde bulunmuştur. Bu fosilin yaklaşık 240 milyon yaşında olduğu tahmin edildi ve bilim adamları bunun bir ilkel sürüngen (lepidosaur) türüne ait olduğunu düşündüler. Ancak, Edmonton’daki Alberta Üniversitesi’nde biyolojik bilimler alanında doktora adayı olan Kanadalı çalışma yazarı Tiago Simões, kertenkele benzeri, belirli özellikler taşıyan fosillerin değerli ve benzersiz ipuçları sağlayabileceğini ima etti. Simões, “Özellikle CT tarama formunda [bilgisayarlı tomografi] , daha fazla anatomik ayrıntı ve gelişmiş veri kümesi sağlamak için ve sürüngenlerin evrim ağacındaki yerini anlamak için daha fazla dikkati hak ediyordu.” dedi. Araştırmacılar, fosil sürüngeninin 3 boyutlu bilgisayar modelini oluşturmak için BT taramalarını kullandı ve Megachirella’yı skuamat’lar ile bağlantılı olduğunu gösteren bir dizi özellik keşfetti. Kafatasının bir kısmı ve köprücük kemiğinin yapısı gibi özellikler skuamat grubuna özgüydü. Bu unsurlarla birlikte, Nature dergisinde(30 Mayıs’ta) çevrimiçi olarak yayınlanan çalışmaya göre, Megachirella’yı “Triyas’tan gelen tartışmasız ilk skuamat” olarak tanımladılar. Araştırmacılar, moleküler ve iskelet ipuçlarının, iguanlardan ziyade (iguanalar, anoller ve bukalemunları içeren) gecko’ların ortaya çıkması için en eski skuamat grubunu oluşturduklarını da belirttiler. Skuamat’ın kökenleri ile ilgili moleküler verilerin ne anlama geldiğini desteklemek için fosil kanıtlar, evrimsel bir yapbozun eleştirel ve “gerçekten tatmin edici” eksik bir parçasını tamamlamayı sağladı. Araştırmaya dahil olmayan Raxworthy, “Bilim adamları aynı cevapla gelen farklı veri türlerini görmeyi her zaman seviyorlar.” dedi. Ancak, 240 milyon yıl önce yaşamış olan Megachirella ile 168 milyon yıl öncesinden daha önce ortaya çıkmamış diğer fosil skuamatlar arasındaki fosil kayıtlarında büyük bir boşluk kalıyor. Simões, bu boşluğun eski yılanların ve kertenkelelerin çeşitliliği ve neye benzediklerini anlatan çok şeyi eksik bıraktığını söyledi. “Keşfettiğimiz şey buzdağının görünen kısmı ve skuamatların erken evrimini anlamak için çok daha fazla çalışma yapılması gerekiyor” dedi. Kaynak: https://www.livescience.com/62693-mother-of-lizards-fossil.html

Devamını Oku

Öne Çıkanlar