fbpx
Connect with us

Yaşam

Frengi (Sifiliz) : Belirtileri, Teşhis, Tanı ve Tedavisi

Published

on

Frengi Nedir?: Frengi , “Treponema Pallidum” adlı bakterinin sebep olduğu, cnsel yolla kişiden kişiye bulaşan bir hastalıktır. Hastalık Kontrol Ve Korunma Merkezi (CDC)’nin yayımlamış olduğu bir rapora göre frengi cnsel yolla bulaşan en yaygın 3. Hastalık olarak nitelendiriliyor. Bakterinin sebep olduğu enfksyon hem kadınları hem de erkekleri etkileyebiliyor ve genellikle frengi çıbanı olarak adlandırılan ağrısız yaralarla kendini gösteriyor. CDC’ye göre frengi başka birinin bu çıbanlarla temas halinde bulunmasıyla bulaşıyor. 1. KONJENİTAL FRENGİ: Konjenital frengi, anneden hamilelik döneminde bebeğe hastalık bulaşması durumudur. Kişi vücudunda bakteri taşıyorken hamile kalırsa bebek anne karnında veya Doğum esnasında enfksyon kapabilir. Eğer kişi bakteri taşıdığını hamilelik esnasında öğrenirse acil tedavi uygulanarak bebeğin enfksyon kapma riski en aza indirilmeye çalışılır. Hamilelik sırasında frengiye yakalanmak erken doğumlara veya düşüklere neden olabilir. Bu enfksyonun fetüse bulaşması durumunda bebek gelişimi tamamlanmamış olarak veya düşük kiloda ve sağlıksız doğabilir. Bakteri taşıdığı anlaşılmayan veya tedavi görmeyen kadınlarda hamilelik sırasında ortalama 20. Haftada düşük , ölü doğumlar veya doğan bebeğin ortalama 28 günde ölümü gibi durumlar gözlenmektedir. Bazı vakalarda bebek enfksyon kapsa bile Doğumda veya sonrasında herhangi bir belirti göstermez fakat tedavi edilmezse ve takibi yapılmazsa bu durum gelişimsel gerilik, körlük, sağırlık, nöbetler ve ölüme yol açabilir.

2. RİSK FAKTÖRLERİ

  • Birden fazla partnerle ilişkiye girmek,
  • AIDS ’e de sebep olan HIV virüsünden kaynaklı enfksyon kapmak,
  • Erkeklerin hemcinsleriyle ilişkiye girmesi,
  • Birleşme esnasında koruma kullanmamak.

3. KORUNMA

İlişki sırasında prezervatif kullanımı, kişinin frengi riskini azaltmakta. Seksten uzak durmak veya enfksyon kapmamış biriyle uzun süreli ve tek eşli ilişkiye girmek de riskleri azaltma yöntemlerinden.

4. TEŞHİS VE TANI TESTLERİ

Uzmanlara göre hamileler hamilelik esnasında en az bir kez frengi taramasına girmeli. Bu tarama genelde Doğum öncesi ilk doktor ziyaretinde uygulanıyor, fakat yüksek risk taşıyan kadınlarda ilerleyen dönemlerde tekrarlanıyor. Frenginin teşhisinde kan tahlili genel olarak kullanılan bir yöntemdir. Diğer bir yöntem de kişide çıban mevcutsa çıbandan alınan sıvı örneğinin teste sokulmasıdır. Gerekli durumlarda kişinin partnerinden de test istenebilir ve ikili tedavi uygulanabilir.

5. TEDAVİ

Frenginin tedavisinde penisilin kullanımı ilk tercihtir fakat penisiline karşı alerjik hastalarda kullanılmak üzere alternatif antibiyotikler de mevcuttur. Yeni kapılan ve tanı konan enfksyonlar daha çabuk ve kolay tedavi edilebiliyorken geç sürede bulunan enfksyonların tedavisi zorlaşıyor ve penisilin dozajı arttırılıyor. Frenginin yarattığı sorunlar kişilerdeki problem ve semptomları ortadan kaldırmakta fakat kişinin tekrar enfksyon kapması halinde hastalık tekrar nüksedebiliyor.

