fbpx
Connect with us

Uzay

Östrojenin Tip2 Diyabetin Kontrolündeki Rolü

Published

on

Texas A&M Üniversitesi liderliğinde son günlerde yapılan bir araştırmanın sonuçları, östrojenin insülin direncini ve glukoz üretimini azaltabileceği ve Tip 2 diyabetin (diabetes mellitus) insidansını azalttığı mekanizmanin ic yüzünü anlamamızı sağlıyor. “Östrojen insülin duyarlılığını artırıyor ve Transkripsiyon Faktörü Foxo1 yoluyla Glukoneogenezi (glikojen üretme) bastırıyor.” Araştırması, Amerikan Diyabet Birliği Diyabet dergisi üzerinden bulunabilir. Birincil çalışma araştırmacısı ve Teksas A&M AgriLife Research Dr. College Station’da beslenme ve gıda bilimi bölümündeki bilim adamı Dr. Shaodong Guo “Bu çalışmada, potansiyel diyet müdaheleleriyle birlikte obezite ve diyabet anlayışı üzerinde derin bir etkiye sahip olan glikoz homeostazının (vücut dengesinin) kontrolünde östrojenin rolünü araştırdık.” dedi.  Guo, son yapılan calışmalarda Tip 2 diyabetin görülme sıklığının cinsiyete bağlı değistiğini özellikle de premenopozal (menopoz öncesi dönem) kadınlarda hastalığın görülme sıklığının düştüğünü söyledi. Klinik ve hayvan çalışmaları östrojen eksikliği ile metabolik işlev bozukluğu arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Genel olarak, karaciğerde glikoz üretimine ek olarak kas ve yağ dokusunda glikoz alımıyla glikoz homeostazı sağlanıyor” dedi. ” Ancak, çalışmalar menopoz sonrası kadınlarda östrojen azalmasının insülin direncini ve Tip 2 diyabet gelişimini hızlandırdığını göstermiştir.  “Öte yandan, östrojen replasman tedavisinin klinik denemeleri menopoz sonrası kadınlarda, plazma glikoz seviyesindeki azalma ile birlikte düşük insülin direncini ispatlamıştır.” Guo, östrojen eksiliği ya da bozulmuş östrojen isaretinin hem insan hem de hayvan modellerinde Tip 2 diyabet ve obezitenin gelişmesinde katkısı olan metabolik hemostazın hatalı düzenlenmesi ve insülin direnci ile alakalı olduğunu söyledi.. Ancak altta yatan mekanizmalar ve metabolik değişiklikler östrojenin dokuya özel büyük katkısı araştırma yoluyla açıklanabilir. “Premenopozal kadınlar, aynı yastaki erkeklerle karşılaştırıldığında Tip 2 diyabetin görülme sıklığı ve insülin hassasiyetinin azaldığı gösterilmistir ” dedi. ” Fakat bu üstünlük, kısmen dolaşımdaki östrojen azalması nedeniyle, bozulmuş glikoz homeostazıyla menopozdan sonra ortadan kalkar.

” Guo, ayrıca östrojenin iyileştirici bir hormon olarak kullanımının önemli bir engeli olan östrojenin yan etkilerinin felç veya meme kanseri icin potansiyel bir risk faktörü olduğunu belirtti“ Bu nedenle östrojenin dokuya özel etkisini ve metabolik düzenlemedeki moleküler mekanizmasını anlamak çok önemlidir” dedi. “Bu mekanizma bir kez anlaşıldığında, istenmeyen yan etkileri olmaksızın iyileştirici faydalar sağlayabilecek, hedeflenen östrojen taklitlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Guo ve diğer araştırmacılar calismalarinda, erkek ve yumurtalıkları alınmış dişi kontrol grubu ve karaciğere özel Foxo1 faktörünün belirli kısımları çıkarılmış farelerde glikoz homeostazı üzerindeki östrojenin etkisini araştırdılar.

