fbpx
Connect with us

Yaşam

Ruh halinizi 12 dakika içinde geliştirmek için basit bir strateji

Published

on

Kötü bir ruh halinden ruhlarımızı arındırmak için hepimiz genelde bir çare olarak birtakım şeyler yaparız . Iowa Eyalet Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, kendimizi daha iyi hissetmenin yollarına odaklanmak yerine, başkalarına iyi dileklerde bulunmalarını önerdi. Psikoloji profesörü Douglas Gentile, “Dünyayı dolaşmak ve dünyadaki diğer insanlara nezaket göstermek, endişeyi azaltır ve sosyal bağlantılar kurmak mutluluk ve hisleri arttırır” dedi. “Günlük aktivitelerimize katabileceğiniz çok zaman almayan basit bir strateji.” Gentile, Dawn Sweet, psikolojide kıdemli öğretim görevlisi; ve psikoloji bölümünden mezun olan Lanmiao He, kaygıyı azaltmayı ve mutluluğu ya da iyiliği arttırmayı amaçlayan üç farklı tekniğin yararlarını test etti. Bunu, üniversite öğrencilerini bir binanın etrafında 12 dakika boyunca yürüterek ve aşağıdaki stratejilerden birini uygulayarak yaptılar:

Sevgiyle dolu nezaket: Gördükleri insanlara bakmak ve kendilerinin bu insanları düşünmelerini sağlamak, “Bu insanın mutlu olmasını diliyorum.” Öğrencileri gerçek hayatta bunu düşünmeleri için teşvik etmek.

Birbirine bağlılık: Gördükleri insanlara bakmak ve birbirlerine nasıl bağlandıklarını düşünmelerini sağlamak . Öğrencilerin paylaşabilecekleri umutlar ve hisler hakkında düşünmeleri ya da benzer bir ders almaları önerildi.

Aşağı doğru sosyal karşılaştırma: Gördükleri insanlara bakmak ve karşılaştıkları insanlardan daha iyi durumda olmalarını düşünmek.

Mutluluk Etütleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada , öğrencilere insanların kıyafetlerinin renklerini, makyajlarını, aksesuarlarını yani dış mekanda insanların üzerinde gördüklerine yoğunlaşmaları için talimat verilen bir kontrol grubu oluşturuldu. Bütün öğrencilere kaygı, mutluluk, stres, empati ve bağlılığı ölçmek için yürüyüş öncesi ve sonrasında anket uygulandı. Sevgi ve nezaket kazandı. Araştırmacılar, her tekniği kontrol grubu ile karşılaştırdılar .Başkalarına sevgiyle dolu şefkat gösterenlerin kendilerini daha mutlu, daha bağlı, sevecen ,empatik ve daha az endişeli hissettilerini farkettiler.

Birbirine bağlılığı fazla olan grup daha empatik ve birbirine daha bağlantılıydı. Aşağı doğru olan sosyal karşılaştırma ise, fayda göstermedi. Bu sosyal karşılaştırma , sevgi dolu şefkat tekniğinden çok daha kötüydü. Kendisini başkalarıyla kıyaslayan öğrenciler, başkalarına iyi dileklerini dile getiren öğrencilere göre daha az empatik, daha az özenli ve daha az bağlanmış hissediyorlardı. Önceki çalışmalar aşağı doğru sosyal karşılaştırmanın kendimiz için üzüldüğümüzde tamponlayıcı bir etkisi olduğunu göstermişti oysaki ISU araştırmacıları bunun aksini buldu.

Sweet, “Özünde aşağı doğru sosyal karşılaştırma rekabetçi bir stratejidir.” dedi. “Bunun faydası olamayacağı söylenmiyor, ancak rekabetçi zihniyetler stres, endişe ve depresyon ile bağlantılı.”
Araştırmacılar ayrıca farklı insan türlerinin her bir tekniğe nasıl tepki gösterdiğini de inceledi. Doğal olarak dikkatli olan insanların sevgi dolu şefkat stratejisinden daha fazla fayda sağlayabileceklerini ya da narsist insanların başkalarının mutlu olmalarını dilemek için zor zamanları olmasını bekliyorlardı. Sonuçlara biraz şaşırdılar. Lanmiao ise ;”Bu basit uygulama, kişilik tipinizden bağımsız olarak değerlidir.” “Sevecen kibarlığı başkalarına yaymanın insanlardaki kaygıyı azaltmada , mutluluğu, empatiyi ve sosyal bağlantı duygularını artırmada eşit derecede başarılı “ dedi.

