Bizi Takip Edin

Bilim

Kahkaha Atmak Hastalık Habercisi Olabilir

Yayınlandı

üzerinde

Kahkaha atmak genel manada insanların mutlu olduğunu gösterse de bilim kahkahanın karanlık bir tarafı olduğunu ortaya koydu. İçimizde hoş duygular yaratan bu eylem bazı hastalıkları tanılıyor olabilir.
Gülen bir insan gördüğünde hemen herkesin içini sıcak bir his kaplamaktadır. Şans eseri duyulan bir kahkaha bile gülümsemenize sebep olabilir. Ancak caddede kendi kendine yürürken gülen birisini düşünün veya bir cenazede arkanızda bulunan kişinin aniden kahkaha atmaya başladığını.

kahkaha-atmak-hastalik-habercisi-olabilir1

Bu gibi durumlarda kahkaha o kadar da cazip görünmüyor.
Bilim insanları kahkahanın her zaman pozitif ya da sağlıklı bir eylem olmadığını ortaya koydu. Bilime göre kahkaha belirli tiplerde sınıflandırılmaktadır. Bunlar; hakiki, simule (sahte) ile aniden değişen (gıdıklanma benzeri durumlarda), uyarılmış (ilaçlar), patolojik kahkahalar olarak sayılabilir. Kahkahanın gerçek nöral temeli hala bilinmiyor.
Kahkaha bağlanmayı teşvik eden, potansiyel çatışmaların yayılmasını engelleyen, stres ve kaygıları azaltan ortak bir faaliyettir. Fakat tek başına kalındığında kahkaha sağlıksızlaşmanın işeretidir.

kahkaha-atmak-hastalik-habercisi-olabilir
Kahkahanın bir anda diğer duyguları geçersiz kılma gücü bulunmaktadır. Gülerken öfkelenip, öfkeliyken sabırsız bir ruh haline geçiş oldukça zordur. Bunun sebebi ise yüzde bulunan kasların ve insan vücut yapısının daha neşeli ruh hallerine yatkınlığıdır. Bu konuda uzmanlaşan beyin devreleri kimyasal nörotransmitterler tarafından kontrol edilmektedir.
Gülmeye katkı sağlayan birkaç beyin yolunun var olduğu bilim insanları tarafından keşfedilmiştir. Örneğin, karar verme ve davranış kontrolünün sağlandığı beyin bölgelerinde kurnaz ve spontan kahkahaları kolay hale getirmek üzerinde engeller koyar.
Birçok beyin özelliğine ilişkin ayrıntılı bilgi edinilmiş olmasına rağmen, pozitif duyguların nasıl kahkahaya dönüştüğüne dair eldeki veriler oldukça yetersizdir. Bir takım hastalıklar ve bazı koşulların altında yatan sinirsel fonksiyonlara ışık tutulması konusunda kahkahanın yardımcı bir etkisi bulunmaktadır.

kahkaha-atmak-hastalik-habercisi-olabilir34
Klinik bakımdan gülmekten ve ağlamaktan daha çok istem dışı atılan kahkaha patlamaları karakteristiktir. Bu kişiler için altta yatan duygular çatışma halinde, duygusal ifadeleri sıkıntı yaratacak bir bozukluğu taşıdığının göstergesidir. Bu duruma psödobulber etki sendromu ismi verilmektedir ve birkaç farklı nörolojik koşulda ortaya çıkabilir.
Bu durum duygusal hareketi kontrol eden beyin sapındaki “öne doğru inen yollar” ile yüzün ve duygusal ifadenin yönetildiği devreler ile yollar arasında meydana gelen kopukluk sonucu oluşmaktadır. Bu durumla ilgili bozukluklar arasında; Alzheimer hastalığı, travmatik beyin hasarı, Parkinson hastalığı, multipl skleroz, felç sayılabilir.

kahkaha-atmak-hastalik-habercisi-olabilir344
Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, gittikçe artan bir mizah duygusu ve uygun olmayan zamanlarda kahkaha atılmasının demans belirtisi olabileceği açıklanmıştır. Psödobulbar etki sendromu, aynı zamanda duygusal değişim açısından inmenin en sık görülen yan etkilerinden biridir. Anormal beyin kablolaması ile ilişkili olabilen başka bazı özel koşullar da vardır. Gelotofobi, gülme korkusu gibi. Gelotofili, gülmenin keyfini çıkarmaktır. Bu katagelastizmle ilgili durumdur ve başkalarına gülmekten hoşlanma şeklinde gelişir.

kahkaha-atmak-hastalik-habercisi-olabilir22

Gelotofobi, özellikle, sosyal yetersizlikten şiddetli depresyona kadar uzanan aşırı sevinç, kaygı gibi sorunlara dönüşebilir. Bu kişiler başkalarıyla alay etmekten hoşlanmaktadır. Yıkıcı bir şekle dönüşecek biçimde alay etme duygusu hakimdir. Aslında alay edilmekten de korkmaktadır ve genellikle erken yaş tecrübeleriyle ortaya çıkar. Görüntüleme verileri, gelotofobinin frontal ve medial temporal beyin alanları arasındaki zayıf bağlardan kaynaklandığını göstermektedir.

Kaynak: https://theconversation.com/the-science-of-laughter-and-why-it-also-has-a-dark-side-76463

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Yapay Zeka İnsanlar Gibi Düşünebilir mi ?

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

DeepMind araştırmacıları, yapay zekanın soyut akıl yürütme yeteneğini test etti. Yapay zeka soyut akıl yürütme konusunda insanların çok gerisinde olsa da sonuçlar umut verici.
Yapay zeka günümüzde farklı uygulama alanlarında kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirebiliyor; hatta bazı noktalarda insanların önüne bile geçebiliyor. Buna karşılık yapay zekalar soyut akıl yürütme konusunda halen oldukça ilkel. 2014 yılında Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind, yapay zekanın soyut akıl yürütme konusunda ne seviyede olduğunu ve eksiklerini nasıl giderebileceğini görmek için yeni bir test metodu geliştirdi.

Yapay zekaya özgü test Mevcut durumun ötesini görmenin ve kavramlar arasında ilişki kurabilmenin soyut akıl yürütmenin temeli olduğunu belirten DeepMind; Arşimet’in bir nesnenin hacminin, nesnenin taşırdığı suyun hacmine eşdeğer olduğunu bulması gibi bilimin temeli olan pek çok buluşun soyut akıl yürütme sayesinde ortaya çıktığının altını çiziyor. Bu nedenle yapay zekaların sadece kendisine verilen görevleri yerine getirmenin de ötesine geçip soyut akıl yürütebilmesi son derece önemli.

İnsanlarda soyut akıl yürütmenin ölçümü için basit görsel sahneler arasındaki boşlukları tamamlamaya dayanan IQ testleri kullanılıyor. Bu testlerde bireylere herhangi bir açıklama yapılmasa da katılımcılar, gündelik deneyimlerinden hareketle boşlukları doldurabiliyor. Yapay zekada ise böyle bir testin uygulanması pek işlevsel değil zira yapay zekanın ”gündelik deneyimleri” oldukça kısıtlı. Bu nedenle araştırmacılar IQ testlerinden ilham alarak “ilerleme” ve “renk” ve “boyut” gibi nitelikleri içeren bir soyut akıl yürütme testi hazırladı. Ayrıca yapay zekanın testlerde kavramları daha kolay anlayabilmesi için yapay zekayı teste hazırlayan bir set de oluşturuldu ve yapay zeka eğitildi.
Yapay zekalar testten geçirildiğinde ortaya çıkan sonuçlar ise bir hayli ilginçti. Teste katılan yapay zekaların tamamı hazırlık setini doğrudan test üzerinde uygulama hatasına düşmüştü. Buna karşılık bazı yapay zekalar testi yüzde 75’in üzerinde doğrulukla tamamlamayı başarmıştı. DeepMind en başarılı yapay zekanın farklı görüntüler arasındaki ilişkiyi açıkça belirleyip potansiyel cevapları deneme yanılma yoluyla eleyerek ilerlediğini açıkladı.

Hatalarından ders alıyor İlk testin ardından yapay zekaları yeniden eğitime sokan ancak bu kez bir önceki testteki cevapların neden doğru veya yanlış olduğunu da gösteren araştırmacılar, bu eğitimin ardından ikinci test sürecini başlattı. Ekibin raporuna göre cevaplarla ilgili doğru açıklama yapıldığında yapay zeka yüzde 87 oranında doğruluğa ulaşabiliyordu ancak açıklama yanlış olunca bu oran yüzde 32’de kalıyordu.

Araştırmacılar bu testin sonucunda yapay zekanın genelleme yapması halinde(sadece kendisine verilen verileri uygulamaya çalışması) soyut akıl yürütme testinde başarılı olamayacağı sonucuna ulaştı. Ekip yine de ilk testte potansiyel cevapları değerlendiren yapay zekalardan ümitli. DeepMind şimdi farklı eğitim metodları deneyerek yapay zekaların soyut akıl yürütme becerisinin geliştirilmesi için çalışıyor. Kaynakhttps://deepmind.com/blog/measuring-abstract-reasoning/

Devamını Oku

Bilim

Yüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması İçin Geri Sayım

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yüzyılın en uzun süreli yaşanacak olan kanlı ay tutulması için geri sayım. Ay’ın kızıl bir görüntüye büründüğü tam Ay tutulması ile gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması’na sayılı günler kaldı. 27 Temmuz günü gezegenimizin tek uydusu olan Ay, Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın bir konuma ulaşacak ve bu tarihte içinde bulunduğumuz yüzyılın en uzun süreli Kanlı Ay Tutulması gerçekleşecek.
KANLI AY TUTULMASI NEDİR?
Kanlı Ay Tutulması, Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu nedenle Ay kırmızı renkte görünür. Ay, Dünya çevresindeki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29,5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay’ın 2 döngüsü arasındaki farkları; Ay’ın, Dünya’nın ve Güneş’in Ay yörüngesi esnasında değişen göreli konumu nedeniyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması sadece Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması esnasında yaşanır. Bu sırada, Dünya’da Güneş’in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır. 
KANLI AY TUTULMASI NEREDEN İZLENEBİLECEK?
Dünya’nın Doğu Yarım Küresi’nden izlenebilecek olan Kanlı Ay Tutulması Avrupa, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan görünecek. Güney Amerika kıtasındakiler Kanlı Ay Tutulması’nın yalnızca son anlarına tanıklık edecek.

Kanlı Ay Tutulması en net Afrika ve Avrupa’dan gözlemlenecek.  Madagaskar ve Orta Doğu Kanlı Ay Tutulması’nın en iyi şekilde izlenebileceği yerler olacak. Kanlı Ay Tutulması Kuzey Amerika, Kuzey Kutbu ve Pasifik Okyanusu’nda izlenemeyecek.

Devamını Oku

Bilim

Türk Bilim İnsanları Cerrahi Alanda Yaptığı Yeni Teknik Uluslararası Alanda Kabul Gördü

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Türk bilim insanları, cerrahi alanda yaptığı yeni teknik uluslararası alanda da kabul gördü. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmalar akciğer ameliyatlarındaki oluşabilecek hava yolu açılmasıyla ilgili komplikasyonların önüne geçilmesi hedefleniyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş başkanlığında, Prof. Dr. Atila Türkyılmaz ve Doç. Dr. Bekir Sami Karapolat’dan oluşan ekip tarafından geliştirilen teknikle akciğer ameliyatı sonrası oluşabilecek hava yolu açılmasıyla ilgili komplikasyonların önüne geçilebilmesi hedefleniyor. Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş, geliştirdikleri yönetimin dünya tıp literatürü açısından da kabul gördüğünü söyledi. 
“Komplikasyonları ortadan kaldırabilecek”
Kendileri tarafından geliştirilen bu cerrahi yöntemin uluslararası önemli bir dergide yayınlandığını belirten Tekinbaş, şöyle konuştu: “Dünyada her yıl farklı hastalıklar nedeniyle çok sayıda akciğer ameliyatı yapılmaktadır.  Bu ameliyatlar gerek akciğerin hayati bir organ olması ve gerekse de konumlandığı yer itibarıyla birçok komplikasyona neden olabilmektedir. Bu komplikasyonlar sakat bırakmaktan, hastanın kaybedilmesine kadar önemli olabiliyor. Geliştirmiş olduğumuz bu yöntem, ölümle sonuçlanabilecek önemli bir komplikasyonu ortadan kaldırabilecek bir yöntemdir.”
“Güvenle bu yöntemi uyguluyoruz”
Yöntemi daha önce hiç kimsenin uygulamadığına dikkati çeken Prof. Dr. Celal Tekinbaş, “Bu yöntemi şu ana kadar 11 hastaya uyguladık. Hiçbir hastamızda sorun olmadı, yüzde 20-40 oranında olan bir komplikasyonu biz yüzde 2-4 oranına düşürdük. Yaklaşık 10 kat bir azalmayla ki bu tür ameliyatlarda yüzde 2 ya da 4’lük komplikasyon oldukça düşük bir komplikasyondur ve başarılı bir sonuçtur. Hastalarımız da şifa ile taburcu edildi ve hiçbir problem olmadı” diye konuştu. Tekinbaş, daha önce yaptıkları ameliyatları ve dünyada kullanılan belli yöntemleri baz alarak böyle bir teknik geliştirdiklerini anlattı. Kısa sürede yaptıkları başarılı ameliyatların duyulduğuna işaret eden Tekinbaş, “Ülkenin birçok yerinden hasta kabul ediyoruz ve güvenle bu yöntemi uyguluyoruz. Bu bizim, ülkemiz ve üniversitemiz için önemli bir gelişmedir. Biz bir adım attık ve bizden sonrakiler bunu devam ettirecektir” dedi.
Kaynak: AA

Devamını Oku

Öne Çıkanlar