Bizi Takip Edin

Teknoloji

Önümüzdeki 50 Yıl İçinde Dünyayı Değiştirecek 5 Teknolojik İlerleme

Yayınlandı

üzerinde

Geçmişte bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz pek çok sahne bugün gerçek oldu. Muhtemelen bugün bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz birçok teknolojik gelişmede 50 yıl içerisinde gerçek olacak.

robots-science-fiction-bilim-kurguBir grup fütürist tarafından gelecek 50 yıl içerisinde dünyayı değiştirecek olan 5 teknolojik gelişmenin neler olabileceği ortaya kondu. Araştırmayı yöneten meşhur İngiliz fütüristi IanPearson, “Bir düğmeye basarak anında küresel mobil iletişim veya tüm bilginin toplamına erişmemize izin veren bilgisayar ağları gibi günümüzde kabul edilen birçok şeyi hatırlattı. Tüm bunlar bir zamanlar bilimkurgu fantastik düşüncelerdi. ”
Bilimkurgu ile gerçeği ayıran çizgi bazen çok ince olabiliyor. Pearson, bu sürecin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve insanlığın yeni teknolojiler geliştirmeye ve atalarımızın hayallerini gerçekleştirmeye devam edeceğini belirtti.

Fütüristlerin geliştirileceğini düşündükleri 5 teknoloji şunlar;
Sağlığı Kontrol Altına Almak İçin İmplantlar
Aslında bu teknolojiyle ilgili çalışmalar zaten başladı. İnsan derisine yerleştirilen küçük akıllı cihazlar sayesinde kanın kimyasal kompozisyonu ve bir hastanın sinir sinyalleri gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor. Geliştirilecek olan implantların sağlık durumunun kontrolünü sağlayacağı ve vücutta meydana gelen değişimleri anında tespit edeceği düşünülüyor.

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme
Uçan Arabalar
Bilimkurgu filmlerinde en dikkat çeken teknolojilerden birisi uçan arabalardır. Bir süredir bazı ülkeler uçan araba üretebilmek için faaliyet yürütüyor. Önümüzdeki yıllarda kişisel araçlarında uçacağı ve trafiğin bir bölümünün havadan sağlanacağı düşünülüyor.

Uzay Turizmi
Ay’a gitmek ya da Mars’a gitmek gibi uzay seyahatleri birçok kişinin yapmak istediği ziyaretler. Şu anda bunu gerçekleştirmek henüz bir fantezi boyutunda. Ancak çeşitli firmaların bu konuda da çalışmaları sürüyor. Fütüristler önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu seyahatlerin rutin hale geleceğini söylüyor.

Uzay Turizmi-beyinsizler.net
İnsanüstü Güçler
Burada kastedilen tam da bir Ironman durumu. Fütüristler yakın gelecekte insanların makine benzeri bir yapıda olacağını ön görüyor. Elektro-aktif polimerlerden oluşan kaslı omurga, insanın daha önce hiç hayal etmediği bir güce kavuşmasına yardımcı olacak. Süper İnsan geliştirme çalışmaları Amerika’da yapılırken, etik değerler bu embriyoların doğmasına henüz izin vermiyor.

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme2
Süpersonik ‘sualtı’ trenleri
Bir trenle su altından süpersonik bir hızda yolculuk yapmak gelecekte mümkün hale gelecek teknolojik gelişmelerden birisi olarak görülüyor. Bu ulaşım sistemi sayesinde kıtalar bugünkü durumlarından daha yakın hale gelecek ve ticari faaliyetler yoğunlaşacak. Trenler saatte 1.200 kilometre hıza çıkabilecek. Bu trenlerin hızla hareket etmesini sağlayan sistem ise supercavitation olacaktır. Kavitasyon efektleri kullanılan trenler müthiş bir hıza ulaşacak.

onumuzdeki-50-yil-icinde-dunyayi-degistirecek-5-teknolojik-ilerleme3
Kaynak: https://www.ancient-code.com/here-are-5-technological-advancements-that-will-change-our-world-in-half-a-century/

 

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Dünyanın İlk Ticari Derin Uzay İletişim İstasyonu İngiltere’de Kuruluyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Uzay aracıyla iletişim sağlayabilmek için büyük bir çanak antene ihtiyaç duyulmaktadır. Hala dünyanın dört bir yanında bu antenlerden çok sayıda bulunuyor. İngiltere tarafından asteroid madenciliğini ve yapılacak olan ay gezileri benzeri ticari misyonları destekleyebilmek amacıyla özel bir şirketin işlettiği ilk ticari derin uzay iletişim istasyonu kuruluyor.

