Bizi Takip Edin

Teknoloji

Elon Musk Yapay Zeka Geliştirme Rekabetinin 3. Dünya Savaşının Sebebi Olacağını Açıkladı

Yayınlandı

üzerinde

Elon Musk tarafından Rusya lideri Putin’in yapay zekalar ve dünya savaşıyla ilgili yaptığı yoruma Twitter’dan cevap geldi. Musk, Çin, ABD ve Rusya arasında yapay zeka için süregelen rekabetin başka herhangi bir sebepten ziyade başlı başına 3. Dünya savaşının ortaya çıkma nedeni olacağına inandığını söyledi.

cropped_content_3-dunya-savasinin-cikis-nedeni-ileri-teknoloji-olacak_Vv5L402VysC7fWV
Elon Musk tarafından Rusya lideri Vladimir Putin’in yapay zeka ile ilgili yaptığı konuşmaya dair Twitter’dan bir açıklama yayınlandı. Musk 3. Dünya savaşının bir dünya lideri tarafından değil, AI yani yapay zeka tarafından başlatılacağına inandığını açıkladı. Ünlü girişimci ve bilim adamı Musk aynı zamanda ABD ve Kuzey Kore arasında yoğunlaşan tartışmalara da Twitter üzerinden cevap vermişti.
ABD’nin genel manada yapay zeka ve makine geliştirmede dünya lideri olduğu düşünülüyor. Bununla beraber bu pozisyonu ele geçirebilmek adına diğer ülkeler güçlü bir yarışın içerisindeler. Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs tarafından yapılan bir açıklamada Çin’in yapay zeka gelişiminde büyümeyi sürdüreceği ve muhtemelen yapay zeka yenilikleri konusunda 2030 yılında küresel bir merkez olmayı hedeflediğini açıklamıştı. Yayınlanan rapora Çin’in AI gücü ismi verilmişti. Rapor 2030 yılına kadar Çin’in 147,80 milyar dolarlık AI sanayisi ciro değerine ulaşacağını ön görüyor.

terminator-robot-killer-1080p
Rusya’da tıpkı Çin gibi AI gelişimi konusunda ciddi bir atılım süreci içerisinde. Rusya tıpkı Çin ve ABD gibi askeri amaçlarla uçan yapay zeka dronlar ve uzun menzilli füzeler üretiyor. Musk’ın cevap verdiği röportajında Putin, AI kalkınmasına öncülük eden ülkenin dünyanın hükümdarı olacağını açıklamıştı. Ancak Putin sözlerine herhangi bir ulusun yapay zeka konusunda tekel olmasını arzulamadığına da değinmişti.
Musk Putin’in bu sözlerine istinaden yatığı açıklamada bu 3 ülke arasındaki rekabete gönderme yaparak 3. Dünya savaşının asıl sebebinin tam da Putin’in işaret ettiği gibi AI tekeli sebebiyle çıkacağını vurguladı. Bundan önce de Musk AI’nin Kuzey Kore’den bile büyük bir tehdit olduğunu açıklamıştı. Musk bu görüşünde yalnız değil. Çinli Alibaba firmasının sahibi Jack Ma’da Musk’ın söylediği gibi 3. Dünya savaşının sebebinin AI’ler yüzünden olacağını vurguluyor. Jack Ma Çin’deki AI geliştiricilerinden birisi.
Kaynak: https://futurism.com/elon-musk-competition-for-ai-superiority-at-national-level-will-be-the-most-likely-cause-of-ww3/

Bilim

Bilim İnsanları Akıl Okuyabilen Yapay Zeka Üretti

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yapay zekalar gün geçtikçe daha güçlü hale geliyor. Japonya’da bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada üretilen yapay zeka popüler bilim kurgu filmlerine bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor.

Bilim insanları son dönemlerde yapay zeka üretiminde insan beyninin modellenmesi ve insan beyninin deşifre edilebilmesi için bir dizi derin öğrenme algoritması oluşturuyor. Japon bilim insanları tarafından bioRxiv’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, insan düşüncelerini rahatsız edecek bir doğrulukla okuyabilen bir algoritma geliştirdiklerini duyurdu.
Araştırmayı yürüten bilim insanlarından birisi olan YukiyasuKamitani, “Beyin görsel bilgileri, farklı karmaşık yapıları ya da karmaşık bileşenleri hiyerarşik biçimde ayıklayarak işler. Bu sinir ağları veya yapay zekalar, insan beyninin hiyerarşik yapısını algılayabilmek için bir aracı olarak kullanılabilir” dedi.

Yapay zeka, çeşitli testlerle beynin elektrik sinyallerini analiz edebildi ve beynin gözlemlediği her bir cismi ve hayal ettiği görüntüleri tespit etti. Bunu başarmak için, sistem insan beyni gibi simülasyonlar yoluyla düşünmeyi öğrenen yapay sinir ağları grubuna sahip. Çalışma üç ay sürdü ve üç kişi doğal fenomen, yapay geometrik şekiller ve harfler gibi üç farklı kategorideki görüntüleri izledi. 50 farklı fotoğrafı ve her bir gözlemcinin beyninden elde edilen manyetik rezonansların sonuçlarını karşılaştıran bilimsel ekip tarafından geliştirilen sinir ağı, insan düşüncesini yorumlamayı öğrendi.

Algoritma, insanların beyin kalıplarını yeniden yapılandırarak baykuşlar, vitrinler, kırmızı posta kutuları ve uçaklar arasında gördükleri görüntüleri tanımlamayı başardı. Buna ek olarak, her insanın hayal ettiği kuğular, leoparlar, bowling topları veya balık gibi görüntüleri çoğalttı.
Kaynak: https://ancient-code.com/scientists-have-created-an-artificial-intelligence-that-can-read-your-mind/

Devamını Oku

Teknoloji

Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka insanı yendi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Alibaba sitesinin geliştirdiği yapay zeka, okuma testinde insanları yenmeyi başardı. Standford Üniversitesi tarafından hazırlanan, bilgisayarların okuma kabiliyetlerini ölçmek için tasarlanan testte insan rakibi ufak bir farkla geçti.
Wikipedia üzerinden seçilen 500 makalenin içinden yüz binden fazla sorunun sorulduğu testte yarışmacılardan net cevaplar verilmeleri istendi. Yarışma sonucunda en yüksek skoru(82.44) Alibaba’nın ‘Derin Sinirsel Ağ Modeli’ne sahip yapay zekası alarak insan rakiplerini geride bıraktı. En yüksek oy olan insan yarışmacının skoru ise 82.302 oldu.

‘İskoç parlamento binasını kim tasarladı?”Cengiz Han ne zaman öldü?’ gibi soruların sorulduğu yarışma insan ile makinenin yarıştığı ilk okuma yarışması oldu.

Alibaba tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka programının zamanla hastaların internet üzerinden yaptığı sorgulamar, müşteri hizmetleri gibi alanlarda insana olan ihtiyacın azaltılabileceğine vurgu yapıldı. Alibaba şirketi geçen yıl Bekarlar Günü olarak kutlanan 11 Kasım’da internet üzerinden yapılan alışveriş çılgınlığına yönelik sorunsuz hizmet sağlayabilmek için yapay zekalı bilgisayarlar kullanmıştı. Alibaba’nın dışında Çin’in sosyal medya devi Tencent ile arama motoru Baidu da, sosyal medya programları, reklamlar ve otonom araç teknolojisi konularında yapay zeka programları geliştiriyor.

Alibaba’nın dışında Çin’in arama motoru Baidu ve sosyal medya platformu Tencent de, reklamlar, sosyal medya programlar ve otonom araç teknolojisi konularında yapay zeka programları üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Devamını Oku

Teknoloji

Erkek Seks Robotları Bu Yıl Piyasaya Çıkabilir

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Geçtiğimiz yıl dünyadaki ilk kadın seks robotu olan Harmony piyasaya sürülmüştü. Bu robotun şu anda isim almamış olan erkek versiyonunun bu sene içerisinde piyasaya sürüleceğine dair bir açıklama üretici firmadan geldi.
Yapay zeka robotun erkek versiyonu Harmony’nin tüm yazılım özelliklerini üzerinde taşıyor. Erkek seks robotunun tüm şekil ve boyutlarda üretilmesi bekleniyor. Realbotix CEO’su MattMcMullen yaklaşık olarak 20 yıldan beri silikon seks bebekleri üretiyor. Şirket erkek olanlar da dahil olmak üzere özelleştirilebilir seks mankenleri satıyor. 10 bin dolar civarında bir rakamla satışa sunulan Harmony, farklı cilt tonlarına sahip. Elf kulaklar, sarkık ya da şişman boyutlar, farklı saç uzunlukları, kişiselleştirilmiş göz bebekleri gibi özellikler dişi seks robotunda bulunuyor.

Farklı yüz ifadeleri, yanıp sönme ve kafasını hareket ettirme gibi yeteneklere sahip olan Harmony hakkında şirketin web sitesinden detaylı bilgi edinmek mümkün. Seks bebeklerinde devrim olarak nitelenen Harmony, ayrıca çeşitli sesler de çıkarabiliyor. Yapay zeka sadece robotun kafasında bulunuyor. Erkek versiyonunda ise AI’nin penis bölgesini kontrol edip etmeyeceği bilinmiyor.
Harmony’nin sunumlarında dünyadaki en kaliteli bebek ile en gelişmiş robot bileşenler bir araya geldi ve özelleştirilebilir yapay zeka ile güçlendirilmiş, keyifli sohbet ve etkileşim sunan bir deneyim tanımlaması yapılıyor.
Harmony’nin ortaya çıkması robotlarla seks yapma konusunda etik bakımından bu durumu yanlış bulan bazı bilim insanlarının eleştirisine maruz kalmıştı. Sosyal medyada da bu durum pek çok kişi tarafından tüyler ürpertici olarak tanımlandı. Birçok kişi Harmony’i cinsiyet ve cinsellikle ilgili kadın düşmanı bir uygulama olarak yorumladı. Harmony’nin erkek versiyonunun da benzer tepkilere yol açabileceği düşünülüyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/technology/2018-could-be-the-year-of-the-male-sex-robot/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar