Bizi Takip Edin

Bilim

Mars İçin Gerçekleştirilen Misyon V Tamamlandı

Yayınlandı

üzerinde

Mars’ta görev yapacak olan astronotların seçilebilmesi için NASA Misyon V’yi 8 ay önce başlattı. Misyon kapsamında seçilenler Hawaii’de bir kubbe içerisinde 8 ay boyunca izole bir şekilde yaşadılar. NASA bu sayede Mars’a gönderilecek olan astronotların daha iyi seçileceği düşünülüyor.

In this 2017 image taken from drone video provided by the University of Hawaii, a crew member of the Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) Mission 5 team stands outside the facility on Mauna Loa volcano, Big Island, Hawaii. After eight months of isolation in the simulated space dome atop the remote Hawaii volcano, six NASA-backed space psychology research subjects will emerge from their Mars-like habitat on Sunday, Sept. 17, 2017, and return to civilization. The crew of four men and two women were cut off from the rest of the world in January for a study that will look at the psychological impacts associated with long-term space travel and living on Mars. (University of Hawaii via AP)

Bundan 8 ay önce NASA, Hawaii Üniversitesi’ne bağlı Mauna Loa volkanında, Hawaii Uzay Araştırması Analog ve Simülasyon Merkezi olarak bilinen bir tesiste Misyon V için psikolojik araştırma yapılacak 6 kişiyi onayladı. Mürettebat 8 aydır burada bulunan bir kubbenin içerisinde yaşıyordu. 17 Eylül 2017 tarihinde misyon süresi tamamlandı ve ekip başarıyla bulundukları kubbeden çıkmaya başladı. Aylar süren bu benzersiz testte ekip, uzun vadeli uzay görevleri esnasında astronotların üzerindeki psikolojik etkilerin anlaşılabilmesi adına katkıda bulundu.

mars-icin-gerceklestirilen-misyon-v-tamamlandi
Simülasyonun yapıldığı ada olan Big Island nispeten uzak ve tenha. Ancak, astronotların uzun bir yolculuğa çıkması veya bir Mars üssünde bulunmasıyla benzeyen bir izolasyon deneyimi yaratmak için simülasyon, dış dünya ile 20 dakikalık bir iletişim gecikmesi ile tamamlandı. Bu süre yaklaşık Mars ile Dünya arasındaki gecikme miktarına eşit. Deneyde denekler yaklaşık 111 metrekarelik bir kubbede yaşadı.

Misyonda 2 kadın ve 4 erkek görev yaptı ve hepsi de 8 ay boyunca ruh hali sensörü taşıdılar. Çektikleri videoda mürettebat misyonun en zor kısmının görevin sona ermesi olduğunu belirtti. NASA’nın 2030’lu yılların başında Mars’a gerçekleştireceği insanlı uçuşun yaklaşık 2-3 yıl sürmesi bekleniyor. Misyon V ile NASA bu uzun yolculukta astronotların psikolojilerinin nasıl olacağına dair bilgi topladı. Mars’a seyahat edecek olan ekip çoğunlukla dondurulmuş ve kurutulmuş gıdalardan oluşan bir yemek yiyecek, dünyayla kısıtlı bir iletişime sahip olacak, birbiriyle uzun süre temas edecek. Bu acımasız koşullar için astronotların psikolojilerinin test edilmesi ve doğru ekibin seçilebilmesi için Misyon V’nin önemli olduğu vurgulanıyor.
Kaynak: https://futurism.com/after-living-on-mars-for-eight-months-mission-v-subjects-are-coming-home/

Devamını Oku
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Koyun Embriyosu İnsan Kök Hücreleriyle Birleştirilecek

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Bilim insanları öncelikle domuz insan melezi için bir deney yürütmüştü. Şimdi yeni bir deneyde Stanford üniversitesi tarafından başka melez türler üzerinde çalışılacağı duyuruldu. Bu defa koyun embriyosu insan kök hücreleriyle birleştirilecek.
Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, hibrid bir türün büyümesi konusundaki tüm bilim dünyasında tartışılan uygulamalardan birisine imza atıyor. 2016 senesinde Davis Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip tarafından domuz-insan hibriti geliştirdiler. Bu yeni çalışma bu çalışmanın ardılı niteliğinde. UC Davis tarafından yapılan domuz-insan hibriti çalışması insan organlarının başka bit türe sahip olup olamayacağının tespiti için yapılmıştı.

Stanford ekibi deneyleri için koyun seçti çünkü hayvanın organları insanınkiyle aynı büyüklükte. Ekip bu nedenle, insan organları geliştirebilmenin domuzlara göre koyunlarda daha kolay olabileceğini düşünüyor. Eğer hibrit koyunlarda insan organları geliştirilebilirse, bu organlar organ nakli amacıyla kullanılabilir. Bu deney sonucunda elde edilecek sonuçlar, dünya üzerindeki organ nakli arz ve talebi arasındaki boşluğa çözüm olabilir. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde hergün organ nakli bekleyen 22 kişi hayatını kaybediyor.

