fbpx
Bizi Takip Edin

Bilim

İnsanlığın Yaşadığı 5 Ortak Genetik Mutasyon

Yayınlandı

üzerinde

İnsanın şimdiki halinde görünmesinin uzun zaman önceye dayandığı düşünülmekle birlikte, insanlık yakın geçmişte de gelişmeye devam ediyor. İnsanlar birçok farklı özelliğe sahip. Çeşitlilik insanoğlunun özelliklerinden birisi olsa da ortak genetik mutasyon yaşanması durumu da insanlarda söz konusu. Birçok kişi mutasyon sözcüğünü duyduğunda aklına kanser gibi insana zarar veren hastalıklar geliyor. Ancak insanlarda gerçekten yararlı olan ya da herhangi bir zarar içermeyen bazı genetik mutasyonlar da söz konusu. Günümüze yakın zamanlarda insanların yaşadığı 5 genetik mutasyon aşağıdaki gibidir.
Mavi Göz
content-1509122912-untitled-design-blue
Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %8’lik bölümü mavi gözlere sahiptir. Buna rağmen insanlarda mavi gözlülük oldukça yeni bir olgudur. Birçok insan kahverengi gözlere sahiptir. Araştırmacılar tarafından mavi göz mutasyonunun yeri tespit edilebilmiştir. OCA2 olarak isimlendirilen genlerin değişmesiyle birlikte, irisde üretilen pigment miktarlarında bazı değişiklikler yaşanmıştır. Bu sayede kahverengi tonlar yaratan OCA2 genini kapatan bir anahtar olarak işlev gören HERC2 isimli yakın bir gende mutasyon meydana gelmiştir. Bu konuda şaşırtıcı olan bilgi ise bu gen varyantının muhtemelen ilk defa 6 bin ile 10 bin yıl önce orta çıkmış olmasıdır. İlk mavi göze sahip olan kişi muhtemelen Avrupa’da 7 bin yaşında olan bir İspanyol iskeletidir. Mutasyona uğramış olan mavi gözlü en yaşlı kişi bu iskelettir.
Laktoz toleransı
content-1509123028-untitled-design-milk
Laktoz toleransı, birçok kişinin sütü bünyelerinin kabul etmesi durumudur. Bazı memeliler ise sütü özümseme yeteneğine sahip değildir ve yetişkinliğe eriştiklerinde süt içmeyi bırakırlar. Yaklaşık olarak 10 bin yıl önce insanoğlunun inekleri evcilleştirmeye başladığı zaman MCM6 geninde meydana gelen mutasyon, bazı kişilerin laktozu kabul edebilmesini sağladı. Farklı toplumlarda benzer zamanlar bu mutasyon birbirlerinden bağımsız halde gelişti. Laktoz toleransının oluşması için inekleri evcilleştiren toplumlarda birbirinden bağımsız olarak birden fazla evrimin sonucunda olmuştur.
Kızıl saç
content-1509123147-untitled-design-ginger
İnsanların görünüşleriyle ilgili geçirdikleri mutasyonlardan birisi de kızıl saçlardır. Kızıl saç rengi oldukça nadir görülmektedir. Dünya üzerinde yaşayan insanların yaklaşık olarak %4 ile 5’i kızıl saçlıdır. Kuzey Avrupa’da yaşayan insanların kızıl saçlı olma olasılığı daha yüksektir. Bu saç rengi yüksek enlemlerde egemendir. İskoçya ve Galler’de yaşayan insanların kızıl saçlı olması genetik bir karşımın eseri değildir. Bu insanlar geçmişte tamamıyla izole bir halde yaşıyorlardı. Bu bölgelerdeki insanlar tamamıyla genetik sürüklenme sonucunda kızıl saçlı hale gelmiştir.
Asya Kızarması
content-1509123415-untitled-design-asian
Kuzeydoğu Asyalıların yaklaşık olarak %36’lık kesiminde bu genetik mutasyon görülmektedir. Bu mutasyon bir Asyalının alkol aldığı vakit cildinin kızarması şeklinde görülmektedir. Bu sarhoş olmayla alakalı bir durum değildir. Bağışıklık sisteminin alkole verdiği tepkinin bir parçasıdır. Bu kızarıklık alkolün kendisinden kaynaklanmaz. Çok uzak olmayan bir geçmişte genin içerisinde alkolün tamamen sindirilmesini önleyen enzim olan ALDH2’yi kodlayan tek bir nokta mutasyonu bulunmaktadır. Bu durumda bazı toksik ara maddelerin birikmesi neticesinde bir bağışıklık tepkisinin yaşanmasına sebebiyet verir.
Eksik 20’lik Dişleri
content-1509123547-untitled-design-teeth
20’lik dişleri insanlarda pek çok soruna sebebiyet vermektedir. Ancak bazı insanlar 20’lik dişlerinden yoksundur. Asyalıların yaklaşık olarak %40’ı, Avrupa kökenli olanların ise %10 ile 25’inde ve Afrikalı Amerikalıların %11’inde 20’lik dişlerinden en az birisi bulunmaz. Tüm memeliler gibi insanların atalarının ağızlarında da yedikleri zorlu bitki örtülerini öğütmeye yardımcı olacak dört adet azı dişli 3’lü grup bulunmaktadır. Ancak insanoğlu ateşi keşfedip, yedikleri yiyecekler daha yumuşak hale geldikçe çene yapıları daralmıştır. 20’lik yaş dişi olarak adlandırılan son set için gerekli olan alan da insan vücudunda yok olmak üzeredir. Eksik üçüncü azı dişleri grubuna sahip bilinen en eski fosil 350 bin yaşında Çin’de keşfedilmiştir. Buranın mutasyonun başladığı yer olduğu düşünülmektedir.
Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/how-many-of-these-common-genetic-mutations-do-you-possess/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Probiyotik Bakterilerinin Şok Edici Sırrı: Elektrik Üretiyorlar