6. BELİRTİLER

Frenginin belirtileri diğer birçok hastalıkla benzerlik gösterir ve bu yüzdem teşhis edilmesi ve fark edilmesi zorlaşır. Birinci evre , ikinci evre , gizli evre ve üçüncü evre olmak üzere dört evrede tanımlanır. Birinci ve ikinci evreler frenginin bulaşma ihtimalinin en fazla olduğu evrelerdir.

a. Birinci Evre:İlk belirti genelde kişinin bakteriye maruz kaldığı uzvunda ortaya çıkan küçük, yuvarlak, acısız yaralardır. Frengi çıbanı olarak bilinen bu yaralar genelde bakteriyle temas edildikten 3 hafta sonra belirginleşmeye başlar ve genellikle 3-6 hafta sürer. Eğer bir çıban kendiliğinden iyileştiyse bu durum hastalığın geçtiği anlamına gelmez; kişinin başka bir evreye geçtiğini gösterir. Çıban bazen çok göz önünde bir yerde örneğin dudaklarda olabileceği gibi bazen de bireyin genital bölgesinde ortaya çıkabilir.

b. İkinci Evre: Frenginin ikinci evresinde, bakteri kana karışabilir. Kişinin avuç içleri ve ayak tabanlarında döküntü gözlenir. Bu döküntüler böcek ısırığına benzer. Kaşıntılı değildir. Avuç içi ve ayaklar harici boyun ve gövdede de görülebilirler. Diğer yaygın bir belirti de kişinin grip semptomlarına sahip olmasıdır. İkinci evre genellikle birkaç hafta ve birkaç ay arası seyreder. Bu semptomlar zamanla ortadan kalkabilse de bu hastalığın geçtiği anlamına gelmez, aksine kişinin bir diğer aşamaya geçeceğinin habercisidir.

c. Gizli Evre: Gizli evre sırasında kişi gözle görünen bir belirti göstermez. Fakat buran rağmen bakteri vücutta saklanmaya devam eder. Enfksyonu olan kişilerin yaklaşık %25’i hastalığın ikinci evresine dönerken diğerleri bu gizli aşamada 10 ile 20 yıl ya da hastalık tedavi edilene kadar kalabilir.

d. Üçüncü Evre: Frenginin üçüncü evresi nadir görülmektedir ve penisilin tedavi için uygulanmaya başlamasından sonra vakalar büyük oranda azalmıştır. Bu evre diğer evrelere kıyasla en ciddi sorunları beraberinde getirir. Beyin, kalp, omurilik, karaciğer, kemik ve eklemlerde görülen birçok hastalık bu sorulanlardan bazılarıdır ve bu evrede birçok iç organda yaygın hasara neden olabilir, hatta ölümle sonuçlanabilir.

Eğer frengi tedavi edilmezse semptomlar beyine ve sinir sistemine yayılarak nörosifilize neden olabilir veya gözlere sıçrayabilir. Bunlar hastalığın her evresinde meydana gelebilecek sorunlardır.
Nörosifiliz kişinin şiddetli baş ağrıları çekmesine ve kas koordinasyonlarını yitirmesine neden olur. Aynı zamanda hastada uyuşma, felç ve bunama da gözlenebilir. Frengi göze sıçradığında ise, görüş bozukluklarına ve hatta körlüğe neden olabilir.

Editör / Yazar: Selin Ayça ÇELEBİ

Kaynak: https://www.google.com.tr/amp/s/amp.livescience.com/63113-syphilis-facts.html

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Aşılar Sayesinde Artık Daha Fazla Yakalanmayacağınız 6 Bulaşıcı Hastalık

Published

on

19. yüzyılda çiçek hastalığı için aşıların kullanılmasından günümüzde grip mevcudiyetine kadar aşılar, milyonlarca insanın dünyanın en ölümcül hastalıklarına karşı bağışıklık geliştirmelerine yardımcı olmuştur. Mesela: önceki aylarda çıkan habere göre Washington eyalatindeki Clark County ’de kızamık sorunu yaşanıyor. Yılın başından bu yana 50 vaka görüldü ve muhtemelen bu sayı düşmek yerine daha da artacak. Bu gerçekten bu kadar şaşırtıcı olmamalı. 2017 yılında anaokuluna giren çocuklar aşılarını tam yaptırmışlardı. Çocukların yüzde 7 ’si kızamık aşısı olmamışlardı. Aşılar sayesinde artık endişelenmenize gerek kalmayan altı yaygın hastalık.

Çiçek hastalığı, popülasyonları silmek için kullanıldı.

Çiçek hastalığına variola virüsü neden olur ve havadan kolayca yayılabilir. Hastalık, enfekte olmuş insanların yüzleri ve vücutlarının etrafında döküntüye neden olur. Virüs bağışıklık sistemine saldırır ve hızlı ölüme neden olur. 1796 ‘da, doktor Edward Jenner, virüsün benzer, daha az istilacı bir türünün enjeksiyonunu alırsa insanların çiçek hastalığına karşı bağışıklık kazanabileceğini keşfetti. Jenner’ın deneyleri dünyanın ilk aşılarının geliştirilmesine yol açtı. 1972’de ABD çiçek hastalığının ortadan kalktığını ilan etti. On yıldan kısa bir süre sonra, Dünya Sağlık Örgütü çiçek hastalığının dünyadan atılan ilk hastalık olduğunu açıkladı. Dünya çapında yüzde 100 yok edilen tek hastalık olarak kabul edilmektedir.

Çocuk felci, kurtulanları hayat boyu engelli bırakır.

Çocuk felci, bir insanın boğazında ve bağırsaklarında oluşan viral bir enfeksiyondur. Hastalığa yakalanan dört kişiden biri, grip benzeri semptomlar geliştirir, ancak daha küçük bir grup, felç ve solunum yetmezliği gibi ciddi etkilere maruz kalır. Hastalığa yakalanan bazı çocuklar haftaları demir akciğerleri denilen dev makinelerin içinde geçirirdi, çünkü çocuk felci onlarınkendi başlarına nefes almalarını engelliyordu. Yalnızca 1952 ’de 3.000 ABD ’li çocuk felci yüzünden öldü. Çocuk felci, genç popülasyonlar arasında hızlı bir şekilde yayıldı, çünkü oral yolla iletilir. Bu, halka açık yüzme havuzları ve günlük bakım merkezleri gibi yerlerde kolayca iletilebileceği anlamına geliyordu. Ancak aşı ile 1955 ‘te çocuk felci oranları hızla düşmüştür.

Bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyon olan difteri, 20. Yüzyılın başlarında yayıldı.

Difteri enfeksiyonları, 1921’de 200.000’den fazla kişiyi etkiledi ve o yıl yaklaşık 15.520 kişinin ölümüne neden oldu. Difteri başlangıçta enfekte olmuş kişilerin boğaz ağrısı, zayıflık ve şişmiş bezler geliştirmesine neden olur. Ama sonra gri renkli bir sümük, sırt veya boğazlarını örtmeye başlar. Bakteriler kan dolaşımında yeterince zaman harcarsa, enfeksiyon kalıcı sinir hasarı ve kalp yetmezliğine neden olan toksinler üretebilir. Enfekte bir kişi hapşırdığında, öksürdüğünde veya yüzeylerde veya nesnelerde tükürük damlacıkları bıraktığında hastalık yayılır. Bu nedenle, özellikle yoğun şehirlerde yakın bölgelerde yaşayan insanlar, 1900’lerin başlarında hastalığa karşı oldukça hassastılar. nCDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), çocuklara dört doz difteri aşısı yaptırmalarını ve ardından tam koruma sağlamak için her 10 yılda bir takviye çekimleri yapılmasını önerir.

Kabakulak çocukların ağrılı şişmiş yüzler geliştirmelerine neden olur.

Kabakulak paramiksovirüsün neden olduğu solunum hastalığıdır. Diğer birçok virüs gibi, tükürük ile temas yoluyla yayılır. Kabakulak aşısının ortaya çıkmasından önce, ABD’de her yıl yaklaşık 186.000 kişi virüsü kaptı. Kabakulak hastaları ağrılı, şişmiş tükürük bezleri geliştirir. Çene bölgesinde şişlik yemek yemeyi zorlaştırır, bu da hastaların kendilerini daha zayıf hissetmelerini sağlar.Kabakulak genellikle ölümcül değildir, ancak bazı hastalar işitme kaybı gibi yaşam boyu komplikasyonlardan muzdariptir. ABD’deki kabakulak vakaları, 1967’de aşı uygulanmasından sonra yüzde 99 oranında azalmıştır ve şu anda yılda sadece birkaç yüz vaka bulunmaktadır.

Kızamık döküntü, yüksek ateş ve ciddi uzun vadeli komplikasyonlara neden olur.

Kızamık (rubeola olarak da bilinir) solunum sistemine ve diğer organlara saldırır. Virüsü kapan bir kişi ateş ve akan burun gibi grip benzeri semptomlar geliştirir ve vücudun her tarafında kabarık kırmızı bir döküntü olur.Enfeksiyon şiddetli ise, körlük, beyin hasarı ve hatta ölüm gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Her yıl tahminen 3 milyon insan, aşı bulunmadan önce 1950’lerin sonlarında hastalığa yakalandı. Toplamda yaklaşık 48.000 kişi komplikasyonlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve yılda yaklaşık 400 ila 500 kişi öldü. Kızamık çok bulaşıcıdır: Birisi hasta birey ile aynı havada nefes aldığında veya enfekte bir insanla aynı yüzeye dokunduğunda bulaşabilir. Hasta gittikten sonra hastalık birkaç saat odanın içinde kalabilir. Tüm semptomların gelişmesi bir veya iki hafta sürebileceğinden, çoğu kişi farkında olmadan hastalığa yakalanabilir.

Kızamıkçık, bebeklerde beyin hasarına ve doğum kusurlarına yol açar.

Kızamıkçık belirtileri daha hafif olsa da kızamık belirtilerine benzer. Kızamıkçık geçiren kişilerde genellikle kızarıklık, pembe göz ve düşük ateş görülür, ancak virüs bulaşmış kişilerin yüzde 50’sinde hiçbir belirti görülmez. 1964 yılında, ABD ‘de yaklaşık 12,5 milyon insan hastalığa yakalandı. O yıl, yaklaşık 11.000 kadın kızamıkçık virüsü ile bağlantılı düşükler veya ölü doğumlar geçirdi. Enfekte olmuş annelerin çocukları, katarakt, işitme engelli, gelişimsel gecikmeler ve kalp kusurları ile doğdu. Kızamıkçık aşıları 1960 ‘ların sonunda mümkün oldu. New York Times, 2015 yılında kızamıkçık hastalığının batı yarım küreden atıldığını bildirdi.

Çeviri: Ülkü Güngör

Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-are-6-infectious-diseases-you-won-t-get-thanks-to-vaccines

Continue Reading

Yaşam

Kâhin Nostradamus’un Tüyler Ürpertici 2019 Kehanetleri

Published

on

Nostradamus kimdir? Nostradamus olarak bilinen Michel de Nostredame, dünyada gelmiş geçmiş en büyük kâhinlerden biri olarak kabul edilir. Nostradamus, belki de en çok LesPropheties (Kehanetler) adlı kitabıyla tanınıyordur; kitabın ilk baskısı 1555 ‘te yayımlandı ve 353 kuatrin içeriyordu. Bu kitapta, bazı insanların gelecekteki olayların kehaneti olduğuna inandığı birçok şey yazdı. Akademisyenlerin, dünyadaki tarihi olaylar ile Nostradamus ‘un kehanetleri arasında kurulan bağlantının büyük ölçüde yanlış çevirilerin sonucu olduğu iddialarına rağmen, dünyadaki milyonlarca insanın yanı sıra büyük basın ajansları da tarihi olayları Nostradamus ‘un öngörmüş olduğuna inanıyor. Bu bilgiler ışığında, Nostradamus, LesPropheties kitabında bazı şeyleri gerçekten öngörmüş olabilir mi? İşte Fransız kâhinin gerçekten öngörmüş olabileceğine inanılan fazlasıyla ilginç birkaç olay:

1. Atom Bombası

Kapıların yakınında ve iki şehir içinde. Benzerleri görülmemiş felaketler olacak. Veba ile kıtlık içiçe geçmiş, insanlar çelikle dövülmüş. Büyük ölümsüz Tanrı ‘ya yardım için ağlıyorlar. Birçok kişi bu tanımlamanın birçok savaşta yaşanan vahşete atfedilebileceğini iddia etse de, Hiroşima ve Nagazaki ‘ye atılan atom bombasının çok iyi bir açıklaması da denebilir.

2. II. Henry ‘nin Ölümü

“Genç aslan yaşlı olanı yenecek. Tek bir savaşta savaş alanında; Gözlerini altın bir kafesle oyacak. İki yara bir olacak ve acımasız bir ölüm yaşanacak. ” 1559 yazında, yaşlı aslan olarak nitelendirilen Fransa Kralı II. Henry, ondan altı yaş genç olan ve genç aslan olarak nitelendirilmiş Comte de Montgomery ile Fransa ’da dövüş alanında bir karşılaşmaya çıkmıştı. Son geçişte, Montgomery ‘nin mızrağı kralın vizörünü fırlatıp parçalara ayrıldı. İkisinin de kalkanlarında aslanlar vardı. Vizörün kırıkları kralı ağır yaraladı; biri kralın gözünü delerek kafasına saplandı. II. Henry 10 gün boyunca yatağında acılar içinde yattıktan sonra vefat etti.

3. Hitler

“Batı Avrupa ’nın derinliklerinde, genç bir çocuk fakir insanlardan doğacak. O çocuk, diliyle büyük bir grubu kışkırtacak. Şöhreti, Doğu dünyasına doğru artacak. ” “Aç olan vahşi hayvanlar nehirleri geçecek, savaş alanının büyük kısmı Hister’e karşı olacak. Bir demir kafesin içine büyük olan çizilecek, Almanya’nın çocuğu hiçbir şey gözlemlemediğinde.” Fransız kâhinin tahminleri sadece bunlarla kalmıyor. Şimdi, 2019 yılının ortalarındayken, Nostradamus ‘un bu yıl hakkında söylediklerine bir göz atalım. Nostradamus ‘un 2018/2019 yılları kehanetleri de, Fransız yazarın yazdığı diğer kehanetler kadar ürpertici. Bazıları, Nostradamus ‘a göre 2019’da, 3. Dünya Savaşı ‘nın başlangıcını tanık olunacağını gördüğü yorumlarını yapıyor ancak bazıları da aynı kehanetin 2018 yılı için de söylendiğini iddia ediyor. Neyse ki, 2018’de bu kehanetin gerçekleştiğine tanık olmadık.

2018 yılında Fransa ‘da yaşanan karışıklıkların tüm Avrupa ’ya yayılması endişesi yaşanmıştı. Nostradamus ‘un 2019 ‘da III. Dünya Savaşı’nın başlayacağı tahminine inananlar, savaşın, büyük kitlelere ulaşan Sarı Yeleklilerin Protestosu ve beraberindeki Strazburg Saldırısını da içeren Fransa ‘daki olaylarla başlayacağını söylemişlerdi. Bir web sitesine göre, Fransız kâhin şunları yazdı: “Büyük savaş Fransa’da başlayacak ve tüm Avrupa ’ya saldırılacak, herkes için uzun ve dehşet verici olacak ve nihayetinde barış olacak ama sadece birkaçı bundan zevk alacak – iki büyük dünya gücü arasında bir savaş başlayacak ve 27 yıl sürecek. ” Diğer kehanetlerde Nostradamus şunları yazıyor: “anlaşmazlıklar ve ihmaller için Muhammed ‘e bir geçit açılacak: karaya ve denize dökülen kandan bir geçit. Marsilya limanı gemiler ve yelkenlerle kaplanacak.”

Inquisitr, Nostradamus ‘un “Tanrı kentinde büyük bir gök gürültüsü olacak, kale dayanmaya çalışırken, iki kardeş kaosla ayrı düşecek. Büyük lider yenilecek. Üçüncü büyük savaş, büyük şehir yandığında başlayacak.” diye bir kehanette bulunduğunu belirtti . Anlaşılan Nostradamus, felaketle ilgili doğal olayların batıda gerçekleşeceğini öngördü. Fransız kahin, ABD ’nin batı kısmını tahrip edecek korkunç bir doğal felaket öngörmüş gibi duruyor: Nostradamus kitabında “Bir deprem özellikle ABD ‘nin batı bölgesini ilgilendiren. Onun gücü dünyanın her yerindeki topraklarda hissedilecek ” diye bir kehanet yazdı.

Editör / Yazar: Meltem ARSLANER

Kaynak: https://www.ancient-code.com/here-are-the-spine-chilling-predictions-nostradamus-made-for-2019/

Continue Reading

Yaşam

Paris’in Altındaki Tünellere Altı Milyon İskelet Neden Doldurulmuş?

Published

on

Paris, ışıklar saçan sevgi dolu bir şehirdir fakat bu şehrin sokaklarının altında 6 milyon Paris ‘linin kemikleriyle dolu karanlık bir labirent yatıyor. Erken sanayi çağındaki büyük patlama yaratan şehirler gibi Paris de özellikle ölüm ve hastalık sorunlarından muzdaripti. Büyük şehirde ki yaşam vaadi, kırsal alanlarda yaşayan insanları göç etmeye zorladı. 18. yüzyılın sonlarına doğru hızlı nüfus artışı beraberinde aşırı miktarda mezarlığa neden oldu. 1700 ‘lerde Paris ‘in en büyük mezarlıklarından biri olan LesInnocents şehir aşırı kalabalık olduğu için çürüyen iskeletlerin kokusuna engel olamadıklarını ve kokunun sızmaya başladığını bildirildi.

LesInnocents sınırındaki bir mülkün mahzen duvarı, mezarların ve ilkbahar yağmuru baskısı altında açılarak cesetlerin ve hastalıkların bodrumuna taşmasına neden oldu. Birkaç ay içinde yetkililer, LesInnocents ve şehrin diğer mezarlıklarının kapatılmasını emretti böylece şehir içine daha fazla ceset gömülmedi. Paris çok sayıda eski maden ocağı ve taş ocağına ev sahipliği yapmaktadır. Yeraltı uzmanı tarafından yapılan bir plan ile cesetlerin buralara taşınmasına karar verildi. Öncelikli olarak 1787-1814 yılların arasındaki cesetler taşındı.

Bu yeraltı mezarı girişi de eski şehir kapısının hemen dışında uygun bir şekilde “Cehennem Kapısı” adı olarak inşa edildi. İskeletler başlangıçta rastgele bir şekilde taş ocaklarında istiflenirken, sonradan temiz ve düzenli şekilde yerleştirildiler. Taşınan 6 milyon iskelet arasında Fransız Devrimi ‘nden, Georges Danton ve Maximilian de Robespierre gibi sayısız başlıca isimler ve bilinen Charles Perrault gibi ünlü sanatçılar da dâhil olmak üzere, Fransız tarihinden yüzlerce karakter bulabilirsiniz.

Bugün Paris yeraltı mezarının yaklaşık 1,5 kilometresini turist olarak ziyaret edebilirsiniz ama galerilere giriş yapmak 1955 ‘ten beri yasaktır, ancak heyecan arayanların gizli girişler yoluyla labirentte dolaştığı bilinmektedir. 2017 yılında mezarlığı ziyarete giden üç genç bu labirente girerek kayboldular ve üç gün sonra yeraltı mezarı derinliklerinden kurtarıldı.

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Kaynak: https://www.iflscience.com/editors-blog/why-there-are-six-million-skeletons-stuffed-into-the-tunnels-beneath-paris/

Continue Reading

Öne Çıkanlar