fbpx
Connect with us

Yaşam

Ruh halinizi 12 dakika içinde geliştirmek için basit bir strateji

Published

on

Kötü bir ruh halinden ruhlarımızı arındırmak için hepimiz genelde bir çare olarak birtakım şeyler yaparız . Iowa Eyalet Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, kendimizi daha iyi hissetmenin yollarına odaklanmak yerine, başkalarına iyi dileklerde bulunmalarını önerdi. Psikoloji profesörü Douglas Gentile, “Dünyayı dolaşmak ve dünyadaki diğer insanlara nezaket göstermek, endişeyi azaltır ve sosyal bağlantılar kurmak mutluluk ve hisleri arttırır” dedi. “Günlük aktivitelerimize katabileceğiniz çok zaman almayan basit bir strateji.” Gentile, Dawn Sweet, psikolojide kıdemli öğretim görevlisi; ve psikoloji bölümünden mezun olan Lanmiao He, kaygıyı azaltmayı ve mutluluğu ya da iyiliği arttırmayı amaçlayan üç farklı tekniğin yararlarını test etti. Bunu, üniversite öğrencilerini bir binanın etrafında 12 dakika boyunca yürüterek ve aşağıdaki stratejilerden birini uygulayarak yaptılar:

Sevgiyle dolu nezaket: Gördükleri insanlara bakmak ve kendilerinin bu insanları düşünmelerini sağlamak, “Bu insanın mutlu olmasını diliyorum.” Öğrencileri gerçek hayatta bunu düşünmeleri için teşvik etmek.

Birbirine bağlılık: Gördükleri insanlara bakmak ve birbirlerine nasıl bağlandıklarını düşünmelerini sağlamak . Öğrencilerin paylaşabilecekleri umutlar ve hisler hakkında düşünmeleri ya da benzer bir ders almaları önerildi.

Aşağı doğru sosyal karşılaştırma: Gördükleri insanlara bakmak ve karşılaştıkları insanlardan daha iyi durumda olmalarını düşünmek.

Mutluluk Etütleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada , öğrencilere insanların kıyafetlerinin renklerini, makyajlarını, aksesuarlarını yani dış mekanda insanların üzerinde gördüklerine yoğunlaşmaları için talimat verilen bir kontrol grubu oluşturuldu. Bütün öğrencilere kaygı, mutluluk, stres, empati ve bağlılığı ölçmek için yürüyüş öncesi ve sonrasında anket uygulandı. Sevgi ve nezaket kazandı. Araştırmacılar, her tekniği kontrol grubu ile karşılaştırdılar .Başkalarına sevgiyle dolu şefkat gösterenlerin kendilerini daha mutlu, daha bağlı, sevecen ,empatik ve daha az endişeli hissettilerini farkettiler.

Birbirine bağlılığı fazla olan grup daha empatik ve birbirine daha bağlantılıydı. Aşağı doğru olan sosyal karşılaştırma ise, fayda göstermedi. Bu sosyal karşılaştırma , sevgi dolu şefkat tekniğinden çok daha kötüydü. Kendisini başkalarıyla kıyaslayan öğrenciler, başkalarına iyi dileklerini dile getiren öğrencilere göre daha az empatik, daha az özenli ve daha az bağlanmış hissediyorlardı. Önceki çalışmalar aşağı doğru sosyal karşılaştırmanın kendimiz için üzüldüğümüzde tamponlayıcı bir etkisi olduğunu göstermişti oysaki ISU araştırmacıları bunun aksini buldu.

Sweet, “Özünde aşağı doğru sosyal karşılaştırma rekabetçi bir stratejidir.” dedi. “Bunun faydası olamayacağı söylenmiyor, ancak rekabetçi zihniyetler stres, endişe ve depresyon ile bağlantılı.”
Araştırmacılar ayrıca farklı insan türlerinin her bir tekniğe nasıl tepki gösterdiğini de inceledi. Doğal olarak dikkatli olan insanların sevgi dolu şefkat stratejisinden daha fazla fayda sağlayabileceklerini ya da narsist insanların başkalarının mutlu olmalarını dilemek için zor zamanları olmasını bekliyorlardı. Sonuçlara biraz şaşırdılar. Lanmiao ise ;”Bu basit uygulama, kişilik tipinizden bağımsız olarak değerlidir.” “Sevecen kibarlığı başkalarına yaymanın insanlardaki kaygıyı azaltmada , mutluluğu, empatiyi ve sosyal bağlantı duygularını artırmada eşit derecede başarılı “ dedi.

Sosyal medya karşılaştırmaları

Sosyal medya, karşılaştırmalar için bir oyun alanı gibidir; benden daha fazla para kazanıyor,daha iyi bir arabası var. Çalışma özellikle sosyal medyaya bakmıyor olsa da Gentile, sonuçların karşılaştırmanın riskli bir strateji olduğunu gösterdiğini söylüyor. Gentile, “Sosyal medya üzerinde karşılaştırma yapmamak neredeyse imkansız” dedi. “Çalışmamız bunu test etmedi, ancak sosyal medyada gördüklerimize cevap olarak sık sık kıskançlık, öfke veya hayal kırıklığı hissediyoruz ve bu duygular refah duygumuzu bozuyor. “Gentile, karşılaştırma bir şeyi öğrendiğimizde veya seçim yaptığımızda iyi sonuç verdiğini söyledi. Örneğin; çocuklar başkalarını izleyerek ve sonuçlarını bizimkilerle karşılaştırarak öğreniyorlar. Ancak, refah söz konusu olduğunda karşılaştırma yapma, mutluluğu sürekli olarak iyileştiren sevgiyle dolu şefkat kadar başarılı ve etkili değildir.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190327112705.htm

Yaşam

Vücudunun Yanlış Tarafındaki Organlarla 99 Yıl Yaşayan Kadın: Rose Bentley ile Tanışın

Published

on

Rose Marie Bentley hayatının çoğunu, kırsal bir yer olan Oregon kasabasında o ve kocasının işlettiği bir yem mağazasında geçirdi. Küçük kasabada, koroda şarkı söylerdi. Dışarıdan, hayatı normal bir şey gibi görünüyordu ölümünün son anına kadar. Bentley’nin neredeyse bir asırdan beri ailesinin bile bilmediği olağanüstü bir sırrı vardı. Vücudunu Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ne bağışladıktan sonra, tıp öğrencileri kısa süre sonra 99 yaşındaki bir kadının nadir bir tıbbi anormallik olan levocardia ile situs inversus durumu olduğunu ve bunu bilmeden tüm hayatını yaşadığını farkettiler. Diğer karın organlarının sağda değil solda olduğunu ancak kalbinin göğsünün sol tarafında kaldığını keşfettiler. Kelimenin tam anlamıyla, iç organları (kalbi eksi) normal bir insanın aynasını yansıtıyordu; iç organları kalbi hariç diğer tüm insanların tersi yönündeydi. Anatomi öğretmeni Cam Walker, “Bir şeyin yolunda olduğunu biliyordum, ancak nasıl bir araya getirildiğini bulmak biraz zaman aldı” dedi. Son derece nadir görülen bu durum, yaklaşık 22.000 canlı doğumda sadece bir kez veya nüfusun yüzde 0.0045’inden azında görülür.

Ama bu durumla yetişkin yaşa kadar yaşayan kimseler daha da az sayıda. Walker, bu özel durumla doğan 50 milyon kişiden sadece birinin, doğuştan kalp defekti gibi hayati tehlike arz eden endişelere yol açabileceği için yetişkin olarak yaşayacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, Bentley gibi benzer kişilerin organ simetrisi normalse ve durum izole edilmişse, sağlıkla ilgili kaygıları olmayabilir. Tıbbi literatür, geçmişten günümüze 70’li yaşlarında yaşamış olan izole levokardi ve situs inversusun sadece iki bilinen sağ kalanını bildirmektedir.

Bentley’nin ayrıca, midenin üst kısmının diyaframdan dışarı çıktığı hiatal herni adı verilen bir anormalliği vardı. Ek olarak, vena kava (SVC) damarı alışılmadık derecede uzundu. Başın, boynun ve üst ekstremitelerin deoksijenli kanını toplamak yerine, Bentley’in süper güçlü vena kavası, göğüs kafesi duvarından ve karın boşluğundan da deoksijenli kan topluyordu. Ayrıca üç karaciğer damarında da, ilk olarak alt vena kavadan geçmek yerine doğrudan kalbinin sağ atriyumuna akan benzeri olmayan akış bulunmaktaydı.

Tüm bu anormalliklere rağmen, Bentley’nin ailesi kadının artrit dışında başka kronik bir durumu olmadığını söylüyor. Operasyon cerrahları anormal bir konuma sahip olduğunu belirttiği Bentley’inin üç organı ve parçalarını çıkardılar. Bentley’nin çocukları, eşsiz vücut yapısından habersizdi . Öğrendiklerinde ise ;Bentley’nin kızı Louise Allee, “Annem bunun çok havalı olduğunu düşünürdü” diyerek annesinin, benzersiz vücudunun kazandığı tüm ilgiyi seveceğini söyledi. “Böyle bir şeyi öğrenseydi mutlu olurdu. Muhtemelen farklı olduğunu bilerek yüzünde kocaman bir gülümseme oluşurdu ”diye belirtti. Ekip bulgularını, Amerikan Anatomistler Birliği’ nin Deneysel Biyoloji toplantısında sundu.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/meet-rose-bentley-the-woman-who-lived-99-years-with-organs-on-the-wrong-side-of-her-body/

Continue Reading

Yaşam

Derisiz Doğan Nadir Genetik Hastalığı Olan Bebek

Published

on

Nadir bir genetik hastalık nedeniyle derisiz doğan bir bebek, ilk dört ayını hayatını kurtarma umuduyla yoğun tıbbi tedavi ve ağrı tedavisi geçirdi. “Cesur biri” anlamına gelen bir Swahili adı olan Jabari, 1 Ocak’ta doğdu, başı ve bacakları hariç, cildinin çoğu eksik kaldığında sadece 1,36 kilogram ağırlığındaydı. Jabari, Epidermolysisbullosa (EB) olarak bilinen ve en hafif sürtünme veya çizilmeden bile kolayca yırtılan veya kabaran, kırılgan bir cilt ile sonuçlanan son derece nadir bir genetik bağ dokusu hastalığından muzdariptir. Küçük vakalar sadece ellerin, ayakların, dizlerin ve dirseklerin kabarmasına neden olabilirken, otozomal resesif distrofik epidermolysis bullosa, Hallopeau-Siemens tipi (RDEB-HS) gibi en ciddi vakalar sıklıkla yaygın olmayan cilt kaybına neden olabilir – genellikle doğum sırasında meydana gelen olaylar – vücutta, ağız içinde ve sindirim sisteminde kabarma şeklinde görülür. Texas Çocuk Hastanesi’deki doktorlar, bebeğin çenesinin göğsüne kaynamasına neden olan yara izi dokusunu kesmek zorunda kaldı. Göz kapakları doğumda kaynamış.

IFLScience, çocuğun “kritik” durumda olduğunu doğrulayan Teksas Çocuk Hastanesinde bir temsilci ile konuştu, ancak bebeğin annesi PriscillaGray, oğlunun şimdi durumunun stabil olduğunu ve “çok iyi olacağını ” ekledi. Gray, IFLScience’ a oğlu için “Doktorlar, çok küçük olduğundan ameliyatla başa çıkabileceklerini düşünmüyorlar” dedi. Hayat kurtarıcı bir prosedür olan sigorta sistemi, çocuğun Teksas ÇocukHastenesi’ ndeki tedavisini kabul etmedi.

