fbpx
Connect with us

Arkeoloji

Yeni Ortaya Çıkarılan Eski Amazon Geoglifi Medeniyetler ile İlgili Bildiklerimizi Değiştiriyor

Published

on

Büyük nehirlerden uzakta eski Amazon yağmur ormanlarında saklı, Avrupalılar gelmeden önce kurulmuş yüzlerce köyün kalıntılarını araştırmacılar ortaya çıkardı. Çeşitli dilleri konuşan farklı topluluklardan oluşan araştırmacılar, Colombus gelmeden önce, bölgenin 10 milyon insana ev sahipliği yaptığına inanıyor. Bu toplulukların binlerce yıl önce çevrelerini nasıl etkilediğini anlamak bugün politika ve sürdürülebilirlik sorunlarını nasıl ele aldığımızı bilgilendirmede yardımcı olabilir.Exeter Üniversite’sinden arkeologlar geoglifi adında 81 toprak çalışması keşfetti. (,1,800 kilometre boyunca (1,120 mil), kare, dairesel veya altıgen şekillere sahip insan yapımı hendekler). Uzmanlar bu yapıların ne için kullanıldığını bilmiyor ama tören ritiülleri için olabileceğini tahmin ediyorlar. Köyler genellikle yakınlarda, içeride ya da bu yapılardan geçerek bir geçit ağıyla birleştirildi.Güney Amazon’da 400,000 kilometre kare içinde, tahminen onlar 1.300 geogliften oluşan daha büyük bir ağın parçası. Araştırmacılar bu geogliflerin muhtemelen mevsimsel kuraklık sürecinde yapıldığını söylüyor ve bu da insanların çevrelerine önceden düşünülenden daha fazla etkileri olduğu anlamına geliyor. Büyük nehirlerden uzakta bulundukları için, büyük topluluklar çeşitli alanlara yayılmış demektir.Çalışmanın bir parçası olan Doktor Jonas Gregorio de Souza ” Amazon’un el değmemiş bir alan olduğuna ve göçebe toplulukların olduğuna dair yanlış bir kanı mevcut. Durum bu değil” dedi. ” Düşünülenden daha geniş olan büyük nehirlerden uzakta bazı popülasyonlar bulduk ve bu insanların, çevreye günümüzde hala bulabildiğimiz etkileri var.” Bölgede Kolomb öncesi arazi kullanımının niteliği ve ölçeği tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Çalışmanın içinde olanlardan Profesör Jose Iriarte ” Araştırmalarımız gösteriyor ki Amazon’un tarihini tekrar incelemeliyiz. Kesinlikle sadece büyük nehirlerin kıyılarında yerleşilen bir bölge değildi ve orada yaşayan insanlar manzarayı değiştirdi.” dedi. ”Arkeologlar manzaranın şekillendirilmesinde insanların oynadığı rolü ve ormanların dayanıklılığının anlaşılmasının modern toplumun sürdürülebilir gelecekler konusunda bilinçli politika kararlarının nasıl verileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.Souza ” Amazon, Dünya’nın iklimini düzenlemek ve tarihi hakkında daha fazla şey bilmek gelecekte nasıl korunması gerektiği konusunda herkesin bilinçli kararlar almasına yardımcı olacaktır.” dedi. ” Araştırma yaptığımız alan en az on binlerce nüfusa sahipti.” Çalışma Nature Communications’da yayınlandı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkeoloji

480 Milyon Yıllık Fosil Sonunda Çözüldü

Published

on

Son 150 yıldır geçmişte yaşayan yaşam formlarına dair önemli veriler elde eden bilim dünyası, Fas’ta yapılan yeni bir keşif üzerinde uzun zamandır çalışıyordu. İlk keşif bölgesinde bulunan fosillerin tamamına ulaşılınca ortaya 480 yıllık bir canlı türü ortaya çıktı;  Stylophorans (Straforan), olarak bilinen yaratık vücuduna bitişik olan uzun kollarıyla yassı ve düz görüntüsü ile duvar süsünü andırıyor. 2014 yılında Fas’ın güneyindeki Sahra Çölü’nün kıyısında bulunan Fezouata Formasyonu’nda bulunan fosiller, 478 yıl öncesine ait.

