fbpx
Bizi Takip Edin

Ekoloji

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA BATAN GEMİLER GİZEMLİ BİR ŞEKİLDE DENİZ ALTINDAN KAYBOLDU

Yayınlandı

üzerinde

1942 yılından bu yana Java Denizi’nin dibinde olan 6 savaş gemisi ve 1 denizaltının enkazı şu an kayıp ve deniz yetkilileri bu kayıbı açıklayamıyor.

3 Hollanda gemisi, 6 İngiliz gemisi ve 1 ABD denizaltısı da dahil olmak üzere tüm gemiler, 2. Dünya Savaşı sırasında Java Denizi’nde battı. Önümüzdeki yıl, savaşın 75. yıldönümü ve hazırlık sırasında keşif yapıldı. Hollanda Savunma Bakanlığı Salı günü 2 gemi enkazının (HNLMS De Ruyter ve HNLMS Java)kaybolduğunu doğruladı. Üçüncü bir Hollanda gemisinin büyük bir parçası olan HNLMS Kortenaer de yok oldu.
Kısa süre sonra, İngiliz Savunma Bakanlığı da HMS Exeter, HMS Encounter ve HMS Electra adındaki gemilerinin yok olduğunu bildirdi.
Bir Amerikan denizaltısı olan USS Perch de kayıp.

ikinci-dunya-savasinda-batan-gemiler-gizemli-bir-sekilde-deniz-altindan-kayboldu1Deniz araştırmacıları, sonarı (denizde batmış bir geminin, bir nesnenin yerini ve durumunu ses dalgalarıyla saptayan sistem), batıkların bir zamanlar nerede durduğunu gösteren 3D li deniz haritası oluşturmak için kullandı. Ve gemiler artık yokken, deniz tabanında bıraktıkları girinti halen görülebiliyor.

Bu kayıpların nedeni henüz saptanamamışken, deniz yetkilileri, hurda metal kurtarıcıların suçlanmasından şüphelenerek, uluslararası soruşturma başlatıyor. Büyük olasılıkla bu soruşturmada,kimlerin hırsızlıktan sorumlu olabileceğinin yanı sıra, kaybolan gemilerin sonar okumalarını onaylamak için, dalgıçlar veya uzaktan çalıştırılan su altındaki araçlar (ROV) da yer alacak.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yüzlerce geminin battığı enkazın Endonezya, Singapur ve Malezya çevresindeki denizlere ait olduğu düşünülüyor. Ve bu gemi enkazlarından çıkan çelik, aliminyum ve pirinç, toplayıcılar için süper bir kaynaktır. Geçen yıl Yeni Boğazlar Times gazetesinde yayınlanan bir rapora göre, bölgedeki metal toplayıcılar kendilerini balıkçı gibi gösterip kılık değiştiriyor ve batıkları uçurmak için patlayıcılar kullanıyorlar. Bu durum her ne kadar batıkların ortadan nasıl kaybolduğunu açıklasa da, herkes ikna olamıyor.

Burada olanlarla ilgili daha fazla şey bildiğimizde, belki de bu gizemli kaybolmalara neden olanların adalete teslim edilmelerine yardım etme şansı olacak. O zamana kadar beklemek ve görmek zorundayız.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/several-wwii-shipwrecks-have-mysteriously-vanished-from-under-the-sea

Reklam Alanı
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA...

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Nakliye Gemileri Kuzey Kutbu’nda küresel ısınmayı yavaşlattı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Kuzey kutbu ve çevresinde bulunan buzullar, günden güne hızla eriyor. Buzulların erimesinin ardından o bölgede deniz yolu oluştu ve nakliye gemileri, bu yolu kullanıyor. Araştırmacılar, ilk bakışta bu durumun kutup bölgesine daha fazla zarar vereceğini düşünmüştü. Ancak yapılan son incelemelerin ardından, nakliye gemilerinin kürsel ısınmayı az da olsa azalttığı tespit edildi.

Araştırmacı Scott Stephenson ”Sonuçlar bizi çok şaşırttı. Gemilerden yayılan gazların, kutup bölgesine daha fazla zarar vermesini bekliyorduk. Ancak, 21. yüzyılda gemilerde kullanılan yakıtlar çok değişti. O bölgeyi kullanan şirketler, doğa dostu yakıtlar kullanmaya başladı. Bunun sonucunda, beklenen olumsuz tablo olmadı. Gemiler, küresel ısınmayı az da olsa yavaşlattı. İklim sisteminin farklı bileşenleri, gemi yakıtları ile uyum gösterdi.” dedi.

Stephenson bundan sonraki süreç ile ilgili olarak ”Bu yol, kullanılmaya devam edecek. Gemilerin bu rotada seyahat etmesi, onların yolunu kısaltacak ve doğaya hiçbir zarar vermeyecek. Doğru yakıtların kullanılmasına benzer doğa dostu çözümleri yaygınlaştırırsak, önümüzdeki yıllar için iklimimizi korumuş oluruz.” dedi.
Kaynak: https://www.scientias.nl/scheepvaart-kan-ervoor-zorgen-dat-de-noordpool-minder-snel-opwarmt/
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Ekoloji

Ormanların Yok Oluşuyla İlgili Yeni Bir Araştırma Yapıldı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Maryland Üniversitesi’nde bilim uzmanı olan Matthew Hansen ve ekibi, dünyada hızla yok olan ormanlarla ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. 2001’den 2015’e kadar yaklaşık 3 milyon kilometrelik orman kaybedildi. Bu kayıpların %48’i kalıcı oldu. Araştırma ekibi, bu kayıpların hangi sebeplerden kaynaklandığı ile ilgi harita oluşturdu.

