Bizi Takip Edin

Teknoloji

Önümüzdeki 50 Yıl İçinde Dünyayı Değiştirecek 5 Teknolojik İlerleme

Yayınlandı

üzerinde

Geçmişte bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz pek çok sahne bugün gerçek oldu. Muhtemelen bugün bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz birçok teknolojik gelişmede 50 yıl içerisinde gerçek olacak.

robots-science-fiction-bilim-kurguBir grup fütürist tarafından gelecek 50 yıl içerisinde dünyayı değiştirecek olan 5 teknolojik gelişmenin neler olabileceği ortaya kondu. Araştırmayı yöneten meşhur İngiliz fütüristi IanPearson, “Bir düğmeye basarak anında küresel mobil iletişim veya tüm bilginin toplamına erişmemize izin veren bilgisayar ağları gibi günümüzde kabul edilen birçok şeyi hatırlattı. Tüm bunlar bir zamanlar bilimkurgu fantastik düşüncelerdi. ”
Bilimkurgu ile gerçeği ayıran çizgi bazen çok ince olabiliyor. Pearson, bu sürecin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve insanlığın yeni teknolojiler geliştirmeye ve atalarımızın hayallerini gerçekleştirmeye devam edeceğini belirtti.

Fütüristlerin geliştirileceğini düşündükleri 5 teknoloji şunlar;
Sağlığı Kontrol Altına Almak İçin İmplantlar
Aslında bu teknolojiyle ilgili çalışmalar zaten başladı. İnsan derisine yerleştirilen küçük akıllı cihazlar sayesinde kanın kimyasal kompozisyonu ve bir hastanın sinir sinyalleri gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor. Geliştirilecek olan implantların sağlık durumunun kontrolünü sağlayacağı ve vücutta meydana gelen değişimleri anında tespit edeceği düşünülüyor.

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme
Uçan Arabalar
Bilimkurgu filmlerinde en dikkat çeken teknolojilerden birisi uçan arabalardır. Bir süredir bazı ülkeler uçan araba üretebilmek için faaliyet yürütüyor. Önümüzdeki yıllarda kişisel araçlarında uçacağı ve trafiğin bir bölümünün havadan sağlanacağı düşünülüyor.

Uzay Turizmi
Ay’a gitmek ya da Mars’a gitmek gibi uzay seyahatleri birçok kişinin yapmak istediği ziyaretler. Şu anda bunu gerçekleştirmek henüz bir fantezi boyutunda. Ancak çeşitli firmaların bu konuda da çalışmaları sürüyor. Fütüristler önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu seyahatlerin rutin hale geleceğini söylüyor.

Uzay Turizmi-beyinsizler.net
İnsanüstü Güçler
Burada kastedilen tam da bir Ironman durumu. Fütüristler yakın gelecekte insanların makine benzeri bir yapıda olacağını ön görüyor. Elektro-aktif polimerlerden oluşan kaslı omurga, insanın daha önce hiç hayal etmediği bir güce kavuşmasına yardımcı olacak. Süper İnsan geliştirme çalışmaları Amerika’da yapılırken, etik değerler bu embriyoların doğmasına henüz izin vermiyor.

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme2
Süpersonik ‘sualtı’ trenleri
Bir trenle su altından süpersonik bir hızda yolculuk yapmak gelecekte mümkün hale gelecek teknolojik gelişmelerden birisi olarak görülüyor. Bu ulaşım sistemi sayesinde kıtalar bugünkü durumlarından daha yakın hale gelecek ve ticari faaliyetler yoğunlaşacak. Trenler saatte 1.200 kilometre hıza çıkabilecek. Bu trenlerin hızla hareket etmesini sağlayan sistem ise supercavitation olacaktır. Kavitasyon efektleri kullanılan trenler müthiş bir hıza ulaşacak.

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme3
Kaynak: https://www.ancient-code.com/here-are-5-technological-advancements-that-will-change-our-world-in-half-a-century/

 

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Yapay Zeka İnsanlar Gibi Düşünebilir mi ?

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

DeepMind araştırmacıları, yapay zekanın soyut akıl yürütme yeteneğini test etti. Yapay zeka soyut akıl yürütme konusunda insanların çok gerisinde olsa da sonuçlar umut verici.
Yapay zeka günümüzde farklı uygulama alanlarında kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirebiliyor; hatta bazı noktalarda insanların önüne bile geçebiliyor. Buna karşılık yapay zekalar soyut akıl yürütme konusunda halen oldukça ilkel. 2014 yılında Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind, yapay zekanın soyut akıl yürütme konusunda ne seviyede olduğunu ve eksiklerini nasıl giderebileceğini görmek için yeni bir test metodu geliştirdi.

Yapay zekaya özgü test Mevcut durumun ötesini görmenin ve kavramlar arasında ilişki kurabilmenin soyut akıl yürütmenin temeli olduğunu belirten DeepMind; Arşimet’in bir nesnenin hacminin, nesnenin taşırdığı suyun hacmine eşdeğer olduğunu bulması gibi bilimin temeli olan pek çok buluşun soyut akıl yürütme sayesinde ortaya çıktığının altını çiziyor. Bu nedenle yapay zekaların sadece kendisine verilen görevleri yerine getirmenin de ötesine geçip soyut akıl yürütebilmesi son derece önemli.

İnsanlarda soyut akıl yürütmenin ölçümü için basit görsel sahneler arasındaki boşlukları tamamlamaya dayanan IQ testleri kullanılıyor. Bu testlerde bireylere herhangi bir açıklama yapılmasa da katılımcılar, gündelik deneyimlerinden hareketle boşlukları doldurabiliyor. Yapay zekada ise böyle bir testin uygulanması pek işlevsel değil zira yapay zekanın ”gündelik deneyimleri” oldukça kısıtlı. Bu nedenle araştırmacılar IQ testlerinden ilham alarak “ilerleme” ve “renk” ve “boyut” gibi nitelikleri içeren bir soyut akıl yürütme testi hazırladı. Ayrıca yapay zekanın testlerde kavramları daha kolay anlayabilmesi için yapay zekayı teste hazırlayan bir set de oluşturuldu ve yapay zeka eğitildi.
Yapay zekalar testten geçirildiğinde ortaya çıkan sonuçlar ise bir hayli ilginçti. Teste katılan yapay zekaların tamamı hazırlık setini doğrudan test üzerinde uygulama hatasına düşmüştü. Buna karşılık bazı yapay zekalar testi yüzde 75’in üzerinde doğrulukla tamamlamayı başarmıştı. DeepMind en başarılı yapay zekanın farklı görüntüler arasındaki ilişkiyi açıkça belirleyip potansiyel cevapları deneme yanılma yoluyla eleyerek ilerlediğini açıkladı.

Hatalarından ders alıyor İlk testin ardından yapay zekaları yeniden eğitime sokan ancak bu kez bir önceki testteki cevapların neden doğru veya yanlış olduğunu da gösteren araştırmacılar, bu eğitimin ardından ikinci test sürecini başlattı. Ekibin raporuna göre cevaplarla ilgili doğru açıklama yapıldığında yapay zeka yüzde 87 oranında doğruluğa ulaşabiliyordu ancak açıklama yanlış olunca bu oran yüzde 32’de kalıyordu.

Araştırmacılar bu testin sonucunda yapay zekanın genelleme yapması halinde(sadece kendisine verilen verileri uygulamaya çalışması) soyut akıl yürütme testinde başarılı olamayacağı sonucuna ulaştı. Ekip yine de ilk testte potansiyel cevapları değerlendiren yapay zekalardan ümitli. DeepMind şimdi farklı eğitim metodları deneyerek yapay zekaların soyut akıl yürütme becerisinin geliştirilmesi için çalışıyor. Kaynakhttps://deepmind.com/blog/measuring-abstract-reasoning/

Devamını Oku

Bilim

Bilim İnsanları, Kurak Çölde Bile İçme Suyu Üreten Cihaz Geliştirdi.

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, çölde yeni bir su makinesini başarılı bir şekilde test ettiklerini ve bu sayede havadan tatlı su üretebileceklerini söylüyorlar. Science Advances dergisinde elde ettikleri sonuçları açıklayan ekip, makinenin hem düşük nem hem de düşük maliyetle her gün ve her gece içilebilir su toplayabileceğini söyledi. Bu makine, dünyanın sudan yoksun olan kurak bölgelerinde kullanılabilir. UC Berkeley’den buluşun sahibi Omar Yaghi, “Böyle bir şey yok” diyor.  “Bu çöl-laboratuar yolculuğu, su oluşturmayı ilginç bir fenomenden bilime dönüştürmemizi sağladı.” Cihaz, ortam sıcaklıklarında ve güneş ışığında çalışır. Ek enerji girişi veya herhangi bir güç kaynağı gerektirmez. Buluştaki dönüm noktası, daha önce başka bir yerde test edilmiş metal organik çerçeve(MOF) olarak bilinen, kutu şeklindeki cihazın üstüne yayılmış bir tozdur. MOF, gece boyunca sıcaklıkların daha düşük olduğu, ancak nemin daha yüksek olduğu zamanda suyu bir sünger gibi emen organik ve metal atomun kristal tozudur. Daha sonra, sabah sıcaklık arttığında, su molekülleri kristallerden dışarı itilerek küçük bir bardak su üretir. UC Berkeley, makinenin, yaklaşık 0,2 metrekare olan bir MOF taneleri yatağını taşıyan bir iç kutuyla “kutu içinde bir kutu” olduğunu belirtiyor. Bunu çevreleyen şey, şeffaf üst ve yanlara sahip benzer boyutta plastik bir küptür. Üst kısım hava girmesine izin vermek için gece açık bırakılır, ancak iç mekanı bir sera gibi ısıtmak için gün boyunca örtülür. Cihazın bir denemesi Ekim 2017’de Arizona, Scottsdale’de gerçekleştirildi. Burada, nem oranı gece yüzde 40’a ulaşıyor, ancak gün içinde yüzde 8’e düşüyor. Ekip, bir kilogram MOF kullanarak, yaklaşık 200 mililitre su üretebildiklerini, ki bu o kadar da büyük bir miktar değil, ancak ölçeklendirilebilir olmasının ilgi uyandırmaya yeterli olduğunu söyledi. Yaghi, “Dünyanın kurak bölgelerinde nem düşük olduğundan, buradaki önemli gelişme, makinenin düşük nemde çalışıyor olmasıdır.” dedi. Ayrıca, alüminyumdan yapılmış yeni bir MOF ile tasarımı geliştirmeyi planlıyoruz. Bu 150 kat daha ucuz ve yaklaşık iki kat daha fazla su yakalayabilir. Ekip, bu yıl içinde Death Valley’de bu MOF ile sahada bir test yapmayı planlıyor. Kaynak: http://www.iflscience.com/technology/scientists-have-tested-a-device-that-can-produce-water-out-of-thin-air/

Devamını Oku

Bilim

Yeni bir yapay zeka, kalabalıkta tek bir sese odaklanabiliyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Program hem görsel hem de sesli ipuçları kullanarak arka plandaki sesleri belirleyebilir ve bastırabilir. Kalabalık bir partide bir sohbeti dinleyen biri gibi, yeni bir yapay zeka, ekrandaki belirli bir kişinin ne söylediğini duymak için videolarda arka plandaki sesleri ayarlayabilir. İnsanlar gürültülü bir ortamın içinde belirli seslere odaklanma konusunda doğal olarak iyidir. Ancak şimdiye kadar, gürültülü sesler içerisinde belirli konuşmaları dinlemek için tasarlanan programlar, insanların seçici zihinsel sessizlik özelliğini taklit etmekte zorlandı. Yeni yapay zeka, videolarda farklı konuşmacıların ürettiği sesleri ayırmak için, ağız hareketleri gibi hem görsel hem de sesli ipuçları kullanacak şekilde tasarlandı. Google’daki araştırmacılar, bir kokteyl partisinde yapay zekaları, çeşitli düzeylerde arka plan gürültüsü içerisinden birbirleri hakkında konuşan iki veya üç kişiyi öne çıkaran video kliplerle test ettiler. Yeni yapay zekalar, videoları izleyerek ve dinleyerek, sesleri dinleyen benzer bir algoritmadan çok daha doğru bir şekilde hangi sesin hangi konuşmacıdan geldiğini ayırt edebildi.  Vancouver’daki 2018 SIGGRAPH toplantısında Ağustos ayında sunulacak olan bu yapay zeka, videoları mevcut transkripsiyon sistemlerinden daha doğru bir şekilde altyazıya çevirmek için kullanılabilir. Ayrıca, Kudüs İbrani Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi Shmuel Peleg, canlı video yayınlarından arka plan gürültüsünü filtreleyen, gelecekteki daha hızlı bir sürümün, insanların telekonferanslar sırasında birbirlerini daha net bir şekilde duymasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Tayvan’daki Bilgi Teknolojileri İnovasyonu Araştırma Merkezi’nde bir mühendis olan Jen-Cheng Hou, bu tür bir yapay zeka, sanal asistanların ses komutlarını daha net bir şekilde duymalarına yardımcı olabilir, diyerek ekledi. Kaynak:

Devamını Oku

Öne Çıkanlar