Daha sonra aile maliyetleri telafi etmek için bir vakıf sitesi kurdu: https://www.gofundme.com/br8pa-medical-and-bills

Gray, ultrasonda bebeğinin kilo almadığını görene kadar hamileliğinin “iyi gittiğini” yazıyor. Texas’ın San Antonio kentindeki doktorlar, 37. haftada onu hastaneye getirdi ve bebeğin kalbi atışı düşmeye başladığında acil bir C-kesimi yaptı. ( c-kesimi, sezaryen doğum) Geçen hafta, bebek Teksas Çocuk Hastanesine transfer edildi ve uzmanların kendisini tedavi etmek için daha donanımlı olduklarını söylediler.

Şu anda, Ja’ bari ağrı için ilaç kullanıyor ve enfeksiyon riskini azaltmak için topikal merhemlerin yanı sıra sık sık pansuman değişiklikleri alıyor. Doğumundan bu yana 2,26 kilogram almış ve burnundaki bir tüple beslenmiştir. “Her gün hala bu Dünya’ da yaşamak için mücadele ettiği bir nimettir,” diye yazdı annesi, kocasının genin taşıyıcı olup olmadığını belirlemek için genetik testlerden geçtiğini ekledi.

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/baby-with-rare-genetic-disease-born-without-skin-in-critical-condition/

Continue Reading

Bilim

Cerrahlar, Bir Bebeğin Beyninde Olgunlaşmış Diş Şeklinde Bir Tümör Buldular

Published

on

Bilim insanları yaşına göre fazla hızlı gelişen bir bebeğin beynini incelediklerinde olgunlaşmış diş şeklinde bir tümör buldular. The New England Journal of Medicine’in 2014’ teki haberine göre olay Maryland Üniversitesi ve Baltimore Johns Hopkins Children’ s Center’ ın beyin cerrahlarının 2014’ te 4 yaşındaki bir çocuğun beyin MR’ ını incelemeleriyle ortaya çıktı. İncelemelere göre tümör ceviz büyüklüğündeydi ve yan kısımları boyunca küçük yapılar vardı. Bebek hemen operasyona alındı ve tümör beyninden alındı. Tümörün embriyonik hipofiz dokusundan türemiş bir tümör diğer adıyla Kraniyofarenjiyomlar ( merkezi sinir sisteminin sellar ve para sellar bölgesinde yer alan iyi huylu büyüyen tümörler) olduğu ortaya çıktı. Bu tümör genellikle küçük çocuklarda oluşsa da nadiren yetişkinlerde de görülebiliyor. Genellikle beyin tabanında bulunup hormonları düzenleyen bir bez olan hipofiz bezinin yakınlarında görülüyor.

İyi huylu oldukları için yayılıp kansere sebep olmuyorlar ama hipofiz bezine yakınlıklarına göre bazı hormonal problemelere sebep olabiliyorlar. Bu olay oldukça ilginç bir vakanın sadece başlangıcıydı. Ameliyat sırasında cerrahlar buldukları tümörün dişleşmiş olduğunu gördüler. Bu tümörler teratom olarak adlandırılır. Teratom yalnızca diş yapısında olmak zorunda değildir; kas, saç, kemik gibi dokulardan oluşabilirler. Bu teratomun ise neden ya da nasıl diş halinde şekillendiği belli değil. Maryland Üniversitesi Medikal Merkezi’nde ameliyatı gerçekleştiren doktor Narlin Beaty, Lİve Science’ a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Diş şeklinde bir tümör her gün gördüğümüz bir şey değil. Kraniyofarenjiyomlar’ da ise benzeri görülmemiş bir olay. Tümör başarıyla alındı ve çocuk aylar içinde kalıcı bir iyileşme göterdiyse de hala tedavi edilebilir hormonal problemleri var. Bunun içinse tiroidal ve adrenal bezlere hormonal replasman tedavisi uygulanıyor. Doktor Beaty patologların olayı araştırdığını ve ileride yapılacak araştırmalar için dişten örnekler alındığını söyledi. Son olarak hastanın çok iyi bir iyileşme gösterdiğini ve takip için belirli aralıklarla MRI taramasına alındığını belirtti.

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/surgeons-found-fully-formed-teeth-deep-inside-a-babys-brain/

Continue Reading

Öne Çıkanlar