“Biz hepatik Foxo1 faktörünün etkileşimi yoluyla glukoneogenezi düzenleyen östrojen mekanizmasını anlamak istedik.” dedi. “Foxo1, glikoz üretiminin insülin sinyali yoluyla düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Hücre büyümesini, farklılaşmasını ve metabolizmasını düzenleyen insülin sinyali basamaklarının önemli bir bileşenidir. Hem erkek hem de yumurtalıkları alınmış dişi kontrol grubu farelerinde, derialti bir östrojen implantının insülin duyarlılığını artırdığını ve glukoneogenezi bastırdığını söyledi. Östrojen, her iki cinsiyetin karaciğerine özgü Foxo1 faktörünün belirli kısımları çıkarılmış olmasına rağmen farelerin üzerinde bir etkiye sahip değildi. “Bu, Foxo1’in glukoneogenezi bastırmak icin östrojenin gerekli olduğunu gösteriyor.” dedi. “Ayrıca östrojenin, Irs1 ve Irs2 insülin reseptör substratlarından bağımsız olabilen östrojen reseptör sinyalinin aktivasyonu yoluyla hepatik glikoz üretimini baskıladığını gösterdik. Bu ise glikoz homeostazının düzenlenmesinde östrojen için önemli bir mekanizmayi ortaya cikarmaktadir.” Guo, çalışma sonuçlarının, glikoz homeostazının östrojen ile iyileştirilmesinin, kas dokusunun glukoz alımını artırmak yerine hepatik Foxo1 faktörü aracılığıyla glukoneogenez ile düzenlendiği hipotezini desteklediğini belirtti.

Sonucların premenopozal kadınların neden Tip 2 diyabet görülme sıklığının aynı yaştaki erkeklerden daha düşük olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğini ve östrojen reseptörü Era ‘yı hedeflemenin glikoz metabolizmasını düzenlemede ve diyabeti önlemede potansiyel bir yaklaşım olabileceğini söyledi. “Östrojenin dokuya özgü etkilerinin ve östrojen reseptörlerinin doğrudan hedeflerinin tanımlanması, Tip 2 diyabeti, kardiyovasküler hastalığı ve anormal cinsiyet karakterlerini ya da meme kanserini desteklemeden önleyen yeni seçici ligandların gelişmesini kolaylaştıracak” dedi. Guo ayrıca soya fasulyesi gibi bazı gıdaların, vücut glikoz metabolizmasını ve insülin hassasiyetini düzenleyen östrojene benzer bir şekilde fonksiyon gösterebilen belirli miktarda fito-östrojen( östrojenik etkiye sahip ) içerdiğini belirtti. “Bu çalışma, metabolik hastalıkların moleküler ve fizyolojik mekanizmaları hakkında bazı önemli bilgilerin ic yüzünü anlamamızı sağlar ve diyet müdahalesinin obezite, diyabet ve ilgili kronik hastalıkların kontrolünde hayati bir rol oynayabileceği konusunda temel bir anlayış sağlar” dedi.
Editör / Yazar: Zahide SOLAK
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190212162216.htm

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay

Mars One İflas Etti

Published

on

Yaşadığımız yerküreye her ne kadar büyük bir sevgi beslesek de başka bir gezegende yaşamak için oldukça istekliyiz. Tabii şu an Dünya gezegenindeyiz. Mavi yumurtalarla milyonlar kazanan bir girişimciden(!); insanların Dünya’dan kurtulma isteğini kullanan bir turizmciye(!) kadar çeşit çeşit insanla birlikte yaşıyoruz. Ve o turizmci, “Mars’a gidiyoruz” diyor. Her iki kişinin de ortak noktası; dolandırıcılık.. Ancak, Mars projesi büyük bir duvara tosladı. Uzay araştırmalarını sürdürebilmemiz için teknolojinin yanı sıra finansman da çok önemli noktalardan birisi. Uzay araştırmaları hala ağırlıklı olarak devletlerin ayırdığı bütçelerle sürdürülüyor. tabii özel girişimcilerin eli de boş durmuyor. Bir girişimci, Mars’a ilk insanları göndermek için gerekecek bütçeyi, bu süreci televizyon şovuna dönüştürerek oluşturmayı planlıyordu. Mars One adı verilen projede, Mars’taki ilk insan kolonisinin kurulması hedefleniyordu. Mars One projesi, iki koldan oluşuyordu; kâr amacı gütmeyen Mars One Foundation ve kâr amaçlı Mars One Ventures. Ancak bu girişim geçtiğimiz ay iflas ettiğini açıkladı. Bu girişimin aşamaları ise şu şekildeydi;

  • 2013: Adaylar arasından 100 kişi seçilecek, inşa edilen eğitim alanında eğitim görmeye başlayacaklar
  • 2014: Projenin ilk haberleşme uydusu ve bir keşif aracı Mars’a gönderilecek, yerleşme alanı belirlenecek.
  • 2016: SpaceX’in Dragon kapsülleriyle 2500 kilogramlık dayanıklı yiyecek tedariği Mars’a gönderilecek.
  • 2021: Yine Dragon kapsülleriyle 2 yaşam ünitesi, 2 destek ünitesi, 2 tedarik ünitesi gönderilecek.
  • 2022: SpaceX Falcon Heavy roketiyle 4 kişilik ilk insan grubu Mars’a ulaşacak
  • 2023: İlk koloni Mars’a varacak
  • 2025,: 2. koloni Mars’a varacak
  • 2031: 6 yılda toplam 20 insan kolonisi Mars’a ulaşmış olacak.

Mars One Foundation şu an için operasyonlarına devam ediyor. Tabii kâr amacı bulunmadığı bu vakıf, yatırımın olmadığı bir ortamda çok uzun ömürlü olamayacaktır. Mars One projesinin yetkilileri 2015’te başlattıkları yarışmaya 200.000 başvuru aldıklarını söylemişlerdi. Finalistlerden biri ise bunun tamamen yalan olduğunu ve toplamda yalnızca 2.761 başvurunun alındığını söylemişti. Mars One projesinin iflasını duyurması çoğu insan için çok da şaşırtıcı olmadı denebilir. Projenin ilk günden beri öne sürdüğü hedefler aşırı büyük, bunları yapmak için ortaya koydukları çözümler ise yok denecek kadar belirsizdi. Girişte kısaca bahsettiğimiz Çiftlik Bank, insanların evlerini arabalarını satmasına neden oldu. Mars One ise umudunu daha küçük rakamlara sattı. İşin ilginç tarafı Mars One projesinin mağdurları 200 bini bulurken, Çiftlik Bank sadece Türkiye’de 132 bin kişiyi dolandırmıştı.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.forbes.com/sites/jonathanocallaghan/2019/02/11/goodbye-mars-one-the-fake-mission-to-mars-that-fooled-the-world/#1b5fab1c2af5

Continue Reading

Uzay

Hollandalı biyologların buluşu, dünya dışındaki yaşamın keşfi konusunda umut oldu