Çanak, İngiltere’nin güneybatısında Cornwall’daki Goonhilly Dünya İstasyonu’nda bulunuyor. Burası Ay görüntülerini Dünya’ya ışınlamak için kullanıldı ve aynı zamanda 1985 Canlı Yardımı konserini tüm dünyaya aktardı. Şimdi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve özel firmalar tarafından kullanılmak üzere 2 milyon sterlin (2,8 milyon dolar) harcanarak, İngiltere Uzay Ajansı projesinin parçası olarak yenileniyor. Birisi bir uzay aracını Güneş Sistemi’ne ya da uzayın daha derin bir yerine göndermek istiyorsa, bu çanak sayesinde onunla iletişim kurulabilir.
UK Space Agency’nin sözcüsü, “Bu derin uzay iletişiminin özel bir şirket tarafından yürütülebileceği [GES Ltd] dünyanın ilk istasyonu” dedi. “Aynı şekilde özel şirketler roketleri uzaya fırlatıyorlar, ayrıca Goonhilly gibi tesisleri de işletiyorlar.”

ESA ve NASA gibi ajanslar, Avustralya ve Arjantin gibi yerlerde, uzay aracı ile sürekli olarak iletişim kurmak için NASA’nın Derin Uzay Ağı gibi dünya çapında sistemleri işletiyor. ESA’dan Klaus-Jürgen Schulz yaptığı açıklamada, buranın sadece ESA tarafından değil, diğer ajanslar tarafından da kullanabileceğini ifade etti. Çanak, özellikle 32 metreyi (105 ayak) aşan GHY-6 antenini yükseltmek için iki yıl boyunca yenilenecek. Sonrasında 2003 yılından bu yana Kızıl Gezegen çevresinde yörüngede bulunan ESA’nın Mars Express gibi uzay aracıyla konuşma yeteneklerini test edecek.
Kaynak: http://www.iflscience.com/space/the-worlds-first-commercial-deep-space-communications-station-is-being-built-in-the-uk/

Devamını Oku

Bilim

Yapay Zeka Tarafından Çözülen Gizemli El Yazması Voynich Hakkında Bilinmeyenler

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Voynich el yazması 15’inci yüzyılda kaleme alınmış bir metindir. El yazması 19’uncu yüzyılda ortaya çıkarılmıştır. Kitabı yazmak için kullanılan dil ve şekillerin hiçbir dille ve kodlamayla örtüşmemesi üzerine kitap hakkında birçok farklı fikir ortaya atıldı.

Hatta kitabı uzaylıların yazdığını iddia edenler bile oldu. Bazı uzmanlar ise bu kitaptakilerin gizli anlamlar taşımadığını ve bir aldatmaca olduğunu ileri sürdü. Kitap bugün Yale Üniversitesi’deki Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi’nde bulunuyor.

El yazmasında hassas sayfalarında botanik çizimler, astronomik diyagramlar ve çıplak kadın figürleri yer alıyor. Botanikçilerse el yazmasındaki resimlerin Meksika’daki bitkilere benzediğini iddia ediyor.
Keşfedilmesinden bu yana kitap hem tarihçileri hem de şifrecileri rahatsız etmiş eserlerden bir tanesidir. Son haberlere göre Alberta Üniversitesi’nde bazı bilim insanları bu el yazmasının kodunu kırabilmek için bir yapay zeka geliştirdi.

Geliştirilen bu yapay zeka el yazmasının kodunu çözdü. El yazması üzerinde çalışma yürüten profesör Gren Kondrak ve lisanüstü öğrencisi BradleyHauer, belgenin metnini insan hakları evrensel beyannamesinin 380 farklı dilde benzeriyle yapay zekaya arattı.

