Bizi Takip Edin

Bilim

Einstein’in Görelilik Kuramı Bozulabilir

Yayınlandı

üzerinde

Evrenin gizli yasalarına dair birçok parlak fikriniz olsa bile bunun ispat edilebilmesi çok zordur. Bilim insanları hipotezlerini test edebilmek amacıyla testler ve deneyler yaparlar. Ancak kozmik nesneler üzerinde deney yapma imkanı neredeyse yok gibidir. Bazı durumlarda ise uzay bunu kendi başına halleder.
İlk olarak 2012 ve 2014 yıllarında ilan edilen ve Dünya’dan 4200 ışıkyılı uzakta Toros takım yıldızında bulunan üçlü sistem bilim insanlarının yapmak istedikleri bazı deneyleri kendi başına gerçekleştiriyor. Burada bulunan üç ölü yıldız çekirdeği Einstein’ın uzay- zaman fikrini teyit edebilecek veya değiştirebilecek bir hareket başlattı. 1970’li yıllarda iki ölü yıldızdan oluşan bu sistem Einstein’ın genel görelilik teorisini destekleyen güçlü kanıtlar sağladılar. LIGO’nun sonunda var olan çekim dalgalarının olduğu bu esnada tespit edildi.


Yaklaşık olarak Dünya’nın merkeziyle aynı mesafede olan bir gezegen soğuk beyaz bir cüce yıldızın etrafında dönüyor. Aynı zamanda sistem içerisinde farklı ve daha sıcak bir beyaz cüce bulunuyor. Sistemi gözlemleyen ekibin lideri olan Virginia’daki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden ScottRansom , bunun “parlak bir çığlık” olduğunu söyledi.
Her 1.6 günde bir, içte bulunan beyaz cüce çıplak gözle görülemeyen bir cismin etrafında dönüyor. Ancak X ışını ya da Gama ışınıyla bakıldığında iki beyaz cüce görünmeyen küresel cisme göre bir hayli küçüktüler. Görünmeyen küresel cisim güneşin kütlesinin nerdeyse 1.5 katı büyüklüğe sahip.
Bu daha büyük bir yıldızın kalıntısı olan bir pulsadır. 2.73 milisaniyede bir kez bu cisim dönüş gerçekleştiriyor. Her bir dönüşte, gökyüzüne bir ışık yayıyor ve her geçişte bu ışık Dünya üzerinde parlıyor. Yani geriye doğru yıllarca dönen titreşim her dönüşünde bir işaret veriyor. Tıpkı hiper doğruluğa sahip bir saat gibi. Ve bu ölü yıldızların karışık bir yerçekimi alanı bulunuyor.
Ransom’’ın ekibi tarafından pulsarın titremeleri ayarlanarak, üç cismin yörüngelerinin nasıl değiştiği izleniyor ve sonuçlar Einstein’ın teorisinde öngördükleriyle karşılaştırılıyor. Genel göreliliğin eşdeğerlik ilkesi, kendi kuvvetli yerçekimsel alanlarına sahip olan nesnelerin dahi yerçekimine birbirleriyle aynı biçimde cevap vermesi gerektiğini söyler. Yani iç beyaz cüce ve daha büyük olan pulsar dış beyaz cücenin yerçekimi altında benzer biçimde hareket etmelidir. Aksi bir durumda iç çiftin yörüngesi beklenenden daha eliptik olacaktır. Bu durum eşdeğerliliğin ve genel göreliliğin ihlalidir. İzlenen bu üçlü sistem genel göreliliği bozacak bir yapıda hareket etmektedir.
Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2140857-the-cosmic-dance-of-three-dead-stars-could-break-relativity/

Bilim

Koyun Embriyosu İnsan Kök Hücreleriyle Birleştirilecek

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Bilim insanları öncelikle domuz insan melezi için bir deney yürütmüştü. Şimdi yeni bir deneyde Stanford üniversitesi tarafından başka melez türler üzerinde çalışılacağı duyuruldu. Bu defa koyun embriyosu insan kök hücreleriyle birleştirilecek.
Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, hibrid bir türün büyümesi konusundaki tüm bilim dünyasında tartışılan uygulamalardan birisine imza atıyor. 2016 senesinde Davis Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip tarafından domuz-insan hibriti geliştirdiler. Bu yeni çalışma bu çalışmanın ardılı niteliğinde. UC Davis tarafından yapılan domuz-insan hibriti çalışması insan organlarının başka bit türe sahip olup olamayacağının tespiti için yapılmıştı.

Stanford ekibi deneyleri için koyun seçti çünkü hayvanın organları insanınkiyle aynı büyüklükte. Ekip bu nedenle, insan organları geliştirebilmenin domuzlara göre koyunlarda daha kolay olabileceğini düşünüyor. Eğer hibrit koyunlarda insan organları geliştirilebilirse, bu organlar organ nakli amacıyla kullanılabilir. Bu deney sonucunda elde edilecek sonuçlar, dünya üzerindeki organ nakli arz ve talebi arasındaki boşluğa çözüm olabilir. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde hergün organ nakli bekleyen 22 kişi hayatını kaybediyor.

Araştırma ekibi, araştırmanın nihai hedefinin genetik olarak insanlarla eşleşen insan dokuları ve organlar üretmek için kök hücre ve gen düzenleme teknolojileri kullanıp kullanamayacağının anlaşılması olarak belirtiyor. Ekip bu çalışmanın başarıya ulaşacağı konusunda oldukça iyimser. Daha önceki deneyde yapıldığı gibi 28 gün sonra koyun insan hibridi embriyoları imha edildi.
Kaynak: https://futurism.com/sheep-human-hybrid-embryo/

Devamını Oku

Bilim

Isaac Newton’un El Yazmalarında Felsefe Taşının Tarifi Bulundu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Isaac Newton’un el yazmalarında simya reçeteleri bulundu. 17. Yüzyıla kadar uzanan belgelerin Isaac Newton’un kendi el yazısı olduğuna inanılıyor. Belgelerde simyagerlerin temel metalleri altına dönüştürebileceğine inandıkları efsanevi felsefe Taşı’nın nasıl oluşturulacağına ilişkin temel bölümler açıklanıyor.

Newton’un teoloji ve simyayla ilgili yazdığı kağıtlar; Fizik, Astronomi ve Matematik konularındaki bilimlerle ilgili bilgiler içermektedir. Newton’un simyayla ilgili bir milyondan fazla kelime yazmıştır. Simya onun ölümünden sonra yasadışı ilan edilmiştir. Newton yasak metinleri Jeova Sanctus Unus’un takma adıyla yazdı. Belgede başka bir simyagerin yazılarından kopyalanmış metinlerin yanı sıra Newton’un kendi deneylerinin açıklamaları da bulunmaktadır.

Felsefe taşı, simyagerlerin geleneğine göre, herhangi bir metali altına dönüştürebilen olağanüstü özelliklere sahip bir maddedir. Aynı zamanda hastalıkları tedavi edebiliyor ve ölümsüzlük kazandırabiliyor. Metinde geçen tarif Newton’un Amerikan simyager George Starkey’den kopyaladığı ve muhtemelen daha iyi bir simyager olarak gördüğü bir reçete olan “simya cıva” nın hazırlanması sürecini ayrıntılarıyla anlatan öğretici bir kılavuzdur.

Chemistry World web sitesine göre, Felsefetaşı, metalleri atomlarına parçalamak için kullanılabilecek bir madde olarak düşünülüyordu.CHF’nin nadir kitapların küratörü James Voelkel, “Düşünülen eğer metalleri atomlarına ayırabilirsen, yeniden bir araya getirebilir ve farklı metaller elde edebilirsin” dedi. Bu süreç, simyacılar tarafından herhangi bir metalin altın haline dönüşebileceğine inanılan efsanevi bir madde olan felsefe taşını üretme çabasının bir parçasıydı.
Kaynak: https://ancient-code.com/isaac-newtons-philosophers-stone-recipe-discovered/

Devamını Oku

Bilim

16. Yüzyıldaki Çılgın Tıbbı Anlatan Nadir Kitap İlgi Çekiyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

16’ıncı yüzyıl tıbbı ciddi anlamda akıllara durgunluk verecek uygulamalarla dolu. Kan alımları, idrar tadımları ve veba 15. Ve 16. Yüzyılın doktorlarının yaşamını baya bir renklendirmişe benziyor. Bu dönemden kalma çığır açan bir anatomi kitabı oldukça ilgi çekiyor. Fasciculus Medicinae adlı kitap, gebe kadınlarda yaraları tedavi etmek ve komplikasyonları teşhis etmek de dahil olmak üzere her şeyle ilgili tıbbi bir rehber niteliğinde.

Kitap ilk defa 1491 yılında tıbbi tez yazan ve kitaba çizimler ekleyen Venetian kardeşler tarafından basıldı. Sonraki yüzyılda kitap tekrar basıldı ve süslendi. Kitap insan vücuduna dair ortaçağ anlayışını yansıtmasının yanı sıra Rönesans perspektifinde ortaya çıkan tıbbın gelişimi de görülebilir. Kitabın belki de en büyüleyici kısmı içerisinde yer alan illüstrasyonlardır. Zodyak adam olarak adlandırılan, vücudunun güneş işaretleriyle süslendiği ve kanının yılın zamanlarına bağlı olarak nasıl aktığına dair talimatlar bulunan bir erkek figürü yer almaktadır.

Oklar ve topuzlar gibi silahlarla hayatı tehdit eden yaralar taşıyan bir kişinin illüstrasyonu da kitapta yer alıyor. Kitap yıllar içerisinde tıbbın gelişimini göstermenin yanında oldukça etkili görsellere ve metinlere sahiptir. İdrarın tadına bakan doktorlarla kitap eğlenceli, farklı, çoğunlukla iğrenç görülen çizimlere sahip.

Kitabın ilgi çekmesinin en büyük sebepleri arasında tıbbın geçmişten günümüze ne kadar gelişmiş olduğunun anlatılması yatıyor. Sergilenen kitap birçok ziyaretçi çekiyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-rare-book-shows-how-insane-medicine-was-in-the-16th-century

Devamını Oku

Öne Çıkanlar