Bizi Takip Edin

Bilim

Eroin Aşısı Geliştirildi, Bağımlılığı Ortadan Kaldırıyor

Yayınlandı

üzerinde

Araştırmacılar tarafından eroin kullandıktan sonra kullanan kişinin herhangi bir şey hissetmesini önleyen bir aşı üretildi. Bu aşının eroine olan fiziksel bağımlılığı ortadan kaldırılacağı söyleniyor. Ancak uyuşturucu uzmanları, uyuşturucu istismarı çözülmeden böylesi tedavilerle bağımlılığın önüne geçilemeyeceği görüşünde.

eroin-asisi-gelistirildi-uyusturucunun-etkilerini-absorbe-ederek-bagimliligi-ortadan-kaldiriyor
Bilim insanları tarafından narkotik etkilerini ortadan kaldıran bir eroin aşısı geliştirildi. Başka bir ifadeyle aşı, kullanan kişin uyuşturucu alsa bile bir şey hissetmemesini sağladığı için artık eroin almasının anlamı kalmıyor. Tek bir aşı ile haftalar boyunca eroin etkilerinden uzakta yaşamak mümkün. Bilim insanları en iyi formülasyonun aşının 3 ayda 1 kullanılması olduğunu söylüyor. 3 ayda 1 verilen aşı etkilerin 8 ay kadar ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Araştırmacılar geliştirilen aşının özellikle ölümcül olan aşırı doza karşı koruyucu olabileceği görüşünde. Maymunlar ve farelerde başarı gösteren aşı için insanlı denemeler yakında başlayacak.

eroin-asisi-gelistirildi-uyusturucunun-etkilerini-absorbe-ederek-bagimliligi-ortadan-kaldiriyor2
Eroin ve diğer opioidlerin kullanımı ciddi bir sosyal problem olarak görülüyor. Günümüzde eroin bağımlılığı gittikçe yükselen bir seviyede ilerliyor. The Guardian gazetesi eroin kullanımı konusunda ABD içindeki verileri açıkladı. Ülkede eroin için yılda 50 milyar dolar harcanıyor. Son 15 yıl içerisinde aşırı dozdan ölenlerin sayısı üçe katlarken, kullanıcıların HIV ve diğer kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskleri de ciddi oranda artış gösterdi.

ST. JOHNSBURY, VT - FEBRUARY 06:   Drugs are prepared to shoot intravenously by a user addicted to heroin on February 6, 2014 in St. Johnsbury Vermont. Vermont Governor Peter Shumlin recently devoted his entire State of the State speech to the scourge of heroin. Heroin and other opiates have begun to devastate many communities in the Northeast and Midwest leading to a surge in fatal overdoses in a number of states. As prescription painkillers, such as the synthetic opiate OxyContin, become increasingly expensive and regulated, more and more Americans are turning to heroin to fight pain or to get high. Heroin, which has experienced a surge in production in places such as Afghanistan and parts of Central America, has a relatively inexpensive street price and provides a more powerful affect on the user. New York City police are currently investigating the death of the actor Philip Seymour Hoffman who was found dead last Sunday with a needle in his arm.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

Bazı bilim insanları ise aşının eroin bağımlılığı için çözüm olamayacağı görüşünü savunuyor. Madde bağımlılığının altında yatan nedenler çözülmediği sürece bu tip bağımlılıkların önünün kesilemeyeceğine inanılıyor.
Kaynak: https://futurism.com/new-heroin-vaccine-helps-users-quit-by-blocking-its-effects/

Astrofizik

Yapılan Yeni Keşif Andromeda Galaksisiyle İlgili Bilgilerde Hata Olduğunu Gösterdi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

En yakın komşularımızdan birisi olan Andromeda galaksisinin kütlesini ölçebilmek için yeni bir teknik kullanıldı. Daha önceki ölçümlerde Andromeda galaksisinin Samanyolu galaksisinden iki ile üç kat daha büyük olduğu düşünülüyordu. Yeni yapılan ölçümde galaksinin Samanyolu galaksisiyle hemen hemen aynı boyutlarda olduğu anlaşıldı.
Bu iki galaksinin yaklaşık olarak 4 milyar yıllık zaman dilimi içerisinde birleşeceği ve bu birleşme yaşandığında önceki modellemelerde olduğu gibi Andromeda galaksisinin Samanyolu galaksisini tamamıyla tüketmeyeceği de ortaya çıkmış oldu.

Astrofizik ekibi PrajwalKafle tarafından bu ölçümleme için Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’ne başkanlık etti. Samanyolu galaksisinin fiziksel boyutlarının içeriden ölçülmesi oldukça zordur. Ancak gökbilimciler Samanyolu galaksisinin kütlesi 800 milyar ile 1.2 trilyon güneş kütlesi olarak hesaplanabiliyor. Bu bulgu, yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta ayrılan iki galaksiyi büyüklük bakımından yaklaşık olarak eşit seviyede olduğunu göstermektedir.
Samanyolu galaksisi ve Andromeda galaksisi yaklaşık olarak 10 milyon ışık yılı mesafeyi kapsayan 30’dan fazla galaksinin bir araya geldiği yerel grup olarak bilinen en büyük iki galaksidir. Yeni bulgular yerek grup galaksiler hakkındaki anlayışı tamamıyla dönüştürmektedir. Bu bulgulardan önce en büyük galaksinin Andromeda galaksisi olduğu düşünülüyordu. Ancak bu bulgularla birlikte iki büyük galaksi olduğu ortaya çıkmış oldu.

Yeni ölçüm, bir galaksinin çekim gücünden kaçabilmek ya da hızından kaçabilmek için gereken hızın hesaplanmasına dayanan bir teknikle gerçekleştirildi. Ekip, galaksinin kaçış hızını hesaplamak için Andromeda galaksisi içinde yüksek hızlı gezegenimsi bulutsuların hareketini kullandı. Elde edilen sonuçlardan sonra iki galaksinin birleşmesiyle ilgili yeni simülasyonlar oluşturulması gerekiyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/andromeda-galaxy-much-smaller-than-thought-same-size-milky-way

Devamını Oku

Bilim

Ölen Kişinin Genleri Analiz Edilerek Kesin Ölüm Zamanı Ortaya Çıkarıldı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Ölen kişilerin gen aktivitelerindeki değişiklikleri analiz eden yeni bir yazılım sayesinde adli soruşturmalara yardımcı olacak şekilde kesin ölüm zamanı belirlenebiliyor. İnsanın hakkındaki tüm bilgiler genlerinde kayıtlıdır. Genler ayrıca kişinin ne zaman öldüğüne dair de ipucu taşıyorlar.
İspanya’da bir araştırma merkezi ölümden sonra insan dokusunda meydana gelen gen aktivitelerini inceleyerek, ölüm anının kesin olarak tespit edilebileceğini ortaya koydu.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada kapsamlı analizler ve kombinasyonlar yer alıyor. Analizlerin ve hesaplamaların yapılabilmesi için biyolog Roderic Guigó ve meslektaşları 9 bin farklı cesetten 9 farklı örnek aldı. Bu örneklerde gen aktivitesi değişiklikleri araştırıldı. Örnekler donörün ölüm zamanı hakkında bilgi veriyordu.
Guigó, “Organizmanın ölümüne verilen tepki dokulara özgüdür” dedi. Ölümden sonra, 600’den fazla kas geni hızlı bir şekilde aktiviteyi arttırıyor veya azaltıyor. Bu arada, beyindeki veya dalaktaki gen aktivitesinde az bir değişiklik oluyor.

Guigó ve ekibi, bir kişinin ölüm zamanına geri dönmek için her dokudaki değişimin benzersiz kalıplarını kullandı.
Böyle bir tahminin ne kadar doğru olabileceğini ölçmek için 399 kişinin gen aktivite kalıplarını analiz eden bir makine öğrenme modeli geliştirdiler.129 kişinin ölüm zamanını tahmin etmeye çalıştıkları yazılım, gen aktivitesinde meydana gelen artış ve azalışların çoğunun ölüm sonrası 7-14 saat arasında gerçekleştiğini gösterdi.

Guigó ve ekibinin çalışması, insan genomuyla ilgili son çalışmaların kolaylaştırdığı genetik analizdeki gelişmeler sayesinde mümkün oldu. Her halükarda, bu çalışma sadece araştırmacıların genetik ipuçlarını kullanarak yapabilecekleri şeyin başlangıcıdır.
Kaynak: https://futurism.com/persons-genes-reveal-time-death/

Devamını Oku

Bilim

Malezya’da Küçük Bir Alanda Daha Önce Bilinmeyen Bir Dil Konuşulduğu Keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Malezya’nın kuzey yarımadasında 280 kişi tarafından konuşulan bir dil olduğu keşfedildi. Malay yarımadası köylerindeki bu dil daha önce dil bilimciler tarafından bilinmiyordu. Jedek ismi verilen dili sadece Sungai Rual’deki Pergau Nehri boyunca yaşayan yaklaşık olarak 280 kişi tarafından konuşulmaktadır. Yerel alanında dışında dil kullanılmıyor ve tamamıyla belgesiz bir lisan olduğuna inanılıyor.
Bu toplumlar batı toplumlarına göre cinsiyet bakımından daha eşit toplumlardır. Rekabet ya da şiddet gibi kavramlar bu toplumlarda fazla yer bulmuyor. Bu durum da kendi dillerine yansıyor. Bu dilde sahipliği göstermek için fiiller yok, borç ödemek, çalmak, satmak, satın almak veya satmak gibi kavramlar yer almıyor. Dilde değiş tokuş, işbirliği ve paylaşım içeren eylemleri tanımlamak için pek çok sözcük yer alıyor.

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden iki dilbilimci olan Niclas Burenhult ve Joanne Yager, aynı bölgede Jahai dilini okurken bu dili keşfetti. Daha önce bir sürü insan ziyaret etmiş ve bu topluluk üzerinde çalışmıştı. Bu bilinmeyen bir kabile değil, daha önce bu farklı dil araştırmacılara belirtilmedi. Dilin incelemesine dair bilgiler Tipoloji dergisinde yayınlandı.
Bilim insanları bölgeye gittiğinde köyün büyük bir bölümünün farklı bir dille konuştuğunu fark etti. Dil bilimciler bu dilde Jahai dilinde kullanılmayan kelimeler ve gramer yapılarının olduğunu keşfetti. Bu kelimelerden bazıları diğer Asyalı dillerde Malay Yarımadası’nda ama uzak bölgelerde kullanılıyor.

Küreselleşme dünya üzerinde hızla yayılırken, Jedek gibi az bilinen diller hızla ölüyor. Endangered Languages Project’e göre şu anda dünyanın dört bir yanında konuşulan 6000’in üzerinde dil var ve bunların yüzde 40’tan fazlası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Aslında, 100 yıl içinde, muhtemelen bu dillerin yarısından fazlası ölecek. Dilbilim, bu azınlık dillerini belgelemek ve bu daha az tanınmış kültürlerin bazılarını korumaya yardımcı olmakve insan bilişini, tarihini ve kültürünün daha iyi kavranmasını umut ediyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/previously-undocumented-language-discovered-spoken-in-tiny-area-in-malaysia

Devamını Oku

Öne Çıkanlar