Bizi Takip Edin

Bilim

Prenses Diana’nın Ruhuyla Konuştuğunu İddia Eden Happy Science Ekibi Basının Gündemi Oldu

Yayınlandı

üzerinde

Prenses Diana’nın ruhuyla röportaj yaptığını iddia eden Ryuho Okawa isimli bir Japon, buna dair bir kitap yayınladı. Kitapta geçen ve Diana’nın ruhuna ait olduğu söylenen “İslamı tercih ediyorum.” sözleri Avrupa gazetelerinde garip haber başlığıyla verildi.

Prenses Diana
Bilim tarafından psişik fenomenler reddedilse de bazı bilim insanları bu konuda testler yapmayı sürdürüyor. Özellikle Rusya’da gerçekleştirilen bazı testlerde insan bedeninden ayrılan ruhun fotoğraflanabildiği ortaya konmuştu. Kuantum fiziğinin ortaya attığı paralel evrenler ve aslında ölüm diye bir olgunun olmaması gibi söylemler ruhlarla temas edilebilir mi fikrini de ortaya koyuyor.

prenses-diananin-ruhuyla-konustugunu-iddia-eden-happy-science-ekibi-basinin-gundemi-oldu
Japonya’da ruhani bir lider olarak tanınan ve insanlara daha fazla mutluluk verme hedefiyle yola çıkan Happy Science (Mutluluk Bilimi) isimli öğretiyi yayan Ryuho Okawa, Ağustos ayı başında Prenses Diana’nın ruhuyla temas ettiğini ve bu temas sırasında ruhla bir röportaj yaptığını duyurdu. Yaptığı röportajı kitap haline getiren Okawa, kitaba Prenses Diana ile Ruhi Röportaj ismini verdi. Kitap şu anda Amazon’da satılıyor. Okawa soru cevap serisini yönlendirenin Prenses Diana olduğunu belirtiyor.

prenses-diananin-ruhuyla-konustugunu-iddia-eden-happy-science-ekibi-basinin-gundemi-oldu2

Konuşmanın giriş bölümü şöyle gelişiyor:
Okawa: Siz Prenses Diana Mısınız?
Diana: Ah, evet.
Okawa: Sizi Happy Science’ın Uluslararası bölümünden davet ediyorum. Bizimle konuşur musun?
Kitaptan bazı bölümler şu şekilde:
Diana: Catherine bana çok nazik, öyle hissettim. (Kate Middleton’a atıf yapıyor.)
Okawa: Kocanı affedebilir misin?
Diana: Hayır, kesinlikle hayır, hayır, hayır, ondan nefret ediyorum, onun bir şeytan olduğuna inanıyorum.
Okawa Diana’ya kazadan bahsediyor.
Okawa: “Aslında 20 yıl önce Paris’te bir araba kazasında öldün.”
Diana: “Kaza mı? Oh …”
Okawa: “Evet, durumu hatırlıyor musun? Hatırlıyor musun, bize kazadan bahseder misin?”
Diana: “Araba kazası, bir trafik kazası geçirdim ve ben hastaneye taşındım, bundan sonra uyuyorum, uyuyorum, uyuyorum, uyuyorum, ama yine de yaşıyorum.”
Okawa: “Kraliçe Elizabeth hakkında ne düşünüyorsun?”
Diana: Hangisi?
Okawa: Prens Charles’ın annesi.
Diana: Ah, Elizabeth, Hmm … Belki de harika bir anne … Ama o sonuncusu, İngiltere’nin son ışığı.
Isono: Çocuğunuzun, Prens William’ın İngiltere Kralı olması umurunda değil mi?
Diana: İngiltere’nin başka bir devrim yaşayacağından korkuyorum, bu yüzden kraliyet ailesinin sonsuza kadar devam edeceğini tahmin edemiyorum.
Diana: Benim trajedimin bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Gerçek yok. Sevgi yok. Sadakat yok. Konulara bir zorunluluk yok, bu sebeple biraz farklı hissediyorum. İşte bu yüzden İslam’ı tercih ediyorum.

prenses-diananin-ruhuyla-konustugunu-iddia-eden-happy-science-ekibi-basinin-gundemi-oldu3
Charles ile İlgili
Diana: Güzelliklerin kökeni hakkında bazı şeyleri merak ediyorum: Zihnin güzelliği, kalbinin güzelliği, doğruysa, doğrudur. Fakat sadece insanların zihinlerini çelmek için güzel olmak bu gerçek güzel değildir. Eski kocam gibi ilk önce beni sevdi, ama evlilikten sonra gerçek aşkı görmedi çünkü benim güzelliğim sadece onun aksesuarı anlamına geliyordu. Bu sebeple beni sadece güzel bir bayan olarak görmek istedi. Bir prensin dünyadaki güzelliği alabileceği gerçeğinden gurur duymak istedi.

prenses-diananin-ruhuyla-konustugunu-iddia-eden-happy-science-ekibi-basinin-gundemi-oldu4
Diana’ya öldürüp öldürmediğine ilişkin hakkında çıkan iddialar sorulduğunda ekip karanlık bir geri dönüş aldı.
Diana: Emin değilim ama bu konuda olabileceğini düşünüyorum. Belki gizli servis ya da … Birisi boşandıktan sonra hayatıma son vermeyi istiyordu, Charles’tan ya da… Ölüm için bir avcı gönderebilir.

prenses-diananin-ruhuyla-konustugunu-iddia-eden-happy-science-ekibi-basinin-gundemi-oldu5
Ölümü Üzerine
Ekip tarafından Diana’ya öldüğü ve bir hayalet olduğu söylendiğinde tepkisi şu yönde oldu.
Diana: Oh, hayır Cennet hayır! Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır hayır Hayır Hayır Hayır. Hayaletleri sevmiyorum Oh, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, bu bir rüya, rüya, rüya, kötü rüya, kötü rüya. İngiltere’de elbette bir mezar var, ama o mezarda yaşıyorum değilim, yani, ölen insanlar yere yatıyorlar, ama elbette orda değilim. Ölümümden bu yana 20 yıl geçti, ancak varlığımın ne olduğunu anlayamıyorum, ben kimim? Ben ne? Nasıl yaşarım? Ben sadece rüya görüyorum ya da sadece ölü bir insan gibi yalan söylüyorum? ben mi.”
Kitapta oldukça uzun bir röportaj sunuluyor. Kitap Diana’nın ölümünün 20’inci yılına yetiştirildi.
Kaynak: http://www.mirror.co.uk/news/weird-news/princess-diana-lonely-spirit-interview-11053079?service=responsive

 

Bilim

Ünlü Profesör Stephen Hawking Zamanda Seyahat Edebilmenin 3 Yolunu Açıkladı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Zamanda yolculuk yapabilmek yüzyıllardan beri insanların en büyük fantezileri arasında yer almaktadır. Filmlerde ve bilim kurgu dizilerinde popüler bir trend olan bu fikir, Charles Dickens’ın The Noel Tale’inden, Charlton Heston’ın Maymunlar Gezegeni gibi romanlarına ilham kaynağı olmuştur. Peki zaman yolculuğu başarılabilir mi? Son birkaç yılda zaman içinde yolculuk fikrini araştıran epeyce bilimsel çalışma yayınlanmıştır.

Birçok insan zamanda yolculuk yapmanın bir kurgu olduğunu ve bunu yapabilmenin mümkün olmadığını düşünüyor. British Columbia Üniversitesi’nden bir fizikçi ve matematikçi olan Ben Tippett UBC haber bültenine verdiği demeçte zaman yolculuğunun matematiksel olarak mümkün olduğunu açıkladı.
Zaman yolculuğu fikri birçok farklı bilim adamı tarafından ele alınsa da tüm dünya tarafından tanınan Stephen Hawking’in de zaman yolculuğuna dair bazı teorileri bulunuyor. Hawking zamanda yolculuk yapmanın 3 yolu olduğunu belirtiyor. Bu üç yolda elbette varsayımsal yollar.

