fbpx
Connect with us

Yaşam

Dış Dünya ile Hiçbir Teması Olmayan Amazon Kabilesinin Son Yaşayan Üyesi Görüntülendi

Published

on

Dış dünyayla hiçbir teması olmayan Amazon kabilesinden son kalan üyeye dair araştırmacıların elinde bulanık bir fotoğraf bulunuyor. Bu adam Brezilya yağmur ormanlarının uzak bir köşesinde dokunulmamış bir kabilenin hayatta kalan son üyesi. Dış dünya tarafından adı, dili kültürü veya hikayesinin çoğu hakkında hiçbir bilgi yok. Ancak bu adam ciddi bir tehlikeye doğru ilerliyor olabilir. Gezegendeki son izole insanın görüntüleri 2011 yılından Batı Brezilya’daki Rondônia eyaletinin yağmur ormanlarında filme çekildi.
50’li yaşlarında olduğu düşünülen uzun saçlı erkeğin bulanık görüntüsü geçtiğimiz günlerde Brezilya hükümetinin yerli ilişkiler departmanı olan FUNAI tarafından medeniyetle teması olmayan insanlar ile güçlü tarım işletmelerinin hızla büyümesi arasındaki sürmekte olan mücadeleyi vurgulamak için piyasaya sürüldü. Şimdiye kadar, onun sadece tek bir bulanık görüntüsü vardı. FUNAI bu adamı 22 yıldan beri uzaktan izliyor. Varlığı ilk defa 1996 yılında ortaya çıktı. Kabilesinin yaşayan son üyesi olarak biliniyor. Kabilesinin katledilmesinden bu yana Amazon yağmur ormanlarında tek başına dolaşıyor.
1970’ler ve 1980’ler boyunca çiftçiler tarafından kiralanan bir takım kişiler bölgede katliam yaparak birçok Amazon kabilesini ortadan kaldırdı. 1990’ların ortasına kadar süren bu katliam sonrasında sadece 1 kişi hayatta kalabildi. Yabancılarla temastan ısrarla kaçtığı için onun hakkında bilinenlerin çoğu terk edilmiş kamp alanlarından toplanan bilgiler. Araştırmacılar Brezilya kabilelerinin yaşayan bu son üyesinin mısır, maniok, papaya ve muz yetiştirdiğini keşfetti. Aynı zamanda hayvanları yemeye yetecek biçimde tasarlanmış 2 metrelik sivri uçlu bir alete sahip. 2000’li yıllarda yalnız yaşamayı tercih eden bu yerliye gelişmelerin uğramadığı küçük korunan bir alan tahsis edildi. Ancak bu tahsis onun gittikçe kötüleşen durumunu durdurmaya yetmedi.
2009 yılında silahlı adamlar tarafından vuruldu. Yetkililer bu son yerlinin araziyi korumak ve toprağın koruma emrinden kurtarılabilmesi için tarımsal işletmeler tarafından kiralanan kişilerin yerliyi hedef aldığına inanıyor. Son yerli şu anda sığır çiftçileri tarafından tamamıyla kuşatılmış durumda ve ona tahsis edilen bölgenin geleceği Brezilya Cumhurbaşkanlığı seçimleri sebebiyle belirsiz görünüyor. Medeniyetle temas etmeyen kabileler uzak geçmişte ilkel bir kalıntı değil. Onlar burada ve şu anda yaşamaya devam ediyorlar. Onlar bizim çağdaşımız ve bu çağın çeşitliliği. Fakat yaşadıkları bölgeler koruma altına alınmadıkça yok olmaya mahkumlar. Kaynak: http://www.iflscience.com/environment/incredibly-rare-footage-shows-the-last-surviver-of-uncontacted-amazonian-tribe/

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Yeni Tahminlere Göre Atlantik Bu Sene 4 Büyük Kasırga Görebilir

