fbpx
Bizi Takip Edin

Arkeoloji

İnsan davranışlarındaki ilerlemeler Taş Devri’nde sürpriz bir şekilde beklenenden erken gelişmişti

Yayınlandı

üzerinde

Kenya’daki kazılar, taş aletlerinde gelişmeler olduğunu ve diğer insani değişikliklerin iklimdeki değişikliklerle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Daha basit araçlar (solda) Kenya, Olorgesailie Basin’deki daha küçük ve daha karmaşık versiyonlara (sağda) yol açtı. / Human Origins Programme, Smithsonian
Doğu Afrika’daki ilk insanlar, 15 Mart’ta Science’ta1,2,3 yayınlanan üç makaleye göre, daha önceden düşünülenden on binlerce yıl önce gelişmiş araçlar geliştirdiler ve karmaşık davranışlar sergilediler. Bu gelişmeler büyük iklim ve peyzaj değişiklikleri ile çakışıyor. Son kanıtlar, araştırmacıların daha önce 1.2 milyon yıl öncesine kadar modern insanın eski akrabalarının izlerini bulduğu Güney Kenya’daki Olorgesailie Havzası’ndan geliyor. Havzadaki yerlerden toplanan kanıtlar, ilk insanların, yaklaşık 320.000 yıl önce bir noktada bir dizi derin değişim geçirdiğini ileri sürmektedir. Obsidiyenden ve uzak kaynaklardan elde edilen diğer malzemelerden yapılan daha küçük ve daha gelişmiş bıçaklar yapmak için basit el araçlarını terk ettiler. Bu değişim, orada yaşayan ilk insanların bir ticaret ağı geliştirdiğini ortaya koymaktadır – davranışlarda giderek artan bir karmaşıklığın kanıtı. Araştırmacılar ayrıca, eski Olorgesailie sakinlerinin bu malzemeleri pigmentler oluşturmak ve muhtemelen fikirleri iletmek için kullandıklarını gösteren siyah ve kırmızı kayalar ve mineraller üzerinde de çukurlar buldular.
Değişim Zamanı
İnsan davranışlarındaki bu değişikliklerin tümü, güçlü bir depremle ve daha değişken ve kurak bir iklime doğru bir kayma ile noktalanmış, uzun süren çevresel karışıklık döneminde meydana gelmişti. Bu değişiklikler, aynı zamanda daha büyük hayvanların sahadan kaybolduğu ve daha küçük yaratıklar tarafından bölgenin doldurulduğu zamanda meydana geldi. Washington DC’deki Smithsonian Enstitüsü’nde insan kaynaklı programın yönetmenliğini yapan Rick Potts şunları söylüyor: “Tektonik yer değiştirmeleri ve iklim değişikliklerini birleştiren çifte yumruk. Bu, evrimin ortaya çıktığı türden şeyler.” Smithsonian Enstitüsü’nden araştırmacılar ve meslektaşları Kenya’nın Olorgesailie Havzası’ndaki ilk insanların davranışlarındaki değişiklikleri izledi. / Human Origins Programme, Smithsonian
Çalışmalar, bu tür davranışların zaman çizelgesini yaklaşık 100.000 yıl geriye itiyor ve insan kültürünün köklerinin bir zamanlar düşünülenden daha derin ve daha kapsamlı olduğunu gösteren büyüyen bir kanıtı da ekliyor. Almanya’nın Jena kentinde, Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü’nde antropolog olan Nick Blegen, “En son kanıtlar, iklim değişikliğinin insan davranışları üzerindeki etkisinin ne olacağı konusunda soru sormak için yeterli değildir,” diyor. Ancak, Olorgesailie’den elde edilen bulguların, Homo sapiens için sofistike davranışçılığa doğru kayış anlamında en eski kanıtları ön plana çıkaran sağlam kanıtlar sağladığını söylüyor. Araştırmacılar geleneksel olarak H. sapiens’in yaklaşık 200.000 yıl önce ortaya çıktığını düşünüyorlardı, ancak Fas’ta keşfedilen fosiller bu tarihi 300.000 yıl öncesine kadar zorlayabilirdi. Blagen, yaklaşık 200.000 yıl önce5 Kenya’nın merkezindeki obsidiyenlerin taşındığını belgeledi ve aynı sitedeki bu kayıdı 396.000 yıl öncesine götürecek başka bir çalışma hazırlıyor. Bu tür karmaşık davranışların kaydının daha da uzayabileceğini söylüyor, ancak çevrenin insan davranışını şekillendirip şekillendirmediği ya da insan davranışlarındaki ilerlemelerin riskli ortamlarda yaşamalarını sağlayıp sağlamadığı konusunun açık olmadığını söylüyor.
Karmaşık araçlar
Olorgesailie Havzası’ndaki kazılar, Louis’den beri Taş Devri eserlerini ortaya çıkarmış ve Mary Leakey 1940’larda oradaki çalışmaya öncülük etmiştir. Fakat bu, bilim insanlarının 25.000-50.000 yıl öncesine kadar süren Orta Taş Çağı ile ilgili daha gelişmiş araç ve davranışların kanıtlarını belgeledikleri ilk durum olup en güncel eserlerin tarihlendirilmesini ve analizini Washington DC’deki George Washington Üniversitesi’nden antropolog Alison Brooks yapmıştır. İzotopik tarihlendirme teknikleri, ekibin taş aletlerin yaşını belirlemesinde yardımcı oldu ve araştırmacılar obsidiyeni çoğunlukla 25-50 kilometre uzaklıkta çok yönlü olarak bulunan kaynaklarına kadar takip ettiler. Brooks, “Hammadde değişimi için bulunan en güncel, en erken ve en iyi kanıt bu,” diyor. Tempe’deki Arizona Üniversitesi’nde paleoantropolog olan Curtis Marean, ticaret kanıtı ile ilgili olarak henüz ikna olmadığını söylüyor. “Genişletilmiş sosyal ağları göstermek için, 100 kilometrelik bir sırada, bir dizi yapay eser türünde düzenli ve sistematik bir ham madde nakli görmek istiyorum,” diyor. Ekip, bu değişikliklerin ne kadar sürdüğünü tam olarak söyleyemiyor, çünkü bu değişiklikler, 499.000 ila 320.000 yıl önce orada arkeolojik kayıtları silen, uzun bir erozyon dönemi boyunca orada kaldılar. Kenya ve Etiyopya’daki eski göl yataklarına açılan birçok projeden bazı bilgiler, bölgedeki çevresel ve ekolojik değişikliklerin ayrıntılı bir kaydını toplamak için gerekebilir.6 Potts ve ekibi, güney Olorgaseilie Havzası’ndaki iki çekirdeği deldiler ve Potts, çekirdeklerin arkeolojik kayıtlardan yoksun kalan tüm dönemi kapsadığını söylüyor. Doğu Afrika’da başka yerlerde açılan çekirdeklerle yapılan karşılaştırmalar, bilim insanlarının yerel ve daha geniş bölgesel iklim değişikliği olaylarını birbirinden ayırmalarına yardımcı olacaktır. Potts şunları söylüyor: “Sondaj çekirdeğinin, çevre kayıtlarının hassasiyeti ve tarihlendirmenin doğruluğu nedeniyle bir oyun değiştirici olacağını umuyoruz. O halde, hayvanların ve insanların değişen çevreye nasıl tepki verdiklerini anlamak için çalışmak önemlidir. Ancak o zaman iklimin insanın evrimini nasıl etkilediği hakkında bir şeyler söyleyebiliriz.” Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-018-03244-y
Çeviren: Bünyamin Tan

