Bizi Takip Edin

Bilim

Gebelikte İçilen Sigaralar Fiziksel Engelli Doğumlara Yol Açıyor

Yayınlandı

üzerinde

Gebelik boyunca içilen sigara sadece annenin sağlığına zararlı değildir. Aynı zamanda doğmamış çocuk üzerinde de geri dönüşü olmayan ciddi hasarlara yol açabilir. Spontan (kendiliğinden) düşükler, erken doğum, dış gebelik ve hatta ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırabilir.

Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde devam etmekte olan bir çalışma, başka bir riskin söz konusu olduğunu belirtmektedir. Hayvan modelleri kullanılarak yürütülen bu çalışma, anne sigara içiminin, çocuklarda en yaygın rahatsızlık olan beyin felcine sebep olduğunu doğrulamaktadır. Beyin felci, gelişmekte olan beynin yaralanması ya da sakatlanmasıdır. Bozukluk, beynin hareket ve hafıza görevini gören bazı bölgelerindeki ölü hücrelerin artmasından kaynaklanır. Genellikle beyin felcine oksijen eksikliğinin sebep olduğu bilinmesine rağmen kesin nedeni tam bilinmiyor.

İşte tam da burda sigara devreye giriyor.

gebelikte-icilen-sigaralar-fiziksel-engelli-dogumlara-yol-aciyor1

UTS(University of Technology Sydney) çalışması, bir annenin gebelik sırasında içtiği sigaranın doğmamış çocuğunu gerekli oksijenden yoksun bıraktığını buldu. Hatta beyin hücreleri kan ve oksijenden yoksun kaldığında ortaya çıkan Hipoksi-İskemik hasarına yol açabilir. 2010 yılında, Avustralyalı kadınların neredeyse %12’si, gebeliğin bir kısmı veya tamamı boyunca sigara içti. Araştırmacılar, sigara içen annelerin bebeklerindeki nörolojik sorunları iyileştirme yollarını bulmayı umuyor. Açıkçası, hamile kadınların sigarayı bırakması daha mantıklı bir adım.

gebelikte-icilen-sigaralar-fiziksel-engelli-dogumlara-yol-aciyor2

UTS(University of Technology Sydney) üst düzey öğretim görevlisi ve lider araştırmacı Hui Chen, “Şu ana kadar gözlemlediğimiz şey, sigara içen annelerin, çocuklarına zarar vermemek için gebelikten bir kaç ay önce ya da yıllar öncesinde sigaradan vazgeçtikleridir. Çünkü sigara, döllenme öncesi yumurta kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir” dedi. Chen’in ekibi, anne sigara içimi ile oksidatif stres arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için fare modelleri kullandı. Deney, beyninde oksidatif stres yüksek olan fare yavrularının beyin felcine maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca araştırmacılar, sigara içen annelerden gelen çocukların, ergenlik çağında daha endişeli olduklarını ve öğrenme yeteneklerini kısıtlayan zayıf bir hafızaya sahip olduklarını da bulmuştur.

Chen, “Artan oksidatif stresin başlıca nedeni, toksik kimyasalların temizlenmesi için yeterince antioksidan üretilmemesidir. Anne sigara içtiği için yavrunun beyninde zararlı kimyasal birikmesine neden oluyor” dedi. Oksidatif stresin altında yatan nedenin anlaşılması, araştırmacıların bazı potansiyel koruyucu strateji belirlemesine yol açmıştır. Gebelik sırasında annelere antioksidan desteği verilmesinin, yavruların beyninden toksik kimyasalları temizlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Aslında bu yaklaşımı destekleyen kanıtlar var. Ekibin daha önceki çalışmalarında antioksidan L-karnitin gebe annelere verildiğinde, yavruların böbrek ve solunum sistemi üzerindeki sağlık sorunlarını iyileştirdi.