Birincisi, zaman içerisinde bir başka yerle bağlantı kuran bir solucan deliğinden geçmektir. Solucan deliğine girmenin bir yolunu bulsaydık, o zaman uzay-zaman olarak iki nokta arasında bir tünel oluşturabilirdik.
Profesör Hawking’e göre ikinci teori, yalnızca geleceğe seyahat etmemize izin verecektir. Bu zaman gezgininin zamanı önemli ölçüde yavaşlatabilen bir kara deliğe yaklaşması ve sonra da zamanın normal şekilde devam ettiği dünyaya dönmesi şeklinde olacaktır.

Son olarak, İngiliz bilim adamı, zaman makinesi kurmak için uygulanabilir en güçlü altrnatifin yolcunun hayatının 7 bin kat daha hızlı geçmesine izin verecek şekilde ışığın hızıyla Dünya’nın etrafında dolaşabilen bir cihaz inşa etmek olduğunu söylüyor.
Kaynak: https://ancient-code.com/professor-stephen-hawking-reveals-3-ways-we-can-travel-in-time/

Devamını Oku

Arkeoloji

Firavun Tutankhamun Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Şey

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Tutankhamun, Mısır’ın 18. Hanedanlığı döneminde hüküm sürmüş bir firavundur. Tutankhamun’un tahtta kaldığı zamanlar M.Ö. 1336 ile 1327 yılları arasında denk gelmektedir. Hiyerogliflerde Tutankhamun adı genellikle Amen-tut-ankh olarak yazılıdır. Tutankhamun, Mısır’a hükmeden en ünlü Firavunlardan biridir.

Tutankhamen orijinal ismi “Aton’un yaşayan görüntüsü” anlamına gelirken, Tutankhamun “Amun canlı görüntüsü” anlamına gelir. 18. Hanedanlığın Horemheb döneminde son bulduğunun söylenmesine rağmen Mısır konusunda araştırma yürüten bilim insanları, bu hanedanlığın son firavununun Tutankhamun olduğuna ikna olmuşlardır. Tek tanrı inanışına sahip olan Akhenaten’in ardından sosyo-dini düzenlemelerle yönetim eski çizgisine geri dönmüştür. Sözü edilen geri dönüş kademeli biçimde, Amon, Osiris veya Ptah gibi tanrılara ait terk edilmiş tapınakların kült ve mimarisini restore ederek papaz kastını görevde bırakarak ve ilgili ayinlerin kutlamasına izin vererek yavaş yavaş yapıldı.
Mısır’ı yöneten en ünlü firavunlardan birisi olan Tutankhamun ile ilgili büyüleyici ayrıntılara deyinmek gerekirse;
1. Tutankhamun, hükümdarlığa başladığında 8 ila 9 yaşlarındaydı.Bu nedenle hükümetteki büyük kararlar 2 büyük figür tarafından alınıyordu. Bunlardan birisi Nefertiti’nin babası Ay, diğeri ise Horemheb isimli bir generaldir. Genç Firavun toplam 10 yıl boyunca hüküm sürdü ve Mısır’ı yöneten en genç Firavun olarak kabul edildi.
2. Tutankhamun’un mezarının lanetli olduğuna inanılmaktadır. 1922 yılında Howrd Carter mezara ilk girdiği zaman kendisine mali konularda destek olan George Herbert’te yanındaydı. Mezarın içerisine girmelerinden 4 ay sonra Herbert öldü. Teşhis ise sivrisinek ısırmasına bağlı kan zehirlenmesiydi. Bu olay üzerinde tüm gazetelerde Herbert’in Tutankhamun’un mezarının kurbanı olduğu açıklandı. Bu yazılara kaynak olarak ise mezarın hemen dışındaki kil tablet gösterildi. Mezarı ziyaret eden bazı kişilerin öldüğü gerçeğine karşın bu ölümlerin lanet yüzünden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

3. Carter, mezara ilk girdiğinde, altın figürinler, ritüel mücevherleri, öteki dünyaya yolculuğu temsil eden küçük tekneler ve firavunun muvazzaf organları için yapılmış bir tapınak da dahil olmak üzere paha biçilemez hazineler buldu. Bu hazinelerin hepsine ek olarak, Carter iki ceninle iki küçük tabutu barındıran bir oda keşfetti. DNA testine göre, mumyalarından birisi Tutankhamun’un henüz doğmamış kızıydı, diğer mumya da büyük olasılıkla çocuğuydu. Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler dünyanın en çok izlenen arkeolojik hazineleri olarak görülüyor.
4. Tutankhamun’un ailesi ve soyu biraz kafa karıştırıcıdır. Tutankhamun, altı kızı olan Nefertiti’nin kocası olan Akhenaten’in oğluydu. Bununla birlikte, aynı zamanda, Akhenaten’in Tutankhamun’un annesi olması muhtemel olan Kira isimli bir eşi daha vardı. Tutankhamun, Akhenaten ve Nefertiti’nin kızları ve onun kızkardeşlerinden biri olan Ankhesenpaat’la evlendi.
5. Tutankhamun’un adı neredeyse tarihten silindi. Tuthankhamun eski Mısır’ın en ünlü Firavunlarından biri olduğu halde ve yıllar boyunca böyle anılacağı halde onun halefi olan Horemheb tarafından tüm kayıtlardan silindi ve sayısız anıtı yok edildi.
Kaynak: https://ancient-code.com/5-things-you-probably-did-not-know-about-tutankhamun5-things-probably-not-know-tutankhamun

Devamını Oku

Bilim

Bilim İnsanları Akıl Okuyabilen Yapay Zeka Üretti

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yapay zekalar gün geçtikçe daha güçlü hale geliyor. Japonya’da bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada üretilen yapay zeka popüler bilim kurgu filmlerine bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor.

Bilim insanları son dönemlerde yapay zeka üretiminde insan beyninin modellenmesi ve insan beyninin deşifre edilebilmesi için bir dizi derin öğrenme algoritması oluşturuyor. Japon bilim insanları tarafından bioRxiv’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, insan düşüncelerini rahatsız edecek bir doğrulukla okuyabilen bir algoritma geliştirdiklerini duyurdu.
Araştırmayı yürüten bilim insanlarından birisi olan YukiyasuKamitani, “Beyin görsel bilgileri, farklı karmaşık yapıları ya da karmaşık bileşenleri hiyerarşik biçimde ayıklayarak işler. Bu sinir ağları veya yapay zekalar, insan beyninin hiyerarşik yapısını algılayabilmek için bir aracı olarak kullanılabilir” dedi.

Yapay zeka, çeşitli testlerle beynin elektrik sinyallerini analiz edebildi ve beynin gözlemlediği her bir cismi ve hayal ettiği görüntüleri tespit etti. Bunu başarmak için, sistem insan beyni gibi simülasyonlar yoluyla düşünmeyi öğrenen yapay sinir ağları grubuna sahip. Çalışma üç ay sürdü ve üç kişi doğal fenomen, yapay geometrik şekiller ve harfler gibi üç farklı kategorideki görüntüleri izledi. 50 farklı fotoğrafı ve her bir gözlemcinin beyninden elde edilen manyetik rezonansların sonuçlarını karşılaştıran bilimsel ekip tarafından geliştirilen sinir ağı, insan düşüncesini yorumlamayı öğrendi.

Algoritma, insanların beyin kalıplarını yeniden yapılandırarak baykuşlar, vitrinler, kırmızı posta kutuları ve uçaklar arasında gördükleri görüntüleri tanımlamayı başardı. Buna ek olarak, her insanın hayal ettiği kuğular, leoparlar, bowling topları veya balık gibi görüntüleri çoğalttı.
Kaynak: https://ancient-code.com/scientists-have-created-an-artificial-intelligence-that-can-read-your-mind/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar