fbpx
Bizi Takip Edin

Uzay

NASA’nın New Horizons misyonu tamamen yeni bir tür dünya ortaya koyuyor

Yayınlandı

üzerinde

NASA’nın New Horizons misyonundan bilim insanları, şimdiye kadar keşfedilmiş en uzak nesnenin ilk detaylı resimlerini yayınladı – Kuiper Kemer nesnesi, Ultima Thule takma adını aldı. Daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen olağanüstü görünümü gezegenleri dört buçuk milyar yıl önce inşa eden süreçleri aydınlatıyor. New Horizons baş araştırmacısı, Colorado, Boulder’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Alan Stern şunları söylüyor: “Bu gösteri uçuşu tarihi bir başarıdır.
Kuiper Belt nesnesinin görüntüleri Ultima Thule, güneş sistemi tarihinin ilk aşamalarını açıklıyor.
Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) tarafından çekilen bu görüntü, New Horizons uzay aracının geri getirdiği Ultima Thule’nin en ayrıntılı örneği. Bu görüntü, 1 Ocak 2019’da, 5:01’de, piksel başına 730 feet (140 metre) orijinal ölçeğe sahip 18.000 mil (28.000 kilometre) mesafesinden en yakın yaklaşmadan sadece 30 dakika önce alındı. / NASA / Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı / Güneybatı Araştırma Enstitüsü.
Daha önce hiç uzay aracı ekibi bu kadar küçük bir gövdeyi bu kadar yüksek hızda bu kadar uzağa ulaştıramamıştı. New Horizons, son teknoloji ürünü bir uzay aracı navigasyonu için yeni bir çizgi oluşturdu.” 17.000 milden (27.000 kilometre) yakın alınan yeni görüntüler, Ultima Thule’yi birbirine bağlı iki küreden oluşan bir “temaslı ikili” olarak ortaya çıkardı. Uçtan uca, bu dünya 19 mil (31 kilometre) uzunluğundadır. Ekip, daha büyük küreyi “Ultima” (12 mil / 19 kilometre) ve daha küçük küreyi “Thule” (9 mil / 14 kilometre) olarak adlandırdı.  New Horizons Jeoloji ve Jeofizik ekibinin lideri Jeff Moore, şunları söyledi: “New Horizons, bizi güneş sisteminin doğuşuna götüren bir zaman makinesi gibi. Zaman içinde donmuş olan gezegensel oluşumun başlangıcının fiziksel bir temsilini görüyoruz. Ultima Thule’yi incelemek gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı oluyor – hem kendi güneş sistemimizde hem de galaksimizde yörüngede bulunan diğer yıldızları.” Yeni Yıl Günü uçuşundan elde edilen veriler gelecek haftalarda ve aylarda ulaşmaya devam edecek ve daha yüksek çözünürlükte görüntüler gelmeye devam edecek. New Horizons Proje Yöneticisi Helene Winters, şunları söyledi: “Önümüzdeki aylarda, New Horizons Dünya’ya düzinelerce veri seti iletecek ve Ultima Thule – ve güneş sisteminin hikâyesine yeni bölümler yazacağız.”  Maryland, Laurel’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, New Horizons uzay aracını tasarladı, kurdu ve işletti ve NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü görevini yönetti. San Antonio’da bulunan Güneybatı Araştırma Enstitüsü, bilim ekibine liderlik ediyor, yük taşıma operasyonları yapıyor ve bilim planlamasıyla karşılaşıyor. New Horizons, NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen Yeni Sınırlar Programının bir parçasıdır. Twitter’da New Horizons görevini izleyin ve sohbete katılmak için #UltimaThule, #UltimaFlyby ve #askNewHorizons etiketlerini kullanın. Canlı güncellemeler ve görev bilgilerine bağlantılar ayrıca http://pluto.jhuapl.edu ve www.nasa.gov adresinde mevcuttur. Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190102164307.htm
Çeviri: Bünyamin Tan

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay

Ay’a gönderilen tohumlar filizlendi

Yayınlandı

üzerinde

Çin’in ay başında Ay’ın karanlık yüzüne inen keşif aracı Çang’ı-4′ ün, Dünya’nın uydusuna götürdüğü tohumlar filizlendi. Komünist Parti’nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinin Çin Ulusal Uzay İdaresi’ne dayandırdığı habere göre, Çang’ı-4’ün Ay’a götürdüğü pamuk tohumları filiz verdi. Gazete, pamuk filizlerinin görüntüsünü Twitter üzerinden paylaştı ve “İnsanoğlunun Ay’daki ilk biyolojik deneyi tamamlandı” ifadesini kullandı.

Keşif aracında suni bir ortamın yaratıldığı kapalı kutunun içinde bulunan tohumların, Dünya’daki kontrol merkezinden sulama komutu gittikten sonra filizlendiği belirtildi. Çang’ı-4, Ay’a pamuğun yanı sıra patates tohumu, maya ve meyve sineği yumurtaları içeren toprak götürmüştü. Astronotlar yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bitki yetiştiriyor ancak Ay’da bugüne kadar böyle bir deney yapılmamıştı. Deney, astronotların yer alacağı uzun süreli uzay keşifleri açısından önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Şinhua ajansı da Çang’ı-4’ün bugüne kadar Dünya’ya 170 kadar fotoğraf gönderdiğini duyurdu.

