fbpx
Connect with us

Bilim

Bilim İnsanları Evrenin Şeklini Bulduğunu Düşünüyor

Published

on

2016 yılında araştırmacılar tarafından bir fotonun şeklinin Mezopotamya’da bulunan Güneş haçına benzediğini tespit etmişti. Birkaç yıl önce bilim insanları tarafından Amplituhedron teorisi ortaya atıldı. Bir Amplitüdronu çoğaltıp döndürürsek bir Merkabah oluşturur ve bir Merkabah’ın gölgesi bir Malta çaprazını oluşturur ki bu bir ışık fotonu şeklindedir.
Yüzyıllar boyunca insanlık, hayatın anlamını, evrendeki yerimizi araştırdı ve evrende yalnız olup olmadığımızı merak etti. Bununla birlikte, evrende nerede olduğumuzu anlamak için, alan ve zamanın temsil ettiklerini öğrenmeliyiz. Bu sorular ve bu araştırmalar onlarca yıldan beri uzmanlar için bulunması en güç keşiflerden bazılarıdır.
Son birkaç yıldır gökbilimciler, Dünya, güneş sistemimiz ve hatta galaksimizin evrendeki konumuyla ilgili büyük ilerleme sağladı.

bilim-insanlari-evrenin-seklini-buldugunu-dusunuyor0
Kısa bir süre önce ise gökbilimciler, samanyolu galaksisinin 800’den fazla galaksinin birbirine bağlandığı humongous bir SUPERSTRUCTURE’nin parçası olan büyük galaksiler topluluğundaki galaksilerden birisi olduğunu keşfetti. Daha önce olmadığı kadar kozmik bir mahalleye göz atan bilim insanları, galaksinin ne kadar büyük bir alana yayıldığını keşfettiler. Ancak evrendeki yerimizin tespit edilmesine karşın gökbilimciler evrenin nasıl göründüğünü anlayamıyorlar.
Radek Chrapkiewicz , 2016’da bir ışık fotonunun şeklinin, eski Malta haçına benzer şekilde olduğunu keşfetti. Üç yıl önce, 2013’te Nima Arkani-Hamed ve Jaroslav Trnka, evrenimizin şeklinin, bazı kuantum alan teorilerinde parçacık etkileşimlerinin basitleştirilmiş hesaplanmasına olanak tanıyan bir amplitüdron geometrik yapı olduğunu hesapladı.
Amplituhedron teorisi, uzay-zaman lokalitesinin ve birlikteliğin bir parçacık etkileşimi modelinin gerekli bileşenleri olduğu fikrini zorlamaktadır ve bunun yerine tüm bunların alttaki bir fenomenden ortaya çıkan özellikler olarak sunar. İlginçtir ki, bir Amplituhedron’u çoğaltıp döndürürsek bir Merkabah oluşturur ve bir Merkabah’ın gölgesi bir Malta çaprazını oluşturur ki bu ışık fotonu şeklidir.

bilim-insanlari-evrenin-seklini-buldugunu-dusunuyor1Merkabah’daki “Mer” ışık anlamına gelir. Garip bir tesadüf müdür bilinmez ama Etiyopya’daki Aziz Mary Katedrali Kilisesi’nde, bir Merkabah’ın içinde bir Malta haçı resmi bulunmaktadır. Tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan Malta Haçı ya da Güneş Haçı Tapınak Şövalyelerinin kutsal sembolü olarak kullanılmıştır. Eski Mezopotamya’da Malta Haçı, Güneş Haçı ismiyle kullanılmıştır. Bir ışık fotonunun şekli olan bu sembol tarihte birçok medeniyet tarafından kutsal olarak kabul edilmiş ve kullanılmıştır.
Bütün bunların tesadüf olup olmadığı bilim insanları tarafından bilinmiyor. Ancak eski kültürlerin ışık fotonunun ve evrenin şeklini bilmelerinin mümkün olup olmadığı araştırılıyor.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/the-shape-of-the-universe-found-it-resembles-an-ancient-solar-cross/

