fbpx
Bizi Takip Edin

Bilim

Bir Kadının Sürekli Akan Sinüslerinin Aslında Beyin Sıvısını Sızdırdığı Ortaya Çıktı

Yayınlandı

üzerinde

Nebraskada yaşayan bir kadının boğazından aşağıya yıllardır akan sıvının sinüsleri değil, beyin sıvısı olduğu ortaya çıktı. Baş ağrısından uzun yıllardır şikayet eden kadın, durumundan endişelense de doktorlar onun alerji olduğunu söyledi ve ısrarcı olduğunda ise azarlandı. KETV-7 ABC tarafından verilen rapora göre Kendra Jackson’ın boğazından aşağıya sıvının akmaya başlaması ve şiddetli baş ağrıları çekmesi 2013 yılında geçirdiği bir otomobil kazasından sonra başladı. Kazada orta dereceli bir kafa travması olan Jackson’ın yüzü arabanın kontrol paneline çarptı. Jackson bu süre boyunca bir şeylerin yanlış gittiğini bildiğini, gittiği her yerde cebinde her zaman mendil taşıdığını belirtti.Yaşadığı sorunların soğuk algınlığının ötesinde olduğunu anladığında Jackson, tıbbi tavsiye aradı. Son olarak, Omaha’daki Nebraska Medicine’deki doktorlar, burun kanallarını ve sinüs boşluklarını araştırmak için kamera problarını kullandılar. Jackson’ın kafatası ile burun delikleri arasında, her gün yaklaşık 235 mililitre beyin omurilik sıvısı (BOS) sızıntısı yapan küçük bir delik buldular. BOS, beyindeki özel ventriküllerde üretilen ve depolanan renksiz bir sıvıdır ve aynı zamanda omuriliğin merkez kanalını doldurur. Dolaşan CSF, kafatasındaki dokular ve kan damarları içinde ideal basıncı korumaya yardımcı olur ve patojenler uyarıcı olan bağışıklık hücrelerini dağıtır. Son zamanlardaki araştırmalar, memelilerde, BOS’taki bir artışın beyin hücreleri arasındaki boşluklardan aktığını, esansiyel molekülleri taşıdığını ve toksik metabolik yan ürünleri ve hücre artıklarını çıkardığını göstermiştir. Bu süreç uyku sırasında gerçekleşir, dolayısıyla yeterli uyku ve beyin fonksiyonu arasındaki uzun süredir devam eden bağlantıyı açıklamaktadır.Vücut sürekli olarak günde yaklaşık 500 mililitre CSF üretir. Beyin bu önemli sıvıyı bir sızıntıyla boşaltırken, beyin aslında kafatasının içine girer ve bu da Jackson’ın yaşadığı vurucu baş ağrılarına yol açar.Neyse ki Jackson’un sızıntısı, deliği tıkamak için yağ dokusunun bir parçasını kullanan cerrahlar tarafından kolayca tamir edildi. Önümüzdeki aylarda izlenmesi gerekmesine rağmen, tam bir iyileşmenin meydana gelmesi bekleniyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/womans-perpetually-dripping-sinuses-turned-out-to-be-a-brain-fluid-leak/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilim insanları, CRISPR ile DNA yerine RNA düzenleyebilecek

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

CRISPR hiç şüphesiz yaşam bilimlerindeki çalışmalara büyük bir ivme kazandıracağı aşikar. Bu teknoloji ile çok kısa sürede sonuçlar alınmasının yanında maliyeti bakımından diğer teknolojilere göre çok daha uygun. CRISPR teknolojisi son 10 yıldır en çok ilgi duyulan gen düzenleme teknolojisidir. Bilim insanları, gen düzenleme teknolojisi CRISPR ile Deoksiribo Nükleik Asit (DNA) yerine Ribo Nükleik Asidi (RNA) hedef alabilen bir enzimin moleküler yapısının haritasını çıkarmayı başardı.

Techcrunch’ın haberine göre, ABD’de Salk Enstitüsünde görevli uzmanlar, gen düzenleme teknolojisi CRISPR ile RNA’nın hedef alınabileceği Cas13d enziminin moleküler yapısını ayrıntılarıyla saptadı. Çalışmanın, gen düzenleme teknolojisinde hücre içindeki fonksiyonların daha kusursuz yönlendirilmesine olanak sağlayacağına inanılıyor. Araştırmanın ayrıntıları “Cell” dergisinde yayımlandı. Münferit hücre içindeki kusurların ortadan kaldırılması için Cas9 enzimiyle DNA’nın hedef alındığı gen düzenleme teknolojisinin, sanılandan daha büyük genetik yıkıma neden olabileceğinden endişe ediliyor.

Bilim adamları, RNA’yı hedef alan CRISPR-Cas13d enzimiyle hücrelerin işlettiği mekanizmaların düzenlenebileceğini, genin üzerinde kalıcı ve potansiyel tehlike oluşturan değişiklikler yapılmayacağına işaret etti. Araştırma ekibinden Hanna Gray Fellow, “DNA sabittir, sürekli değişen, DNA’dan kopyalanan RNA iletileridir. Doğrudan RNA’yı kontrol ederek bu iletileri düzenlemek, hücrenin kaderini etkilemek açısından önemli olası sonuçlar barındırıyor.” ifadesini kullandı.
Kaynak: https://www.genengnews.com/gen-news-highlights/detailed-structure-of-crispr-enzyme-for-rna-editing-technology-described/81256259

Devamını Oku

Bilim

Ahtapot ve İnsan Beyni Arasında Benzerlik Keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Johns Hopkins Üniversitesi’nden nörobiyolog Gül Dölen ve evrimsel biyolog Eric Edsinger, insanlar ve ahtapotlar arasında genetik bir benzerlik keşfetti. Araştırmada ahtapotlara, MDMA ve ecstasy adlı kimyasal ilaçlar verildi. Kimyasal ilacın etkisinde olan ahtapotlar, insanların MDMA ve ecstasy kullandıktan sonra verdikleri tepkinin aynısını verdi.

Laboratuvar sonuçlarında; ahtapot ile insan beyni arasındaki anatomik farklılıklara rağmen, serotonin taşıyıcı geninde moleküler benzerlikler olduğu tespit edildi. Ahtapotların ilaçlardan sonra mutluluk, depresyon ve üzüntü duygularında değişimler yaşadığı gözlemlendi.

Gül Dölen ”İnsanlar da MDMA ve ecstasy alındığında mutluluk, depresyon ve üzüntü duygularında değişimler yaşıyor. Ahtapotların ilaca verdiği tepkiler de aynen böyleydi. Bu sonuçlar sayesinde, psikiyatri ilaçları ve antidepresanların dozları daha verimli ayarlanabilecek.” dedi.(+Nörotransmitter: Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir.)
(+Serotonin: İnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir. )
Kaynak: https://www.sciencealert.com/california-two-spot-octopus-octopus-bimaculoides-prosocial-behaviour-mdma-ecstasy-serotonin?perpetual=yes&limitstart=1
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Bilim

Probiyotik Bakterilerinin Şok Edici Sırrı: Elektrik Üretiyorlar

Yayınlandı

üzerinde

Bugüne kadar, elektrik üreten bakterilerin çoğu garip ortamlardan gelmiştir.Ancak araştırmacılar hem mikrojen hem de probiyotik olmak üzere insan mikrobiyomunda 100’den fazla elektrik üreten değer bulmuşlardır. Bakterilerin elektrojenik yetenekleri, enfektivitede veya peynir ve yoğurdu nasıl fermente ettikleri açısından önemli olabilir.

Listeria bakterisi, hücre duvarları boyunca elektronları, her yerde bulunan flavin molekülleri (sarı noktalar) ile desteklenen küçük akıntılar olarak çevreye taşır. Mayınlar ve göllerin dibi gibi egzotik ortamlarda elektrik üreten bakteriler bulunurken, bilim adamları ev halkına daha yakın bir kaynağa yöneldiler: insan bağırsağı. Kaliforniya Üniversitesi’den bilim insanları, yaygın bir ishale neden olan bakteri Listeriamonocytogenes’in, bilinen elektrojenik bakterilerden tamamen farklı bir teknik kullanarak elektrik ürettiğini ve yüzlerce başka bakteri türünün de aynı süreci kullandığını keşfettiler.

Bu kıvılcım bakterilerinin çoğu, insan bağırsağı mikrobiyomunun bir parçasıdır ve birçoğu, gıda kaynaklı hastalık listeriyozuna neden olan ve aynı zamanda düşüklere de neden olabilen patojeniklerdir. Kangrene ( Clostridiumperfringens ) ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara ( Enterococcusfaecalis ) ve bazı hastalıklara neden olan streptokok bakterileri oluşturan diğer bakteriler de elektrik üretmektedir.

Lactobacilli gibi diğer elektrojenik bakteriler, yoğurdun fermente edilmesinde önemlidir ve birçoğu probiyotiktir. Bu keşif bakterilerin bize nasıl bulaştığı konusunda çok şey söyleyebilir veya sağlıklı bir bağırsağa sahip olmamızı sağlayabilir. Aynı zamanda mikroplardan canlı piller oluşturmaya çalışanlar için oldukça sevindirici bir haber. Bu tür “yeşil” biyoenerjetik teknolojiler, örneğin atık arıtma tesislerinde bakterilerden elektrik üretebilir.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180912133442.htm

Devamını Oku

Öne Çıkanlar