Sosyal medya karşılaştırmaları

Sosyal medya, karşılaştırmalar için bir oyun alanı gibidir; benden daha fazla para kazanıyor,daha iyi bir arabası var. Çalışma özellikle sosyal medyaya bakmıyor olsa da Gentile, sonuçların karşılaştırmanın riskli bir strateji olduğunu gösterdiğini söylüyor. Gentile, “Sosyal medya üzerinde karşılaştırma yapmamak neredeyse imkansız” dedi. “Çalışmamız bunu test etmedi, ancak sosyal medyada gördüklerimize cevap olarak sık sık kıskançlık, öfke veya hayal kırıklığı hissediyoruz ve bu duygular refah duygumuzu bozuyor. “Gentile, karşılaştırma bir şeyi öğrendiğimizde veya seçim yaptığımızda iyi sonuç verdiğini söyledi. Örneğin; çocuklar başkalarını izleyerek ve sonuçlarını bizimkilerle karşılaştırarak öğreniyorlar. Ancak, refah söz konusu olduğunda karşılaştırma yapma, mutluluğu sürekli olarak iyileştiren sevgiyle dolu şefkat kadar başarılı ve etkili değildir.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190327112705.htm

Ekoloji

Bir Anakonda Erkek Teması Olmadan Kendi Kendini Yapay Şekilde Dölledi ve Doğum Yaptı

Published

on

Geçtiğimiz kış, New England Akvaryumu personeli bu beklenmedik keşfi yaptıklarında Amazon Yağmur Ormanları sergisi yakınında mesai sonrası bir organizasyon planlıyorlardı. 13.6 kg, 8 yaşında ve 3 metre uzunluğundaki Anakonda Anna, yuvasında bebek yılanlar doğurdu. Akvaryum personeli durumu baş biyoloğa bildirdi ve biyolog hazneye tırmanarak 3 adet yaşayan bebek ve hala doğmak üzere olan birçoğunu buldu. Ona göre anakonda doğumu alışılmış bir şeydi. Anakondalar akvaryum koşullarında üreme sorunu yaşamazlar ve bu durum Amazon sergisindeki diğer yılanlar için de geçerlidir. Eğer serbest şekilde üremeye bırakılırsa Anna gibi yeşil anakondalar bir seferde birçok bebeğe sahip olabilirler. Boston akvaryumundaki personel tam da bu sebeple erkek ve dişi anakondaları ayrı haznelerde tutuyorlar. Anna’nın tüm oda arkadaşları dişiydi. Hiçbir erkek yılanla temas etmedi ve buna rağmen hamile kaldı. Bu sihir mi? İlahi bir müdahale mi? Yoksa gizli bir sürüngen gece buluşması mı? Tabi ki değil, en azından biyologlar öyle olmadığını biliyorlar.

Bu net şekilde bilimin mucizelerinden birisiydi. Personel hemen bu durumun, dişi bir organizmanın kendi kendini hamile bırakabileceği nadir bir üreme stratejisi olan partenogenesis (döllenmesiz üreme) olduğunu tespit ettiler. Onun erkek bir anakondaya ihtiyacı yoktu. Kelimenin kendisi Yunan orijinlidir ve bakıre doğum anlamına gelmektedir. Genç anakondalar partenogenesis ile doğdu (New England Akvaryumu). Bu fenomen daha çok bitki ve böceklerde yaygındır fakat bazı kertenkele, köpekbalığı, kuş ve yılan türlerinde de görüldüğü bildirilmiştir. Kısa bir zaman önce 2014’te Birleşik Krallık ’ta bir hayvanat bahçesinde bilim insanları yeşil bir anakondada canlı doğum ile sonuçlanan partenogenesis tespit ettiler.

“Genetik olarak bu hassas bir süreçtir” akvaryum sözcüsü Tony La Casse. “Hayat bir yolunu bulur. Bu tamamen eşsiz ve şaşırtıcı bir üreme stratejisidir fakat eşeyli üremeye göre yaşama oranı düşüktür.” Partenogenesis mutlaka zorunlu hallerde meydana gelecek diye bir durum söz konusu değildir. La Casse, bu sürecin türler içinde dişi bireyin uzunca bir süre erkek bireyle karşılaşmadığı durumda da ortaya çıktığını söylemiştir. Buradan yola çıkarak partenogenesis; Anna’nın durumu için akılcı bir açıklamadır fakat son haberlere göre akvaryum bunu kanıtlamadan önce biyolog personeller biraz “dedektiflik çalışmaları” yapmışlardı. Anna’nın dişi oda arkadaşları, hepsinin dişi olduğundan emin olunması için dikkatle yeniden incelendi.

Personel “gecikmiş embriyo aşılanmasını” göz ardı etmiştir çünkü Anna’nın tüm biyografisi iyi şekilde belgelenmiştir. Anna; sertifikalı bir sürüngen kuruluşunda doğmuştur ve hiçbir erkek ile temas etmeden New England Akvaryumuna getirilmiştir. “Haberlerde akvaryum veterinerlerinin analiz için doku örnekleri gönderdiği söylenmiştir. Birkaç hafta sonra da sonuçlar akvaryum personelinin şüphelerini doğrulamıştır.” Tüm buldukları Anna’nın DNA ’sıydı ve analiz sonuçları yaşayan 2 bebeği (3. bebek 48 saat sonra ölmüştü) onun birer genetik kopyası olarak gösteriyordu. Akvaryum, “Partenogenesisin farklı tipleri olabilir.

Birçoğu annenin DNA ’sını aynen kopyalamaz” şeklinde basın açıklaması vermiştir.Bununla birlikte bu iki genç yılan için yapılan genetik dizileme, tamamen aynı olduklarını göstermiştir. Perşembe günü akvaryum Anna ’nın gizemini dünyaya gösterdiğinde personel, insanlar tarafından tutulmaya alışmaları için 2 bebeği, kısa hayatlarının her günü boyunca ellerinde tuttuklarını söylemiştir. Halk henüz bu yavruları tamamen göremiyor. Onlara hala sahne arkasından bakılıyor. İki yılandan zayıf olanının geri konulduğu söylenmiştir. Kalın olanı ise gezgin bir araştırmacı gibiydi. La Casse, Boston Globe’a yaptığı açıklamada “Bu durum doğuma göre bir miktar daha heyecanlıdır” demiştir. “Fakat aynı zamanda gizem çözüldüğü için bir başarıdır”. Bu makale orijinal olarak The Washington Post’da yayınlanmıştır.

Editör / Yazar: Onur İLERİ

Kaynak: https://www.sciencealert.com/an-anaconda-in-the-us-has-impregnated-herself-and-given-birth-without-male-contact?perpetual=yes&limitstart=1

Continue Reading

Bilim

FDA Yiyeceklerimizde “Kalıcı Kimyasal“Keşfetti. İşte O Ürünler

Published

on

Sağlıklı beslenme kuralları önceden basitti, en azından teoride ; daha az islenmş gıdalar tüket, şekerden uzak dur ve dengeli beslen ancak bilim insanları bu öğretiyi zorlaştıran gizli bir tehdidi yavaşça ortaya çıkarıyor. Amerikan ılac ve Gıda Dairesi (FDA) ’nin yeni bir araştırması Orta Atlantik’te – et, deniz ürünü ve çikolatalı kek numuneleri dahil-satılan pekçok yiyecekte kanserle bağıntılı yapay kimyasalların bir sınıfının izini buldu. Söz konusu kimyasallar – Per- ve polyfluoroalkil maddeler (PFAS)¹  – 1940 ’larda, İmalatçı firmaların ısıya, yağa, boyaya ve suya dirençli olduğunu fark ettiği zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ’nde ünlendi. Pek çok PFAS çeşidi imalat endüstrisinden yavaşça çıkmış olsa da onlar yiyecek paketleri, kilimler, deri, tekstil ürünleri ve zamksız tencere setlerinde hâlâ bulunuyor. Kanserle bağlantılarının yanısıra PFAS ’lar karaciğer hasarı ve gelişimsel sorunlarla da bağıntılı. PFAS ’lar nadiren doğa da yok olduğundan havada ve suda binlerce yıl kalır işte bu yüzden “Kalıcı Kimyasallar bknz: ’Forever Chemicals‘” adını almıştır.

FDA yiyecek numunelerinin bir sağlık tehdidi olmadığını söyledi. Kasım 2017 ’de yürütülen FDA soruşturması Daire ’nin Batı Virginia, Ohio, Virginia, Tennesse, Kentucky, Kuzey Carolinia, Washington, Dc, Maryland ve Delaware olarak belirttiği Orta Atlantik bölgesinde 16 tip PFAS ’ı test etti. Marketlerde 90 ’nın üzerinde örnek alındıktan sonra Daire, ananas ve tatlı patateslerde eser miktarda PFAS buldu. Ayrıca ette, deniz ürünlerinde, çikolatalı sütte ve çikolatalı kekte bu kalıcı kimyasallardan yüksek derece buldu. Hindi kıymasını, bifteği, hot dogları, kuzu şişleri, tavuk budunu, tatlı su çipurasını, morino balığını, karidesi ve yayın balığını da içeren tüm et ve deniz ürünü numuneleri Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen uyarı düzeyini aştığını gösteriyor.

Uyarı düzeyleri yer altı ve içme suyunu kapsıyor ama yiyecekleri kapsamıyor. Çikolatalı kek en yüksek PFAS miktarını içermesine rağmen (trilyonda 17.640 parça) EPA tarafından henüz değerlendirilmemiş bir farklılık içeriyordu. FDA Business İnsider ’a numunesi alınmış besin ögelerinin insan sağlığına muhtemel bir tehdit olmadığını belirten araştırmanın genel bir değerlendirmesinin geniş bir kopyasını verdi. Ancak bu değerlendirme New Mexico ’daki Hava kuvvetleri Üssü ’ne yakın bir mandıradan alınan örneklerin 2018 ‘de korkutucu seviyede PFAS içeriğinin üstüne bastı. Çiftliğin yer altı suyu ve silajı (hayvanlara verilen yeşillik) PFAS ’la kirlendi ve ineklerin bileşiği tüketmesine neden oldu. FDA atığa sadece 30 gün maruz kalan bir ineği PFAS ’tan arındırmanın 1.5 yıl sürdüğünü tahmin ediyor. Mandıradan alınan süt numuneleri EPA’nın önerilen eşiğinden 35 kat daha fazla PFOS içeriyordu. FDA güvenlik değerlendirmesine istinaden örneklerin insan sağlığına tehdit teşkil ettiğini ve çiftlikteki tüm Sütun yok edildiğini söyledi. EPA Belirli Bir PFAS ’lar Hakkında Sağlık Önerileri Belirtti. Neredeyse 5000 çeşit PFAS bulunuyor ama EPA sadece iki çeşit için sağlık önerisi verdi: PFOA VE PFOS Gözlemci Çevre Çalışma Grubu’nda (EWG) kıdemli bilim insanı David Andrews bu kimyasalların PFAS’ların en dehşet verici çeşidini temsil ettiğini belirtti.

EPA trilyonda 70 parçayı aşan PFOA veya PFOS ’lu içme suyunu insan sağlığı riski olarak görüyor. Tavsiyeleri yasal bir düzenleme olmasa da devlet daireleri ve toplum sağlığı kurumlarına bir uyarı niteliği taşıyor. Toksik kimyasallara gelindiğinde EPA çoğu çevreci gruptan bir sağlık hükmü vermeden önce kayda değer miktarda bilimsel kanıt için bekleyerek daha ihtiyatlı davranıyor.
Andrews Business İnsider’a “PFAS’ların ne kadar güçlü olduğunu anlamamız onlarca çalışma gerektirdi. “dedi. “Tüm bu kimyasalların müthiş güvenli olduğu varsayımını terk etmek zorundayız. Bu kimyasallar endişe verici ve bunların maruziyetinden mümkün olduğunda uzağında durmalıyız “ Bilim İnsanları Hâlâ Besinlerimizdeki “Kalıcı Kimyasal “ların Kaynağını Bulmaya Çalışıyor. PFAS ’ların neden gıdalarımızda ortaya çıktığına dair birkaç teori mevcut ama bilim insanları hâlâ en yüksek ihtimalle sebebi bulmak için uğraşıyor. Bir olasılık yiyecek paketleme olabilir. Aralık 2018’de bir gözlem raporu WholeFoodsMarket’ta kağıt yiyecek kutularında ve bir sandviç paket kağıdı ürününde PFAS’ın izini buldu. Aynı yıl Washington mikrodalga mısır çantaları ve fastfood paketleri dahil yiyecek paketlerini PFAS’tan men eden ilk Amerikan eyaleti oldu. Birkaç ay süre sonra San FransiscoPFAS ’ları tek kullanımlık yiyecek kabından, kap-kacaktan, pecetelerden, tabaklardan, pipetlerden, tepsilerden, kavanoz kapaklarından menetti.

PFAS’ları içeren çözünebilen paketler toprağa karışınca kimyasallar eninde sonunda bitkilere daha sonra insanlara geçiyor. Andrewsbir diğer senaryonun ise New Mexico ’daki kirli süt örnekleri tarafından sergilediğini söyledi. 1970 ’lerde Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı eğitim talimlerinde ve acil durum müdahalelerinde PFAS içeren ateş söndürme köpüğü kullanmaya başladı. 2018’le birlikte Bakanlık en az 90 Hava Kuvvetleri, Ordu ve Deniz Filosu Üssü’nün EPA ’nın kabul edilebilir seviyesini aşan PFAS ’lı su barındırdığını rapor etti. Ayrıca EPA ;Colorado, Michigan, Pensilvanya, New York ve Kuzey Carolina’nın yerel su sistemlerinde detespit etti. Eğer bu kirli su tarlalara geçerse yiyeceğimizin zehirlenmesiyle sonuçlanabilir. Andrews“Bilim çevrelerinde genel kanının tüm insanların gıda vasıtasıyla PFAS ’a maruz kaldığı yönünde ama daha öğrenecek çok şey var. FDA soruşturması derinlere inmiyor. Cevaplardan ziyade daha çok soru doğuruyor” dedi .

Per- ve polyfluoroalkil maddeler¹ : (PFAS), PFOA, PFOS, GenX ve diğer birçok kimyasal maddeyi içeren bir grup insan yapımı kimyasaldır. PFAS, 1940’lardan bu yana Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli endüstrilerde üretilip kullanılmaktadır. PFOA ve PFOS, bu kimyasalların en yoğun şekilde üretilen ve çalışılanları olmuştur. Her iki kimyasal da çevrede ve insan vücudunda çok kalıcıdır – yani parçalanmadıkları ve zaman içinde birikebilecekleri anlamına gelir. PFAS’a maruz kalmanın olumsuz insan sağlığı etkilerine yol açabileceğine dair kanıtlar vardır.

PFAS şuralarda bulunabilir:

  • PFAS içeren malzemelerle paketlenmiş, PFAS kullanılan ekipmanla islenmş veya PFAS ile kirlenmiş toprak veya suda yetişen yiyecekler.
  • Leke ve su itici kumaşlar, yapışmaz ürünler (örneğin, Teflon), cilalar, balmumları, boyalar, temizlik ürünleri ve yangın söndürme köpükleri dahil olmak üzere ticari ev ürünleri (hava limanları ve askeri üslerde yangın söndürme eğitimi verilen başlıca yeraltı suyu kirlenme kaynakları) ) meydana gelir.
  • PFAS kullanan üretim tesisleri veya endüstrileri (örneğin, krom kaplama, elektronik üretimi veya yağ geri kazanımı) içeren işyeri.
  • Tipik olarak lokalize edilmiş ve belirli bir tesisle ilişkili içme suyu (örneğin, üretici, depolama, atık su arıtma tesisi, itfaiyeci eğitim tesisi).

Çeviri: Ahmet Can AKYOL

Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-fda-have-found-trace-amounts-of-a-toxic-chemical-called-pfas-in-foods

Continue Reading

Yaşam

Geçen Yıl’ın Acımasız Yaz Sıcağı Dalgalarını hatırlıyor musunuz? Tekrar geliyorlar.

Published

on

Geçen yaz eşzamanlı ısı dalgaları, Kuzey Yarımküre ‘deki karaparçalarına çarparak yüzlerce insanı ölüme sürükledi. Binlerce kişiyi hastanelere akın ettirdi. Yıkıcı ve ölümcül orman yangınlarının aşırı yoğunlaşmasına sebep oldu. Dünya ‘nın Geleceği dergisi, yayınladığı bir araştırmada, bu sıcak hava dalgası salgınını “insan kaynaklı iklim değişikliği olmadan gerçekleşmeyeceği” şeklinde belirtti. Endişe verici kısmı ise? Rekor kıran sıcak hava dalgalarının, bu yaz yeniden başlayacağına dair işaretlerinin olması, belki de bu kırıcı sıcak dalgalar daha ileri boyuta gelebilecek. Geçtiğimiz birkaç gün içinde anormal şekilde varolan ısı, Kuzey Yarımküre ‘nin birkaç bölgesini, ana nüfus merkezlerinide dahil olmak üzere etkiledi. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de, Haziran ayında Pazartesi günü kaydedilen en yüksek sıcaklık değeri 118.4 derece (48 Santigrat)’ ye ulaştı. Hindistan’ın bazı bölgelerinde ise son günlerde, ülkenin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan civa tutulması 122 derece’ yi (50 Santigrat) gördü.

Yarım kürenin diğer tarafında San Francisco’ da sıcaklık, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yaklaşık, en yüksek değer olan 100 derece (37.8 Santigrat)’ e yükseldi. Isı alışılmadık derecede kuzeye, hatta İskandinavya’nın kuzeyine kadar yayıldı. Helsinki Üniversitesi ‘ndeki bir meteorolog olan Mika Rantanen, tweet’ inde: “Finlandiya’ nın iklim tarihinde, yaz ayının en erken zamanlarında bile; boyle bir durumun hiç olmadığını” açıkladı. Japonya mayıs ayı sonundaki sıcak hava dalgasına ilişkin; ülkenin ay içinde kaydedilen en yüksek sıcaklığını içeren (103.1 derece; 39.5 santigrat) rekor puanlar olduğunu belirtti. Baskıcı ısı koşulları sonucu; beş ölüm ve yaklaşık 600 kişinin hastaneye yatış yapması, büyük bir sorun haline gelindiğini gözler önüne serdi.

Bazı bilim insanları, bireysel sıcaklık etkilerini iklim değişikliğine atfetmekte tereddüt etmelerine rağmen, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nden bir iklim bilimcisi olan Daniel Swain araştırmasına göre bir tweet’ inde “Çoğunluğun (belki de büyük bir çoğunluğun) olduğu noktaya ulaştığımızı, dünya çapında benzeri görülmemiş aşırı sıcak hava olaylarının insanlar tarafından artık tespit edilebilir bir etkisi olduğunu ” söyledi. Dünyanın Geleceği dergisi, geçen yaz olağanüstü sıcakların, Mayıs ve Temmuz ayları arasında Kuzey Yarımküre ‘nin nüfuslu ve tarımsal alanlarının yüzde 22’ sini etkilediğini, açıkladı.

ABD, mayıs’ta en yüksek sıcaklığa tanık oldu, Kaliforniya en sıcak Temmuz’ u gördü. Birçok Avrupa şehri şimdiye kadar olmayan en yüksek sıcaklıklara maruz kaldı. Asya, Orta Doğu ve Afrika’ daki şehirler, yeni ısı kilometre taşları oluşturdu. İsviçre ve Birleşik Krallık’ taki araştırmacılar tarafından yapılan modelleme analizi çalışmaları sonucunda; “tarihsel simülasyonlarda daha önceden meydana gelmeyen” ve “2010′ a kadar benzeri görülmemiş” sıcak hava olaylarının meydana geldiğini tespitetti. Bu çalışma; geçen yaz sıcak dalgalardan etkilenen her alanın, bu yaz 1.8 ısınma (1 Santigrat) sıcaklık için yüzde 16 artabileceğini öngördü. Ayrıca; “Sıcak hava dalgalarını, ekosistemlerde ve toplumlarda önümüzdeki on yıl boyunca, oldukça tehlikeli seviyelere ulaştırabileceğini açıkladı.

Dünya şu ana kadar 1880′ den bu yana yaklaşık 1,9 derece (1,05 Santigrat) ısındı. Paris’in iklim değişikliği konusundaki anlaşmasının hedefi, küresel sıcaklığın 3,6 dereceye (2 Santigrat) veya altına inmesini sağlamak. Dünya’nın Geleceği dergisi çalışmasında, “Fosil yakıt emisyonlarında yüksek oranda azalmanın, eşi görülmemiş bir biçimde, küresel çapta ısı dalgası etkilerinin risklerini azaltmadaki hayati önemi çok büyüktür” dedi.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.sciencealert.com/last-year-s-deadly-heatwaves-expected-to-return-as-climate-emergency-intensifies

Continue Reading

Öne Çıkanlar