fbpx
Connect with us

Uzay

Jüpiter’in bilinmeyen yolculuğu ortaya çıktı!

Published

on

Özet: Dev gezegen Jüpiter şu anki konumundan dört kat daha uzakta oluşup Güneş Sistemine doğru 700,000 yıllık bir sürede göç etmiş. Jüpiter’ in çevresindeki bir asteroid grubu sayesinde bu teori kanıtlanabiliyor. Diğer yıldızların etrafındaki gaz devlerinin genellikle güneşlerinin çok yakınında bulunduğu bilinmektedir. Kabul edilmekte olan teoriye göre, bu gazdan oluşan gezegenler çok uzakta oluşup sonrasında yıldızlarına daha yakın bir yörüngeye göç etmişlerdir. Şimdilerde Lund Üniversitesi’nden ve diğer kurumlardan araştırmacılar, yaklaşık 4.5 milyar yıl önce Jüpiter ‘ in güneş sistemimize doğru yaptığı yolculuk hakkında daha fazla bilgi edinmek için gelişmiş bilgisayar simülasyonları kullanmaktalar. O zamanlar, Jüpiter güneş sistemindeki diğer gezegenler gibi oldukça yakın bir zamanda oluşmuştu. Gezegenler yavaş yavaş genç güneşimizin etrafında bulunan gaz ve partikül diskinde dönen kozmik tozdan oluşmaktaydı. Jüpiter kendi gezegenimiz olan Dünyadan çok da büyük değildi.Sonuçlar Jüpiter’in, Güneşten şu anki konumundan dört kat daha uzakta oluştuğunu göstermekte.

Lund Üniversitesi’ndeki astronomi doktora öğrencisi Simona Pirani ve araştırmanın baş yazarı“Bu, Jüpiter’in Güneşten çok daha uzakta oluşup sonrasında mevcut yörüngesine doğru göç ettiğini kanıtladığımız ilk gözlem. Jüpiter’in yakınında dönen Trojan asteroitlerinde bu göçün kanıtlarını bulduk “diye açıklıyor. Bu Trojan asteroitleri, Güneş’ten uzaklıkta Jüpiter’le aynı mesafede bulunan, ancak sırasıyla Jüpiter’in önünde ve arkasındaki yörüngede yer alan içinde binlerce asteroid bulunan 2 asteroid grubundan oluşur. Jüpiter’in önünde, arkasında olduğundan yaklaşık yüzde 50 daha fazla Trojan asteroidi bulunmaktadır.

Araştırmacıların Jüpiter’in göçünü anlamalarının anahtarı olan şey bu asimetridir. Lund Üniversitesi’ndeki astronomi profesörü AndersJohansen, “Asimetri, güneş sisteminde her zaman bir gizem olmuştur” diyor. Aslında, araştırma topluluğu daha önce iki asteroid grubunun neden aynı sayıda asteroit içermediğini açıklayamamıştı. Bununla birlikte, Simona Pirani ve Anders Johansen, diğer meslektaşları ile birlikte, Jüpiter’in oluşum olaylarının seyrini ve gezegenin Trojan asteroitlerini yavaş yavaş nasıl çektiğini belirterek nedeni belirlediler.

Kapsamlı bilgisayar simülasyonları sayesinde, araştırmacılar, mevcut asimetrinin ancak Jüpiter’in güneş sisteminden dört kat daha uzakta oluşması ve ardından mevcut konumuna göç etmesi durumunda gerçekleşebileceğini hesapladılar. Güneşe doğru olan yolculuğu süresince, Jüpiter’in kendi yerçekimi, önüne, arkasında olduğundan daha fazla Trojan astereoidi çekti. Hesaplamalara göre, Jüpiter’in göçü , Güneşten uzakta bir gök cismi, bir buz asteroidi olarak yaşamına başlamasından yaklaşık 2-3 milyon yıl sonra başladı yaklaşık 700.000 yıl sürdü. Güneş sisteminin içine doğru olan bu yolculuk, Jüpiter’in güneşin etrafında giderek daha da zorlaşan dolanmasıyla devam etti. Bu göçün arkasında yatan asıl sebep, güneş sisteminin çevresindeki gazların çekim kuvveti ile ilgilidir.

Simülasyonlar, Trojan asteroitlerinin Jüpiter’in gaz atmosferi olmayan genç bir gezegen olduğu zaman çekilmeye başladığını göstermektedir; bu da asteroitlerin büyük olasılıkla Jüpiter’in çekirdeğini oluşturanlara benzer yapı taşlarından oluştuğunu göstermektedir. 2021’de NASA’nın uzay sondası Lucy, 6 Trojan asteroidini incelemek için onların etrafına Jüpiter’in yörüngesine fırlatılacak. Anders Johansen “Trojan asteroitlerini inceleyerek Jüpiter’in çekirdeği ve oluşumu hakkında çok şey öğrenebiliriz” diyor. Araştırmanın yazarları gaz devi Satürn ve buz devleri Uranüs ve Neptün’ün de benzer şekilde göç etmiş olabileceğini öne sürüyorlar.

Editör / Yazar: Meltem ARSLANER

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190322105706.htm

Uzay

Neolitik Çağ Alet Kültürü

Published

on

Bıçak aletleri gelişim göstermiştir, örneğin tarım aletleri. Neolitik çağ yaklaşık olarak 6,000 yıl önce, insanların ilk yerleşim hayatına geçtiği ve tarımla ilgilenmeye başladığı dönemle beraber başlamıştır. Çakmaktaşından hazırlanmış kazıcı gibi çeşitli aletlerden silah ve alet yapımına devam etmişlerdir. Ancak Neolitik çağda taş aletlerin yeni çeşitleri de görülmüştür. İlk etapta çakmaktaşından yapılmış ok başının evrensel niteliği yerine mikrolit kullanımından uzak olan, ok ve mızrağı bileşen bir silah yapma eğilimi vardı. İkinci olarak hasat için ihtiyaç duyulan, çakmaktaşından yapılmış tırpan gibi aletler üretildi.

Neolitik aletlerin tümü üzerinde rötuş yapılmıştır, baskıyla pullanmışlardır, aletlere karakteristik bir görüntü verilmiştir ve tüm emek ve zahmetle cilalanmışlardır. Ve tekrar kendilerine has bir görüntü verilmiştir. Pullu aletler Neolitik çağda yapılmaya devam etmiştir ancak daha erken döneme ait pullu aletlere göre çok daha kabaca yapılmıştır.

Taş Aletlerin Evrimleşmesine Dair Kısa Çıkarımlar

kredi: Quintana Müzesi – Neolitik Orak

Taş aletler erken dönem Oldowan ’dan, Aşölyen, Musteryen ve Üst Paleolitik döneme doğru karmaşık bir hal almıştır. Ve aletler üretimlerinin her bir adımında çok daha fazla zamana ve gösterilmesi gereken yüksek efora ihtiyaç duymuşlardır. Oldowan kültürüne ait olan bir alet yapım aşamasında daha az darbeye ihtiyaç duyarken Aşölyen el baltası yaklaşık olarak 50; bir Musteryen kesicisi aşağı yukarı 100 ve bir Üst Paleolitik kesici bıçağı ortalama 250 darbeye ihtiyaç duyar. Çok daha fazla zaman ve enerji harcayarak yapılan daha karmaşık aletlerin elbette ki faydası olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Editör / Yazar: Meltem TERZİOĞLU

Kaynak: https://humanevolutionb36.weebly.com/cultural-evolution.html

Continue Reading

Uzay

10 Bulaşıcı Hastalığın 6′ sı Hayvanlardan Geliyor

Published

on

10 Bulaşıcı Hastalığın 6’sı Hayvanlardan Geliyor CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ) Bunlar İçin Çok Kaygılanıyor. İnsanları etkileyen bulaşıcı hastalıkların yarısından fazlası hayvanlardan gelmektedir. Şimdi, ilk kez Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, hayvanlardan – zoonotik hastalıklar olarak isimlendirilen- yayılan ilk sekiz hastalığın bir listesini yayınlıyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ‘nin 6 Mayıs’ta yayımlanan listesinde; bazı grip türleri, Salmonella enfksyonu, West Nile virüsü, veba, Orta Doğu respiratuar sendromu, kuduz, bruselloz (bakteriyel bir enfksyon) ve Lyme hastalığı gibi yeni ortaya çıkan koronavirüsler yer alıyor. ABD Tarım ve İçişleri Bakanlığı uzmanlarının yanı sıra CDC uzmanlarıda , geçen Aralık ayında Washington, D.C.’de düzenlenen bir atölye çalışması sırasında 8 hastalığı listeye aldı.

Bu listedeki “Sekiz hastalık” ; hastalığın salgın veya salgın hastalığa neden olma potansiyeli, hastalığın ciddiyeti, ekonomik etkisi, ABD’de de hastalığın yayılma potansiyeli ve biyoterörizm potansiyeli temel alınarak, seçildi. “Bir salgın hastalığın beklenenden daha fazla bir popülasyonu etkilediğinde; bu salgın hastalığın dünya çapında bir salgın olduğu kabul edilir” .  Mesela gribi ele alalım.

Grip; kediler, köpekler ve yarasalar dahil birçok farklı hayvanı hasta edebilir. Virüsler, belirli türlerin içinde yer almasına rağmen, virüsler her zaman değişime uğrarlar. Nadir durumlarda virüs, hayvalanlardan insanlara bulaşır , buradan da diğer insanlara yayılmasına izin verecek şekilde mutasyona uğrayabilir.

Live Science’ ın Mart ayında bildirdiği gibi, grip salgınları tipik olarak hayvanlardan sıçramasının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, 2009 gribi salgını “ domuz gribi “ domuzlardan geldi. Ve dünyadaki milyonlarca insanı öldüren “1918 gribi” salgını kuşlardan kaynaklandı.

Listedeki diğer zoonotik hastalıklar, CDC’ ye göre; ABD’de her yıl yaklaşık 1,2 milyon hastalığa yol açan Salmonella bakterilerinin neden olduğu salmonelloz hastalığıdır. İnsanlar, bakterileri barındıran yiyecekleri yerlerse ,bu bakteriler ile enfekte olabilirler.

Ayrıca bu listede, hayvan ısırıklarından yayılabilen bir virüsün neden olduğu kuduz olarak bilinen çok nadir, ancak çok ciddi bir zoonotik enfksyon vardır.

Listede sivrisineklerden bulaşabilen Batı Nil virüsü ve enfekte kenelerin ısırmasından kaynaklanan bir hastalık olan Lyme hastalığı da yer alıyor. Veba (evet, hala var); bakteri Yersinia pestis ile enfekte olmuş hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Veba, Orta Çağlardan farklı olarak, şimdi antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Buna rağmen rapor, bir veba biçiminin – ölümcül pnömonik vebanın – salgın hale gelinceye kadar yayılma potansiyeline sahip olduğu ve bakterilerin de biyo-terörizm maddesi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmasını öngörmektedir.

Editör / Yazar: Neslihan Çakmak

Kaynak: https://www.livescience.com/65417-top-concerning-zoonotic-diseases.html

Continue Reading

Uzay

Mars’ın Atmosferindeki Dev Bir Delik Tüm Suyu Uzaya Tahliye Ediyor

Published

on

Mars atmosferinde iki yılda bir açılan, gezegenin sınırlı su tedarikini boşluğa boşaltan ve suyun geri kalanını gezegenin kutuplarına gönderen bir delik var. Kızıl Gezegendeki suyun tuhaf davranışını inceleyen Rus ve Alman bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan açıklama budur. Dünyadaki bilim insanları, Mars atmosferinde yüksek su buharı olduğunu ve suyun gezegenin kutuplarına geçtiğini görebilirler.Ancak şimdiye kadar, Mars su döngüsünün nasıl çalıştığı ya da bir zamanlar sırılsıklam olan gezegenin neden kuru bir kabuk olduğu konusunda iyi bir açıklama yoktu. Mars’ın üzerindeki su buharının varlığı şaşırtıcıdır, çünkü Kızıl Gezegen atmosferinin orta katmanına sahiptir, su döngüsünü tamamen kapatması gerekiyor gibi görünüyor. Jeofizik Araştırma Yazını dergisinde 16 Nisan’da yayınlanan araştırmada, “Mars orta atmosferi su buharını sürdürmek için çok soğuk” diyor. Peki su, bu orta tabaka bariyerini nasıl geçiyor?

Bu çalışmada bilgisayar simülasyonlarına göre cevap, Kızıl Gezegene özgü iki atmosferik süreçle ilgili. Dünyada, Kuzey Yarımküre’ de ve Güney Yarımküre’ de yazlar oldukça benzerdir. Ancak Mars’ta durum böyle değil: Gezegenin yörüngesi Dünya’nınkinden daha eksantrik olduğu için, güney yarımküre yaz mevsiminde (her iki yılda bir kez gerçekleşir) güneşe önemli derecede yakındır.Bu yüzden gezegenin bu kısmındaki yazlar, Kuzey Yarımküre’deki yazlardan çok daha sıcak. Bu gerçekleştiğinde, araştırmacıların simülasyonlarına göre, Mars’ın orta atmosferinde, 37 – 56 mil (60 ve 90 kilometre) arasında bir yükseklikte bir pencere açılır ve böylece su buharının üst atmosfere geçip kaçmasına izin verilir.Diğer zamanlarda, güneş ışığı eksikliği, Mars su döngüsünü neredeyse tamamen kapatmaktadır.

Mars ayrıca Kızıl Gezegenin sık sık devasa fırtınalar tarafından ele geçirilmesi nedeniyle Dünya’dan farklıdır. Bu fırtınalar gezegenin yüzeyini, ışığı engelleyerek soğutur.Ancak bilim insanlarının simülasyonları, Mars’ın yüzeyine ulaşmayan ışığın atmosferde sıkışıp kaldığını, ısındığını ve etrafta su taşımaya daha uygun koşullar yarattığını gösterdi. Küresel toz fırtınası koşullarında, 2017’de Mars’ı saran, toz parçacıklarının etrafında küçük su buz parçacıkları oluşur. Bu hafif buz parçacıkları üst atmosfere diğer su formlarına göre daha kolay yüzer, bu yüzden bu dönemlerde daha fazla su üst atmosfere geçer.

Araştırmacıların bulgularına göre, toz fırtınaları, güneydeki yazlardan daha fazla suyu üst atmosfere taşıyabilir. Su orta sınırdan geçtiğinde, araştırmacılar iki şey yazdı: Suyun bir kısmı nihayetinde biriktiği kutuplara doğru kuzey ve güneye doğru sürükleniyor.Ancak, üst atmosferdeki ultraviyole ışık, moleküllerdeki oksijen ve hidrojen arasındaki bağları kopararak hidrojenin uzaya kaçmasına neden olarak oksijeni geride bırakabilir. Araştırmacılar, bu sürecin bir zamanlar sırılsıklam bir Mars’ın bugünkü döneminde nasıl bu kadar kuruduğunu anlatan hikayenin bir parçası olabilir.

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Kaynak:

Continue Reading

Öne Çıkanlar