fbpx
Bizi Takip Edin

Yaşam

Tarihten Görülmeye Değer 20 Fotoğraf

Yayınlandı

üzerinde

1. Nicola Tesla ve laboratuvarında “Magnifying Transmitter”i

tarihi-fotograf-12. Nazi selamı vermeyi reddeden bir adam, 1936

tarihi-fotograf-63. Bir striptizci, hakime iç çamaşırının teşhircilik yapmak için  uzun olduğunu gösterirken, sonrasında Florida’daki sivil polisler tarafından tutuklandı.tarihi-fotograf-124. Astronot Vladimir Komarov’un uzaydan düştükten sonraki kalıntıları, 1967tarihi-fotograf-185. 2. Dünya Savaşı sırasında ayakkabılarına kavuşan Avusturyalı bir çocuğun mutluluğu

tarihi-fotograf-26. 1930’larda iş arayan bir kişi

tarihi-fotograf-77. Mafya babası Joe Masseria’ nın bir restoranda elinde maça tutan cesedi, 1931, Brooklyn

tarihi-fotograf-138. Boston maratonunda yarışı bitiren ilk kadın olan Kathrine Switzer’in yarışı tamamlamasını engellemeye çalışan yarış organizatörleri, 1967tarihi-fotograf-199. Amerika’da tamamı beyaz olan Charlotte’s Harry Harding Lisesi’nde okuyan ilk zenci Dorothy Counts, aynı yaştaki beyaz bir erkek tarafından aşağılanırken, 1957tarihi-fotograf-310. İsveç’te trafiğin soldan değil de sağdan akmaya başladığı ilk sabah, 1967

tarihi-fotograf-8n11. Fransa’da özgürlük heykeli yapılırken

tarihi-fotograf-1412. Sesleri ilk kez duyan Harold Whittles, 1974

tarihi-fotograf-2013. Ölüm treninden kurtulmayı başaran yahudi esirler, 1945

tarihi-fotograf-414. Alman askerleri toplama kampı görüntülerini izlerken, 1945

tarihi-fotograf-915. Le Monocle, Paris’te lezbiyen bir çift, 1932

tarihi-fotograf-1516. Protestan bir adam ve Katolik karısının mezarları, 1888

tarihi-fotograf-517. Batı Berlin yaşayan bir aile, çocuklarına Doğu tarafında yaşayan büyükanne ve büyükbabalarını gösterirken, 1961

tarihi-fotograf-1018. Evelyn Mchale Empire State binasından ölüme atladığında, 1947

tarihi-fotograf-1619. Empire State binasının tepesinde dengede duran akrobatlar, 1934

tarihi-fotograf-1120. 2,13 boyundaki Nijeryalı eski aktör Bolaji Badejo, klasik bilim kurgu filmi olan Alien için kostümünü giyerken, 1978

tarihi-fotograf-17

 

 

Kaynak: http://culturainquieta.com/en/foto/item/10270-20-rare-historic-photos-we-might-haven-t-yet-seen.html

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Nakliye Gemileri Kuzey Kutbu’nda küresel ısınmayı yavaşlattı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Kuzey kutbu ve çevresinde bulunan buzullar, günden güne hızla eriyor. Buzulların erimesinin ardından o bölgede deniz yolu oluştu ve nakliye gemileri, bu yolu kullanıyor. Araştırmacılar, ilk bakışta bu durumun kutup bölgesine daha fazla zarar vereceğini düşünmüştü. Ancak yapılan son incelemelerin ardından, nakliye gemilerinin kürsel ısınmayı az da olsa azalttığı tespit edildi.

Araştırmacı Scott Stephenson ”Sonuçlar bizi çok şaşırttı. Gemilerden yayılan gazların, kutup bölgesine daha fazla zarar vermesini bekliyorduk. Ancak, 21. yüzyılda gemilerde kullanılan yakıtlar çok değişti. O bölgeyi kullanan şirketler, doğa dostu yakıtlar kullanmaya başladı. Bunun sonucunda, beklenen olumsuz tablo olmadı. Gemiler, küresel ısınmayı az da olsa yavaşlattı. İklim sisteminin farklı bileşenleri, gemi yakıtları ile uyum gösterdi.” dedi.