Chen, “Bir sonraki adım, sigara içen annelerdeki yavruların fonksiyonel bozukluklarını iyileştirmek için böyle bir tedavi kullanmak olacak” dedi.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/smoking-during-pregnancy-is-now-linked-to-the-most-common-childhood-physical-disability

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

DNA Düzenleme Teknolojisinin Mutasyona Neden Olduğu Tespit Edildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Son 10 yıldır en çok ilgi duyulan gen düzenleme teknolojisinin aslında zararlı olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar sonucunda genlerin mutasyona uğradığı belirlendi.Geçtiğimiz yıllarda tıpın en büyük yeniliklerinden biri olarak kabul edilen gen düzenleme yöntemi ile ilgili çeşitli güvenlik korkuları gündeme geldi. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın, şimdiye kadar hafife alındığı konusunda uyarıda bulundular.  Gen-düzenleme yönteminin, istenmeyen mutasyonlara neden olduğu ve bir zamanlar düşünüldüğünden çok daha az güvenli olduğu ortaya çıktı. Eleştirmenler, Crispr gen düzenleme yönteminin doğmadan önce çocuklardan gelen genlere de zarar vereceğini düşünüyor. Huntington hastalığı veya körlüğe neden olan genleri ortadan kaldırmak için kullanılabileceğinden ve bu nedenle de diğer genlere zarar verilmesinden korkuyorlar. Diğer eleştirmenler ise ebeveynlerin saç rengini, boyunu ve zeka gibi özelliklerini bile seçmelerine izin vererek ‘tasarımcı bebekler’ yaratılmasından endişe ediyor. Bilim insanları, standart testlerin göz ardı edilemeyeceği yüzlerce potansiyel zararlı mutasyonu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Ayrıca geçtiğimiz ay bu yöntemin kansere neden olabileceği de söylendi. Bilimsel araştırmalarda çoktan kullanılmış olan Crispr, belirli noktalarda DNA’yı keserek ve bu yerde değişiklik yaparak hücrelerdeki DNA bölümlerini değiştirebilir. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın şimdiye kadar ciddiye alınmadığını söylüyor. Wellcome Sanger Enstitüsü bilim insanları, Crispr’in laboratuvarda hem fare hem de insan hücreleri üzerindeki etkilerini test etti. Gen düzenleme aracı üzerindeki bir dizi deneme, hedef bölgedeki DNA’da çok az öngörülen mutasyona rastlandığını gösterdi. Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-5958681/Safety-fears-revolutionary-gene-editing-tool-Crispr-Cas9.html