Geçen beş yılın ardından elde edilen 450 fosil birikimi, yaşam formunun türünü sonunda belirleyebildi. Soy ağacı net olarak çıkarılmasa da bu canlı; denizkestanesi, denizyıldızı ve deniz zambakları gibi modern türlerle akraba. Stylophorans, iki ana bölümden oluşuyor; birincisi çekirdek gövdesi ve ikincisi, bu gövdeye bağlı tuhaf bir uzantı. Hem çekirdek gövdenin hem de uzantının her biri yaklaşık 1,2 cm uzunluğunda.

Stylophorans terimi 1850′ lerden 1950’lere kadar normal bir tür olarak görülse de 1960’lı yılların başlarında, Belçikalı paleontolog Georges Ubaghs, bu türün farklı özelliklere sahip olduğunu ve genelde deniz canlılarında görüldüğünü keşfetti. Ulusal Bilim Araştırma Merkezi araştırmacısı Bertrand Lefebvre, ”Bu gerçekten de büyük bir keşif. Geçmiş dönemde birçok kişinin emek verdiği bu türü, iki asır sonra netleştirebildik. Canlının yumuşak kısımlarındaki fosil kalıntıları gizemi çözmemizde yardımcı oldu. Çalışma çok geniş bir alana kapsıyor, birçok deney yaptık ve bu deneylerin hepsi de ulusal kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirildi. Evrim ve gelişime dair yeni teorilerin filizleri bu keşifle daha da büyütüldü.” demecini verdi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.livescience.com/64832-ancient-starfish-relative-mystery-solved.html

Continue Reading

Arkeoloji

Neandertallerin ana besin kaynağı kesinlikle etti

Published

on

Neandertallerin beslenme alışkanlıkları oldukça tartışılmaktadır: geleneksel olarak etoburlar ve büyük memelilerin avcıları olarak kabul edilirler, ancak bu hipoteze son zamanlarda çok sayıda bitki tüketimi kanıtı meydan okundu. Eski beslenme alışkanlıkları genellikle, bir organizmanın bir besin zincirinde yer aldığı pozisyon olan, trofik seviyenin bir izleyicisi olan azot izotop oranları kullanılarak yeniden oluşturulur. Neandertaller, aynı bölgelerde bulunan etoburlardan (sırtlanlar, kurtlar veya tilkiler) biraz daha yüksek oranlar sergileyen karasal gıda zincirlerinde yüksek bir pozisyonda görünmektedir. Bunun biraz daha yüksek değerlerin mamut veya çürük et tüketiminden kaynaklandığı öne sürülmüştür. Ayrıca farklı Neandertal bölgeleri için bazı yamyamlık örnekleri de biliyoruz. Neandertaller kaybolduktan kısa bir süre sonra Fransa’ya gelen Paleolitik modern insanlar, Neandertallerden daha yüksek azot izotop oranları sergilemektedir. Bu klasik olarak tatlı su balıklarının tüketiminin izi olarak yorumlanmaktadır. Balık avının tipik bir modern insan etkinliği olduğu sanılıyor, ancak yine Neandertallerin su kaynaklarını tüketip tüketmediği konusunda bir tartışma var. Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nün araştırmacısı ve çalışmanın başyazarı olan Klervia Jaouen ve çalışma arkadaşları, iki Neandertal’in kollajeninde yüksek azot izotop oranlarını modern insanlara ait bir alanda düzenli balık tüketimine işaret edip etmeyeceğini merak ettiler.

Fransa’da Les Cottés’ten yetişkin bir Neandertal Dişi. Beslenme alışkanlığı temelde büyük otçul memelilerin etinden oluşuyordu. / Evolutionary Anthropology/ A. Le Cabec
Neandertaller, Fransa’da hiçbir balık kalmamış iki bölge olan Les Cottés ve Grotte du Renne’den geliyor. Bununla birlikte, ölçümler, bireyin yaşamının dört ila sekiz yıl arasında beslenme alışkanlığı kaydeden bir diş kökü ve bir yaşında bir bebeğin kemiği üzerinde yapıldı. Bu yüksek azot izotop oranları aynı zamanda Neandertallerin bu yaşta sütten kesilmediğini gösterebilir, Les Cottés Neandertalinin (diş kökleri analiz edilmiş olan) incelemesinde ise bu durum, bir yaş civarında erken sütten kesilmenin eski kanıt parçalarıyla çelişir. Başka bir deyişle, birçok açıklama (örneğin, tatlı su balığı tüketimi, çürük et, geç sütten kesim veya hatta yamyamlık) bu kadar yüksek değerleri hesaba katabilir ve dahil olan faktörü tanımlamak Neandertallerin yaşam tarzlarını anlamamızı değiştirebilir.
Amino asitlerin analizi  Bu olağanüstü yüksek azot izotop oranlarını açıklamak için, Jaouen ve ortakları yeni bir izotop tekniği kullanmaya karar verdi. Bileşik spesifik izotop analizleri (CSIA), kolajen içinde bulunan amino asitleri ayrı ayrı analiz etmelerine izin verir. Amino asit izotop bileşimlerinin bazıları çevresel faktörlerden ve yenen yiyeceğin izotop oranlarından etkilenir. Diğer amino asit izotop oranları ayrıca, trofik seviyeden etkilenir. Bu amino asit izotop oranlarının kombinasyonu, ortamın ve trofik seviyenin, kolajenin nihai izotop kompozisyonuna katkısının deşifre edilmesine izin verir. Jaouen, “Bu tekniği kullanarak, Les Cotté’ Neandertal’inin tamamen karasal bir etobur olduğunu keşfettik: geç yetişmiş bir çocuk ya da düzenli bir balık yiyicisi değildi ve halkı çoğunlukla ren geyiği ve atları avlamış görünüyor,” diyor. “Grotte du Renne Neandertal’inin, annesinin bebeğini emzirirken et yediğini de doğruladık.” İlginç bir şekilde, bu sonuç, zooarkeologların gözlemleriyle eşleşiyor. Çalışma ayrıca, bu yeni izotop tekniğinin, eski insan ve Neandertal beslenme alışkanlıklarına yönelik gelecekteki araştırmalar için önemini göstermektedir. Bileşiğe özgü izotop analizi kullanmak, araştırmacıların son derece yüksek olan küresel azot izotop oranını yanlış yorumlamamasına sebep oldu. Kanada’daki Simon Fraser Üniversitesi’nden Michael P. Richards şu yorumu yapıyor: “Önceki izotop sonuçları, Neandertallerin bulduğu ve biriktirdiği hayvan kalıntılarının kapsamlı arkeolojik kayıtlarına uyan, esasen etçil bir beslenme alışkanlığına işaret etti. Son zamanlarda açıkça bazı tuhaf yorumlar olmuştur. Her ikisi de arkeolojik kanıtların tam tersine, özellikle su bitkilerinde yaşayan, birbirlerinden su tüketen Neandertallerden gelen toplu izotop verileri. Yeni bileşime özgü bu yeni izotop ölçümleri, Neandertal beslenme alışkanlıklarının esas olarak büyük otçullardan oluştuğu şeklinde yorumlanmasını doğrular. Ayrıca bitkiler gibi diğer yiyecekleri de tükettiler.”
Monoton beslenme  Neandertallerin karasal etoburlar olarak onaylanmasına ek olarak, bu çalışma, bu homininlerin, zaman zaman, muhtemelen modern insanların etkisi altında, maddi endüstrilerini değiştirmeye başladıklarında bile, zaman içinde çok monoton bir beslenme alışkanlığına sahip olduklarını gösteriyor gibi görünüyor. Grotte du Renne’nin Neandertal bebeği, gerçekten de modern insanlara benzer bir litik teknoloji olan Châtelperronian’la ilişkilendirildi. Bu yüzden Geç Neandertaller daha çok insan gibiydiler, mağaraları boyamak ve kolyeler takmaktaydılar, ancak kız kardeşlerinin aksine balık avı yapmaktan hoşlanmıyorlardı. Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü İnsan Evrimi Bölümü Müdürü Jean-Jacques Hublin, “Bu çalışma Homo sapiens’in Avrupa’ya gelip Neandertallerle tanıştığı zaman büyük memelilerin sömürülmesi için doğrudan rekabet içinde olduklarını doğrulamaktadır” diyor. Leipzig Max Planck Enstitüsü’nün araştırmacısı Sahra Talamo, “CSIA ve radyokarbon buluşma kombinasyonunun sistematik kullanımı, bu tür zamanlar boyunca iki türün gerçekten aynı geçim stratejilerine sahip olup olmadıklarını anlamaya yardımcı olacak” diyor. Çeviren: Bünyamin Tan Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190219111704.htm

Continue Reading

Arkeoloji

Hareketli Canlılara Ait İlk Fosil Bulundu

Published

on

Gelişen teknoloji ve artan bilgi birikimi ile birlikte hayatın birçok alanında derin bilgilere ulaşabiliyoruz. Tabii bu sadece geleceğe yönelik olmuyor; geçmiş yaşamlar hakkında da yeni ögeler elde ediyoruz. Dünya’da uzun bir süre boyunca yaşam yoktu ancak, belli bir dönemin ardından ortaya çıkan tek hücreliler suların hareketleriyle beraber oradan oraya sürüklendiler. Kendi isteğiyle hareket eden ilk canlıların bundan 500 milyon yıl önce ortaya çıktığı zannediliyordu fakat keşfedilen yeni fosil, hesaplarda 1.5 milyar yıllık bir sapma olabileceğini gösterdi.Afrika ülkelerinden birisi olan Gabon’da yapılan çalışmalar, kendi iradesiyle hareket eden canlılara ait 2 milyar yıllık izleri ortaya çıkardı. İlk yaşam formlarından elde ettiğimiz fosiller, daha ileri dönemlerden kalma fosillere kıyasla çok daha fazla zarar görmüş ve bozulmuş oluyor. Bizde hareketli canlıların varlıklarını, iz fosili adı verilen fosiller aracılığıyla öğreniyoruz. Bu fosillerin en eskisi ise 500 milyon yıl önceye dayanıyordu. Gabon’da keşfedilen fosil de bu kategoriye giriyor ama; geometrik ve kimyasal yaşı 2.1 milyar olarak görünüyor. Haliyle bu fosil, bilinen en eski iz fosili olarak kayıtlara geçti.

Fosil üzerinde yapılan çalışmalar sonucu iz fosilinin, sülük veya salyangoz tarzı bir canlının izleriyle karşı karşıya olduğumuz sonucunu çıkardı. Oksijenli sularda yaşamış olan bu canlı, gezegenimizdeki yaşamın evriminde önemli bir yere sahip olan oksijene ihtiyaç duyan bir tür olma ihtimaline sahip. Bahsi geçen canlıyı ilginç kılan bir diğer özelliği ise tek hücreli canlılardan oluşan bir koloni olması. Kendi başına hareket edemeyen tek hücrelilerden oluşan bu koloni, bir araya gelerek sürünmeyi başarabiliyor. Bu canlı, çok hücreli yaşam formlarının evrimi açısından önemli bir noktada bulunuyor olabilir.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarlarından Ernest Chi Fru, ”Bu olayın arkasındaki canlılar, okyanus tabanında yemek bulma arayışında veya bakterilere ulaşma amacında olabilir. Harika bir keşif ancak temkinli yaklaşacağız. Bu koloni kısa kesilmiş bir deney veya bugün gördüğümüz canlıların atası. Bunu öğreneceğiz.” demecini verdi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://newatlas.com/earliest-evidence-life-mobility/58435/

Continue Reading

Öne Çıkanlar