fbpx
Bizi Takip Edin

Bilim

MUAZZAM MAYA PİRAMİDİNİN İÇİNDE GİZLENMİŞ İKİNCİ GİZLİ PİRAMİT BULUNDU

Yayınlandı

üzerinde

Arkeologlar, Doğu Meksika’da dünyanın en ikonik piramitlerinden biri olan Büyük Kukulgan Piramitinin duvarlarında gizlenmiş daha küçük 2 piramit keşfetti. İç içe geçmiş bu piramidin matruşka bebeklerini andırdığını söylediler.

Gizli piramitlerin ilki 1930 larda devasa Kukulgan mezarının surları içinde keşfedildi. Şimdi içinde daha küçük bir piramit bulundu ve orada keşifler durmayabilir. 9. ve 12. yüzyıllar arasında inşa edilen Kukulgan Piramidi, Meksika’nın Yucatan kentinde bulunan geniş Chichen Itza kompleksinin merkezidir. El-Castillo (kale) olarak bilinen bu devasa piramidin, Maya takviminde 364 gün olduğu için temsil anlamında 364 basamağı vardır ve 24 m uzunluğundadır. Piramidin tepesine, yılan tanrısı Kukulgan’a ithafen 6 m yüksekliğinde bir tapınak oturuyor.

maya-piramidi-bulundu2

1931’de, arkeologlar piramidin iç kısımlarını, daha eski bir versiyonun kalıntılarını gizleyebileceğinden şüphelenerek araştırmaya başladılar ancak o dönem inkar edildi. Ancak bu 5 yıl boyunca, içinde gözleri inci annesiyle süslü, çivileri ve dişleri olan dev bir Chacmool heykelinin bulunduğu sunum salonu lakaplı bir oda keşfettiler. Ayrıca kurban odası da buldular. Bu oda insan kemikleriyle özenle düzenlenmiş ve içerisinde kırmızı bir jaguar heykeli bulundu. Araştırmacılar, Kukulgan Piramidinin altında ve içinde gizlenmiş daha büyük, daha eski bir piramit olduğunu farketti ve kabaca 33 m. boyunda duruyor. Arkeologlar, üç boyutlu elektriksel özdirenç tomografisi adlı bir görüntüleme tekniği kullanarak, bu iç piramit hakkındaki son araştırmalarını tamamladılar. Ve bu daha büyük 2 piramidin içinde de 10 m.lik piramit keşfettiklerini bildirdiler.

Bu nedenle, arkeologlar bu yapının 1940’ta inşa edilip edilmediğini tam olarak doğrulayamıyor. Geçen yıl şaşırtıcı bir şekilde, Kukulgan Piramitinin, cenote adı verilen su düdeninin üzerine inşa edildiğini buldu. Mayalar kendilerini cenote olarak tanımladığı için ve Kukulgan’ı da su tanrısı olarak gördükleri gerçeğinden dolayı, bu piramidi Mayaların da inşa etmiş olma ihtimali bulunmaktadır. Segura ve ekibine göre, en küçük piramit muhtemelen MS 550 ve 800 yılları arasında inşa edilmiştir. Orta yapı MS 800 ile 1000 arasında, dış yapı ise 1050 ile 1300 arasında bitirilmiştir.

Araştırmacılar bulgularını henüz yayınlamadılar. Bu nedenle bu tarihlerin ve piramidin yapısının bağımsız ekipler tarafından halen doğrulanması gerekecek. Ancak daha fazla soruşturmanın devam edeceği umut ediliyor. Böylelikle içerde daha piramit olup olmadığını anlayabileceğiz.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/a-second-secret-pyramid-has-been-found-hiding-inside-this-massive-maya-pyramid

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilim insanları, CRISPR ile DNA yerine RNA düzenleyebilecek

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

CRISPR hiç şüphesiz yaşam bilimlerindeki çalışmalara büyük bir ivme kazandıracağı aşikar. Bu teknoloji ile çok kısa sürede sonuçlar alınmasının yanında maliyeti bakımından diğer teknolojilere göre çok daha uygun. CRISPR teknolojisi son 10 yıldır en çok ilgi duyulan gen düzenleme teknolojisidir. Bilim insanları, gen düzenleme teknolojisi CRISPR ile Deoksiribo Nükleik Asit (DNA) yerine Ribo Nükleik Asidi (RNA) hedef alabilen bir enzimin moleküler yapısının haritasını çıkarmayı başardı.

Techcrunch’ın haberine göre, ABD’de Salk Enstitüsünde görevli uzmanlar, gen düzenleme teknolojisi CRISPR ile RNA’nın hedef alınabileceği Cas13d enziminin moleküler yapısını ayrıntılarıyla saptadı. Çalışmanın, gen düzenleme teknolojisinde hücre içindeki fonksiyonların daha kusursuz yönlendirilmesine olanak sağlayacağına inanılıyor. Araştırmanın ayrıntıları “Cell” dergisinde yayımlandı. Münferit hücre içindeki kusurların ortadan kaldırılması için Cas9 enzimiyle DNA’nın hedef alındığı gen düzenleme teknolojisinin, sanılandan daha büyük genetik yıkıma neden olabileceğinden endişe ediliyor.

Bilim adamları, RNA’yı hedef alan CRISPR-Cas13d enzimiyle hücrelerin işlettiği mekanizmaların düzenlenebileceğini, genin üzerinde kalıcı ve potansiyel tehlike oluşturan değişiklikler yapılmayacağına işaret etti. Araştırma ekibinden Hanna Gray Fellow, “DNA sabittir, sürekli değişen, DNA’dan kopyalanan RNA iletileridir. Doğrudan RNA’yı kontrol ederek bu iletileri düzenlemek, hücrenin kaderini etkilemek açısından önemli olası sonuçlar barındırıyor.” ifadesini kullandı.
Kaynak: https://www.genengnews.com/gen-news-highlights/detailed-structure-of-crispr-enzyme-for-rna-editing-technology-described/81256259

Devamını Oku

Bilim

Ahtapot ve İnsan Beyni Arasında Benzerlik Keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Johns Hopkins Üniversitesi’nden nörobiyolog Gül Dölen ve evrimsel biyolog Eric Edsinger, insanlar ve ahtapotlar arasında genetik bir benzerlik keşfetti. Araştırmada ahtapotlara, MDMA ve ecstasy adlı kimyasal ilaçlar verildi. Kimyasal ilacın etkisinde olan ahtapotlar, insanların MDMA ve ecstasy kullandıktan sonra verdikleri tepkinin aynısını verdi.

Laboratuvar sonuçlarında; ahtapot ile insan beyni arasındaki anatomik farklılıklara rağmen, serotonin taşıyıcı geninde moleküler benzerlikler olduğu tespit edildi. Ahtapotların ilaçlardan sonra mutluluk, depresyon ve üzüntü duygularında değişimler yaşadığı gözlemlendi.

Gül Dölen ”İnsanlar da MDMA ve ecstasy alındığında mutluluk, depresyon ve üzüntü duygularında değişimler yaşıyor. Ahtapotların ilaca verdiği tepkiler de aynen böyleydi. Bu sonuçlar sayesinde, psikiyatri ilaçları ve antidepresanların dozları daha verimli ayarlanabilecek.” dedi.(+Nörotransmitter: Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir.)
(+Serotonin: İnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir. )
Kaynak: https://www.sciencealert.com/california-two-spot-octopus-octopus-bimaculoides-prosocial-behaviour-mdma-ecstasy-serotonin?perpetual=yes&limitstart=1
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Bilim

Probiyotik Bakterilerinin Şok Edici Sırrı: Elektrik Üretiyorlar

Yayınlandı

üzerinde

Bugüne kadar, elektrik üreten bakterilerin çoğu garip ortamlardan gelmiştir.Ancak araştırmacılar hem mikrojen hem de probiyotik olmak üzere insan mikrobiyomunda 100’den fazla elektrik üreten değer bulmuşlardır. Bakterilerin elektrojenik yetenekleri, enfektivitede veya peynir ve yoğurdu nasıl fermente ettikleri açısından önemli olabilir.

Listeria bakterisi, hücre duvarları boyunca elektronları, her yerde bulunan flavin molekülleri (sarı noktalar) ile desteklenen küçük akıntılar olarak çevreye taşır. Mayınlar ve göllerin dibi gibi egzotik ortamlarda elektrik üreten bakteriler bulunurken, bilim adamları ev halkına daha yakın bir kaynağa yöneldiler: insan bağırsağı. Kaliforniya Üniversitesi’den bilim insanları, yaygın bir ishale neden olan bakteri Listeriamonocytogenes’in, bilinen elektrojenik bakterilerden tamamen farklı bir teknik kullanarak elektrik ürettiğini ve yüzlerce başka bakteri türünün de aynı süreci kullandığını keşfettiler.

Bu kıvılcım bakterilerinin çoğu, insan bağırsağı mikrobiyomunun bir parçasıdır ve birçoğu, gıda kaynaklı hastalık listeriyozuna neden olan ve aynı zamanda düşüklere de neden olabilen patojeniklerdir. Kangrene ( Clostridiumperfringens ) ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara ( Enterococcusfaecalis ) ve bazı hastalıklara neden olan streptokok bakterileri oluşturan diğer bakteriler de elektrik üretmektedir.

Lactobacilli gibi diğer elektrojenik bakteriler, yoğurdun fermente edilmesinde önemlidir ve birçoğu probiyotiktir. Bu keşif bakterilerin bize nasıl bulaştığı konusunda çok şey söyleyebilir veya sağlıklı bir bağırsağa sahip olmamızı sağlayabilir. Aynı zamanda mikroplardan canlı piller oluşturmaya çalışanlar için oldukça sevindirici bir haber. Bu tür “yeşil” biyoenerjetik teknolojiler, örneğin atık arıtma tesislerinde bakterilerden elektrik üretebilir.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180912133442.htm

Devamını Oku

Öne Çıkanlar