Araştırma ekibi, araştırmanın nihai hedefinin genetik olarak insanlarla eşleşen insan dokuları ve organlar üretmek için kök hücre ve gen düzenleme teknolojileri kullanıp kullanamayacağının anlaşılması olarak belirtiyor. Ekip bu çalışmanın başarıya ulaşacağı konusunda oldukça iyimser. Daha önceki deneyde yapıldığı gibi 28 gün sonra koyun insan hibridi embriyoları imha edildi.
Kaynak: https://futurism.com/sheep-human-hybrid-embryo/

Devamını Oku

Bilim

Isaac Newton’un El Yazmalarında Felsefe Taşının Tarifi Bulundu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Isaac Newton’un el yazmalarında simya reçeteleri bulundu. 17. Yüzyıla kadar uzanan belgelerin Isaac Newton’un kendi el yazısı olduğuna inanılıyor. Belgelerde simyagerlerin temel metalleri altına dönüştürebileceğine inandıkları efsanevi felsefe Taşı’nın nasıl oluşturulacağına ilişkin temel bölümler açıklanıyor.

Newton’un teoloji ve simyayla ilgili yazdığı kağıtlar; Fizik, Astronomi ve Matematik konularındaki bilimlerle ilgili bilgiler içermektedir. Newton’un simyayla ilgili bir milyondan fazla kelime yazmıştır. Simya onun ölümünden sonra yasadışı ilan edilmiştir. Newton yasak metinleri Jeova Sanctus Unus’un takma adıyla yazdı. Belgede başka bir simyagerin yazılarından kopyalanmış metinlerin yanı sıra Newton’un kendi deneylerinin açıklamaları da bulunmaktadır.

Felsefe taşı, simyagerlerin geleneğine göre, herhangi bir metali altına dönüştürebilen olağanüstü özelliklere sahip bir maddedir. Aynı zamanda hastalıkları tedavi edebiliyor ve ölümsüzlük kazandırabiliyor. Metinde geçen tarif Newton’un Amerikan simyager George Starkey’den kopyaladığı ve muhtemelen daha iyi bir simyager olarak gördüğü bir reçete olan “simya cıva” nın hazırlanması sürecini ayrıntılarıyla anlatan öğretici bir kılavuzdur.

Chemistry World web sitesine göre, Felsefetaşı, metalleri atomlarına parçalamak için kullanılabilecek bir madde olarak düşünülüyordu.CHF’nin nadir kitapların küratörü James Voelkel, “Düşünülen eğer metalleri atomlarına ayırabilirsen, yeniden bir araya getirebilir ve farklı metaller elde edebilirsin” dedi. Bu süreç, simyacılar tarafından herhangi bir metalin altın haline dönüşebileceğine inanılan efsanevi bir madde olan felsefe taşını üretme çabasının bir parçasıydı.
Kaynak: https://ancient-code.com/isaac-newtons-philosophers-stone-recipe-discovered/

Devamını Oku

Bilim

16. Yüzyıldaki Çılgın Tıbbı Anlatan Nadir Kitap İlgi Çekiyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

16’ıncı yüzyıl tıbbı ciddi anlamda akıllara durgunluk verecek uygulamalarla dolu. Kan alımları, idrar tadımları ve veba 15. Ve 16. Yüzyılın doktorlarının yaşamını baya bir renklendirmişe benziyor. Bu dönemden kalma çığır açan bir anatomi kitabı oldukça ilgi çekiyor. Fasciculus Medicinae adlı kitap, gebe kadınlarda yaraları tedavi etmek ve komplikasyonları teşhis etmek de dahil olmak üzere her şeyle ilgili tıbbi bir rehber niteliğinde.

Kitap ilk defa 1491 yılında tıbbi tez yazan ve kitaba çizimler ekleyen Venetian kardeşler tarafından basıldı. Sonraki yüzyılda kitap tekrar basıldı ve süslendi. Kitap insan vücuduna dair ortaçağ anlayışını yansıtmasının yanı sıra Rönesans perspektifinde ortaya çıkan tıbbın gelişimi de görülebilir. Kitabın belki de en büyüleyici kısmı içerisinde yer alan illüstrasyonlardır. Zodyak adam olarak adlandırılan, vücudunun güneş işaretleriyle süslendiği ve kanının yılın zamanlarına bağlı olarak nasıl aktığına dair talimatlar bulunan bir erkek figürü yer almaktadır.

Oklar ve topuzlar gibi silahlarla hayatı tehdit eden yaralar taşıyan bir kişinin illüstrasyonu da kitapta yer alıyor. Kitap yıllar içerisinde tıbbın gelişimini göstermenin yanında oldukça etkili görsellere ve metinlere sahiptir. İdrarın tadına bakan doktorlarla kitap eğlenceli, farklı, çoğunlukla iğrenç görülen çizimlere sahip.

Kitabın ilgi çekmesinin en büyük sebepleri arasında tıbbın geçmişten günümüze ne kadar gelişmiş olduğunun anlatılması yatıyor. Sergilenen kitap birçok ziyaretçi çekiyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-rare-book-shows-how-insane-medicine-was-in-the-16th-century

Devamını Oku

Öne Çıkanlar