Bizi Takip Edin

Bilim

Teknolojik Bakımdan Gelişmiş Türlerin Milyonlarca Yıl Önce Dünyada Yaşamış Olabileceği Ortaya Kondu

Yayınlandı

üzerinde

Günümüzde insanlığın gelişmesinin bir istisna olduğunu düşünüyor. Bu durumun daha önce yaşamış olan hiçbir uygarlıkta olmadığı fikri genel olarak kabul görmüş durumda. Milyonlarca yıl önce başka bazı uygarlıkların büyük şehirler yaratıp yaratmadığı ve kendi gelişmiş uygarlıklarını oluşturup oluşturmadığı fikri birçok bilim insanının merak ettiği bir konu. Bu konulara dair iki bilim insanı tarafından bir çalışma yürütüldü. Uzay araştırmaları yürüten NASA’nın Goddard Enstitüsü’nün müdürü olan GavinSchmidt ve Rochester Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan Adam Frank bu düşünceyi keşfetmek için çalışmalar yürüttü. Oldukça gelişmiş bir uyarlığın herhangi bir kanıtının olup olmadığı ve eğer böyle bir uygarlık varsa bunun hangi biçime sahip olabileceğini anlamak istediler. Elde edilen sonuçlar Uluslararası Astrobiyoloji Dergisi’nde yayınlandı. Adam Frank konuya dair yaptığı açıklamada, “Gavin ve ben başka bir endüstriyel uygarlığa dair kanıt görmedik. Bu durumda eğer geçmişte böyle bir uygarlık yaşamışsa bunun şimdiye yansımalarının nasıl olacağını anlayabileceğimizi düşünmemizi sağladı. Geçmiş medeniyetler konusunda birçok bulgu olmasına rağmen, belki birkaç bin yıl öncesine dayanan keşifler olsa da konu birkaç milyon ya da yüz milyon yıl geriye gittiğinde işler çok matlaşıyor” dedi.
Bu tezlerini “Silurian hipotezi” olarak tanımlayan bilim insanları teknolojik bakımdan gelişmiş sürüngenler olup olamayacağı ve 100 milyon yıl kadar süren bir uygarlığın yaklaşık olarak 60 milyon yıl önce ortadan kalkması halinde bugüne ne kalacağını inceliyorlar. Bu bize oldukça uzun bir zaman gibi görünse de dünyanın tarihi içerisinde sadece kısa bir andır. Bununla birlikte fosil bulma şansı oldukça düşük. Bilim inşaları başka ne arayabileceklerini düşündü. Bir tür olarak şu anda 100 milyon yıllık bir zaman dilimi içerisinde tespit edilebilecek olan her türlü izi bırakıyoruz. 7 milyar insanı beslerken, nitrojen döngüsünü tamamen değiştirdik, okyanusun dibine ve dağların tepelerindeki tortuların içerisine birçok fosil giriyor. Diğer taraftan biz daha karmaşık bir teknoloji geliştirdikçe bir zamanlar derinde gömülü olan toprak elementleri artık yüzeyde özgürce yüzüyor. Ortaya çıkan bu durum karbon döngüsünde meydana gelen değişimlerden, çok fazla fosil yakıtın ya da milyonlarca tonluk plastiğin yakılmasından kaynaklanıyor. Bazı bilim insanları üretmekte olduğumuz tüm plastiğin yeni bir tür kaya oluşturduğunu ve hatta tüm bu değişikliklerin gelecek yüzyıllarda tespit edilebileceğini söylüyor. Tüm bu keşifler önemli varsayımların ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bu keşifler diğer gezegenlerde gelişmiş medeniyetleri ararken kullanılabilecek ip uçlarını da oluşturuyor. Gavin Mars, “Mars’ın erken dönemini biliyoruz. Mars’ın erken döneminin Venüs’ün erken döneminden daha yaşanabilir olduğunun muhtemel kanıtlarının bir gün Mars’a yapılacak keşif esnasında jeolojik çökeltiler içerisinde bulunabileceği düşünülüyor. Ortaya koyduklarımız aradığımız şeyleri netleştirmemizi sağlıyor” dedi.
Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/was-a-technologically-advanced-species-on-earth-tens-of-millions-of-years-ago/all/

Reklam Alanı
1 Yorum

1 Yorum

  1. Hamdi

    Mayıs 17, 2018 at 11:43 am

    “Üstü şişhane, altı kaval”…
    Eskiler böyle derlerdi.
    Başlık şişhane, içerik kaval. Kaval bile değil. Maval…

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Yapay Zeka İnsanlar Gibi Düşünebilir mi ?

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

DeepMind araştırmacıları, yapay zekanın soyut akıl yürütme yeteneğini test etti. Yapay zeka soyut akıl yürütme konusunda insanların çok gerisinde olsa da sonuçlar umut verici.
Yapay zeka günümüzde farklı uygulama alanlarında kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirebiliyor; hatta bazı noktalarda insanların önüne bile geçebiliyor. Buna karşılık yapay zekalar soyut akıl yürütme konusunda halen oldukça ilkel. 2014 yılında Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind, yapay zekanın soyut akıl yürütme konusunda ne seviyede olduğunu ve eksiklerini nasıl giderebileceğini görmek için yeni bir test metodu geliştirdi.

Yapay zekaya özgü test Mevcut durumun ötesini görmenin ve kavramlar arasında ilişki kurabilmenin soyut akıl yürütmenin temeli olduğunu belirten DeepMind; Arşimet’in bir nesnenin hacminin, nesnenin taşırdığı suyun hacmine eşdeğer olduğunu bulması gibi bilimin temeli olan pek çok buluşun soyut akıl yürütme sayesinde ortaya çıktığının altını çiziyor. Bu nedenle yapay zekaların sadece kendisine verilen görevleri yerine getirmenin de ötesine geçip soyut akıl yürütebilmesi son derece önemli.

İnsanlarda soyut akıl yürütmenin ölçümü için basit görsel sahneler arasındaki boşlukları tamamlamaya dayanan IQ testleri kullanılıyor. Bu testlerde bireylere herhangi bir açıklama yapılmasa da katılımcılar, gündelik deneyimlerinden hareketle boşlukları doldurabiliyor. Yapay zekada ise böyle bir testin uygulanması pek işlevsel değil zira yapay zekanın ”gündelik deneyimleri” oldukça kısıtlı. Bu nedenle araştırmacılar IQ testlerinden ilham alarak “ilerleme” ve “renk” ve “boyut” gibi nitelikleri içeren bir soyut akıl yürütme testi hazırladı. Ayrıca yapay zekanın testlerde kavramları daha kolay anlayabilmesi için yapay zekayı teste hazırlayan bir set de oluşturuldu ve yapay zeka eğitildi.
Yapay zekalar testten geçirildiğinde ortaya çıkan sonuçlar ise bir hayli ilginçti. Teste katılan yapay zekaların tamamı hazırlık setini doğrudan test üzerinde uygulama hatasına düşmüştü. Buna karşılık bazı yapay zekalar testi yüzde 75’in üzerinde doğrulukla tamamlamayı başarmıştı. DeepMind en başarılı yapay zekanın farklı görüntüler arasındaki ilişkiyi açıkça belirleyip potansiyel cevapları deneme yanılma yoluyla eleyerek ilerlediğini açıkladı.

Hatalarından ders alıyor İlk testin ardından yapay zekaları yeniden eğitime sokan ancak bu kez bir önceki testteki cevapların neden doğru veya yanlış olduğunu da gösteren araştırmacılar, bu eğitimin ardından ikinci test sürecini başlattı. Ekibin raporuna göre cevaplarla ilgili doğru açıklama yapıldığında yapay zeka yüzde 87 oranında doğruluğa ulaşabiliyordu ancak açıklama yanlış olunca bu oran yüzde 32’de kalıyordu.

Araştırmacılar bu testin sonucunda yapay zekanın genelleme yapması halinde(sadece kendisine verilen verileri uygulamaya çalışması) soyut akıl yürütme testinde başarılı olamayacağı sonucuna ulaştı. Ekip yine de ilk testte potansiyel cevapları değerlendiren yapay zekalardan ümitli. DeepMind şimdi farklı eğitim metodları deneyerek yapay zekaların soyut akıl yürütme becerisinin geliştirilmesi için çalışıyor. Kaynakhttps://deepmind.com/blog/measuring-abstract-reasoning/