Published

on

Hollandalı biyologdan dünya dışı yaşam arayışı için önemli buluş. Amsterdam Özgür Üniversite’de doktora öğrencisi olan biyolog Lucas Patty, organik dokunun ışıkta benzersiz bir iz bıraktığını keşfetti. Bilim çevreleri bu buluşu, dünya dışı yaşamın yakın gelecekte keşfi konusunda önemli bir adım olarak değerlendiriyor. Lucas Patty’nin bu hafta sunduğu doktora tezine göre, evde yetiştirilen bir çiçeğe dokunduktan sonra el feneri tutulunca, ışık bir tür tirbuşon haraketi yapıyor. İnsan gözü bu değişimi fark edemiyor ancak Patty’nin geliştirdiği cihaz sayesinde ilk kez bu durum saptanabildi. Hollandalı biyoloğa göre, bu tirbuşon haraketi, yaşamın karmaşası içinde bir düzen oluşturuyor. Birbirinin aynısı olan sağ ve sol elin, aralarında ayna işlevi gördüğünü belirten Patty, tıpkı eller gibi birbirinin aynısı olan moleküller bulunduğunu belirtiyor. Canlı dokuların büyüme sırasında sürekli olarak bir şekil aldığını anlatan Hollandalı biyolog, bu yüzden ışığın karakteristik bir şekilde yansıdığını vurguladı.
Dünya yörüngesine yerleştirilecek teleskop
Lucas Patty’nin geliştirdiği aygıt, şu anda üniversite çatısından ağaçları ölçüyor. Ancak tez danışmanlarından astrobiyolog Inge – Leos ten Kate ve gökbilimci Frans Snik’e göre, bu aygıt sayesinde 20 yıl içinde dev bir teleskop aracılığıyla dünya dışı yaşam gözlenecek. Hollanda’da yayımlanan Volkskrant gazetesine konuşan Frank Snik, “Bunu ölçerseniz, hayatı ölçersiniz” diyor. Snik’e göre, dünya dışı yaşam arayışında böyle bir yöntem henüz uygulanmadı. Hollandalı gökbilimci “Işık spektrumuna baktığınızda, atmosfer dışında oksijen olup olmadığını anlayabilirsiniz” görüşünü dile getiriyor. Astrobiyolog Inge – Leos ten Kate de, geliştirilen yeni tekniğin, dünya dışı yaşamın saptanması konusunda orta ve uzun vadede en umut verici yöntemlerden biri olduğunun altını çiziyor. Tez danışmanları, henüz dünya dışı orman ya da yabancı yosunları algılamak için çok erken olduğu görüşünde. Çünkü günümüzde var olan teleskoplar, dünya dışındaki gezegenlerdeki ışığı ölçemiyor. Aradaki mesafenin çokluğu nedeniyle ışık, yıldızların parlaklığında boğuluyor. Ancak gökbilimci Frans Snik, bu ışığı ölçebilecek hassas teleskopların önümüzdeki 10 yıl içinde bitirilmiş olacağını söylüyor. O zaman, Patty’nin buluşunu daha da geliştirip dünya dışında yaşam izlerini arayabileceklerini vurguluyor. Bilim insanlarının hedefi, Hollandalı biyoloğun buluşunu, 2035 yılında dünyanın yörüngesine oturtulan bir teleskopla denemek. Leiden Üniversitesi’nden astronomi profesörü Ignas Snellen ise, yeni buluşun kendi güneş sistemimiz içindeki araştırmalarda daha yararlı olabileceğini savunuyor. Snellen, Jüpiter’in uydusunda daha fazla inceleme yapmak için bu yöntemi öneriyor. Araştırma ekibi gelecek yıldan itibaren bir uçaktan, 3 yıl içinde de Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ölçüm yapmaya hazırlanıyor. Kaynak: (BBC)

Continue Reading

Uzay

NASA’nın opportunity adlı keşif aracı Mars’ta öldü

Published

on

Opportunity, 2004 yılında Mars yüzeyinde bir yere durdu ve 14 yıl boyunca kraterden kratere dolaştı. Geçtiğimiz Haziran’da gezegeni saran dev bir toz fırtınası, keşif aracının güneş panellerini kapattı ve mühendislerin aylarca tekrar temas kurulması için uğraşmalarına neden oldu.
NASA görevin Çarşamba günü bittiğini bildirdi.  Rekor Kıran : Opportunity, 5,111 Mars günü boyunca sağ kaldı ve Dünya dışındaki tekerli araçlar için bir mesafe rekoru olan 28 mil(45 km) mesafe kat etti.Bir sanatçının Endurance Krateri’nin gerçek resmi üzerine eklediği Opportunity izlenimi.
Toz Ciltli: Opportunity, Mars’ta bulunduğu 14 yıl içinde birçok hava durumu etkisinden zarar görmüştü. Örneğin 2014 yılının başlarında keşif aracını kamufle eden kırmızı tozun çoğu iki ay sonra uçmuştu: Opportunity’nin 5 bininci Mars gününde çekilmiş bir özçekimi aracın neredeyse bir golf arabası kadar olduğunu, güneş ışığında parladığını gösteriyor. Fakat, Haziran 2018’de gelen fırtına, Güneş’i günlerce kararttı ve aracı toz ve çakıl taneleriyle örttü.
Mars’ı Keşfetmek : Opportunity’nin son resimlerinden biri, fırtınadan bir hafta önce onun robotik kolunun Perseverance Vadisi’nde çalışmakta olduğunu gösteriyor. Beş ay sonra Opportunity öldü ve NASA Mars’a başka bir uzay aracı indirdi. InSight keşif aracı Opportunity kadar gezmeyecek, onun yerine hareketsiz kalıp gezegenin iç yapısını inceleyecek.
Çeviri: Buğrahan Duymaz
Kaynak: https://www.nytimes.com/interactive/2019/02/13/science/opportunity-rover-mars-map.html

Continue Reading

Öne Çıkanlar