Yapay zeka Voynich el yazmasının başta Arapça yazıldığını tespit etse de algoritmalar çalıştırılınca kitabın İbranice olarak yazıldığını ve bu dildeki bir kodlamaya sahip olduğunu tespit etti. Kodlama çözümlerinde öncelikle yazarın hangi dili kullandığının çözümlenmesi büyük önem taşıyor. Voynich el yazmasının hem kodu hem de kodlamayı oluşturan dil tespit edilemediği için bugüne kadar şifre çözücüler tarafından sonuca ulaşılamamıştı.

Bundan önceki araştırmacılar metnin alfagramlar kullanılarak kodlandığını, alfebetik sırayla yeniden düzenlenen harfler içerdiğini varsayıyordu. Bu teori doğrultusunda Kondrak ve Hauer, ilk 10 sayfadaki her bir anagramı çözebilmek için bir algoritma kullandı.

Yapılan işlem sonrasında el yazmasında kullanılan sözcüklerin %80’den fazlasının İbranice sözcükler olduğu anlaşıldı. Eğer Alberta ekibi doğru kodlamayı bulduysa el yazmasının ilk satırı, “Evin papazı, ben ve insanlar için tavsiyelerde bulundu” biçiminde.

Elbette Voynich el yazmasına dair gizemler ortadan kalmış değil. Geçtiğimiz yıl bilim insanları el yazmasını Latince üzerinden çözerek bu kitabın bir kadın sağlığı kılavuzu olduğunu açıklamıştı. Kondrak ve Hauer verdikleri demeçlerde keşiflerinin doğruluğunun ispatlanabilmesi için daha fazla çalışma yapacaklarını kaydetti.

Ancak elde edilen bulgular akademisyenler için bir başlangıç noktası oluşturuyor. Özellikle İbranice uzmanlarının bu keşfi takip ederek gizemi çözecekleri düşünülüyor.
Kaynak: https://news.artnet.com/art-world/voynich-manuscript-artificial-intelligence-1212164

Devamını Oku

Bilim

Yapay Zekalarda Tekillik Ne Zaman Gerçekleşecek?

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yapay Zeka terimi bundan yaklaşık 60 yıl önce ortaya çıkmıştır. Ancak bugün yapay zekanın geleceği konusunda birçok çalışma yürütülüyor. Yapay zeka için ortaya konan konulardan en önemlisi teknolojik tekillik. Bu durum makinelerin insanların seviyesini aşan bir iletişime ulaştığı an olacaktır.

Tekillik yani bilinçli bir yapay zeka hala bilim kurgu filmleriyle sınırlı olmasına rağmen, bilim insanları tekillik ortaya çıkma olasılığının bir hayli yüksek olduğunu düşünüyor. Google ve IBM gibi büyük teknoloji şirketlerinden, düzinelerce küçük işletmeye kadar dünyadaki en zeki insanların bazıları yapay zeka ve robotik alanlarında ilerlemeye kendini adamıştır. Şu anda konuşabilen, duyguları okuyan veya en azından bunu yapmayı deneyen insan görünümlü robotlar üretiliyor.

Google’ın mühendislik müdürü Ray Kurzweil, tekillik yakın gelecekte kaçınılmaz olduğuna emin olan uzmanlar arasında yer alıyor. Kurzweil, 2045 yılından önce bilimin tekilliğe ulaşmış olacağını düşünüyor.
Bu arada, SoftBank CEO’su Masayoshi Son, bu yüzyılda, muhtemelen en geç 2047’de tekilliğin gerçek olacağına inanıyor. Robotik ürünler üreten Boston Dynamics ve şirketin teknoloji finansmanı milyarlarca doları içeren şirketin stratejik satın almalarında süreci hızlandırmak için çalışmalar yürütüyor.

Yine de, herkes tekilliği beklemiyor. Bazı uzmanlar, süper akıllı makinelerin insanlığa son verebileceğinden endişe ediyorlar. Bu uyarılar, fizikçi Stephen Hawking ve Tesla CEO’su ve kurucusu Elon Musk gibi isimler tarafından dile getiriliyor. Birçok ülkedeki uzmanlar, bilim insanları ve siyasiler tekilliğin 2050 yılına varmadan meydana çıkacağına inanıyor.
Kaynak: https://futurism.com/separating-science-fact-science-hype-how-far-off-singularity/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar