Bizi Takip Edin

Bilim

Kendini Klonlayarak Çoğalan Bir Solucan Türü Keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Bilim insanları tarafından kendisini klonlayarak, cinsel birleşme olmadan neslini sürdüren, aseksüel bir solucan türünün dizilimi yapıldı. 18 milyon yıllık olan solucanın insanların kuşaklar boyunca hayatta kalabilen klonlarının olabilmesi konusunda fikir verebileceği düşünülüyor.
Bilim insanları tarafından 18 milyon yıl önce ortaya çıkmış olan küçük ve eşi benzeri olmayan bir solucanın genom dizilimi yapıldı. Bu çalışma türün bilinen aseksüel hayvanlar içerisindeki en eski canlı türü olduğunu ortaya koydu. Araştırmada solucanın aseksüel organizmaların genel olarak evrim sebebiyle yaşadığı çıkmazlardan nasıl kurtulduğunu ortaya koyuyor.
Araştırmanın ortak yazarlarından olan New York Üniversitesi Biyoloji Profesörü David Fitch, “Bilim insanlarının bazı hayvanların seks olmadan nasıl hayatta kalabileceğini anlamaya çalışıyor. Çünkü hayvanlar aleminde böylesine sıkı ve uzun süre yoksunluk çok nadir görülen bir şey” dedi. Evrimsel genetiğin tam olarak anlaşılabilmesi için bu fenomen önemli bir rol oynuyor. Çünkü, yaygın olarak kabule dilen inançla çakışıyor. Olumsuz mutasyonların ortadan kaldırılması ve değişen çevreye adaptasyon için cinsel üreme gerekiyor.
Finch, “Her iki ebeveynin genlerinin kopyalarını miras almak genel itibariyle hayvanlar için iyi bir sigorta poliçesi. Zararlı olduğu kanıtlanan mutasyonların birikimi bu sayede engelleniyor. Bu tamamlama olarak bilinen işlemdir” diye konuştu.

aseksuel-organizmalar
Fitch sözlerini şöyle sürdürdü, “Uzun vadede, cinsel ilişki yoluyla yavruların üretilmesi, genetik karıştırma veya rekombinasyon yoluyla varyasyon ürettiğinden zaman içinde değişen koşullara uyum sağlamaya olanak tanıyor. Bununla birlikte, böyle bir karışma, aseksüel türler içinde gerçekleşmediğinden, hızla tükenmeye meylediyorlar. Bu nedenle, biyolojide uzun süreden beri devam eden gizem, bazı aseksüel hayvanların bu kadar nesildir nasıl hayatta kaldıkları.”

Yeni genom dizilimi yapılan solucan Diploscapter pachys , küçük, şeffaf, aseksüel, serbest yaşayan bir solucan (aynı zamanda bir nematod olarak da biliniyor ). Biyomedikal araştırmalar için yaygın olarak kullanılan cinsel bir organizma olan Caenorhabditis elegans’la yakından ilişkisi bulunuyor. Ekip, D. pachys’in soy kütüğünü DNA kullanarak, yaklaşık 18 milyon yıl önce yalnızca bir aseksüel tür arasından ortaya çıkardığını ortaya koydu.

mikroskop
Ekip, D. pachys’in çoğalmasını araştırırken, germ hücresi üretim sürecinin rekombinasyonu önlemek için değiştiğini keşfetti – bir çok diğer aseksüel organizmada bu durumun ortak olduğu anlaşıldı. Fitch, “Temel olarak hayvanlar kendilerini klonlıyor” açıklamasında bulundu.
Ayrıca, bilim adamları, D. pachys klonlarının sadece tek bir çift kromozom içerdiğini keşfettiler. Buna benzer tek kromozom çiftleri, yüksek organizmalarda oldukça nadir bulunuyor. Aslında tek bir kromozom çifti bulunan bilinen sadece iki başka hayvan türü daha var. C. elegans gibi çok benzer türlerde bile 5-7 kromozom bulunuyor.
Kaynak: https://futurism.com/scientists-just-sequenced-an-18-million-year-old-species-that-cloned-itself/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

DNA Düzenleme Teknolojisinin Mutasyona Neden Olduğu Tespit Edildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Son 10 yıldır en çok ilgi duyulan gen düzenleme teknolojisinin aslında zararlı olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar sonucunda genlerin mutasyona uğradığı belirlendi.Geçtiğimiz yıllarda tıpın en büyük yeniliklerinden biri olarak kabul edilen gen düzenleme yöntemi ile ilgili çeşitli güvenlik korkuları gündeme geldi. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın, şimdiye kadar hafife alındığı konusunda uyarıda bulundular.  Gen-düzenleme yönteminin, istenmeyen mutasyonlara neden olduğu ve bir zamanlar düşünüldüğünden çok daha az güvenli olduğu ortaya çıktı. Eleştirmenler, Crispr gen düzenleme yönteminin doğmadan önce çocuklardan gelen genlere de zarar vereceğini düşünüyor. Huntington hastalığı veya körlüğe neden olan genleri ortadan kaldırmak için kullanılabileceğinden ve bu nedenle de diğer genlere zarar verilmesinden korkuyorlar. Diğer eleştirmenler ise ebeveynlerin saç rengini, boyunu ve zeka gibi özelliklerini bile seçmelerine izin vererek ‘tasarımcı bebekler’ yaratılmasından endişe ediyor. Bilim insanları, standart testlerin göz ardı edilemeyeceği yüzlerce potansiyel zararlı mutasyonu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Ayrıca geçtiğimiz ay bu yöntemin kansere neden olabileceği de söylendi. Bilimsel araştırmalarda çoktan kullanılmış olan Crispr, belirli noktalarda DNA’yı keserek ve bu yerde değişiklik yaparak hücrelerdeki DNA bölümlerini değiştirebilir. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın şimdiye kadar ciddiye alınmadığını söylüyor. Wellcome Sanger Enstitüsü bilim insanları, Crispr’in laboratuvarda hem fare hem de insan hücreleri üzerindeki etkilerini test etti. Gen düzenleme aracı üzerindeki bir dizi deneme, hedef bölgedeki DNA’da çok az öngörülen mutasyona rastlandığını gösterdi. Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-5958681/Safety-fears-revolutionary-gene-editing-tool-Crispr-Cas9.html

Devamını Oku

Bilim

Efsanevi Bayeux Gobleninde Gizlenen Müstehcen Bir Sır Bulundu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Bayeux goblenini bilmeyen yoktur. Kendi türünde en bilinen eser olan goblen 70 metre uzunlukta nakışla işlenmiş bir sanat eseri. Goblende Norman güçlerinin yaklaşık olarak bin yıl kadar önce İngiltere’yi nasıl işgal ettiğinin hikayesi anlatılıyor. Yapıldığı zamandan beri hayranlık uyandıran bu esere ilişkin birçok şey yazılıp çizildi. Aslında bu esere ilişkin yeni bir şey ortaya çıkabileceği mümkün görünmüyordu. Ama nasıl olduysa Oxford Üniversitesi’nde bir ortaçağ profesörü olan George Garnett, goblenle ilgili yeni bir şey keşfetti. Profesör Garnett’i BBC History Magazine verdiği demeçte, “Bildiğim kadarıyla, daha önce kimse goblene kaç penis işlendiğini saymadı. Bu tarihsel adaletsizliği düzeltme görevini üzerime aldım.
Yapmış olduğum hesaplamalarda, orijinal goblene 93 adet penis işlenmiş olduğunu keşfettim. Bunlardan 4 tanesi erkeklerde görünüyor. Beşincisi ise bir askerin cesedinde göze çarpıyor. Geri kalan 88 penis ise atlarda işlenmiş. Goblende insan cinsel organları kenarlara hapsedilmiş ve gizlenmeye çalışılmışken, atların cinsel organları ana gövdede ulu orta sergilenmektedir” dedi. Profesör Garnett, yaptığı çalışmanın eserinin ünlü nakışlarını nasıl anlayacağımıza dair önemli bir ışık tuttuğunu iddia ediyor. Profesör, Goblende işlenen penis figürlerinin aynı zamanda bir güç gösterisi olarak sunulduğuna dikkat çekiyor. Bu durumda goblenin dokumasının BishopOdo tarafından ortaya atılan, goblenin Fatih’in üvey kardeşi William tarafından yönetildiği teorisiyle bağ kuruyor. Gerçekte bu efsanevi eser sadece bir penis ölçüm yarışması olabilir.
Garnett’in teorisi, çeşitli karakterlerin gücü ve öneminin, atalarının erkekliği ve atların penis büyüklüğüyle goblene işlendiği yönünde. Bu fikir aslında tarihte başka eserlerde de kullanılmış. Tarihte özenle işlenmiş olan beş insan penisiyle ilgili bilim insanları ilk anda görüldüklerinden daha derin bir anlama sahip olduklarına inanıyor. Ancak burada ortaya çıkan soru ortaçağın fikirlere ve cinselliğe kapalı ortamında, kilise için tasarlanmış bir goblende böylesi figürler nasıl kullanılabildi. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam edecek.
Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/this-researcher-has-a-new-and-very-phallic-theory-about-the-legendary-bayeaux-tapestry/

Devamını Oku

Bilim

Altın Nanopartiküller Daha Verimli Su Üretilmesine Yardımcı Oluyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yarı iletken ile kaplanmış yıldız şeklindeki altın nanopartiküller, diğer yöntemlere göre dört kat daha verimli su üretebilir. Aynı zamanda yapılan yeni bir çalışmada bu nanopartiküllerin güneş enerjisi depolamanın daha iyi bir yolunu sağlayabileceğini de ortaya koydu. Araştırmacılar yapılan keşfin yenilenebilir enerji kullanımını arttırarak iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım olduğunu söylüyor. Rutgers Üniversitesi’nde malzeme bilimi ve mühendislik bölümünde doçent olan Laura Fabris, “Standart uygulama olan ultraviyole ışık kullanmak yerine, görünür ve kızılötesi ışığın enerjisini elektronları altın nanopartiküllerde uyarmak için kullandık.
Metaldeki uyarılmış elektronlar, reaksiyonu katalize eden yarı iletkene daha verimli bir şekilde aktarılabilir” dedi. Araştırmacılar, genellikle daha hızlı ya da daha ucuz reaksiyonlar ortaya çıkarmak için güneş ışığından yararlanma anlamına gelen fotokataliz üzerine odaklandılar. Ultraviyole ışıkla aydınlatılan titanyum dioksit, genellikle bir katalizör olarak kullanılır, ancak ultraviyole ışığı kullanmak verimsizdir. Araştırmacılar altın nanopartikülleri daha hızlı bir şekilde emen ve daha sonra titanyum dioksit gibi yakın malzemelerde ışık absorpsiyonunun bir sonucu olarak üretilen elektron bazı aktarmak için çalıştı ve kızılötesi ışık kullandı.
Mühendisler, altın nanopartikülleri titanyum dioksit ile kapladılar ve malzemeyi UV, görünür ve kızıl ötesi ışığa maruz bıraktılar ve elektronların altından malzemeye nasıl sıçradıklarını incelediler. Tepkileri tetikleyen elektronların, önceki çalışmalardan dört kat daha fazla sudan hidrojen ürettiğini keşfettiler. Hidrojen güneş enerjisini depolamak için kullanılabilir ve daha sonra güneş parlamadığında enerji için yakılır.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/amazing-gold-specks-can-generate-hydrogen-from-water-4-times-more-efficiently-than-current-methods

Devamını Oku

Öne Çıkanlar