Stephenson bundan sonraki süreç ile ilgili olarak ”Bu yol, kullanılmaya devam edecek. Gemilerin bu rotada seyahat etmesi, onların yolunu kısaltacak ve doğaya hiçbir zarar vermeyecek. Doğru yakıtların kullanılmasına benzer doğa dostu çözümleri yaygınlaştırırsak, önümüzdeki yıllar için iklimimizi korumuş oluruz.” dedi.
Kaynak: https://www.scientias.nl/scheepvaart-kan-ervoor-zorgen-dat-de-noordpool-minder-snel-opwarmt/
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Bilim

Bilim insanları, kişilik türlerini 4 farklı kümede topladı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı. Ayrıntıları “Nature Human Behaviour” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde dünya çapında 1,5 milyondan fazla kişiyle yapılan anketlerden elde edilen veriler doğrultusunda kişiliğin, sıradan, çekingen, ben merkezci ve rol model olmak en az 4 kümeye ayrıldığı tespit edildi.

Northwestern Üniversitesi McCormick Mühendislik Fakültesinden Luis Amaral liderliğinde yapılan araştırmada belirlenen bu türlerin, 5 temel kişilik özelliğine (duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, açık sözlülük, uyumluluk ve dürüstlük) dayandırıldığı belirtildi. Verilerin, alternatif hesaplama (algoritma) yaklaşımıyla bir araya getirildiği araştırmanın bulgularının, psikolojideki paradigmalara meydan okuduğu ifade edildi. Bilim insanları, sıradan insanlarda duygusal dengesizliğin ve dışa dönüklüğün baskın olduğunu, bu kişilik türünün kadınlarda daha çok görüldüğünü belirtirken, çekingenler, duygusal açıdan dengeli, bir nebze uyumlu ve dürüst olarak değerlendirildi.

Duygusal dengesizliğin çok az rastlandığı rol modellerde diğer 4 kişilik özelliğinin yaygın görüldüğü, kişinin rol model sınıfına girme olasılığının yaşla arttığı, yine bu kişilik türüne kadınlarda daha fazla rastlandığı kaydedildi. Bilim insanları, ben merkezcilerin dışa dönük olmalarına rağmen açık sözlülük, uyumluluk ve dürüstlük özelliklerinde ortalamanın altında kaldığına, yine yaşlanmayla ben merkezci kişiliğe sahip olanların sayısında çarpıcı bir düşüş gözlendiğine işaret etti.
Kaynak: https://www.brisbanetimes.com.au/lifestyle/life-and-relationships/scientists-identify-four-personality-types-20180918-p504fb.html?ref=rss&utm_medium=rss&utm_source=rss_feed
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Devamını Oku

Yaşam

Düzenli Aspirin Kullanımı Yarardan Çok Zarar Veriyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

ABD’de ve Avustralya’daki bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, düzenli aspirin kullanımının insan vücudu için tehlikeli olabileceği tespit edildi. Monash Üniversitesi tarafından ABD ve Avustralya’da yürütülen araştırmaya, 19.141 kişi katıldı (Avustralya’da 16.703 ve ABD’de 2,411). 2010 yılında başlayan çalışmada, 70 yaşını geçmiş olan insanlar incelendi.

Katılımcıların yarısına 5 yıl boyunca düzenli olarak düşük dozda aspirin, diğer yarısına ise plasebo (ilaçmış gibi verilen, işlevsiz madde) verildi. 5 yıl boyunca katılımcıların sağlık durumlarının düzenli olarak kontrol edildiği araştırma; 70 yaşın üzerindeki kalp ve damar hastalıkları geçmişi bulunmayan kişiler için düşük dozda aspirin kullanımının herhangi bir yararının olmadığı, tam tersine bu kişilerde iç kanama riskinin arttığı tespit edildi.

Monash Üniversitesi’nden Prof. Dr. John McNeil ”Dünyada birçok kişi bilinçsiz bir şekilde aspirin kullanıyor. Özellikle yaşı belli bir seviyeye gelmiş olan insanlar, neredeyse günde 2-3 adet aspirin içiyor. Doktor kontrolü olmadan, bu kadar fazla aspirin kullanılması insan ömrüne olumsuz etki yapıyor.” dedi.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180916152706.htm
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Devamını Oku

Öne Çıkanlar