Yayınlandı

üzerinde

Bugüne kadar, elektrik üreten bakterilerin çoğu garip ortamlardan gelmiştir.Ancak araştırmacılar hem mikrojen hem de probiyotik olmak üzere insan mikrobiyomunda 100’den fazla elektrik üreten değer bulmuşlardır. Bakterilerin elektrojenik yetenekleri, enfektivitede veya peynir ve yoğurdu nasıl fermente ettikleri açısından önemli olabilir.

Listeria bakterisi, hücre duvarları boyunca elektronları, her yerde bulunan flavin molekülleri (sarı noktalar) ile desteklenen küçük akıntılar olarak çevreye taşır. Mayınlar ve göllerin dibi gibi egzotik ortamlarda elektrik üreten bakteriler bulunurken, bilim adamları ev halkına daha yakın bir kaynağa yöneldiler: insan bağırsağı. Kaliforniya Üniversitesi’den bilim insanları, yaygın bir ishale neden olan bakteri Listeriamonocytogenes’in, bilinen elektrojenik bakterilerden tamamen farklı bir teknik kullanarak elektrik ürettiğini ve yüzlerce başka bakteri türünün de aynı süreci kullandığını keşfettiler.

Bu kıvılcım bakterilerinin çoğu, insan bağırsağı mikrobiyomunun bir parçasıdır ve birçoğu, gıda kaynaklı hastalık listeriyozuna neden olan ve aynı zamanda düşüklere de neden olabilen patojeniklerdir. Kangrene ( Clostridiumperfringens ) ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara ( Enterococcusfaecalis ) ve bazı hastalıklara neden olan streptokok bakterileri oluşturan diğer bakteriler de elektrik üretmektedir.

Lactobacilli gibi diğer elektrojenik bakteriler, yoğurdun fermente edilmesinde önemlidir ve birçoğu probiyotiktir. Bu keşif bakterilerin bize nasıl bulaştığı konusunda çok şey söyleyebilir veya sağlıklı bir bağırsağa sahip olmamızı sağlayabilir. Aynı zamanda mikroplardan canlı piller oluşturmaya çalışanlar için oldukça sevindirici bir haber. Bu tür “yeşil” biyoenerjetik teknolojiler, örneğin atık arıtma tesislerinde bakterilerden elektrik üretebilir.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180912133442.htm

Devamını Oku

Bilim

Soğuk Suda Yüzmek Depresyon Tedavisinde Yardımcı Olabilir Mi?

Yayınlandı

üzerinde

Depresyona yakalanan 24 yaşındaki bir hasta haftada bir kez açık denizde yüzerek ilaçlarını azalttı. Dört ay içerisinde ise ilaçları tamamıyla bıraktı ve depresyon hastalığından kurtuldu.
Bir yıl önce, depresyon geçiren 24 yaşında bir kadına doktoru tarafından sıra dışı bir reçete verildi: soğuk suda haftada bir kez yüzme. Hasta Sarah, University College London’da bir doktor ve araştırmacı olan Christoffer van Tulleken tarafından sunulan BBC belgesel dizisi The Doctor Who Gave Up Uyuşturucu’nun bir parçası olarak kameraya alındı.

Doktor Van Tulleken, “En çok reçete edilen ilaçlarımıza baktığımızda, özellikle de bunların etkililiğine dair kanıtlarda zayıflıklar söz konusu” dedi. Sarah 17 yaşından beri majör depresif bozukluk ve anksiyete tedavisi görüyordu. Ancak semptomları birinci basamak tedaviye dirençliydi ve depresyon ilaçları onu adeta bir sisin içerisine sokuyordu. Sarah kızını doğurmasının ardından artık ilaç kullanmak istemiyordu. Depresyon hastalığından kurtulmak da onun öncelikleri arasındaydı. Van Tulleken’in gözetiminde, yavaş yavaş ilaç dozlarını düşürdü ve 15C sıcaklığa sahip açık suda haftalık yüzme programı başlattı.

Bu geleneksel olmayan tedaviyle hasta dört ay içerisinde ilaçları tamamen bıraktı ve majör depresyondan kurtuldu. Depresyon, dünya çapında insanları hayattan koparan en önemli hastalıklardan birisidir. Doktor Van Tulleken depresyon tedavisi için her geçen gün daha yüksek sayıda antidepresan kullanımı olduğunu ifade ediyor. Bu ilaçların etkinliğiyle ilgili yapılan testler ise oldukça yetersiz. Bu sebeple birçok doktor depresyon ilaçlarına alternatif tedavi yöntemleri üretmeye çalışıyor. Sarah’ın hikayesi Van Tulleken ve meslektaşlarının yazdığı, İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir vaka raporunun temelini oluşturdu. Raporda, Van Tulleken ve meslektaşları Sarah’ın deneyimini anlatıyor ve soğuk suda yüzmenin diğer hastalar işe yarayıp yaramayacağının ortaya çıkması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.

Vücudun soğuk suya daldırılmaya ilk tepkisi, derhal soğuk su şokuna sebep olarak, vücudun hızlıca soğumasıdır. Bu özellikle solunum ve kalp hızında büyük bir artışa yol açtığı için, bazı tıbbi rahatsızlıkları olanlar için son derece tehlikeli olabilir. Portsmouth Üniversitesi’nde spor ve egzersiz bilimi bölümü profesörü ve raporun ortak yazarı Michael Tipton şunları söyledi: “Yararlı taraf hakkında düşünmekten ziyade yıllardır soğuk suya dalmanın tehlikeli yönleri hakkında daha çok endişeliydik.” Tipton, soğuğun anti-enflamatuar olduğuna dair kanıtlar olduğunu ve yakın tarihli bir çalışmanın, soğuk suda yüzmenin ameliyat sonrası ağrı yaşayan hastalarda iyileşme sağladığının bulunduğunu belirtti. Soğuk suda yüzme, vücuttaki stres tepkilerini de aktive eder ve soğuk suya tekrar tekrar maruz kalmak alışma denilen bir uyum sürecine yol açar.

Van Tulleken, “Bir teori, eğer soğuk suya uyum sağlarsanız, stres tepkiniz, öfkeniz, sınavlar veya işten kovulma gibi diğer günlük streslere karşı duygularınız körelir” diyor. Çalışmaya katılmamış olan Reading Üniversitesi’ndeki bir klinik psikolog ve profesör olan ShirleyReynolds’a göre, egzersiz gibi anlamlı bir aktivite yapmanın kendi başına faydalı olduğuna dair kanıtlar var. Reynolds ayrıca, “tek bir vakanın,“ bu yöntemi depresyon tedavisi için yeterli olarak tanımlamaya yetmeyeceğini söyledi.
Kaynak: https://www.theguardian.com/science/blog/2018/sep/13/could-cold-water-swimming-help-treat-depression

Devamını Oku

Bilim

Bilim insanları, kişilik türlerini 4 farklı kümede topladı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı. Ayrıntıları “Nature Human Behaviour” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde dünya çapında 1,5 milyondan fazla kişiyle yapılan anketlerden elde edilen veriler doğrultusunda kişiliğin, sıradan, çekingen, ben merkezci ve rol model olmak en az 4 kümeye ayrıldığı tespit edildi.

Northwestern Üniversitesi McCormick Mühendislik Fakültesinden Luis Amaral liderliğinde yapılan araştırmada belirlenen bu türlerin, 5 temel kişilik özelliğine (duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, açık sözlülük, uyumluluk ve dürüstlük) dayandırıldığı belirtildi. Verilerin, alternatif hesaplama (algoritma) yaklaşımıyla bir araya getirildiği araştırmanın bulgularının, psikolojideki paradigmalara meydan okuduğu ifade edildi. Bilim insanları, sıradan insanlarda duygusal dengesizliğin ve dışa dönüklüğün baskın olduğunu, bu kişilik türünün kadınlarda daha çok görüldüğünü belirtirken, çekingenler, duygusal açıdan dengeli, bir nebze uyumlu ve dürüst olarak değerlendirildi.

Duygusal dengesizliğin çok az rastlandığı rol modellerde diğer 4 kişilik özelliğinin yaygın görüldüğü, kişinin rol model sınıfına girme olasılığının yaşla arttığı, yine bu kişilik türüne kadınlarda daha fazla rastlandığı kaydedildi. Bilim insanları, ben merkezcilerin dışa dönük olmalarına rağmen açık sözlülük, uyumluluk ve dürüstlük özelliklerinde ortalamanın altında kaldığına, yine yaşlanmayla ben merkezci kişiliğe sahip olanların sayısında çarpıcı bir düşüş gözlendiğine işaret etti.
Kaynak: https://www.brisbanetimes.com.au/lifestyle/life-and-relationships/scientists-identify-four-personality-types-20180918-p504fb.html?ref=rss&utm_medium=rss&utm_source=rss_feed
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Devamını Oku

Öne Çıkanlar