fbpx
Connect with us

Yaşam

İşte Bilime Göre, Kilo Vermenin Ve Geri Almamanın Basit Yolu

Published

on

Kilo vermek genellikle yılın başında birçok insanın aklında ön plandadır. Fakat eğer kilo kaybı 2019 için hedefiniz ise, şimdiye kadar muhtemelen bazı zorluklarla karşı karşıya kalmışsınız. Bunun nedeni, kalori kontrollü bir diyete sıkı sıkıya bağlı kalmanın, modern, lezzetli ve yüksek enerjili gıdaların çekici ve hemen erişilebilir olduğu ortamlarda kolay bir iş olmamasıdır. Diyet, vücudumuzun gıda alımındaki azalmaya hızlı tepki vermesi, ancak aşırı yemeye cevap vermemesi karşısında da özellikle zorlaşır. Bu, diyet yaparken açlıkta ani artışlar yaşayan birçok kişi için tanıdık bir deneyim olacaktır. Çoğumuz, tatil dönemlerinde veya diğer durumlarda fazla yemek yemenin ne kadar kolay olduğunu da deneyimlemişizdir. Örneğin; Birleşik Krallık tam servis restoranında sunulan ana yemek, muhtemelen bütün bir gün için gereken kalorinin yarısından biraz fazlasını içerir.  Aşırı Yemenin Algılanamaması
Son araştırmalarda, aşırı kalori alımının, günde 1000’den fazla kaloriyi aşan miktarda enerji sağlamak için artırıldığında bile insanlarda kötü etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada, günlük ihtiyaç duyulan kalorinin yüzde 150 fazlasıyla yemek yapmanın katılımcıların iştahını değiştirmediği gözlemlendi. Bunu ölçmek için test, iştah derecelerine ve bilinen belirli iştah düzenleyenhormon seviyelerine bakarak ve katılımcıların ertesi gün yiyecek alımını kontrol ederek yapıldı. Bulgularımız, vücudun bu ek kalorileri hesaba katamayarak, uyum sağlayamadığını gösterdi. Bu, evrimsel bir bakış açısıyla mantıklıdır, çünkü yiyeceğe sınırlı erişimi olan ortamlarda, atalarımızın  yiyeceğin mevcut olduğu zaman aşırı yemeleri ve tekrar yiyecek elde edilene kadarvücutta depolamaları  hayatta kalma şanslarını yükseltiyordu. Kalori alımının farkında olmak önemlidir, çünkü kısa süreli de olsa kazara aşırı yeme, kilo alımına neden olur  veya kilo kaybetmeyi engelleyebilir. Aslında, bazı kanıtlar tatil dönemlerinde vücut ağırlığındaki artışların yılın geri kalanında da devam ettiğini göstermektedir.Benzer şekilde, bir haftasonu kaçamağı, hafta içi günlerde yapılan sıkı bir diyeti kolayca iptal edebilir. Ancak aşırı yemek yemenin ne kadar kolay olduğunu anlamak, kilo kaybının sağlanamayacağı anlamına gelmez. Aslında, bunu bilmek, diyet seçeneklerinden daha fazla haberdar olarak kilo vermeye yardımcı olabilir.
Egzersizi Unutmayın!
Vücudumuzun kilo alma konusundaki eğilimine rağmen, doğru diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, istenen amaç doğrultusunda kilo kaybına büyük ölçüdeyardımcı olacaktır. Genellikle “kilo verme için en iyi diyet” i aranırken, egzersiz göz ardı edilebilir. Ancak, kilo vermek istiyorsanız – ve özellikle uzun süre boyunca kilo kaybını sürdürmek istiyorsanız aktif olmak çok önemli. Egzersiz, diyet değişikliklerini tamamlayabilir ve tek başına diyetin yarattığı açlık artışlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.  Bunun nedeni, egzersiz kilo kaybederken enerji de kaybetmeye sebep olur fakat diyetteki gibi açlık hissi yaratmaz. Aslında, yoğun bir şekilde egzersiz yaparken açlık azalır, bu da enerji eksikliği yaratmasına karşın ani açlığı bastırmaya yarar. Kilo kaybını sürdürmek için egzersizin önemi, ABD’de yayınlanan kilo kaybı yarışması “En Büyük Kaybeden” katılımcılarıyla da yakın zamanda vurgulandı. Gösterinin ardından altı yıl boyunca izlenen katılımcılar arasında kilo kaybına devam edenkişilerin fiziksel aktivitelerini yüzde 160 oranında artırdıklarını ortaya koydu.Oysa, kilolarını geri kazananlar, fiziksel aktivitelerini sadece yüzde 34 arttırdılar.
Esneklik Gerekli
Hangi diyeti seçerseniz seçin, bir dereceye kadar esnekliğe ihtiyacınız olacaktır – çoğu diyet bir miktar  uzlaşma gerektirecektir. Belki de, örneğin, özel bir gün için bir restoranda bir yemeğe davetlisiniz ya da ek bir öğün yemeyi içeren bir tatil kutlaması var. Vücudunuzun fazla kalori alımına cevap verme olasılığı olmadığını bilmek, mesela fazladan yemeniz gereken durumlardan önce veya sonraki günlerde yiyecek seçimlerinde daha dikkatli olunması veya egzersizleri arttırmak aşırı yemek yemeyi önlemek veya telafi etmek için davranışınızı ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Tüm bunların sonucunda, kalori alım seviyelerini tespit etmek için vücudumuzdan gelen tepki sinyallerine güvenmememiz gerektiğini bilmek gerekir. Bunun yerine, diyet ve yaşam tarzı davranışlarının bilinçli izlenmesi, vücudumuzun kilo almaya olan doğal eğilimine karşı koymak için fazlasıyla yeterli. Bu bilinçli izlemeye sadık kalarak, gelecek yıl boyunca hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.  Editör Yazar: Berfin KAZAZ
Kaynak: https://www.sciencealert.com/how-to-lose-weight-and-keep-it-off-according-to-science , KevinDeighton, Reader in NutritionandMetabolism, Leeds BeckettUniversity.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Vücudunun Yanlış Tarafındaki Organlarla 99 Yıl Yaşayan Kadın: Rose Bentley ile Tanışın

Published

on

Rose Marie Bentley hayatının çoğunu, kırsal bir yer olan Oregon kasabasında o ve kocasının işlettiği bir yem mağazasında geçirdi. Küçük kasabada, koroda şarkı söylerdi. Dışarıdan, hayatı normal bir şey gibi görünüyordu ölümünün son anına kadar. Bentley’nin neredeyse bir asırdan beri ailesinin bile bilmediği olağanüstü bir sırrı vardı. Vücudunu Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ne bağışladıktan sonra, tıp öğrencileri kısa süre sonra 99 yaşındaki bir kadının nadir bir tıbbi anormallik olan levocardia ile situs inversus durumu olduğunu ve bunu bilmeden tüm hayatını yaşadığını farkettiler. Diğer karın organlarının sağda değil solda olduğunu ancak kalbinin göğsünün sol tarafında kaldığını keşfettiler. Kelimenin tam anlamıyla, iç organları (kalbi eksi) normal bir insanın aynasını yansıtıyordu; iç organları kalbi hariç diğer tüm insanların tersi yönündeydi. Anatomi öğretmeni Cam Walker, “Bir şeyin yolunda olduğunu biliyordum, ancak nasıl bir araya getirildiğini bulmak biraz zaman aldı” dedi. Son derece nadir görülen bu durum, yaklaşık 22.000 canlı doğumda sadece bir kez veya nüfusun yüzde 0.0045’inden azında görülür.

Ama bu durumla yetişkin yaşa kadar yaşayan kimseler daha da az sayıda. Walker, bu özel durumla doğan 50 milyon kişiden sadece birinin, doğuştan kalp defekti gibi hayati tehlike arz eden endişelere yol açabileceği için yetişkin olarak yaşayacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, Bentley gibi benzer kişilerin organ simetrisi normalse ve durum izole edilmişse, sağlıkla ilgili kaygıları olmayabilir. Tıbbi literatür, geçmişten günümüze 70’li yaşlarında yaşamış olan izole levokardi ve situs inversusun sadece iki bilinen sağ kalanını bildirmektedir.

Bentley’nin ayrıca, midenin üst kısmının diyaframdan dışarı çıktığı hiatal herni adı verilen bir anormalliği vardı. Ek olarak, vena kava (SVC) damarı alışılmadık derecede uzundu. Başın, boynun ve üst ekstremitelerin deoksijenli kanını toplamak yerine, Bentley’in süper güçlü vena kavası, göğüs kafesi duvarından ve karın boşluğundan da deoksijenli kan topluyordu. Ayrıca üç karaciğer damarında da, ilk olarak alt vena kavadan geçmek yerine doğrudan kalbinin sağ atriyumuna akan benzeri olmayan akış bulunmaktaydı.

Tüm bu anormalliklere rağmen, Bentley’nin ailesi kadının artrit dışında başka kronik bir durumu olmadığını söylüyor. Operasyon cerrahları anormal bir konuma sahip olduğunu belirttiği Bentley’inin üç organı ve parçalarını çıkardılar. Bentley’nin çocukları, eşsiz vücut yapısından habersizdi . Öğrendiklerinde ise ;Bentley’nin kızı Louise Allee, “Annem bunun çok havalı olduğunu düşünürdü” diyerek annesinin, benzersiz vücudunun kazandığı tüm ilgiyi seveceğini söyledi. “Böyle bir şeyi öğrenseydi mutlu olurdu. Muhtemelen farklı olduğunu bilerek yüzünde kocaman bir gülümseme oluşurdu ”diye belirtti. Ekip bulgularını, Amerikan Anatomistler Birliği’ nin Deneysel Biyoloji toplantısında sundu.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/meet-rose-bentley-the-woman-who-lived-99-years-with-organs-on-the-wrong-side-of-her-body/

Continue Reading

Yaşam

Derisiz Doğan Nadir Genetik Hastalığı Olan Bebek

Published

on

Nadir bir genetik hastalık nedeniyle derisiz doğan bir bebek, ilk dört ayını hayatını kurtarma umuduyla yoğun tıbbi tedavi ve ağrı tedavisi geçirdi. “Cesur biri” anlamına gelen bir Swahili adı olan Jabari, 1 Ocak’ta doğdu, başı ve bacakları hariç, cildinin çoğu eksik kaldığında sadece 1,36 kilogram ağırlığındaydı. Jabari, Epidermolysisbullosa (EB) olarak bilinen ve en hafif sürtünme veya çizilmeden bile kolayca yırtılan veya kabaran, kırılgan bir cilt ile sonuçlanan son derece nadir bir genetik bağ dokusu hastalığından muzdariptir. Küçük vakalar sadece ellerin, ayakların, dizlerin ve dirseklerin kabarmasına neden olabilirken, otozomal resesif distrofik epidermolysis bullosa, Hallopeau-Siemens tipi (RDEB-HS) gibi en ciddi vakalar sıklıkla yaygın olmayan cilt kaybına neden olabilir – genellikle doğum sırasında meydana gelen olaylar – vücutta, ağız içinde ve sindirim sisteminde kabarma şeklinde görülür. Texas Çocuk Hastanesi’deki doktorlar, bebeğin çenesinin göğsüne kaynamasına neden olan yara izi dokusunu kesmek zorunda kaldı. Göz kapakları doğumda kaynamış.

IFLScience, çocuğun “kritik” durumda olduğunu doğrulayan Teksas Çocuk Hastanesinde bir temsilci ile konuştu, ancak bebeğin annesi PriscillaGray, oğlunun şimdi durumunun stabil olduğunu ve “çok iyi olacağını ” ekledi. Gray, IFLScience’ a oğlu için “Doktorlar, çok küçük olduğundan ameliyatla başa çıkabileceklerini düşünmüyorlar” dedi. Hayat kurtarıcı bir prosedür olan sigorta sistemi, çocuğun Teksas ÇocukHastenesi’ ndeki tedavisini kabul etmedi.

Daha sonra aile maliyetleri telafi etmek için bir vakıf sitesi kurdu: https://www.gofundme.com/br8pa-medical-and-bills

Gray, ultrasonda bebeğinin kilo almadığını görene kadar hamileliğinin “iyi gittiğini” yazıyor. Texas’ın San Antonio kentindeki doktorlar, 37. haftada onu hastaneye getirdi ve bebeğin kalbi atışı düşmeye başladığında acil bir C-kesimi yaptı. ( c-kesimi, sezaryen doğum) Geçen hafta, bebek Teksas Çocuk Hastanesine transfer edildi ve uzmanların kendisini tedavi etmek için daha donanımlı olduklarını söylediler.

Şu anda, Ja’ bari ağrı için ilaç kullanıyor ve enfeksiyon riskini azaltmak için topikal merhemlerin yanı sıra sık sık pansuman değişiklikleri alıyor. Doğumundan bu yana 2,26 kilogram almış ve burnundaki bir tüple beslenmiştir. “Her gün hala bu Dünya’ da yaşamak için mücadele ettiği bir nimettir,” diye yazdı annesi, kocasının genin taşıyıcı olup olmadığını belirlemek için genetik testlerden geçtiğini ekledi.

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/baby-with-rare-genetic-disease-born-without-skin-in-critical-condition/

Continue Reading

Bilim

Cerrahlar, Bir Bebeğin Beyninde Olgunlaşmış Diş Şeklinde Bir Tümör Buldular

Published

on

Bilim insanları yaşına göre fazla hızlı gelişen bir bebeğin beynini incelediklerinde olgunlaşmış diş şeklinde bir tümör buldular. The New England Journal of Medicine’in 2014’ teki haberine göre olay Maryland Üniversitesi ve Baltimore Johns Hopkins Children’ s Center’ ın beyin cerrahlarının 2014’ te 4 yaşındaki bir çocuğun beyin MR’ ını incelemeleriyle ortaya çıktı. İncelemelere göre tümör ceviz büyüklüğündeydi ve yan kısımları boyunca küçük yapılar vardı. Bebek hemen operasyona alındı ve tümör beyninden alındı. Tümörün embriyonik hipofiz dokusundan türemiş bir tümör diğer adıyla Kraniyofarenjiyomlar ( merkezi sinir sisteminin sellar ve para sellar bölgesinde yer alan iyi huylu büyüyen tümörler) olduğu ortaya çıktı. Bu tümör genellikle küçük çocuklarda oluşsa da nadiren yetişkinlerde de görülebiliyor. Genellikle beyin tabanında bulunup hormonları düzenleyen bir bez olan hipofiz bezinin yakınlarında görülüyor.

İyi huylu oldukları için yayılıp kansere sebep olmuyorlar ama hipofiz bezine yakınlıklarına göre bazı hormonal problemelere sebep olabiliyorlar. Bu olay oldukça ilginç bir vakanın sadece başlangıcıydı. Ameliyat sırasında cerrahlar buldukları tümörün dişleşmiş olduğunu gördüler. Bu tümörler teratom olarak adlandırılır. Teratom yalnızca diş yapısında olmak zorunda değildir; kas, saç, kemik gibi dokulardan oluşabilirler. Bu teratomun ise neden ya da nasıl diş halinde şekillendiği belli değil. Maryland Üniversitesi Medikal Merkezi’nde ameliyatı gerçekleştiren doktor Narlin Beaty, Lİve Science’ a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Diş şeklinde bir tümör her gün gördüğümüz bir şey değil. Kraniyofarenjiyomlar’ da ise benzeri görülmemiş bir olay. Tümör başarıyla alındı ve çocuk aylar içinde kalıcı bir iyileşme göterdiyse de hala tedavi edilebilir hormonal problemleri var. Bunun içinse tiroidal ve adrenal bezlere hormonal replasman tedavisi uygulanıyor. Doktor Beaty patologların olayı araştırdığını ve ileride yapılacak araştırmalar için dişten örnekler alındığını söyledi. Son olarak hastanın çok iyi bir iyileşme gösterdiğini ve takip için belirli aralıklarla MRI taramasına alındığını belirtti.

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/surgeons-found-fully-formed-teeth-deep-inside-a-babys-brain/

Continue Reading

Öne Çıkanlar