Arkeoloji

Mumyalamada kullanılan sıvının formülü çözüldü

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

İtalya’nın Torino kentindeki Mısır Müzesi’nde bulunan mumya üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen veriler ışığında mumyalama sırasında kullanılan sıvının içeriğinde neler olduğu tespit edildi.
BBC’ye konuşan York Üniversitesi’nden arkeolog Dr. Stephen Buckley, araştırmanın mumyalamada kullanılan sıvının araştırılması ile başladıklarını aktardı. Buckley, araştırmada yer alan diğer bilim insanlarıyla birlikte bu sıvıya ait tüm kimyasal parmak izlerini incelediklerinin altını çizdi.Dr. Buckley, “Herkesin bildiği mumyalama sürecinin kökenlerini kimyasal olarak bu kadar mükemmel bir şekilde gösteren bir mumya daha önce olmamıştı” dedi.

Mumyalamada kullanılan sıvı, susam olduğu tahmin bir bitki yağı, hasırotu düşünülen balsam türü bir bitki, akasya olabilecek bir bitki ve kökten elde edilmiş zamk ve kozalaklı bir ağaçtan aldığı zannedilen bir tür reçineden oluşmakta. Bütün bu bileşenler yağın içinde karıştırıldığında reçine içindeki anti-bakteriyel özelliğiyle bedenin çürümesini engelliyor.

BOLTON MÜZESİ’NDE ANTİK MISIR’DAN KALMA TEKSTİL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMADA ÖNEMLİ ROL OYNADI

Dr.Buckley “Birkaç yıl önce mumyaları sarmakta kullanılan Antik Mısır tekstillerinden parçalar alıp bunları kimyasal olarak inceledikten sonra İngiltere’de yer alan Bolton Müzesi’nde bulunan kumaşların MÖ 4000 yılından kalma olduğunu tespit ettik” açıklamasında bulundu.York Üniversitesi’nde görevli arkeolog, mumyalamanın Keops Piramidi’nin yapıldığı dönemde, MÖ 2600’de ortaya çıktığında dair yaygın bir düşünce vardı. Fakat, elimizdeki bulgularla birlikte mumyalamanın çok daha önceki tarihlerde başladığını tespit ettiklerini belirtti.

Elde edilen bulgular sonrasında İtalya’nın Torino kentindeki Mısır Müzesi’nde bulunan tarih öncesinden kalma mumya üzerinde çalışmaya başlayan arkeologlar önemli verilere ulaştı.Konu ile ilgili olarak Dr.Buckley “Bulunduktan sonra hiçbir koruyucu işlemden geçmeyen bu tarih önce mumya, kimyasal kirliliğe maruz kalmadığı için Antik Mısır kimyasını anlamak için önemli bir fırsat sunuyordu” açıklaması yaptı.

Devamını Oku

Arkeoloji

Eski İnkalar İleri Kranial Cerrahi Tekniklerine Sahipti

Yayınlandı

üzerinde

Eski İnkaların uzmanların kabul ettiğinden daha gelişmiş tekniklere sahip olduğu gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Yeni yürütülen bir çalışmada antik İnka’ların kafa cerrahisinde oldukça ileri olduğunu ortaya koydu.
Eski dönemlerde uygarlıkların gelişmişlik düzeyleriyle ilgili birçok tartışma bulunuyor. Kolomb’un Amerika’yı keşfinden önce bazı uygarlıkların oldukça gelişmiş olduğu bilim insanları tarafından dile getiriliyordu.
Birçok Aztek ve Maya kentinin Amerika’nın keşfedildiği dönemdeki Avrupa merkezleri kadar ilerlediği düşünülüyor. Şimdi yeni elde edilen bulgularda İnkalarınkraniyal ameliyatlar yapabildiği keşfedildi. Dünya Nöroşirürji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, İnkaların kazıma, ensizyon ve perforasyon gibi teknikleri başarıyla uyguladığı ortaya çıktı. Trepanasyon adı verilen teknik, binlerce yıldır kafa travması, baş ağrısı, epileptik nöbetler ve akıl hastalığı vakalarını tedavi etmek için dünyanın çeşitli halkları tarafından kullanılmıştır. Trepanasyon, kafatasına bir deliğin açıldığı tıbbi bir prosedür olarak tanımlanır. Trepanasyon antik çağlardan beri uygulanmaktadır ve migren, nöbetler, travma, akıl hastalıkları ve hatta şeytanın kişiyi ele geçirdiği düşünülen vakalarda kullanılmıştır. Yeni araştırma İnkaların bu alanda diğer tüm medeniyetlerden daha ileri bir düzeyde olduğunu ortaya çıkardı. İnkalar nasıl olduğu bilinmeyen bir biçimde anatomi konusunda uzmandılar. Çalışma İnkaların M.Ö. 400’lü yıllarda ameliyat ettiği 800’ün üzerinde kafatasının değerlendirilmesine dayanmaktadır.
Bu kafa tasları 1500’lü yıllarda Peru’da bulundu. Araştırmacılara göre, İnka İmparatorluğu’ndaki bu ameliyatlarda ölüm oranı% 17 ile% 25 arasında değişiyordu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, yüzyıllar sonra Kuzey Amerika İç Savaşı sırasında, kranial operasyonlardaki ölüm oranlarının % 46 ile 56 arasında olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bilim adamları İnkaların başarısının nedenini bilmiyorlar ama hijyenin belirleyici bir faktör olabileceğini öne sürüyorlar.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/the-ancient-inca-possessed-advanced-cranial-surgery-techniques-thousands-of-years-ago/

Devamını Oku

Arkeoloji

Homo Erectuslar Değişen İklime Uyum Sağlamak İçin Çok Tembel Olduklarından Yok Oldu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yakın zamanda yürütülen bir çalışmada Homo Erectus olarak bilinen eski bir insan neslinin tükendiği ortaya kondu. Atalarımızın yaşamlarına bir göz atmak için Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacıları, Alt Paleolitik Dönem’de Arap Yarımadasındaki bir alanda bulunan binlerce eseri inceledi. Oldukça eski dönemlere ulaşan bu inceleme esnasında Homo Erectuslara dair birçok veriye rastlandı.
Nesli tükenen bu insan topluluğu kendilerini dış dünyaya açma noktasında oldukça tembel davrandılar. Farklı bir yeri keşfetme gibi bir eylemlerinin olmadığı yapılan incelemelerde ortaya kondu. Homo Erectusların birçok insanın sahip olduğu merak duygusuna sahip olmadıkları düşünülüyor. Homo Erectusların yaşadığı bölgede kurumuş iki büyük nehir yatağı yer alıyor. Arkeologlar Homo Erectusların bir süre için güçlü ve başarılı olduklarını ifade ediyor.
Ancak teknolojik bakımdan ilerleyememeleri onların sonunu getirdi. Homo Erectuslar yaşadıkları bölgede değişen iklim koşullarına ayak uydurmalarını sağlayacak aletleri geliştirmedikleri gibi bölgeden gitmeyi de düşünmediler. Homo Sapiensler ve Neanderthaller uzun mesafelerde dağlara gidebilecek ve buralara tırmanmayı sağlayacak aletler ürettiler.
Homo Erectuslar ise hayatta kalmalarını sağlayacak bir hızda kendi araçlarını üretemedi. Tortu örnekleri, Arap Yarımadası’ndaki ortamın kademeli olarak çöle döndüğünü ancak Homo Erectusların kullandıkları aletlerde bir değişimin yaşanmadığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, “Onlar sadece tembel değil, aynı zamanda çok muhafazakardı” açıklamasında bulunuyor. Hiçbir ilerleme kaydedemediler ve sonunda kuraklaşan iklim şartlarıyla nesilleri tükendi.
Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/homo-erectus-died-out-because-they-were-too-lazy-to-adapt-to-changing-climate-study-suggests/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar