Bizi Takip Edin

Bilim

Hubble Teleskobu Tarafından Işığı Yansıtmayan Siyah Bir Gezegen Bulundu

Yayınlandı

üzerinde

NASA’nın Hubble teleskobu, daha önce keşfi yapılan bir dış gezegenin neredeyse tamamıyla siyah olduğunu tespit etti. Gezegen üzerine düşen ışığın %94’ünü absorbe ediyor. Bilim insanları bunun çok sıra dışı bir olay olduğunu söylüyorlar.
Samanyolu galaksisinin dışında bulunan siyah gezegen dünyadan yaklaşık olarak 1,400 ışık yılı uzakta bulunuyor. WASP-12b ismiyle adlandırılan gezegen, Jüpiter’in sıcak hali olarak düşünülebilir. Devasa boyutlardaki gezegen yıldızına inanılmaz derecede yakın ve neredeyse tamamı gazdan oluşuyor.

Gezegende gündüz sıcaklıklarının yaklaşık olarak 2 bin 500 santigrat derece olduğu düşünülüyor. Geceler de bu sıcaklığın yarısı kadar. Kanada’nın McGill Üniversitesi liderliğindeki bir grup bilim insanı, gezegenin sadece 0.064’lük bir albedo veya yansıma eğilimi olduğunu keşfetti. Bu bildiğimiz asfalttan daha koyu bir renk ve 0.12’lik bir albedo’ya sahip olan aydan iki kat daha az yansıtıcı.
WASP-12b, Auriga takımyıldızı yönünde Güneş benzeri yıldızının etrafında dolaşıyor. Gezegen aslında 2008 yılında keşfedildi. O zamandan beri defalarca incelenen gezegenin gerçekte neye benzediği henüz bilim tarafından yeni kavranıyor.
McGill Üniversitesi’nden baş araştırmacı Taylor Bell ve Kanada, Quebec’teki Montreal’deki Exoplanets Araştırmaları Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, “Böyle karanlık bir ekstraflak bulmayı ummuyorduk” denildi. “WASP-12b benzeri gezegenlerin çoğu, yıldızının ışığının %40’ını yansıtıyor.”

The-eXoplanet-Files-Wasp-12b
Gezegenin yıldıza sadece bir tarafı dönük kalıyor. Bu nedenle diğer yüzü sürekli karanlık. Gökbilimciler tarafından gezegenin rengi yıldızın arkasından geçerken izlenerek çıkarıldı. Bu da gün ışığı alan bölümünün ne kadar ışığı yansıttığının anlaşılmasını sağladı. Ancak bilim insanlarının gözlemleri sonucu gezegende yansıyan bir ışık olmadığı görüldü. Gezegenin gündüz tarafı ona gelen tüm ışığı emiyor. Bunun sebebinin bulutların gezegenin gündüz tarafında oluşmamasından kaynaklı olduğu düşünülüyor. Gezegen aşırı derecede sıcak, bu da hidrojen moleküllerinin atomik olarak ayrışmasına sebebiyet veriyor. Yaşanan bu ayrışma gelen ışığın çoğunu absorbe ediyor.
WASP-12b yıldızının yörüngesinden sadece 2 milyon mil uzakta , yıldızın çevresinde dönüyor ve bir günde bir yörüngeyi tamamlıyor. Yıldıza yakın olması onu son derece sıcak hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda gezegen yumurta şekline sahip. Gezegeni yakından görme şansı olsaydı, yüksek sıcaklıktan ötürü parlayan kırmızı bir metal görünümü gözlenirdi.
Kaynak: http://www.iflscience.com/space/pitch-black-planet-found-by-nasas-hubble-telescope/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilgisayar Tomografisi, Beyin Kanseri Riskini Arttırabilir

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yapılan yeni bir çalışmada, medikal görüntülemede kullanılan bilgisayar tomografisinin (BT) beyin kanseri riskini arttırabileceği açıklandı.Bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarının kullanımı son yirmi yılda çarpıcı bir şekilde arttı. BT taraması, hastalığa tanı konmasında büyük yardım sağlar ancak diğer testlerden daha yüksek radyasyon yayar.

Çocuklarda ve gençlerde radyoaktivitenin neden olduğu en yaygın maligniteler lösemi ve beyin tümörleridir. Bu nedenle araştırmacılar çocukluk çağındaki BT taramalarından radyasyona maruz kalmanın ardından lösemi ve beyin tümörü risklerini değerlendirdiler.Araştırmacılar, 1979 ile 2012 yılları arasında bir veya daha fazla BT taraması alan 168. 394 Hollandalı çocuğun kanser görülme sıklığı ve hayati durumu hakkında bilgi topladı. Uygunluk ve katılımı tespit etmek için tüm Hollanda hastanesi tabanlı radyoloji bölümlerini araştırıldı. Genel kanser insidansı beklenenden 1,5 kat daha fazlaydı. Tüm beyin tümörleri için ( kötü huylu – iyi huylu ) ayrı ayrı radyasyon dozu ile doz-tepki ilişkileri gözlendi. Sonuç olarak BT taramalarının özellikle çocuklarda ve gençlerde beyin tümörü riskini arttırdığı gözlemlendi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Michael Hauptmann ”Riskleri en aza indirmek için pediatrik BT taramalarının ve doz optimizasyonunun dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekiyor.” dedi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180719085337.htm

Devamını Oku

Bilim

Bu Profesör Matematiği Örgü Yoluyla Öğretiyor

Yayınlandı

üzerinde

Matematik tüm dersler arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Üniversite öğrencilerine matematik hakkında düşündükleri 2 kelimeyi sorarsanız muhtemelen alacağınız cevap, hesaplama ve denklemler olacaktır. Ancak matematiği meslek edinmiş olan kişiler için bu cevap problem çözme ve eleştirel düşünmedir.
Bu maalesef oldukça yaygın bir durum. Matematikçilerin, matematikle ilgili düşündükleriyle genel popülasyonun matematikle ilgili düşündükleri tamamıyla birbirinden farklı. Matematik hesaplamayla eş anlamlı olarak görüldüğünde birçok kişinin bu dersten nefret etmesi gayet doğal olacaktır.

Bu yoldan hareket eden bir bilim insanı, matematiği sevdirebilmek amacıyla Carthage Koleji’nde “Örme Matematiği” isimli bir sınıf kurdu. Bu sınıfta kağıt, kalem, hesap makinesi ve ders kitapları bulunmuyor. Öğrenciler tüm bunlar yerine konuşuyor, ellerini kullanıyor, resim çiziyor ve plaj toplarından ölçüm bantlarına kadar her şeyle oynuyor. Aynı zamanda ev ödevi için blog yazıyor. Ancak en önemlisi bu sınıfta bol bol örgü örülüyor.

Sara Jensen matematiği anlatış biçimini şu şekilde tanımlıyor: “Matematiksel içerik denklemlere dayanmaktadır. Denklemler matematik söz konusu olduğunda hayati bir öneme sahiptir. Örneğin; X = 5 denklemi bize X’in 5 sayı değerine eşit olduğunu söylemektedir. 5 sayısı ve X değeri tam olarak aynı olmak zorundadır. Eşittir işareti tipik bir katılık örneğidir. Ancak hayat içerisinde her zaman küçük sapmalar görülecektir. Bu da iki şeyin birbirine tam olarak eşit olmadığı anlamını taşır. Örneğin; 2 kare yastığı hayal edin, birincisinin üst bölümü kırmızı, sağ bölümü sarı, altı yeşil ve solda mavi renk bulunmaktadır. İkincisinde ise üst bölümde sarı, sağda yeşil, altta mavi ve solda kırmızı bulunur. Bu iki yastık tam olarak aynı değildir. Birinde kırmızı üst bölümü kaplarken, diğerinde sarı üst bölümü kaplamaktadır. Ama kesinlikle bu iki yastık birbirine benzemektedir. Aslında kırmızının üst bölümde olduğu yastığı saat yönünün tersine çevirirseniz, iki yastık birebir aynı olacaktır.”

Örgü sınıfında öğrencilere matematik, örgü teknikleri ve çeşitli malzemeler kullanılarak anlatılıyor. Sınıfı kuran bilim insanı, matematikçilerin anlatım tekniklerini değiştirmeleri halinde bu bilimde hızlı bir ilerleme yakalanabileceğini savunuyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-professor-is-teaching-math-through-knitting-here-s-why-it-s-so-important

Devamını Oku

Bilim

DNA Düzenleme Teknolojisinin Mutasyona Neden Olduğu Tespit Edildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Son 10 yıldır en çok ilgi duyulan gen düzenleme teknolojisinin aslında zararlı olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar sonucunda genlerin mutasyona uğradığı belirlendi.Geçtiğimiz yıllarda tıpın en büyük yeniliklerinden biri olarak kabul edilen gen düzenleme yöntemi ile ilgili çeşitli güvenlik korkuları gündeme geldi. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın, şimdiye kadar hafife alındığı konusunda uyarıda bulundular.  Gen-düzenleme yönteminin, istenmeyen mutasyonlara neden olduğu ve bir zamanlar düşünüldüğünden çok daha az güvenli olduğu ortaya çıktı. Eleştirmenler, Crispr gen düzenleme yönteminin doğmadan önce çocuklardan gelen genlere de zarar vereceğini düşünüyor. Huntington hastalığı veya körlüğe neden olan genleri ortadan kaldırmak için kullanılabileceğinden ve bu nedenle de diğer genlere zarar verilmesinden korkuyorlar. Diğer eleştirmenler ise ebeveynlerin saç rengini, boyunu ve zeka gibi özelliklerini bile seçmelerine izin vererek ‘tasarımcı bebekler’ yaratılmasından endişe ediyor. Bilim insanları, standart testlerin göz ardı edilemeyeceği yüzlerce potansiyel zararlı mutasyonu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Ayrıca geçtiğimiz ay bu yöntemin kansere neden olabileceği de söylendi. Bilimsel araştırmalarda çoktan kullanılmış olan Crispr, belirli noktalarda DNA’yı keserek ve bu yerde değişiklik yaparak hücrelerdeki DNA bölümlerini değiştirebilir. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın şimdiye kadar ciddiye alınmadığını söylüyor. Wellcome Sanger Enstitüsü bilim insanları, Crispr’in laboratuvarda hem fare hem de insan hücreleri üzerindeki etkilerini test etti. Gen düzenleme aracı üzerindeki bir dizi deneme, hedef bölgedeki DNA’da çok az öngörülen mutasyona rastlandığını gösterdi. Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-5958681/Safety-fears-revolutionary-gene-editing-tool-Crispr-Cas9.html

Devamını Oku

Öne Çıkanlar