Ormanlar; Hangi Bölgede, Hangi Sebepten Dolayı Yok Oluyor ?
Uydu resimlerinin analiz edilmesiyle oluşturulan haritada, ormanların yok olma nedenleri yer alıyor. Araştırma sonucuna göre, ormanların büyük çoğunluğu; tarım, endüstriyel ürünler, ahşap, kereste, soya ve hurma yağı üretmek için yok edildi. Geri kalan alanlar ise orman yangınları nedeniyle yok oldu. Orman kaybının nedenlerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmek, ekolojik denge ve alınacak önlemler için büyük önem taşıyor.

Yüzlerce şirketin soya ve hurma yağı üretmek için ormanları yok etmesi ve sürdürebilinir tarıma aykırı davranması, bu çalışmada bir kez daha ortaya konuldu. Matthew Hansen ”Çalışmanın sonuca varması olumlu; elde edilen sonuç oldukça olumsuz… Yıllar geçtikçe dünyamızı mahvediyoruz, ekonomik çıkarlar için ormanları bilinçsizce yok ediyoruz. Bu durum devam ederse, bizi çok kötü bir gelecek bekliyor.” dedi.
Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/new-map-reveals-causes-forest-loss-worldwide?tgt=nr
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Ekoloji

İklim Değişikliği Dünya Tarım Ticaretini Yeniden Şekillendirecek

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Dünya’daki açlığı sona erdirmek ve bütün insanlık için sağlıklı toplumlar oluşturmak modern zamanın temel arzusudur. Bu isteği gerçekleştirmek için; tarım arazilerini genişletmek ve tarımdan alınan verimi yükseltmek gereklidir. Ancak bu uygulamanın önünde duran en büyük engel, yine insan kaynaklı olan iklim değişikliği…. Nature Palgrave dergisinde, iklim değişikliğinin tarımsal ticaret yollarına etkisi ile ile ilgili makale yayınlandı.

İklim değişikliğinin tarımsal üretime çok zarar verdiği ve bazı ülkelerde tarımın neredeyse tamamen bittiği biliniyor. Birleşmiş Milletler ( BM ), yaklaşık 30 yıl sonra dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağını açıklamıştı. 2000-2010 yılları arası nüfusun hızla artması sonucunda; buğday, pirinç, tahıl ve bazı yağlı tohumların kişi başına düşme miktarı %66 oranında azaldı. BM’nin yayınladığı yeni raporda; dünya nüfusunun hızla artması ve tarımsal üretimin azalması sonucu insanlığın büyük bir kısmının açlıktan dolayı hayatını kaybedeceği yer aldı. Peki tarımsal üretimin haritası nasıl olacak ? Beşeri faktörlerin iklim üzerindeki olumsuz etkisi hangi seviyelerde ?

Tarımsal üretimin yapı taşları olan iri taneli tahıllar, çeltik pirinci, soya fasulyesi ve buğdayı küresel pazarda %30 oranında karşılayan ABD’de ele alalım. Eğer gelecek 30 yıl içerisinde karbon salınımı azaltılır ve temiz kaynak kullanımı artarsa bu ürünler, diğer bölgelerde de aynı verimde yetişebilecek ve daha fazla insan tarımsal ürünlerden yararlanabilecek. Ancak karbon salınımı aynı düzeyde devam eder ve iklime zarar veren etmenler artarsa gelecek 30 yıl içinde ABD’deki tarımsal üretim %23 oranında azalacak. Özetlemek gerekirse; iklim değişikliğinin bu hızla devam etmesi tarımsal üretimi günden güne bitirecek. İlk olarak elverişsiz bölgelerde tarım tamamen bitecek ve açlık sorunu büyüyecek. Sonraki yıllarda, tarımsal üretim yapabilen ülkeler ellerindeki tarım arazilerini yitirecek ve kendilerinin yaptıkları tarımsal ürünler başka bölgelere kayacak. ABD, Çin ve Avustralya gibi dünya tarımının önde gelen ülkeleri, şu an yüksek verimde kullandıkları arazilerden %7 oranında verim alabilecek.

Yapılan projeksiyonların olumlu yönde olabilmesi için; karbon salınımının azlatılması için oluşturulan politikaların arttırılması ve derhal uygulanması gerekmektedir. Eğer bu uygulamalar gerçekleşirse başta buğday olmak üzere birçok ürünün üretimi artacak ve dünya nüfusuna yetecek kadar besin elde edilebilecek.
Şu an yaklaşık 8 milyar insanın olduğu bir yerde yaşıyoruz. Gelecek yıllarda bu rakamın tahmini 10 milyar olması bekleniyor. Eğer çevremizi bilinçli kullanıp, iklime zarar vermeden hayatımızı sürdürürsek hem biz hem de diğer insanlar bu durumdan oldukça olumlu etkilenecektir.
Kaynak: https://blog.csiro.au/climate-change-will-reshape-the-worlds-agricultural-trade/
Editör / Yazar : Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Öne Çıkanlar