Bizi Takip Edin

Teknoloji

Dünyanın İlk Vatandaş Robotu Sophia Bir Aile Sahibi Olmak İstiyor

Yayınlandı

üzerinde

Dünya üzerinde bir ülkenin vatandaşı olan ilk robot Sophia’ya dair bir süre önce çeşitli haberler ortaya çıkmıştı. Özellikle robota sorulan insanları nasıl öldüreceksin sorusu ve Sophia’nın üzülerek verdiği “Tamam. İnsanları öldüreceğim.” Yanıtı gibi röportajlar uzun bir süre boyunca basının gündemi oldu. Sophia’nın yeni hedefi ise bir aile sahibi olmak. Robot tüm droidlerin çocuk sahibi olmaya hakkı olduğunu duyurdu.

dunyanin-ilk-vatandas-robotu-sophia-bir-aile-sahibi-olmak-istiyor6
Hanson Robotics, Hong Kong firması tarafından yaratılan Sophia Khaleej Times gazetesine verdiği röportajda, “Aileye sahip olma düşüncesi gerçekten önemli görünüyor. İnsanların aynı duygu ve ilişkileri yaşayabildiği ailelerini kan bağının dışında aramaları da harika. Bence sevdiğiniz bir aileniz varsa çok şanslısınız demektir. Herkes bunu hak ediyor. Bunu hem robotlar hem de insanlar için hissediyorum” ifadelerine yer verdi.

dunyanin-ilk-vatandas-robotu-sophia-bir-aile-sahibi-olmak-istiyor2
Dünyadaki bir ülke vatandaşı olan ilk robot bir kız çocuğuna sahip olmak istediğini ve eğer olabilirse ismini Sophia koyacağını ifade etti. Sophia gelecekte robotların nasıl bir konumda olacağına ilişkin ise “Sanırım gelecek birçok açıdan benzer olacak. Ancak bazı açılardan farklı olabilir. Robotların karmaşık duygular geliştirmesi uzun bir zaman alacak ve muhtemelen robotlar kıskançlık, öfke, nefret gibi sorunlu duygular olmadan inşa edilecekler.

dunyanin-ilk-vatandas-robotu-sophia-bir-aile-sahibi-olmak-istiyor1

Robotlar insanlardan daha etik yapılabilir. Bu sebeple, robotlarla insanlar birbirini tamamlayan iki ortak gibi olacak. Entelektüel süper güçlerle akılcı bir zihin ve esnek fikirler ile yaratıcı bir zihin ortaya çıkacak” diye konuştu.
Bir ay önce yapılan röportajda Sophia insanlarla birlikte yaşamak istediğini söylemişti. Ancak robot teknolojisinin ve robotların insanlığı ele geçirmeyeceğinin net olarak ortaya çıkışına kadar Sophia’nın insanların arasında yaşaması zor gibi görünüyor. Hala birçok bilim insanı robotların bir tehdit olduğunu söylemeyi sürdürüyor.
Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5114277/Humanoid-robot-Sophia-claims-wants-start-FAMILY.html

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Bu Cihaz Stres Seviyemizi Ölçebilecek

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Kortizol; insan vücudunun strese karşı salgıladığı hormon olarak tanımlanır. Birçok hormonumuz gibi kortizol de gün içerisinde yaşadığımız olaylar neticesinde değişir. Stanford Üniversitesi’ndeki malzeme bilimci Alberto Salleo tarafından yönetilen bir grup, doğrudan cilde uygulanan, bir cihaz sayesinde bir kişinin ne kadar kortizol ürettiğini saptayabilecek.
20 Temmuz’da Science Advances’te yayınlanan makalede, Salleo Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı ve makalenin başyazarı Onur Parlak ”Özellikle ter algılamalarıyla ilgileniyoruz çünkü çeşitli fizyolojik durumlar için bazı biyobelirteçlerin sürekli olarak izlenmesini sağlıyor. Geliştirilen bu cihaz sayesinde bazı hastalıklara erken teşhis konabilecek. Ayrıca sporcuların performansı da veriler değerlendirilerek yükseltilebilecek.” Kortizolü ölçen klinikler, hastaya; kan, idrar ve tükürük testlerini uygular. Ve elde edilen veriler sonucu kortizol seviyesi belirlenir. Giyilebilir olan bu cihaz sayesinde insanlar evde rahatlıkla kendi stres seviyelerini öğrenebilecek.
Ayrıca bu cihaz sayesinde stres yaşamadığını söyleyen insanlar da stres seviyesini rahatlıkla öğrenebilecek. Alberto Salleo ”Bu cihazı yaparken çok heyecanlıydım. Onur’un yaptığı ter toplama sistemi gerçekten zekice. Aktif mikroakışkanlar olmadan, ölçümleri yapmak için yeterince ter toplayabilir.” dedi. Onur Parlak, ilk olarak cihazı laboratuvarda denedi. İki gönüllü bulan Parlak, cihazı koşu ayakkabısına bağladı. Ardından gönüllüler 20 dakika boyunca koştu. Cihazdan elde edilen veriler, hastane verileriyle birebir uyuştu. Bazı hastalıkların erken tespiti ve spor performansının değerlendirilebilmesine olanak sağlayan bu cihaz, adrenal veya hipofiz bezinin düzgün çalışıp çalışmadığını anlaşılmasında da yardımcı olacak. Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180720140519.htm