Published

on

Bilim insanları bu yıl Atlantik kasırga mevsiminin normale yakın olacağını tahmin ediyorlar, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) bugün (23 Mayıs) 2 ila 4 büyük kasırganın en az 178 km/sa ile 3.kategori düzeyine veya daha üzerine çıkacağını duyurmuştu. Ancak bu “normale yakın” açıklaması, ABD Güneydoğu ve Doğu Sahilindeki insanların rahat olabileceği anlamına gelmiyor. NOAA’nın İklim Tahmini Merkezi’ nin önde gelen kasırga sezonu tahmincisi Gerry Bell, bugün düzenlenen bir basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Çok fazla hava aktivitesi var, artık kasırga mevsime hazırlanmaya başlamanız gerekiyor.” NOAA, 1 Haziran – 30 Kasım tarihleri arasında süren 2019 Atlantik kasırga mevsiminin 9 ile 15 arasında fırtına beklendiğini ve bunun da 62km/sa veya daha yüksek hızlarda olacağını bildirdi. Bunlardan 4 ile 8’i kasırga olabilir, bu da rüzgârlarının 119 km/s veya daha yüksek hızlara ulaştığı anlamına geliyor.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı’ nın (FEMA) genel müdür yardımcısı Daniel Kaniewski gazetecilere verdiği demeçte, bu kasırgaların sadece 4’ünün 3.kategoriden üst düzey olmasına rağmen, “Sadece bir güçlü kasırga bile yeryüzünde felakete yol açmaya yetebilir.” dedi. Ortalama bir kasırga mevsiminde, Atlantik 6’sı kasırga ve 3’ü büyük kasırga olmak üzere yaklaşık 12 kayda değer fırtına görüyor. Geçen yılın kasırga mevsim ortalamanın üstünde idi, 2’si büyük olan 8 kasırga dâhil 15 kayda değer fırtına görüldü – yıkıcı kasırgalar Michael ve Florence.

Bununla birlikte, 2019 sezonu için öngörülen fırtınaların veya kasırgaların toprak kaymasına sebep olup olmayacağını da belirsiz, dedi NOAA yöneticisi Vekili NeilJacobs. Yetkililer, bu yıl NOAA’ nın kasırga tahmini için veri toplamak için 3’ ü gelecek nesil uydu olan Dünya Gözlem Uydu Filosunun ilk kez kullandıklarını söyledi. Bu veriler aynı zamanda NOAA’nın doğu ve orta pasifik havzaları için fırtına tahmininde bulunmasına da yardımcı oldu. NOAA’ ya göre Pasifik’ te 8 ile 13’ü hortum olan 15 ile 22 kayda değer fırtınanın olacağı normal üstü bir sezon bekleniyor.

Hangi Doğa Kuvvetleri Rol Oynuyor?

Ekvatora Yakın Pasifik Okyanusunda suların ısınmasıyla bilinen bir iklim olgusu olan El Niño, Atlantik’ teki rüzgâr kaymasını arttırır ve bu da kasırgaların oluşması için gerekli olan ısı ve nem akışını engeller. Bu sene devam eden bir El Niño (El Niño Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır.) olduğunu göz önüne aldığımızda normale yakın bir Atlantik fırtına sezonu beklemek şaşırtıcı olur. Başka bir deyişle, El Niño Atlantik’teki kasırga aktivitesini sık sık bastırıyor, dedi Bell. Ancak bu yılın El Niño’ su zayıf ve diğer iklim faktörleriyle cebelleşiyor.

Ne Yapmalı?