İnsansız keşif aracı Çang’ı-4, 3 Ocak’ta Ay’ın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne inmişti. Çang’ı-4’ün Ay’ın karanlık yüzeyinde yapacağı incelemeler, derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyor. Ay, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellediği için o bölgeyle dünya arasında doğrudan iletişim kurulamıyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi, bu engeli ortadan kaldırmak ve Çang’ı-4 ile iletişim kurabilmek için Çüeçiao İletişim Uydusu’nu mayıs ayında dünyadan 455 bin kilometre uzaklıktaki İkinci Lagrangian (L2) noktasında bulunan yörüngeye göndermişti.
Editör / Yazar: Ali Ekber ÖZGEN
Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2019/jan/15/china-germinates-first-seed-on-moon-cotton-shoot-change-4

Devamını Oku

Uzay

İran’ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Cehromi, “Uydunun taşıyıcıdan ayrılma hızı uygun değildi, gerekli hıza ulaşamadı. Ne yazık ki son aşamada uydu yörüngeye yerleşemedi” açıklaması yaptı. İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Peyam (Mesaj) adlı uydunun sabaha karşı yerel saatle 04.00’te İmam Humeyni Uzay Üssü ‘ nden fırlatıldığını duyurdu.

Cehromi, uydu taşıyıcı roketin fırlatmadan sonraki ilk ve ikinci aşamaları başarıyla gerçekleştirdiğini ancak uydudan ayrılma aşamasının başarısız olduğunu belirterek şunları söyledi: “Uydunun taşıyıcıdan ayrılma hızı uygun değildi, gerekli hıza ulaşamadı. Ne yazık ki son aşamada uydu yörüngeye yerleşemedi. ” Tahran 2 hafta önce 90 kilogram ağırlığındaki sivil amaçlı uydu Peyam ve Dusti (Dostluk) adlı uyduları Simorg (Anka Kuşu) uydu taşıyıcı roketini kullanarak uzaya göndermeyi planladığını duyurmuştu.  ​İSRAİL YİNE İNANMADI: KITALARARASI BALİSTİK FÜZE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORLAR
Bu arada İran’ ın bu açıklamasına İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan yanıt gecikmedi. Tel Aviv ‘ de yeni genelkurmay başkanı Aviv Koçavi için düzenlenen törende konuşan Netanyahu, yine İran’ ı yalan söylemekle suçladı ve fırlatılan uydunun aslında kıtalararası balistik füze geliştirme çalışmalarının ilk aşamasının bir ürünü olduğunu savundu.
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM
Kaynak: http://www.irna.ir/en/News/83171146

Devamını Oku

Uzay

Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘Mükemmel Tasarım’ ödülü

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Designnobis ekibi tarafından tasarlanan ve “Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık” tarafından geliştirilmesi ve Türkiye’de üretimi hedeflenen “Türk Kartalı ALPINA” uçak modeli, Almanya’da düzenlenen yarışmada “Mükemmel Tasarım” ödülünü kazandı. Türk tasarımcı Doktor Öğretim Üyesi Hakan Gürsu önderliğindeki Designnobis ekibi tarafından tasarlanan ve “Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık” tarafından geliştirilmesi ve Türkiye’de üretimi hedeflenen “Türk Kartalı ALPINA” uçak modeli, Almanya’da düzenlenen yarışmada “Mükemmel Tasarım” ödülünü kazandı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Alman Tasarım Konseyi tarafından düzenlenen dünyanın en köklü tasarım yarışmaları arasında yer alan “German Design Awards 2019” sonuçları açıklandı.

Türk tasarımcı Doktor Öğretim Üyesi Hakan Gürsu önderliğindeki Designnobis ekibi tarafından tasarlanan ve Celal Gökçen’in sahibi olduğu, Berlin’de üretime devam eden Aquila Uçak Fabrikası ve Bursa Uzay ve Havacılık tarafından geliştirilen ve Türkiye’de bu yıl üretime başlanması hedeflenen “Türk Kartalı ALPINA” uçak modeli, Almanya’da düzenlenen yarışmada “Mükemmel Tasarım” ödülünü kazandı. “ALPINA” uçak tasarımı, suya inebilen “AQUA” ve 4 kişi kapasiteli “ALPINA D-DSNB” alternatifleri ile “havacılık, deniz ve demiryolu taşıtları” kategorisinde altın ödüle layık görüldü.
Sanayi devleri yarıştı
Celal Gökçen, ödüle ilişkin açıklamasında, “Dünya çapındaki sanayi devlerinin katıldığı yarışmada, havacılık alanında, son 10 yıldaki ilk altın ödülü kazanmayı başaran ‘ALPINA’ adlı Türk tasarımı oldu.” ifadelerini kullandı.


Gökçen ilk büyük yatırımına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün Türkiye’nin ilk 500 büyük şirketi listesinde olan 1987 yılında kurulan BPLAS, Almanya’da 2015 yılında aldığı Aquila Uçak ve Havacılık Şirketi ile ileri teknoloji ve tasarıma dayalı öncü ürünlerle yeni sektörlerde büyümeyi hedefliyor. Doktor Öğretim Üyesi Hakan Gürsu önderliğindeki Designnobis tasarım ekibi ile uzun soluklu ve istikrarlı iş birliğimizin ortaya çıkardığı yenilikçi tasarımlar katma değer yaratan ortak ürünlere dönüşmeye ve uluslararası başarıları getirmesi bizler ve ülkemiz için memnuniyet verici.” 1969 yılından beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman Devleti’nin himayesinde düzenlenen “German Design Award” yarışmasının bu yılki ödül töreni, 2019 Şubat ayında Uluslararası Frankfurt Fuarı kapsamında Frankfurt’ta gerçekleştirilecek. Kaynak: AA

Devamını Oku

Öne Çıkanlar