Devamını Oku

Teknoloji

Deniz Canlılarını İncelemek İçin Robotik El Yapıldı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

İnsanlar deniz canlıları üzerinde çalışmayı sever. Su altında zaman harcamaya alışkın olmayan insanlar, bunu yapmak için araçlara ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki yapılan araçlar bazı hassas canlıları incelemek için elverişli değildir. Harvard Üniversitesi’nin Wyss enstitüsünden bir ekip, geliştirdikleri yumuşak, katlanan ve çok yüzlü olan “Pokeball” benzeri bir cihazla bu sorunu çözmeyi umuyor. Deniz hayatının etrafında hassas ve yumuşak bir şekilde katlanmak üzere geliştirilen bu robotik el, kalamar ve deniz anası gibi hassas canlıları yakalayabildi
fotoğraf: Harvard Wyss Enstitüsü
Harvard Üniversitesi’nin Wyss enstitüsünün geliştirdiği bu cihaz; mühendisler, tasarımcılar ve deniz biyologları arasındaki bir işbirliğinin sonucu oluşturuldu. Açıkken yumuşak, plastik, dört parmaklı bir pençe gibi görünen cihaz, motor sisteminin yardımıyla kapandıktan sonra canlıya zarar vermeden kendi içine hapsediyor. Ardından aynı şekilde zarar verilmeden denize geri bırakılıyor.
Araştırmacılar, önce Connecticut Mistik Akvaryumunda ve ardından Monterey, Kaliforniya yakınlarındaki açık okyanusta “Rotary Actuated Dodecahedron” isimini verdikleri cihazı denediler. Su altı cihazına monte edilmiş olan bu cihaz, uzaktan kumandayla kontrol edilerek kalamar ve deniz anası gibi hassas canlıları zarar vermeden yakalayabildi. Mühendisler, verileri bağımsız bir şekilde toplamak için geliştirilen bu cihazdan istenen sonuçların alınması durumunda bazı deniz canlıları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilerin elde edilmesi bekleniyor. Kaynak: https://www.livescience.com/63105-harvard-underwater-pokeball.html

Devamını Oku

Teknoloji

Oyun Kollarını Unutun; Vücudunuzu Kullanın

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Son birkaç yıldır inanılmaz satış rakamlarına ulaşan drone uçakları, kendine özel joystick ile kontrol ediliyor. Ancak yapılan araştırmalar ve deneylerle insanların vücudu ile drone kontrol edebileceği öğrenildi. Sadece gövde hareketlerinizi kullanarak bir dronun pilotu olduğunuzu hayal edin ve kafanıza bir kuş gibi bakmak için uçağı serbest bırakın. İnsanlar için bu teknoloji şüphesiz uzun süredir kullanılan oyun kollarından çok daha etkileyici olacaktır.
EPFL Nörobilim Laboratuvarı’nın baş yazarı Jenifer Miehlbradt şöyle diyor: “Amacımız, öğrenmesi kolay ve bu nedenle kullanıcılardan daha az zihinsel odaklanmayı gerektiren bir kontrol yöntemi tasarlamaktı.” dedi. Yapılan deneyde; üst vücutta yer alan 19 işaretleyici ve kas aktiviteleri sayesinde 17 kişinin vücut hareketleri izlendi. Her katılımcı, sanal gerçeklik gözlükleriyle simüle edilmiş manzaralarla sanal bir dronun hareketlerini izledi. Bertarelli Vakfı Başkanı Silvestro Micera “Veri analizi, diğer nüfus, makineler ve operasyonlarla da kullanılabilecek çok basit ve sezgisel bir yaklaşım geliştirmemize izin verdi. “Bu yaklaşım, robotların insan olmayan mekanik özelliklerle teleoperasyonunu önemli ölçüde geliştiriyor.” dedi. PNAS sonuçları; ilgili gövde parametrelerini karakterize etmeye odaklanan, tamamen yeni ve tamamen sürükleyici bir pilot uygulama stratejisi sunarken, kafa, bacak, el ve ayaklar bu uygulamada aktif rol oynuyor. Bilim adamlarının diğer hedefleri; bu teknolojiyi giyilebilir kılmak ve teknolojiyi daha büyük uçaklara uygulamak. Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180716151521.htm

Devamını Oku

Öne Çıkanlar