fbpx
Bizi Takip Edin

Uzay

Dünya’ya en yakın Proxima b’nin yaşam için elverişli koşullara sahip olabileceği bildirildi.

Yayınlandı

üzerinde

Dünya’ya en yakın öte gezegen ‘yaşanabilir’ görünüyor. LiveScience’ın haberine göre, Dünya’da iklim değişikliğinin incelendiğine benzer bilgisayar simülasyonlarını kullanan bilim adamları, 2016’da keşfedilen Proxima Centauri b’nin yüzeyinde çok çeşitli koşullar altında yüksek miktarda sıvı halde su bulunabileceği, dolayısıyla canlı organizmalara ev sahipliği yapıyor olabileceği sonucuna vardı.

Yüzeyinin bazı kesimlerinde açık okyanus bulunuyor   Bilim adamları, dev kıtalar, ince atmosferler, farklı atmosfer bileşenleri ve okyanusta tuz miktarında değişiklikler gibi birçok etkeni dahil ederek 18 farklı senaryonun simülasyonunu yaptı, hemen her model çalışmasında Proxima Centauri b’nin, yüzeyinin en azından bazı kesimlerini kaplayan açık okyanusa sahip olduğu neticesi elde edildi. ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsünden gezegen bilimci Anthony Del Genio, simülasyonların, öte gezegende yaşam şansının yüksek olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Proxima Centauri b’nin cüce yıldızı Proxima Centauri, Güneş’ten 4,2 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Gezegenin yıldızına uzaklığı bakımından yaşama uygun bir konumda olduğu belirlenmişti.

Proxima Centauri B’nin İçinde Ne Var?
Yeryüzüne en yakın dış gezegen nasıl görünüyor? Araştırmacılara göre top güllesi gibi bir dünyadan, yarısına kadar okyanuslarla kaplı bir gezegene kadar hepsi mümkün. Geçtiğimiz Ağustos ayında astronomlar, Alfa Centauri adını verdikleri ve dünyamızdan kabaca 1.3 kat daha ağır bir dünya barındıran, güneşe en yakın yıldız sistemini gün yüzüne çıkardılar. Alpha Centauri üç adet yıldıza sahip- Alpha Centauri A, Alpha Centauri B ve Proxima Centauri adı verilen kırmızı cüce-ve Proxima Centauri bu yeni bulunmuş gezegenin evi.
Proxima b adı verilen bu dış gezegenin, yıldızı Proxima Centauri ile arasındaki yörünge mesafesi; Merkür ile Güneş arasındaki yörünge mesafesinin yalnızca onda biri. Ancak kırmızı cüce Güneş’ten 600 kat daha soluk ışığa sahip olduğu için, Proxima b’nin yıldızının yaşama elverişli uzaklıkta bulunması muhtemel. Bu uzaklık; gezegenin, üzerinde sıvı su bulundurabilecek kadar sıcak olmasına ve belki de bildiğimiz şekliyle yaşam barındırabilmesine olanak sağlayabilir. Proxima b hakkında bilinmeyen onca detaydan birisi de gezegenin çapı. Bu durum, gezegenin yoğunluğunun hesaplanamaması dolayı, hangi materyallerden oluştuğunun da bilinememesi anlamına geliyor.

Bilim insanları hala hayal kuruyor tabi. Proxima b’ nin kütlesine dayanarak, Marsilya Astrofizik Laboratuvarı/Fransa’ dan Bastien Brugger ve takım arkadaşları; gezegenin potansiyel içeriğinin çeşitliliğini kullanarak onun yapısını ve büyüklüğünün ne kadar olabileceğini gösteren bir model geliştirdiler. “Gezegenin yarıçapı hakkında bir bilgimiz olmasa bile hala onun neye benzediği hakkında bir fikir sahibi olmak için çabalıyoruz” diyor Brugger. Bir ihtimal, Proxima b nin tüm yüzeyini kaplayan yaklaşık 193 km derinlikte bir okyanusa sahip olması. Eğer Proxima b’nin top güllesi şeklinde bir gezegen olduğunu varsayarsak, Dünya’dan yaklaşık yüzde 6 daha küçük olabileceğini düşünebiliriz. Gezegenin bu kadar yoğun ve tamamen kuru versiyonunda, kütlesinin üçte ikisinin yoğun metal çekirdekten, geri kalan kısmın da bu çekirdeği çevreleyen kayalık kabuktan oluştuğu söylenebilir. Diğer taraftan, eğer Proxima b Satürn’ün en büyük uydusu Titan gibi yarısı su buzundan oluşmuş olsaydı, hacim olarak Dünya’dan kabaca yüzde 40 daha büyük olurdu. Bu senaryoya göre gezegen yaklaşık 193 km derinliğinde okyanus ile kaplanmış olurdu. Bu küresel okyanusun altında basınç o kadar yüksek olurdu ki su, metal çekirdek ve kayalık mantonun üzerinde yüksek basınçlı buza dönüşürdü. “Bu bulgular Alpha Centauri’de bulunun elementler ile güneş sistemimizdeki elementlerin benzerlik gösterdiğini desteklese de bütün olayın bundan ibaret olduğunu garanti etmez” diyor bu çalışmada yer almayan SETI( Search for Extraterrestrial Intelligence-Dünya Dışı Akıllı Yaşam Arayışı ) Enstitüsü dış gezegen grup başkanı, gezegen astronomu Franck Marchis. Brugger de bu görüşe katılarak şunları ekliyor; Proxima Centauri’ nin element çeşitliliğinin gelecekte gözlemlenmesi, yapmış oldukları modelleri geliştirebilir ve Proxima b’ nin daha çok hangi modele benzeyeceği hakkında bize fikir vermede yardımcı olabilir.
Kaynak: https://www.livescience.com/63546-proxima-b-nearest-exoplanet-habitable.html

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay

Uzayın İlk Turisti Belli Oldu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Elon Musk’ın SpaceX şirketi adına düzenlediği basın toplantısında, Ay’a turist olarak gidecek ilk ismi açıkladı. 2023 yılında gerçekleşecek olan uçuşun yolcusu Japon milyarder Yusaku Maezawa olacak. Maezawa’nın yolculuğu bir hafta sürecek. Uzay araçları, Ay’ın yüzüne 200 kilometre yaklaşacak ardından, Ay’ın etrafında uçtuktan sonra Dünya’ya geri dönecek.

Elon Musk, uzay turizmi için çalışmalarını geçen sene başlatmış ve bu sene ilk turisti Ay’a göndermeyi planlamıştı. Ancak, roketlerde yaşanan bazı problemler ve teknik eksiklikten dolayı, yolculuk 2023 yılına ertelendi. Musk, uçuşta Falcon Heavy roketi yerine halen daha geliştirilmekte olan Big Falcon Rocket’in kullanılacağını açıkladı.

Yusaku Maezawa, 2023’te kendisiyle beraber 8 farklı sanatçıyı da Ay’a götürmek istiyor. Maezawa bu isimlerin ressam, müzisyen, mimar, heykeltıraş, yönetmen veya moda tasarımcısı olabileceğini söylüyor. Japon milyarder, 2023 uçuşu için tüm koltukları satın almış. Sanata olan aşkı ile bilinen ve ”#dearMoon” adlı bir proje başlatan Maezawa, 2.9 milyar dolarlık servete sahip. Maezawa, bu serveti sahip olduğu Zozotown adlı giyim şirketinden elde ediyor. 42 yaşındaki milyarder ”Ay’a giden ilk turist olmak benim için çok özel. Bu yolculuğu düşündükçe heyecanlanıyorum. Dünya’ya katkıda bulunmak ve barış ortamını da sağlamak istiyorum.” dedi.

Bir itici roket ve bir de uzay aracı olacak şekilde iki kısımdan oluşan BFR, 106 metre uzunluğa ve 9 metrelik genişliğe sahip. Gücünü roket motoru Raptor’dan alan dev koloni taşıyıcısı, Musk’ın ifadelerine göre nihai haliyle 100 kişilik taşıma kapasitesine sahip olacak. Uzay aracının bu şekilde tek seferde insanları Mars’a ve Ay’a taşıması bekleniyor.
Kaynak: https://www.scientias.nl/spacex-schiet-japanse-miljardair-naar-de-maan/
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Uzay

Türk bilim insanları, bir nötron yıldızında olağan dışı kızıl ötesi emisyon yayılımı olduğunu belirledi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi, Arizona Üniversitesi ile Türkiye’nin Sabancı Üniversitesinden bilim insanları, bir nötron yıldızında olağan dışı kızıl ötesi emisyon yayılımı olduğunu belirledi. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) internet sitesinde yer alan habere göre, ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi, Arizona Üniversitesi ile Türkiye’nin Sabancı Üniversitesinden bilim insanları, “RX J0806.4-4123” adlı nötron yıldızının kızıl ötesi ışınlarının 28 milyar kilometre mesafeye kadar yayıldığını gözledi.

Hubble Uzay Teleskobu’nun kızıl ötesi enstrümanları kullanılarak yapılan gözlem, bugüne dek bir nötron yıldızında tespit edilen en geniş ölçekli yayılım olarak kayda geçti. Gök bilimciler, söz konusu etkinin iki sebepten kaynaklanabileceğini belirtti. Yıldızın çevresinde oluşan toz diskinin kızıl ötesi ışınları büyüteç etkisiyle çevreye doğru yaymış olabileceği ifade edildi. Öte yandan yıldızdan yayılan enerji yüklü rüzgarın komşu nötron yıldızları ile ara bölgedeki gazlarla etkileşerek kızıl ötesi yayılmayı uzatmış olabileceği de bildirildi.

Türk araştırmacıların katkısı ve Türkiye’nin desteği
Araştırma ekibinde Sabancı Üniversitesinden gök bilimciler Ünal Ertan ve Şirin Çalışkan yer aldı. TÜBİTAK tarafından da desteklenen araştırmanın sonuçları, “Astrophysical Journal” dergisinde yayımlandı. Nötron yıldızları normal yıldızların çekirdek bölgesinin göçmesiyle oluşuyor. Sürekli değişen titrek bir ışık yaydığından bu tür yıldızlara “pulsar” (atarca) adı veriliyor.
Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/hubble-uncovers-never-before-seen-features-around-a-neutron-star

Devamını Oku

Uzay

ElonMusk, Ayın Etrafında İlk Özel Yolcuyu Uçurmak İçin Bir Misyon Başlatıyor

Yayınlandı

üzerinde

Spacex, Ay’ın etrafında uçacak özel bir yolcuyu taşıyan büyük bir Falcon uzay gemisi oluşturuyor. Firma geçtiğimiz hafta sonu dünyanın ilk özel yolcusunu ayın etrafında gezdirecek olan bir misyon başlatmayı planladığını duyurdu. ElonMusk bu hafta içerisinde Ay yolcusunun kim olacağıyla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşacağını söyledi. Bununla beraber Musk’un verdiği ipucu yolcunun bir Japon olabileceğine işaret ediyor. Büyük Falcon roketi son iki yıldır Spacex’in Mars misyonu için hazırlanıyor.

Ancak Spacex tarafından geçtiğimiz hafta paylaşılan tasarım Musk’ın Mars misyonu için gösterdiğinden daha farklı. ElonMusk tarafından kurulan roket firması, ayın çevresinde ilk özel yolcuyu taşımayı planlıyor. Şirketin konuyla alakalı duyurusu geçtiğimiz Perşembe gecesi Twitter üzerinden geldi. Yolculuğu yapacak olan uzay gemisinin bir renderı da paylaşımda yer alıyordu. Firma yaptığı açıklamada BFR fırlatma araçlarının dünyanın etrafında dolaşacak olan ilk özel yolcuyla ilgili anlaşma sağlandığını belirtti. Spacex, uzaya yolculuk yapmayı hayal eden sıradan insanların bu erişimini sağlamak için önemli bir adım attığını ifade etti.

Firma bu hafta içerisinde yolcunun kimliğini açıklayacağını ve neden bu kişinin seyahat ettiğini de duyuracağını ifade etti. Bununla birlikte Spacex, sadece uçmak değil Ay’a iniş yapmak için de bir misyon başlattıklarını ifade etti. SpaceX CEO’su ElonMusk, Adelaide – Avustralya’da 29 Eylül 2017’de Uluslararası Uzay Kongresi’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Musk, Mars’ta kalıcı, kendi kendini idame ettiren bir insan popülasyonununyaratılmasını desteklemek için çözülmesi gereken uzun vadeli teknik zorlukları detaylandırdı. SpaceX, daha önce Şubat 2017’de bir ay süren bir uçuş gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Bu planla, NASA’nın Apollo 13 astronotları tarafından alınana benzer bir yolla ayın etrafında iki özel vatandaşın (henüz isimsiz olan) uçurulması planlanıyordu. Aynı zamanda şirket, dünyadaki en güçlü operasyonel fırlatma sistemi olan FalconHeavy roketini ve astronotların 2019’un başlarında Ay’a iniş yapması için Crew Dragon kapsülünü kullanmayı da planlıyor. Ancak Spacex, Musk’ın da belirttiği gibi 2 yolcu değil, 1 yolcuyu Ay’ın etrafında uçuracak. Uçuş aracı hala prototip aşamasında ve henüz testleri tamamlanmamış olmasından dolayı firmanın hesaplamalarında sapma olabileceği düşünülüyor.
Kaynak: https://www.businessinsider.com.au/spacex-moon-mission-big-falcon-rocket-spaceship-2018-9

Devamını Oku

Öne Çıkanlar