Bizi Takip Edin

Bilim

Bilim İnsanları Tüm Çiçeklerin Tek Bir Çiçekten Türediğini Kanıtladı

Yayınlandı

üzerinde

Fransız bilim insanları tarafından dünya üzerinde bulunan tüm çiçek türlerinin tek bir çiçekten türeyerek evrimleştiğine ilişkin bir araştırma yayımlandı.
Fransa’da bulunan Paris Sud Üniversitesi bilim insanları tarafından Dünya üzerinde bulunan tüm çiçek türlerinin 140 milyon yıl önce yaşamış olan tek bir tür çiçekten türediğini iddia eden bir araştırma yayımlandı.


Fransız bilim insanları araştırma sonuçlarını Nature Communications dergisinde yayımladılar. Bu sonucu elde edebilmek için yaklaşık olarak 792 çiçek türü incelendi ve bunların zaman içerisinde nasıl evrimleştiğine dair araştırmalar yapıldı. Böylece soy ağaçları çıkarılan çiçeklerin atası olan çiçeğin yaklaşık bir görünümü elde edilmiş oldu.
Çift cinsiyete sahip olduğuna inanılan bu çiçeğin bu şekilde kendi kendisini dölleyebildiği düşünülüyor. Araştırma ekibinden Hervé Sauquet “Günümüz çiçekleri arasında bu çiçeğe birebir benzeyen bir çiçek türü yok. Zaten olması için bir sebepte yok. Evrimleşerek bu günkü halini alabilmesi için elinde epey uzun zaman bulunan bu çiçeğin 140 milyon yıl önceki görüntüsü bu” şeklinde konuştu.


Çiçeklerin atası olan ilk çiçeğin yapısının ortaya çıkarılabilmesi adına bugün yaşayan 792 çiçek türünden taç ve çanak yaprakları benzeri çeşitli özellikleri toplandı. Çiçeklerin özelliklerinden evrim ağacında bugünkü görünümlerini elde etmelerine yol açan gelişmeleri takip edildi. Bu sayede tüm çiçeklerin atası olan son ortak çiçeğe ulaşılabildi.
Ata çiçek zambakta olduğu gibi aynı düzlemde bulunan saha sarmal yapıda taç yaprakları bulunuyor. Aynı zamanda nilüfer çiçeğine benzeyecek şekilde dönerek ayrılan yapraklara sahip olduğu ortaya çıkarıldı.
Çiçeklerin tek veya çift cinsiyetli olabilme özellikleri bulunabildiğinden ilk çiçeğin nasıl bir yapıya sahip olduğu merak ediliyordu. Araştırmalarda ilk çiçeğin hem erkek hem de dişi üreme organlarının olduğu ortaya kondu. Ortaya konan ilk çiçeğe dair araştırmanın doğruluğu fosil kalıntıları ve gelişmiş araştırmalarla test edilecek.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/science-environment-40780491

Devamını Oku
2 Yorumlar

2 Comments

 1. Talha

  Ağustos 3, 2017 at 9:24 am

  Başlık : ”… türediğini kanıtladı.”

  Yazı içeriği : ”…iddia eden bir araştırma…”
  ”… çift cinsiyete sahip olduğuna inanılan…”
  ”… yaklaşık görünümü…”
  ”… kendi kendisini dölleyebildiği düşünülüyor…”
  ”… gelişmiş araştırmalarla test edilecek.”
  Ne kadar da kanıtlamışlar, ay inanılmaz.

 2. Elif

  Ağustos 3, 2017 at 12:25 pm

  Harika, nilüfere benziyor

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Astrofizik

Yapılan Yeni Keşif Andromeda Galaksisiyle İlgili Bilgilerde Hata Olduğunu Gösterdi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

En yakın komşularımızdan birisi olan Andromeda galaksisinin kütlesini ölçebilmek için yeni bir teknik kullanıldı. Daha önceki ölçümlerde Andromeda galaksisinin Samanyolu galaksisinden iki ile üç kat daha büyük olduğu düşünülüyordu. Yeni yapılan ölçümde galaksinin Samanyolu galaksisiyle hemen hemen aynı boyutlarda olduğu anlaşıldı.
Bu iki galaksinin yaklaşık olarak 4 milyar yıllık zaman dilimi içerisinde birleşeceği ve bu birleşme yaşandığında önceki modellemelerde olduğu gibi Andromeda galaksisinin Samanyolu galaksisini tamamıyla tüketmeyeceği de ortaya çıkmış oldu.

Astrofizik ekibi PrajwalKafle tarafından bu ölçümleme için Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’ne başkanlık etti. Samanyolu galaksisinin fiziksel boyutlarının içeriden ölçülmesi oldukça zordur. Ancak gökbilimciler Samanyolu galaksisinin kütlesi 800 milyar ile 1.2 trilyon güneş kütlesi olarak hesaplanabiliyor. Bu bulgu, yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta ayrılan iki galaksiyi büyüklük bakımından yaklaşık olarak eşit seviyede olduğunu göstermektedir.
Samanyolu galaksisi ve Andromeda galaksisi yaklaşık olarak 10 milyon ışık yılı mesafeyi kapsayan 30’dan fazla galaksinin bir araya geldiği yerel grup olarak bilinen en büyük iki galaksidir. Yeni bulgular yerek grup galaksiler hakkındaki anlayışı tamamıyla dönüştürmektedir. Bu bulgulardan önce en büyük galaksinin Andromeda galaksisi olduğu düşünülüyordu. Ancak bu bulgularla birlikte iki büyük galaksi olduğu ortaya çıkmış oldu.

Yeni ölçüm, bir galaksinin çekim gücünden kaçabilmek ya da hızından kaçabilmek için gereken hızın hesaplanmasına dayanan bir teknikle gerçekleştirildi. Ekip, galaksinin kaçış hızını hesaplamak için Andromeda galaksisi içinde yüksek hızlı gezegenimsi bulutsuların hareketini kullandı. Elde edilen sonuçlardan sonra iki galaksinin birleşmesiyle ilgili yeni simülasyonlar oluşturulması gerekiyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/andromeda-galaxy-much-smaller-than-thought-same-size-milky-way

Devamını Oku

Bilim

Ölen Kişinin Genleri Analiz Edilerek Kesin Ölüm Zamanı Ortaya Çıkarıldı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Ölen kişilerin gen aktivitelerindeki değişiklikleri analiz eden yeni bir yazılım sayesinde adli soruşturmalara yardımcı olacak şekilde kesin ölüm zamanı belirlenebiliyor. İnsanın hakkındaki tüm bilgiler genlerinde kayıtlıdır. Genler ayrıca kişinin ne zaman öldüğüne dair de ipucu taşıyorlar.
İspanya’da bir araştırma merkezi ölümden sonra insan dokusunda meydana gelen gen aktivitelerini inceleyerek, ölüm anının kesin olarak tespit edilebileceğini ortaya koydu.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada kapsamlı analizler ve kombinasyonlar yer alıyor. Analizlerin ve hesaplamaların yapılabilmesi için biyolog Roderic Guigó ve meslektaşları 9 bin farklı cesetten 9 farklı örnek aldı. Bu örneklerde gen aktivitesi değişiklikleri araştırıldı. Örnekler donörün ölüm zamanı hakkında bilgi veriyordu.
Guigó, “Organizmanın ölümüne verilen tepki dokulara özgüdür” dedi. Ölümden sonra, 600’den fazla kas geni hızlı bir şekilde aktiviteyi arttırıyor veya azaltıyor. Bu arada, beyindeki veya dalaktaki gen aktivitesinde az bir değişiklik oluyor.

Guigó ve ekibi, bir kişinin ölüm zamanına geri dönmek için her dokudaki değişimin benzersiz kalıplarını kullandı.
Böyle bir tahminin ne kadar doğru olabileceğini ölçmek için 399 kişinin gen aktivite kalıplarını analiz eden bir makine öğrenme modeli geliştirdiler.129 kişinin ölüm zamanını tahmin etmeye çalıştıkları yazılım, gen aktivitesinde meydana gelen artış ve azalışların çoğunun ölüm sonrası 7-14 saat arasında gerçekleştiğini gösterdi.

Guigó ve ekibinin çalışması, insan genomuyla ilgili son çalışmaların kolaylaştırdığı genetik analizdeki gelişmeler sayesinde mümkün oldu. Her halükarda, bu çalışma sadece araştırmacıların genetik ipuçlarını kullanarak yapabilecekleri şeyin başlangıcıdır.
Kaynak: https://futurism.com/persons-genes-reveal-time-death/

Devamını Oku

Bilim

Malezya’da Küçük Bir Alanda Daha Önce Bilinmeyen Bir Dil Konuşulduğu Keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Malezya’nın kuzey yarımadasında 280 kişi tarafından konuşulan bir dil olduğu keşfedildi. Malay yarımadası köylerindeki bu dil daha önce dil bilimciler tarafından bilinmiyordu. Jedek ismi verilen dili sadece Sungai Rual’deki Pergau Nehri boyunca yaşayan yaklaşık olarak 280 kişi tarafından konuşulmaktadır. Yerel alanında dışında dil kullanılmıyor ve tamamıyla belgesiz bir lisan olduğuna inanılıyor.
Bu toplumlar batı toplumlarına göre cinsiyet bakımından daha eşit toplumlardır. Rekabet ya da şiddet gibi kavramlar bu toplumlarda fazla yer bulmuyor. Bu durum da kendi dillerine yansıyor. Bu dilde sahipliği göstermek için fiiller yok, borç ödemek, çalmak, satmak, satın almak veya satmak gibi kavramlar yer almıyor. Dilde değiş tokuş, işbirliği ve paylaşım içeren eylemleri tanımlamak için pek çok sözcük yer alıyor.

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden iki dilbilimci olan Niclas Burenhult ve Joanne Yager, aynı bölgede Jahai dilini okurken bu dili keşfetti. Daha önce bir sürü insan ziyaret etmiş ve bu topluluk üzerinde çalışmıştı. Bu bilinmeyen bir kabile değil, daha önce bu farklı dil araştırmacılara belirtilmedi. Dilin incelemesine dair bilgiler Tipoloji dergisinde yayınlandı.
Bilim insanları bölgeye gittiğinde köyün büyük bir bölümünün farklı bir dille konuştuğunu fark etti. Dil bilimciler bu dilde Jahai dilinde kullanılmayan kelimeler ve gramer yapılarının olduğunu keşfetti. Bu kelimelerden bazıları diğer Asyalı dillerde Malay Yarımadası’nda ama uzak bölgelerde kullanılıyor.

Küreselleşme dünya üzerinde hızla yayılırken, Jedek gibi az bilinen diller hızla ölüyor. Endangered Languages Project’e göre şu anda dünyanın dört bir yanında konuşulan 6000’in üzerinde dil var ve bunların yüzde 40’tan fazlası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Aslında, 100 yıl içinde, muhtemelen bu dillerin yarısından fazlası ölecek. Dilbilim, bu azınlık dillerini belgelemek ve bu daha az tanınmış kültürlerin bazılarını korumaya yardımcı olmakve insan bilişini, tarihini ve kültürünün daha iyi kavranmasını umut ediyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/previously-undocumented-language-discovered-spoken-in-tiny-area-in-malaysia

Devamını Oku

Öne Çıkanlar