Devamını Oku

Bilim

Yüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması İçin Geri Sayım

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yüzyılın en uzun süreli yaşanacak olan kanlı ay tutulması için geri sayım. Ay’ın kızıl bir görüntüye büründüğü tam Ay tutulması ile gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması’na sayılı günler kaldı. 27 Temmuz günü gezegenimizin tek uydusu olan Ay, Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın bir konuma ulaşacak ve bu tarihte içinde bulunduğumuz yüzyılın en uzun süreli Kanlı Ay Tutulması gerçekleşecek.
KANLI AY TUTULMASI NEDİR?
Kanlı Ay Tutulması, Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu nedenle Ay kırmızı renkte görünür. Ay, Dünya çevresindeki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29,5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay’ın 2 döngüsü arasındaki farkları; Ay’ın, Dünya’nın ve Güneş’in Ay yörüngesi esnasında değişen göreli konumu nedeniyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması sadece Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması esnasında yaşanır. Bu sırada, Dünya’da Güneş’in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır. 
KANLI AY TUTULMASI NEREDEN İZLENEBİLECEK?
Dünya’nın Doğu Yarım Küresi’nden izlenebilecek olan Kanlı Ay Tutulması Avrupa, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan görünecek. Güney Amerika kıtasındakiler Kanlı Ay Tutulması’nın yalnızca son anlarına tanıklık edecek.

Kanlı Ay Tutulması en net Afrika ve Avrupa’dan gözlemlenecek.  Madagaskar ve Orta Doğu Kanlı Ay Tutulması’nın en iyi şekilde izlenebileceği yerler olacak. Kanlı Ay Tutulması Kuzey Amerika, Kuzey Kutbu ve Pasifik Okyanusu’nda izlenemeyecek.

Devamını Oku

Bilim

Türk Bilim İnsanları Cerrahi Alanda Yaptığı Yeni Teknik Uluslararası Alanda Kabul Gördü

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Türk bilim insanları, cerrahi alanda yaptığı yeni teknik uluslararası alanda da kabul gördü. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmalar akciğer ameliyatlarındaki oluşabilecek hava yolu açılmasıyla ilgili komplikasyonların önüne geçilmesi hedefleniyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş başkanlığında, Prof. Dr. Atila Türkyılmaz ve Doç. Dr. Bekir Sami Karapolat’dan oluşan ekip tarafından geliştirilen teknikle akciğer ameliyatı sonrası oluşabilecek hava yolu açılmasıyla ilgili komplikasyonların önüne geçilebilmesi hedefleniyor. Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş, geliştirdikleri yönetimin dünya tıp literatürü açısından da kabul gördüğünü söyledi. 
“Komplikasyonları ortadan kaldırabilecek”
Kendileri tarafından geliştirilen bu cerrahi yöntemin uluslararası önemli bir dergide yayınlandığını belirten Tekinbaş, şöyle konuştu: “Dünyada her yıl farklı hastalıklar nedeniyle çok sayıda akciğer ameliyatı yapılmaktadır.  Bu ameliyatlar gerek akciğerin hayati bir organ olması ve gerekse de konumlandığı yer itibarıyla birçok komplikasyona neden olabilmektedir. Bu komplikasyonlar sakat bırakmaktan, hastanın kaybedilmesine kadar önemli olabiliyor. Geliştirmiş olduğumuz bu yöntem, ölümle sonuçlanabilecek önemli bir komplikasyonu ortadan kaldırabilecek bir yöntemdir.”
“Güvenle bu yöntemi uyguluyoruz”
Yöntemi daha önce hiç kimsenin uygulamadığına dikkati çeken Prof. Dr. Celal Tekinbaş, “Bu yöntemi şu ana kadar 11 hastaya uyguladık. Hiçbir hastamızda sorun olmadı, yüzde 20-40 oranında olan bir komplikasyonu biz yüzde 2-4 oranına düşürdük. Yaklaşık 10 kat bir azalmayla ki bu tür ameliyatlarda yüzde 2 ya da 4’lük komplikasyon oldukça düşük bir komplikasyondur ve başarılı bir sonuçtur. Hastalarımız da şifa ile taburcu edildi ve hiçbir problem olmadı” diye konuştu. Tekinbaş, daha önce yaptıkları ameliyatları ve dünyada kullanılan belli yöntemleri baz alarak böyle bir teknik geliştirdiklerini anlattı. Kısa sürede yaptıkları başarılı ameliyatların duyulduğuna işaret eden Tekinbaş, “Ülkenin birçok yerinden hasta kabul ediyoruz ve güvenle bu yöntemi uyguluyoruz. Bu bizim, ülkemiz ve üniversitemiz için önemli bir gelişmedir. Biz bir adım attık ve bizden sonrakiler bunu devam ettirecektir” dedi.
Kaynak: AA

Devamını Oku

Öne Çıkanlar