Bizi Takip Edin

Uzay

Nasa Satürn’e Robot Göndermeyi Planlıyor

Yayınlandı

üzerinde

SATURN’UN KÜÇÜK AYI ENSELADUS
NASA, Satürn gezegeninde yaşam olup olamayacağını anlamak için SELFI (Submillimeter Enceladus Life Fundamentals Instrument)’in gücünü kullanmak istiyor. Ajans, uzaktan algılamalı milimetre altı dalga veya radyo aletinin geliştirilmesine yönelik destek almış olduklarını açıkladı. Tamamlandıktan sonra da Enseladus’un güney kutbundaki buz gayzeri (yer altından çıkan kaynar su) ile su buharının bileşimini incelemek için kullanacaklarını da belirtti.
nasa-saturne-robot-gondermeyi-planliyor
Ana araştırmacı Gordon Chin NASA’nın bir haber bülteninde, “Çok yüksek frekanslı radyo aralığındaki milimetre altı dalga boyları, bize soğuk bir gazda bir çok farklı molekülün miktarını ölçmenin bir yolunu sunar. Su ve karbon monoksit gibi moleküller ve diğerleri, çok özel frekanslarda yayın yapan küçük radyo istasyonlarına benziyor” dedi.
Araştırmacıların Enseladus’un gayzerlerinden gelen emisyonlardaki kimyasal izleri ölçmesine ve tanımlamasına olanak sağlayan SELFİ, gezegenin buz gibi kabuğunun altındaki okyanusu anlamalarına da yardımcı olacak. Chin, “Enseladus’tan gelenlerin ne olduğunu anlamak için onlara bir tarama yapabiliriz. Su buharı ve diğer moleküller okyanusun kimyasını ortaya çıkarabilir ve uzay araçlarına doğru yolu bulmaları için rehberlik edebilir” dedi.

ORADA YAŞAM
SELFI, ilk milimetre altı dalga boyu cihazı olmamasına rağmen, mevcut sistemler üzerinde önemli bir gelişme olacaktır.
Hidrojen, SELFI’nin Enseladus’un su içeriğini algılama yeteneğine sahip olduğu 13 moleküler türden biridir. Jeokimya ve astrobiyoloji özgeçmişi olan okyanus bilimcisi Chris German Futurism’e yaptığı açıklamada, bu tespitin araştırmacılara okyanus hakkında daha çok bilgi verebileceğini söyledi. German, “Eğer hidrojenin okyanustan tepeye çıkması çok uzun sürüyorsa, oradaki hidrojenin yetersiz olduğu söylenebilir” dedi. Suyun hidrojenle reaksiyona girebilecek her hangi bir şeyi içerip içermediği gibi bir takım ek sorular çıkacak. Yoksa okyanus tamemen durgun mu?
nasa-saturne-robot-gondermeyi-planliyor2Bilim adamları Satürn gezegeninde geçmişte veya gelecekte herhangi bir yaşamsal bulgu bulmasa bile, SELFI, güneş sistemi içindeki diğer buzlu cisimler üzerinde kullanılabilir. German’ın belirttiği gibi, bir gezegende hayat bulgusu bulmak için güneş ışığı gerekmez. Eğer ki orada su ve kayalar bulunuyorsa, halen hayatınızı sürdürebileceğiniz yollar vardır. SELFI, araştırmacılara mutlaka Dünya’nın ötesinde yaşam arayışında çok değerli bir araç sağlayacaktır.
Kaynak:https://futurism.com/nasa-plans-send-robot-hunt-life-saturns-moon/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay

NASA ve Birleşik Arap Emirlikleri anlaşma imzaladı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

NASA ve Birleşik Arap Emirlikleri anlaşma imzaladı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), NASA ile insanlı uzay uçuş programı işbirliği yapmak için anlaşma imzaladı. Buna göre, Arap Yarımadası’nın bu zengin ülkesi, NASA tarafından eğitilecek bir astronotunu NASA’nın uzay görevlerinden birinde uzaya gönderecek ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevlerde çalıştıracak. NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, UAE Uzay Ajansı genel müdürü Dr. Mohammed Al Ahbabi tarafından imzalanan ortak amaç mektubu hakkında tweet attı. Jim Bridenstine ”Bu sabah BAE Uzay Ajansı’nın genel direktörü Dr. Mohammed Al Ahbabi ile tanıştım. Al Ahbabi ile insanlı uzay uçuş programı konusunda iş birliği anlaşması imzaladık. Çalışmaları dört gözle bekliyorum.” dedi. Birleşik Arap Emirlikleri ilk astronot grubunu oluşturma sürecine girdi. BAE, eğitim alan astronot adaylarının sayısı giderek daraltılarak 9’a indirdi. Bu 9 kişilik gruptan ise resmi olarak 4 astronot seçilecek. 2019 yılının Nisan ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na başlanması planlanıyor. BAE Uzay Ajansı’nın uçuş için hali hazırda Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos ile anlaşması bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve NASA 2016’nın Haziran ayında bir uzay ve havacılık araştırması anlaşması imzalamışlardı. Bu anlaşmanın ise uçuş programındaki insan eksikliği nedeniyle imzalandığı varsayılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri NASA ile yapılan anlaşmaya dair henüz detaylı bilgi vermedi. Ancak ülkenin uzay ajansının, Astronot eğitimine katılacak ilk grup astronotu seçmek için hazırlıklara başladığı belirtiliyor. Kaynak: https://www.engadget.com/2018/07/20/nasa-uae-human-spaceflight-cooperation-agreement/

Çeviren Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Uzay

Jüpiter Ne Kadar Büyük?

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Jüpiter Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni. Güneş’ten uzaklığa göre beşinci sırada yer alır. Adını Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğü olan Jüpiter’den alır. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter dünyadan on kat daha fazla çapa sahiptir. Kütle açısından, Jüpiter 300 kat daha ağırdır. Ayrıca, Jüpiter yeryüzünden 100 kat daha fazla yüzey alanına sahiptir. Aynı zamanda dünyadan 1000 kat daha fazla hacme sahiptir. Jüpiter’in uydularının en büyüğü olan Ganymede, Güneş Sistemi’nin en büyük uydusudur. Yaklaşık 5.268 km çapındadır, Merkür ve Pluton’dan daha büyüktür. Jüpiter, güneşin onda biri kadar, 43.440.7 mil (69,911 kilometre) bir ortalama yarıçapa sahiptir.
Bununla birlikte, hızlı dönüşü – her 9.8 saatte bir döner – ekvatorda, çapın 88.846 mil (142.984 km) olduğu yerde şişmesine neden olur. Buna ek olarak, eğer Jüpiter’in ekvatorunun etrafında dolaşıyor olsaydınız, Dünya’nın merkez hattının 10 katı üzerinde 439,264 kilometre yol alırdınız. Jüpiter gaz yapılıdır , çoğunlukla, yüzey düzgündür. Bu nedenle, kayalık karasal gezegenler üzerinde bulunanlar gibi yüksek ve alçak noktalar – dağlar ve vadiler – yoksundur. Yani gaz devi olarak adlandırabileceğimiz Jüpiter, 1.9 x 10 27 kilogram ağırlığındadır.
Ayrıca Jüpiter, çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur. Jüpiter’in hacmi, Dünya’nın 1,321 katı, 1,431,281,810,739,360 kübik kilometredir. Bu muazzam gezegenin yüzey alanı, gezegenimizin 120 katı olan 23.713.907.537 mil kare veya 6.1419×10 10 kilometrekaredir. İnanılmaz büyüklükte olan bu dev gezegende hiçbir yaşam belirtisine rastlanamadı. Kaynak: https://www.space.com/18392-how-big-is-jupiter.html

Devamını Oku

Uzay

 Mars’ı fırtına ele geçirdi: Kızıl Gezegen’in toz fırtınası sırasındaki evrimini görüntüledi.

Yayınlandı

üzerinde

NASA’nın Mars yörüngesinde görev yapan uydusu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Kızıl Gezegen’in toz fırtınası sırasındaki evrimini görüntüledi. Güneş Sistemi’ndeki en büyük toz fırtınalarına sahne olan gezegeni Mars, yaklaşık 50 gündür yine dev bir fırtınanın etkisi altında. 30 Mayıs’ta başlayan ve 20 Haziran itibarıyla küresel bir hale gelen toz fırtınası, şu anda tüm gezegeni ele geçirmiş durumda.
Kızıl Gezegen’in fırtına sırasındaki evrimini yüzeydeki ve yörüngedeki uzay araçlarıyla gözlemleyen NASA ise, gezegenin öncesi ve sonrasını gösteren ilginç bir video yayınladı. NASA yukarıdaki görüntüleri 2006 yılında Mars’ın yörüngesine yerleştirdiği Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uydusu yardımıyla yakalamış. MRO, üzerindeki Mars Color Imager isimli kamerasıyla Kızıl Gezegen’i fırtına boyunca her gün gözlemliyor ve gezegenin evrimini yakından inceliyor. Tabi yayınlanan görüntülerde Mars çok yoğun ve sert bir fırtına altındaymış gibi görünüyor. Ancak bildiğiniz gibi Mars’ın çok ama çok ince bir atmosferi var (Dünya atmosferinin yüzde 1’inden daha ince). Dolayısıyla toz fırtınaları her ne kadar geniş çaplı da olsa bir uzay aracına veya bir canlıya zarar verebilecek bir kuvvete sahip değil. NASA araştırmacıları, fırtınanın dinmesinin ardından yüzeyde yalnızca bir saç teli kalınlığında bir örtü oluşturacağını söylüyor. 
Mars Reconnaissance Orbiter, 12 Ağustos 2005 tarihinde bir Atlas V roketi üzerinde fırlatılmıştı. Yörüngeye yerleştiği 10 Mart 2006 gününden bu yana Mars’ın gizemlerini araştırmaya devam eden uzay sondası, NASA ve Lockheed Martin tarafından geliştirilmiş ve tam 720 milyon dolara mal olmuştu. Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/storm-chasers-on-mars-searching-for-dusty-secrets/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar