Bizi Takip Edin

Yaşam

Pedofil Hastalığının Görünmeyen Yüzü

Yayınlandı

üzerinde

Çocuklara cinsel istismar suçu gün geçtikçe artıyor. Psikolojide pedofili olarak tanımlanan bu hastalığa sahip olan kişiler, toplum içerisinde normal insanlar gibi davranabilirler ancak cinsel bakımdan çocuklara ilgi duymaktadırlar. Pedofillerle ilgili yapılan bir araştırma bu hastalığa dair pek çok karanlık noktayı gün yüzüne çıkardı.
Pedofiller, 13 yaş ve daha küçük çocuklara ilgi duyan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Ergenlik çağında olan bir çocuğu çekici bulan kişiler ise hebefil olarak adlandırılmaktadır. Ergenlik çağına erişmiş olan çocuklara cinsel ilgi duyan kişiler ise psikolojik bakımdan Başrofel olarak isimlendirilir.

pedofil-hastaliginin-gorunmeyen-yuzu1
Çocuklara karşı işlenen cinsel suçların tamamında kişiler pedofil olarak adlandırılmamaktadır. Bu kişilerin bazıları gerçekte çocuklara ilgi duymayan ancak kontrol etme dürtülerine o an için çocuk cevap verdiği için çocuğa yönelen kişilerdir. Bu tip hastaların psikolojik sorunu insana hakim olma ve onu kontrol etme dürtüsünden kaynaklanır.
Cinsel istismara uğrayan çocukların %90’ı bildikleri ve tanıdıkları birisi tarafından istismar edilmektedir. Geriye kalan %10’luk bölüm ise çocukların alınıp satıldığı seks ticaretinin bir parçası olarak mağdur edilmektedir. INTERPOL verilerine göre çocukları cinsel açıdan istismar edebilmek için yurtdışına çıkan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çocuk seks turizmi olarak adlandırılan süreçtir.

pedofil-hastaliginin-gorunmeyen-yuzu2
Özellikle gelişmekte olan ülkelerde çocukları cinsel olarak istismar eden kişiler ya yakalanmayacağına ya da yakalanırsa yüksek bir ceza almayacağına inanıyor. Çocukları cinsel olarak istismar eden kişilerden bazıları yaptıklarının yanlış olduğunun bilincinde değil. Onlar gerçekte çocuklara sevgi gösterdiklerine inanıyorlar. Bazıları ise bu yaptıklarından rahatsızlık duyuyor, toplumun yaptığı davranışı yanlış olarak tanımladığının idrakinde olan bu kişiler, toplumun bu davranışı neden yanlış bulduğunu idrak edemiyor.
Bu kişiler arasında yeniden suç işleme oranı ise yüksek seviyede. Bir kez bu eylemi gerçekleştirmiş olan kişi yüksek ihtimalle yeniden bunu gerçekleştiriyor. Pedofillerin %17’si yaklaşık olarak iki sene içerisinde yeniden bir çocuğu istismar ediyor. Gerçekten cinsel temas yoluyla çocuklara zarar vermediğini düşünenlerin rehabilite edilmesi oldukça zor.
Yurt dışında bu tip suç işleyenlere libido düşürücü uyuşturucu olarak adlandırılan kimaysalkastrasyon ceza seçeneği olarak düşünülüyor. Suçlular bu seçeneğe gönüllü ancak gerçekte bu ilaç bu kişiler üzerinde tam bir etki sağlamıyor. Özellikle sadece cinsel istismar değil, aynı zamanda çocuk cinayet suçlularının motivasyonu cinsel tatminden çok kontrol arzusu.

pedofil-hastaliginin-gorunmeyen-yuzu
Pedofillerin cinsel istismarda bulunmasının bazı potansiyel nedenleri de çalışmada sıralanıyor. Çocuklukta cinsel istismara uğrayan bazı kişiler büyüdüklerinde çocukları istismar edebiliyor. Çocuk cinsel istismar mağdurlarının %33 ile %75’i oranında kişilerde büyüdüklerinde suç işleme eğilimi görülüyor. Çocukken cinsel istismara uğramadığı halde çocukları cinsel bakımdan çekici olarak bulanlar da elbette mevcut. Araştırmacılar bunun biyolojik bir nedene bağlı olabileceğine değiniyor. Pedofillerin beyinleri özellikle olgunlaşmamış yüzleri çekici buluyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/psychology-paedophile-why-are-some-people-attracted-children/

Devamını Oku
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Derin Denizlerde Hayalet Köpekbalığı İlk Defa Görüntülendi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Hayalet balıklar yaygın olmakla birlikte insanlar tarafından az bilinen balıklar grubudur. Okyanusun derinliklerinde insanların bilmediği hala birçok şey bulunuyor. Ebedi karanlıkta kanyonlar, yanardağlar ve birçok yeni tür balık da dahil olmak üzere okyanus bilinmeyenler içeriyor. Denizde yaşayan ve bilinen türlerle ilgili bile çok az bilgiye sahibiz.
Bilinmeyen türlere okyanusun derinliklerinde yaşayan ve oldukça garip bir görünüme sahip olan hayalet köpek balıkları da dahildir. Chimer ismiyle de adlandırılan bu balıklar yaklaşık olarak 400 milyon yıl önce bilinen tür köpek balıklarından ayrılarak 2 bin 600 metre derinlikte izole edilmiş olan balık grubudur.
Uzun süren evrim tarihinde 50’den fazla tür açıklandığı halde onlar hakkında çok az şey bilinmektedir. Şimdi araştırmacılar, karanlık denizde ilk defa sivri uçlu mavi Chimera’yı görüntülemeyi başardı. Jeologlar, Kaliforniya ve Hawaii kıyılarına 6.700 fit uzaktan kumandalı bir gezici gönderdikleri için görüntüler tamamıyla şans eseri olarak elde edildi.

Başlangıçta araştırmacılar bu balığın yeni bir tür olmadığını düşünselerde sonrasında sivri uçlu mavi Chimera balığının ilk görüntüsünü yakaladıklarını anladılar. Bu balığın Avusturalya ve Yeni Zelanda sahillerinde yüzdüğü düşünülüyordu. Bu görüntü sayesinde balık hakkında farklı bilgiler elde edilebildi.
Balıkçı ağlarında yakalanarak gelen ve ancak bu sayede tespit edilebilen derin deniz canlılarının doğal ortamlarında görüntülerini kaydedebilmek araştırmacılar için büyük önem taşıyor. Uzmanlar balığın kimliğini tam olarak tespit edebilmek için DNA örneği almak istiyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/deepsea-ghost-shark-caught-on-camera-for-the-first-time/

Devamını Oku

Yaşam

Dünyanın En Büyük Asal Sayısı Rekoru Kırıldı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yen yılda tüm dünya noel – yılbaşı kutlaması yaparken, GIMPS’teki (Great Internet Mersenne Prime Search) bilgisayarlar çalışmaya devam etti ve dünyanın en büyük asal sayısı olan 2 77.232.971 -1 keşfedildi. Sayı 23 milyon basamaktan oluştuğu için burada tam olarak yayınlamamız mümkün değil. Sayının sıkıştırılmış metin dosyası 10 MB’dır.
Önceki asal sayı rekorunun üzerinden iki yılın biraz altında bir zaman geçmiştir. Bir zamanlar oldukça sık olan bu rekorlar, şu anda daha nadir bir hal almıştır. 2000’li yılların ilk sekiz yılında en büyük asal sayı rekoru tam 8 kez kırıldı. Ancak son dokuz yıldan beri bu rekor sadece 3 kez kırılabildi.