Kaniewski, kasırga görülebilecek bölgelerdeki kişilerin şimdi acil durum planlarını yapmaları gerektiğini söyledi. En az 72 saat yetecek yiyecek, su ve ilaç gibi malzemelerin olması gerektiğini söyledi. Güçlü bir fırtına ya da kasırga olması durumunda, insanlar büyük iletişim ağlarının da durmasına hazırlıklı olmalı, bu yüzden fırtınanın durumundan haberdar olmak için bataryalı bir telsizin ve bir acil durum tahliye yolunun belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Kaniewski ayrıca, elektrik kesintileri nedeniyle ATM’ lerin çalışmaması durumuna karşılık insanları ellerinde nakit bulundurmaya teşvik etti. Daha fazla bilgi için, hava durumu uyarıları, açık barınak listeleri ve acil durumlara hazırlık hakkında tavsiyeler de dahil olmak üzere birçok hizmet sunan ücretsiz FEMA uygulamasını indirin.

Yazar: Emre TÜRKMENOĞLU

Kaynak: https://www.livescience.com/65551-2019-atlantic-hurricane-season.html

Continue Reading

Yaşam

İşte, Süper Zeki İnsanların 11 Ortak Özelliği

Published

on

Akıllı insanlar, sadece IQ sınavlarındaki son derece yüksek puanlarıyla tanımlanmıyorlar. Doyumsuz bir merak, iyi bir mizah duygusu gibi başka birçok özelliği paylaşan topluluğun temelini oluşturuyorlar. Zeki insanların uyum sağlama konusunda daha esnek olduğunu ve bu sayede farklı ortamlarda başarılı olabildiklerini ortaya konmaktadır. Quora sitesinde kullanıcıların, zeki insanların ortak özelliklerini listeledikleri bir makaleye göz attık ve bilimin onları destekleyip desteklemediğini görmek için bu konuda bazı şeyleri kontrol ettik. İşte siz değerli okuyucularımız için hazırlarığımız süper zeki insanların 11 özelliği. Keyifli okumalar dileriz:

1. Adapte olma yetenekleri oldukça gelişmiştir

Birkaç Quora kullanıcısı, akıllı insanların uyum sağlama konusunda daha esnek olduğunu ve bu sayede farklı ortamlarda başarılı olabildiklerini belirtti. Donna F. Hammett’in de söylediği gibi, zeki insanlar “kendilerine uygulanan komplikasyonlara veya kısıtlamalara bakılmaksızın ne yapılabileceğini düşünerek” kendi durumlarını ona göre uyarlamalıdırlar. Psikolojik araştırmalar bu fikri desteklemektedir. Zeka, bulunduğunuz ortamla daha etkin bir şekilde başa çıkmak için kendi davranışlarınızı değiştirebilmenize veya bulunduğunuz ortamda değişiklik yapabilmenize bağlıdır.

2. Bilmedikleri konuları kabul edip, anlamaya çalışırlar

Zeki insanlar belirli kavramlara aşina olmadıklarında bunu itiraf edebiliyorlar. Jim Winer’ in dediği gibi, zeki insanlar ‘Bilmiyorum’ demekten korkmayanlardır. Bilmemek kalıcı bir durum değildir. Eğer bilmiyorlarsa, öğrenebilirler. Winer’ın gözleminde olduğu gibi bilişsel yeteneklerin daha fazla abarttığını fark eden Justin Kruger ve David Dunning, yaptıkları klasik bir çalışma ile bu görüşe destek sağlamıştır. Örneğin, bir deneyde, LSAT’ tan uyarlanan bir testte çeyrek dönemde en düşük puanı alan ve en yüksek puanı alan öğrenciler karşılaştırıldı. Düşük puan yüzdesinde bulunan öğrenciler doğru sayıları hakkında konuşurken bu oranı yaklaşık yüzde 50 oranında abartmışlardır. Öğrenciler bütün soruları biliyormuş gibi bir davranış ortaya koymuşlardır. Bu arada çeyrek dönemde üst sıralarda yer alan öğrenciler sorular hakkında konuşurken daha realist davranmışlardır. Bilmedikleri soruları boş bırakıp, sonrasında üzerinde düşünmüşlerdir. Sonuç ortada…

3. Doyumsuz bir merakları söz konusudur

Albert Einstein verdiği bir demeçte: “Özel yeteneklerim yok, sadece tutkuyla merak ediyorum” dedi. Keyzurbur Alas adlı Quora kullanıcısı ise, “Zeki insanlar, sıradan insanların yanından geçip gittiği şeylerle ilgilenir.” diyor. 2016 yılında Journal of Individual Differences adlı dergide yayımlanan bir araştırma, çocuk zekası ile deneyimlere açık olma arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Birleşik Krallık’ta doğan insanları 50 yıl boyunca gözlemleyen araştırmacılar, IQ seviyesi daha yüksek olan 11 yaşındaki çocukların 50 yaşındayken tecrübelere ve deneyimlere daha açık olduğunu ortaya koydu.

4. Çok fazla şey okurlar

Cheikh Mbacke Diop, akıllı insanlar çok meraklı oldukları için daha fazla okuryazar olma eğilimindedir. Dönüp bakacak olursak dünyanın en başarılı insanlarının birçoğu – Bill Gates, Stephen Hawking, Oprah – okuyarak ve deneyimleyerek kendilerini eğittiklerini söylüyorlar.

5. Açık fikirlidirler

Akıllı insanlar kendilerini yeni fikirlere veya fırsatlara kapatmazlar. Hammett, akıllı insanların “diğer görüşlere değer verip, geniş fikirlilikle bu görüşleri kabul etmeye ve düşünmeye istekli” olduklarını ve “alternatif çözümlere açık olduklarını” söylemiştir. Psikologlar, açık fikirli insanların – alternatif bakış açıları arayan ve kanıtları adil bir şekilde tartan – SAT ve istihbarat testlerinden daha yüksek puan alma eğiliminde olduklarını söylüyorlar. Aynı zamanda, akıllı insanlar hangi fikir ve bakış açılarını benimsediklerine dikkat ediyorlar. Alas, “Zeki birinin, görünür değere göre bir şeyleri kabul etmekte güçlü bir isteksizliğe sahip olduğunu ve bu nedenle fikrin çoklu delillerle sunulmadığı sürece inandırıcı olmadığını görüyoruz” diyor.

6. Tek kişilik orkestra olma eğilimi

Silinen bir cevapta Richard He, çok akıllı insanların daha çok “bireysel” olma eğiliminde olduğuna işaret ediyor. Akıllı insanlar bireysel ve yalnız olmayı daha çok tercih ediyor.
İlginçtir ki, 2016’da British Journal of Psychology‘de yayımlanan bir araştırma, insanlarla sosyalleşmenin ortalama insanlara verdiği keyfi, zeki insanlara vermediğini öne sürüyor.

7. Kendilerini kontrol etme becerileri gelişmiştir

Zoher Ali, “Zeki insanlar planlama yaparak, hedef belirleyerek, alternatif yöntemler keşfederek ve bir işin sonuçlarını öngörerek düşüncesiz hareket etmenin üstesinden gelir” diyor. 2009 yılında Psychological Science adlı dergide yayımlanan bir çalışmada, irade ve zeka arasında bağlantı olduğu ortaya konuldu. Çalışma kapsamında katılımcılara iki finansal seçenek sunuldu; ya o anda az miktarda ödeme alacaklardı ya da ileri bir tarihte daha büyük bir ödeme alacaklardı. İleri tarihte daha büyük miktarda ödeme almayı tercih eden (daha iradeli olan) katılımcıların, zeka testlerinde genellikle daha yüksek puan aldığı fark edildi. Bu çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, beynin bir alanının – ön prefrontal korteks – insanların zor problemleri çözmelerine ve hedeflere yönelik çalışırken öz kontrollerinin onlara yol göstermede yardımcı olacağını söylüyor.