Devamını Oku

Bilim

Efsanevi Bayeux Gobleninde Gizlenen Müstehcen Bir Sır Bulundu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Bayeux goblenini bilmeyen yoktur. Kendi türünde en bilinen eser olan goblen 70 metre uzunlukta nakışla işlenmiş bir sanat eseri. Goblende Norman güçlerinin yaklaşık olarak bin yıl kadar önce İngiltere’yi nasıl işgal ettiğinin hikayesi anlatılıyor. Yapıldığı zamandan beri hayranlık uyandıran bu esere ilişkin birçok şey yazılıp çizildi. Aslında bu esere ilişkin yeni bir şey ortaya çıkabileceği mümkün görünmüyordu. Ama nasıl olduysa Oxford Üniversitesi’nde bir ortaçağ profesörü olan George Garnett, goblenle ilgili yeni bir şey keşfetti. Profesör Garnett’i BBC History Magazine verdiği demeçte, “Bildiğim kadarıyla, daha önce kimse goblene kaç penis işlendiğini saymadı. Bu tarihsel adaletsizliği düzeltme görevini üzerime aldım.
Yapmış olduğum hesaplamalarda, orijinal goblene 93 adet penis işlenmiş olduğunu keşfettim. Bunlardan 4 tanesi erkeklerde görünüyor. Beşincisi ise bir askerin cesedinde göze çarpıyor. Geri kalan 88 penis ise atlarda işlenmiş. Goblende insan cinsel organları kenarlara hapsedilmiş ve gizlenmeye çalışılmışken, atların cinsel organları ana gövdede ulu orta sergilenmektedir” dedi. Profesör Garnett, yaptığı çalışmanın eserinin ünlü nakışlarını nasıl anlayacağımıza dair önemli bir ışık tuttuğunu iddia ediyor. Profesör, Goblende işlenen penis figürlerinin aynı zamanda bir güç gösterisi olarak sunulduğuna dikkat çekiyor. Bu durumda goblenin dokumasının BishopOdo tarafından ortaya atılan, goblenin Fatih’in üvey kardeşi William tarafından yönetildiği teorisiyle bağ kuruyor. Gerçekte bu efsanevi eser sadece bir penis ölçüm yarışması olabilir.
Garnett’in teorisi, çeşitli karakterlerin gücü ve öneminin, atalarının erkekliği ve atların penis büyüklüğüyle goblene işlendiği yönünde. Bu fikir aslında tarihte başka eserlerde de kullanılmış. Tarihte özenle işlenmiş olan beş insan penisiyle ilgili bilim insanları ilk anda görüldüklerinden daha derin bir anlama sahip olduklarına inanıyor. Ancak burada ortaya çıkan soru ortaçağın fikirlere ve cinselliğe kapalı ortamında, kilise için tasarlanmış bir goblende böylesi figürler nasıl kullanılabildi. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam edecek.
Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/this-researcher-has-a-new-and-very-phallic-theory-about-the-legendary-bayeaux-tapestry/

Devamını Oku

Bilim

Altın Nanopartiküller Daha Verimli Su Üretilmesine Yardımcı Oluyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yarı iletken ile kaplanmış yıldız şeklindeki altın nanopartiküller, diğer yöntemlere göre dört kat daha verimli su üretebilir. Aynı zamanda yapılan yeni bir çalışmada bu nanopartiküllerin güneş enerjisi depolamanın daha iyi bir yolunu sağlayabileceğini de ortaya koydu. Araştırmacılar yapılan keşfin yenilenebilir enerji kullanımını arttırarak iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım olduğunu söylüyor. Rutgers Üniversitesi’nde malzeme bilimi ve mühendislik bölümünde doçent olan Laura Fabris, “Standart uygulama olan ultraviyole ışık kullanmak yerine, görünür ve kızılötesi ışığın enerjisini elektronları altın nanopartiküllerde uyarmak için kullandık.
Metaldeki uyarılmış elektronlar, reaksiyonu katalize eden yarı iletkene daha verimli bir şekilde aktarılabilir” dedi. Araştırmacılar, genellikle daha hızlı ya da daha ucuz reaksiyonlar ortaya çıkarmak için güneş ışığından yararlanma anlamına gelen fotokataliz üzerine odaklandılar. Ultraviyole ışıkla aydınlatılan titanyum dioksit, genellikle bir katalizör olarak kullanılır, ancak ultraviyole ışığı kullanmak verimsizdir. Araştırmacılar altın nanopartikülleri daha hızlı bir şekilde emen ve daha sonra titanyum dioksit gibi yakın malzemelerde ışık absorpsiyonunun bir sonucu olarak üretilen elektron bazı aktarmak için çalıştı ve kızılötesi ışık kullandı.
Mühendisler, altın nanopartikülleri titanyum dioksit ile kapladılar ve malzemeyi UV, görünür ve kızıl ötesi ışığa maruz bıraktılar ve elektronların altından malzemeye nasıl sıçradıklarını incelediler. Tepkileri tetikleyen elektronların, önceki çalışmalardan dört kat daha fazla sudan hidrojen ürettiğini keşfettiler. Hidrojen güneş enerjisini depolamak için kullanılabilir ve daha sonra güneş parlamadığında enerji için yakılır.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/amazing-gold-specks-can-generate-hydrogen-from-water-4-times-more-efficiently-than-current-methods

Devamını Oku

Öne Çıkanlar