Son asal sayı çok büyük olduğundan, doğrulamanın gerçekleşmesi altı gün sürdü. Bu gerçekleştikten sonra, GIMPS bir medya yayınında en yeni keşfedilen olmanın yanı sıra 50. Mersenneasallığını ilan etti. Bu , P’nin de bir asal sayı olduğu 2 P -1 biçiminde olduğu anlamına gelir . Tanıdık Mersenne sihirbazları 31 (2 5 -1) ve 127 (2 7 -1) ‘dir. Mersenne asal sayı teorisyenlerini şaşkına çevirir, çünkü “mükemmel sayılar” üretmek için kullanılabilirler. Örneğin, kendisinden ayrı olarak, 28’in faktörleri 1, 2, 4, 7 ve 14’tür ve bunlar birlikte 28’dir.
Öklid, 2 P -1 asalsa, o zaman 2 P-1 * (2 P -1) formülünün M.Ö. 350 yılında mükemmel bir sayı olduğunu kanıtladı. Fransız keşiş MarinMersenne ise asal sayılar için daha büyük asal üretmek için Pnin kullanılabileceğini söyledi. 17. yüzyılın başında yazılmış olmasına rağmen, yapılabilmesi 300 yıl sürdü. Bu arada Euler de, bu sayede mükemmel sayıların hepsinin bu şekilde oluştuğunu ispatladı.
Bazıları, daha büyük sayılara yönelik bu araştırmanın sadece bir bilgisayar gücü kaybı olup olmadığını merak edebilir. Bu epik çok sayıdaki numaralar arasında ilk olma özelliğini test etme yollarını bulmak, bilgisayarları kendi sınırlarına itti ve alan yarışının bize yeni teknolojiler kazandırmasının yanında parçalanmalar üretti. Üstelik, asal sayıların anlaşılması kriptografi için önemlidir ve daha büyük olanların ortaya çıkarılması, bir gün yararlı olabilecek dağılımlar üzerine teorileri test etmemize yardımcı olur.
Kaynak: http://www.iflscience.com/technology/the-record-for-the-worlds-largest-prime-number-has-been-broken-again/

Devamını Oku

Bilim

İnsandaki Y Kromozomu Gün Geçtikçe Yozlaşıyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Y kromozomu erkekliği sembolize ediyor, ancak bu onun güçlü ya da kalıcı olduğu anlamını taşımıyor. Bilim insanları Y kromozomunun gün geçtikçe yozlaştığını açıkladı. Bu yozlaşma aynı hızla devam ederse, 4.6 milyon yıl sonra Y kromozomu tamamıyla ortadan kalkacak. Bu size oldukça uzun bir zaman gibi gelebilir. Fakat Y kromozomunun 3,5 milyar yıldan beri var olduğu düşünüldüğünde çok da uzun bir zaman olmadığı anlaşılıyor.

Y kromozomu her zaman böyle değildi. Saati 166 milyon yıl önce, ilk memelilere geri sararsak, hikaye tamamen farklıydı. Erken “proto-Y” kromozomu orijinalde X kromozomu ile aynı büyüklükteydi ve aynı genleri içeriyordu. Bununla birlikte, Y kromozomlarının temel bir kusurları vardır. Her hücremizde iki kopyası olan tüm diğer kromozomların aksine, Y kromozomları yalnızca babalarından oğullarına geçen tek bir kopya olarak mevcuttur. Bu, Y kromozomundaki genlerin genetik rekombinasyona, yani her nesilde meydana gelen, zarar veren gen mutasyonlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan genlerin müdahalesine izin verilmeyeceği anlamını taşıyor.
Rekombinasyonun faydalarından yoksun olan Y kromozomal genleri, zaman içinde dejenerasyon gösterir ve sonunda genomdan kaybolurlar. Buna rağmen, son araştırmalar Y kromozomunun, “frenlemeleri” gerçekleştirmek için mekanizmalar geliştirdiğini ve gen kayıp oranının olası bir durgunluğu yavaşlattığını gösterdi.
Y kromozomunun gerçekten kaybolup kaybolmayacağı sorusu üzerine şu an bilim dünyası ikiye bölünmüş durumda. Bir grup insan mekanizmasının harika bir iş çıkardığını ve Y kromozomunun kurtulacağını savunurken, diğeri ise Y kromozomunun yok olacağını düşünüyor.
Kaynak: http://www.sciencealert.com/y-chromosome-vanishing-changing-genetics-males-evolution

Devamını Oku

Öne Çıkanlar