8. Gerçektende eğlenceli bir yapıları vardır

Advita Bihani, zeki insanlarda mizah duygusunun daha gelişmiş olduğunu söylüyor. New Mexico Üniversitesi araştırmacıları da bu fikre katılıyor. Üniversitede yapılan bir araştırma, profesyonel komedyenlerin sözel zekasının ortalama bir sınıftan daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

9. Kara mizahı rahatlıkla anlayabiliyorlar

Elora Amber, akıllı insanların kıvrak bir mizah anlayışına sahip olduğunu öne süren araştırmalardan bahsetmektedir. Aslında, 2017’ de Cognitive Processing dergisinde yayınlanan bir araştırmada, sözel ve sayısal zeka testlerinden daha yüksek puan alan kişilerin, kara mizahı anladıkları ve beğendikleri ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, kişiler tarafınca kara mizahın rahatça anlaşıldığı ve bu tip ürünlerin hiçbir şekilde rahatsız edici ya da saldırgan görünmediği gözlemlendi.

10. Diğer insanların deneyimlerine karşı duyarlıdırlar

Gelen cevaplardan birinde “Zeki insanlar karşılarındakinin ne hissettiğini/ne düşündüğünü anlayabilir” diyor. Bazı psikologlar, başkalarının ihtiyaçlarını ve hislerini anlayabilmenin duygusal zekanın temel taşlarından biri olduğunu söylüyor. Duygusal zekası yüksek bireyler, yeni insanlarla tanışmaya ve onları yakından tanımaya daha istekli oluyor.

11. Hazır kalıpların dışında düşünürler

Akıllı olmak, farklı düşünmekle yakından alakalıdır. Teodora Motateanu, zeki insanların “statükoyu sorguladıklarını, işleri yapmanın eski yollarını sorguladıklarını, şapkadan bir anda çıkmış, görünüşte çılgın denilebilecek fikirleri olduğunu” yazmış. Aslında, statükoya bağlı kalmak başarınızı sabote edebilir. New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nde pazarlama profesörü olan Scott Galloway, daha önce Business Insider’a verdiği demeçte başarılı insanların her zaman “Ya bu şekilde yaparsak” diye soru sorduğunu söyledi. [Zeki İnsanların Başarısız Olduğu Durumlar]

Editör / Yazar: O. Can CANİKLİ

Kaynak: https://www.iflscience.com/editors-blog/11-common-traits-of-highly-intelligent-people/all/

Continue Reading

Yaşam

Raynaud Hastalığı: Tipleri, Belirtileri ve Tedavisi

Published

on

Raynaud hastalığı ( Raynaud sendromu veya yalnızca Raynaud diye de bilinir ) vücuttaki ekstremitelerdeki damarların stres veya soğuklarda olması gerekenden daha fazla daralmasına neden olan bir damar rahatsızlığıdır. Daralan damarlar kanın deri yüzeyine ulaşmasını önler. Bunun sonucunda özellikle parmaklarda rengin beyaz, mavi ve kırmızıya döndüğü gözlemlenir. Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre Amerika nüfusunun yüzde 5′ i dünya nüfusunun ise yüzde 3-5 ‘inde Raynaud görülmektedir. Bozukluk, ilk olarak, JAMA Dermatology dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir makaleye göre, 1862’de, bir Fransız doktor olan Maurice Raynaud tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Raynaud, 20’si kadın, 25 kişilik bir grubun soğuk ve strese maruz kaldığında ellerinde ve ayaklarında renk değişiklikleri yaşadığını tanımladı.

Çeşitleri, nedenleri ve teşhisi

Mayo Clinic’e göre Raynaud’un birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşidi var. Birincil Raynaud’ s daha yaygındır ve genellikle ikincilden daha az şiddetlidir. New York Üniversitesi Langone Health’ te bir romatolog ve klinik asistan profesörü olan Dr. Natalie Azar, birincil Raynaud’ un [30’undan küçük] küçük çağlarda daha yaygın olduğunu ayrıca kalıtsal olduğunu ve sigara ile ilişkili olduğunu belirtiyor. Cleveland Clinic’ e göre, birincil Raynaud’a neyin sebep olduğu bilinmiyor, ancak hastalık tanısı alanların yaklaşık yüzde 75’i, 15 ila 40 arasındaki kadınlardır. Ayrıca soğuk iklimlerde yaşayan insanlar birincil Raynaud’a karşı daha hassastır.

İkincil Raynaud, lupus, romatoid artrit veya karpal tünel sendromu gibi başka bir hastalık veya sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Doktorlar Raynaud’ ları hastanın öyküsü ve semptomlarını göz önünde bulundurarak ve fizik muayene yaparak teşhis eder. Bazı doktorlar diğer koşulları ekarte etmek için kan testlerine devam etmeye karar verebilir. Doktor, cildin üst kısmındaki deriyi yakından inceledikten sonra kalın duvarlı kan damarları gibi çok kolay büzülebilecek şekil bozuklukları bulabilir.

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve komplikasyonlar

Arthritis Vakfı’na göre, Raynaud’un en sık görülen semptomları, soğuğa veya strese aşırı duyarlılık, kanın ekstremitelere gitmemesi, uyuşukluk ve acı çekmesi, karıncalanma ve zonklama ve cilt renginin değişmesidir.
İlk olarak, el ve ayak parmakları, bazen de kulak, burun ve dudaklara kan akışının olmaması nedeniyle renk beyaza döner. Daha sonra cilt, kanı bırakan oksijen bölgede kaldığı için maviye döner. Bu genellikle etkilenen ekstremitede ağrıya neden olur. Kan akışı devam ettiğinde, karıncalanma veya zonklama hissine neden olur ve cilt parlak kırmızıya döner.

Ciddi Raynaud vakaları nadirdir, ancak Mayo Clinic’e göre bir arter tamamen tıkanmışsa doku hasarı, cilt ülseri (yaralar) ve hatta kangren (ölü doku) gibi komplikasyonlara yol açabilir. En ağır vakalarda, sinir ameliyatı veya etkilenen bölgenin amputasyonu gerekli olabilir.

Raynaud Hastalığı Tedavisi

Birincil Raynaud’ lar için bir tedavi yoktur ve ikincil Raynaud’lar altında yatan sağlık sorununu tedavi ederek genellikle rahatlar. Birincil Raynaud’lar vücudu sıcak tutarak, stresi azaltarak, egzersiz yaparak ve sigara, kafein ve kan akışını kısıtlayan ilaçlardan kaçınarak kontrol edilebilir. Raynaud’ lu kişiler soğukla doğrudan temastan kaçınmalı ve dondurucudan veya buzdolabından eşya çıkarırken tutamak kullanmalı, soğuk içecekleri yalıtımlı bir kılıfla örtmeli ve yün veya sentetik çorap giymelidir.

Bir hasta Raynaud’un semptomlarını yaşamaya başladığında, Mayo Clinic aşağıdaki ilaçları önerir: daha sıcak bir yere taşınmak, parmak ve ayak parmaklarını kıpırdatmak, kalp atış hızını ve geniş kol çemberleri (yel değirmenleri) gibi hareketlerle kan akışını artırmak, elleri veya ayakları ıslatmak ılık suyla, hafifçe elleri ve ayakları masaj yaparak ya da derin nefes alma gibi stres azaltıcı bir teknik uygulamak.

Azar, sıcak tutmak ve stresi azaltmak semptomları hafifletmek için yeterli değilse, kan damarları gevşeten ve genişleten kalsiyum kanal blokerleri veya anjiyotensin reseptör blokerleri gibi ellere ve ayaklara kan akışını artırmak için ilaçlar verilebileceğini söyledi.

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Kaynak: https://www.livescience.com/65457-raynauds-disease.html

Continue Reading

Öne Çıkanlar