Bilim

Parkinson Hastalığı Hakkında Önemli Keşif Yapıldı

Published

on

Beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı olan Parkinson, genelde orta yaş insanlarda görülür. Dünya’da birçok insanı olumsuz etkileyen bu hastalığa dair önemli bir keşif yapıldı. Bilim insanları, 2017’de gerçekleştirilen “truncal vagotomy” isimli prosedürü geçirmiş düşük seviyede hastalığı bulunan hastalarla, Parkinson’un beyne sıçramadan önce bağırsakta başladığını buldu. Yaklaşık beş yıl boyunca devam eden çalışmalarda bilim insanları, ‘vagus’ siniri adı verilen ve beyin ile sindirim sistemini bağlayan bölgeyi incelemeye aldı. Bu bölgesi alınan hastalar, alınmayan hastalara göre yüzde 40 daha az Parkinson hastalığı üretti. Ekibin sonuçlarına göre; bu farklar oldukça belirgin ve beyindeki hastalıkların karın bölgesiyle bağlantılı olduğunu söyleyen önceki araştırmaları da destekliyor.

Karolinska Enstitüsü’nden Bojing Liu, “Sonuçlar, Parkinson hastalığının bağırsaktan başladığını net bir biçimde ortaya koyuyor. Bu hipotezi destekleyen diğer kanıt ise Parkinson hastalığı olanların sıklıkla mide-bağırsak sorunlarının olması, bu da Parkinson’dan onlarca yıl önce başlayabiliyor” demecini verdi. Liu, ”Bağırsaktaki proteinler yanlış bir yola sapıyor ve bu genetik hata bir şekilde beyne kadar ulaşıyor ve bu hata hücreden hücreye yayılıyor” dedi. İsveçli ekip buldukları bu bulgularda yalnız değiller; 2016’da fareler üzerinde yapılan bir araştırma ve 2017’de ABD’de yapılan bir araştırma da benzer bulgular elde edilmişti.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Kaynak: https://www.sciencealert.com/there-s-mounting-evidence-that-parkinson-s-starts-in-the-gut-not-the-brain

Continue Reading

Bilim

Unutmak, hatırlamaktan daha fazla beyin gücü kullanıyor

Published

on

Journal of Neuroscience’da yayınlanan bu bulgular,istenmeyen bir deneyimi unutmak için daha fazla dikkatin verilmesi gerektiğini ileri sürüyor. Bu şaşırtıcı sonuç, dikkati istenmeyen deneyimlerden uzaklaştırarak veya hafızanın geri alınmasını bastırarak, istenmeyen bilgilere olan ilgiyi azaltmaya odaklanan kasıtlı unutmaya ilişkin önceki araştırmayı genişletiyor. Çalışmanın yazarı ve UT Austin’de psikoloji yardımcı doçenti,JarrodLewis-Peacock, “Travmatik hatıralar gibi uyumsuz tepkileri tetikleyen hatıraları atmak isteyebiliriz, böylece yeni deneyimlere daha uyumlu şekillerde yanıt verebiliriz” dedi. Onlarca yıl süren araştırma, bir şeyi gönüllü olarak unutabilmemizin mümkün olduğunu, ancak beyinlerimizin bunu nasıl yaptığını hala sorguladığımızı göstermiştir. Anıların nasıl zayıfladığını ve bunu kontrol etmenin yollarını bulduğumuzda, insanların kendilerini istenmeyen anılardan kurtarmasına yardımcı olmak için tedaviler tasarlanabilir.

Anılar statik değildir. Bunlar beynin düzenli olarak güncellenen, değiştirilen ve deneyimle yeniden düzenlenmiş dinamik yapılarıdır. Beyin bilgiyi sürekli hatırlıyor ve unutuyor – ve bunun çoğu uyku sırasında otomatik olarak oluyor. Kasıtlı unutmaya gelince, önceki çalışmalar, prefrontalkorteks, uzun süreli hafıza yapıları ve hipokampusgibi, beynin kontrol yapılarındaki aktivitenin”önemli noktalarını” konumlandırmaya odaklanmıştı. Son çalışma, bunun yerine, beynin duyusal ve algısal bölgelerine, özellikle ventraltemporal kortekse ve oradaki karmaşık görsel uyaranların hafıza temsillerine karşılık gelen aktivite modellerine odaklanmaktadır. Peacock,’’Beyindeki dikkatin kaynağına değil onun görüşüne bakıyoruz’’dedi. Beyin aktivite örneklerini izlemek için sinir sistemi görüntülemeyi kullanan araştırmacılar, her bir görüntüyü unutmaları ya da hatırlamaları için talimat verdikleri bir grup sağlıklı yetişkin insana manzara ve yüz resimleri gösterdiler.

Onların bulguları, insanların unuttuğu şeyleri kontrol etme kabiliyetine sahip olduğunu doğrulamakla birlikte,aynı zamanda kasıtlı unutmanın bu duyusal ve algısal alanlarda’’orta düzeyde beyin aktivitesi gerektirdiğini’’-hatırlamak için gerekenden daha fazla aktivite gerektirdiğini doğruladı. Çalışmanın yazarı TracyWang; ‘’Unutma mekanizması için orta düzeyde bir beyin aktivitesi kritiktir.Bu aktivite çok güçlü olursa hafızayı güçlendirir;çok güçsüz olursa da onu değiştiremezsiniz’’ dedi.

Araştirmacılar ayrıca,katılımcıların çok daha duygusal bilgi taşıyabilen yüzlerden daha çok, manzaraları unutmalarının daha muhtemel olduğunu bulduklarını söylediler. Belirli tipteki anılara ne kadar dikkat edildiğini izlemek için neurofeedback (duyusal veya sinirsel geri bildirim) kullanarak yeni bir çalışmaya başlayan Lewis-Peacock;‘’Beynimizdeki bu mekanizmaların farklı türdeki bilgilere nasıl tepki verdiğini öğreniyoruz.Unutma yeteneğimizi nasıl kullanabileceğimizi anlamadan önce bu çalışmanın daha fazla araştırılması ve artırılması gerekiyor’’dedi.’’Bu sağlığımız ve mutluluğumuz üzerinde ciddi bir etkiye sahipolan,gerçektengüçlü,yapışkan duygusal hatıraları nasıl işlediğimiz ve onlardan nasıl kurtulabileceğimiz konusunda bir yol gösterecektir.

Editör / Yazar: Esra KAŞ

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190311152729.htm

Continue Reading

Bilim

Enerji depolayabilen yumurta kabukları

Published

on

Protein deposu, sağlıklı yağ kaynağı ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, gıda, ilaç ve imalat endüstrisinde dünya çapında yüksek miktarda kullanılmaktadır. Aile büyüklerimizin dediği gibi, ”Kabuğu ile ye evladım, bütün vitamini kabuğunda” öğüdü yumurta adına da gerçek oldu; yumurta kabuğu, kalsiyum karbonat bileşiğinden (CaCO3) ve protein bakımından zengin bir zarı bünyesinde barındırıyor. Ve bu durum, enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) tarafından kurulan Helmholtz Enstitüsü, alanında uzman profesörler tarafından araştırmayı gerçekleştirdi. Bilim insanları, kalsiyum karbonat bileşeninin yüksek oranı sayesinde lityum depolayabilen yumurta kabuğunun ümit verici elektrokimyasal özelliklerini keşfetti.

Daha önceden biyoseramik, kozmetik ve boya endüstrisi dâhil olmak üzere birçok alanda yararlanılan yumurta kabukları, elektrot olarak kullanılabildi. Bilim insanlarının çalışmadaki yeni hedefi; daha detaylı bir araştırmayla yumurta kabuğunun elektrokimyasal ve fiziksel davranışını anlamak ve performansını da aynı ölçüde arttırmak. Bu sayede yumurta kabukları, gelecekte enerji depolamada yaygın bir kullanıma sahip olabilir.

Helmholtz Enstitüsü’nden Profesör Maximilian Fichtner, ”Yumurta kabuklarından bu şekilde yararlanmayı hiçbirimiz beklemiyorduk. Dünya nüfusunun artması gelecekte enerji alanında bazı problemlere neden olabilir; ancak yeni bulduğumuz bu enerji deposu çözüm olabilir. Elektrot üretmedeki performansı inanılmaz, gerçekten de enerji üretiyor…” demecini verdi.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Kaynak: https://phys.org/news/2019-03-energy-eggshells.html

Continue Reading

Öne Çıkanlar