fbpx
Connect with us

Yaşam

Üç Soru Üç Cevap: DOĞA

Published

on

Genel tanımıyla doğa; kendini sürekli olarak yenileyen ve değiştiren, canlı ve cansız maddelerden oluşan varlıkların hepsini kapsar. Bir cümlede tanıtabildiğimiz ama bir ömürde kavrayamadığımız doğa, ‘Üç Soru Üç Cevap’ serimizin yeni bölümünde bir kez daha konuğumuz olacak. İstiridyelerin inci yapım aşaması, köpeklerin ruhsal tepkisi ve hayvanların kış uykusu hakkında derlediğimiz bilgiler sizlerle.
Hayvanlar neden kış uykusuna yatar?
Kış aylarının gelmesi; havaların soğuması ve besin kaynaklarının azalması anlamına gelir. Bu yüzden bazı hayvanlar göç eder bazı hayvanlar da kış uykusuna yatar. Tabii bazı hayvanlar da besin depolar. Kış uykusu, hibernasyon uykuya benzeyen bir süre devam eden hareketsizlik halidir. Bu süreçte canlının vücut sıcaklığı azalır, kalp ritmi düşer, nefes alışveriş hızı yavaşlar ve metabolizma hızı en düşük halini alır. Mesela; Arktik yer sincabı kış uykusundayken 37oC derece olan vücut sıcaklığını -3oC’ye kadar düşürebilir.  Kış uykusu genellikle sıcakkanlı hayvanlarda görülür. Bunun sebebi ise sıcakkanlı hayvanların vücutlarında depoladıkları besinleri yakarak enerji elde etmesinden kaynaklanır.Ortaya çıkan bu iç enerjiyle vücut sıcaklıklarını dengelerler ancak; kışın havanın soğumasıyla azalan besin kaynakları vücut sıcaklıklarını dengede tutmak için yetersiz kalır. Kışın yeterli besin kaynağı bulamayan hayvanlar havalar ısınana kadar kışı uykuyla geçirir. Bu şekilde yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için gereken enerjiyi saklarlar ve hayatta kalırlar.
Kaynaklar: https://www.livescience.com/54982-why-do-animals-hibernate.html , https://www.nps.gov/dena/learn/nature/arcticgroundsquirrel.htm
Onlarla konuşurken köpekler neden başlarını yana eğerler?
Bazı insanları en sadık arkadaşı bazı insanların da en büyük korkusu olan köpekler, en akıllı hayvanlar arasında yer alır. Peki onlarla konuşurken başlarını neden eğerler? Bu soru, temelde birçok farklı cevaba dayanıyor. Bazı köpek psikolojisi uzmanlarına göre, köpekler dış kulak kanallarının insan vokal tonlarının nüanslarını daha net ve kesin bir şekilde yakalamaları için kafalarını eğerler. Başka bir araştırmacı gruba göre ise, köpekler kafalarını yana eğer çünkü bu şekilde, siz konuşurken dudaklarınızı daha iyi görebilirler. Başka bir düşünce, köpeklerin konuştuklarımıza verdiği tepki başını yana eğerek sergilenir.  Kaynak: https://www.sciencefocus.com/nature/why-do-dogs-tilt-their-head-when-you-speak-to-them/
İstiridye neden inci yapar?
Denizin altında inci bulma hevesiyle istiridye toplayan insanlar, çoğu zaman hüsrana uğrarlar. Bu hüsran bir yana; istiridyeler neden inci yaparlar? İncinin başlıca oluşma nedeni; savunma mekanizması. İstiridyeler, bulundukları bölgeden parazit almamak için gümüşe benzeyen kalsiyum maddesi olan sedef ve kum karışımı kaplama kullanarak üzerlerini kaplarlar. Üzerlerindeki kaplama ile geçen uzun bir süreden sonra inciler oluşur. Sedefte bulunan renklere göre inciler beyaz, pembe, sarı ve hatta siyah olabilirler. Kabukları dikkatlice açılıp içersine çekirdeklerin yerleştirilmesi suretiyle istridyelerin 3 ila 6 yıl arasında bir sürede satılabilir boyutlarda inci üretilebilir. Farklı boyutlardaki çekirdekler kullanılarak istenilen boyutlarda incilerde elde edilebilir. Kaynak: https://www.sciencefocus.com/nature/why-do-oysters-make-pearls/
Editör / Yazar: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Bir Anakonda Erkek Teması Olmadan Kendi Kendini Yapay Şekilde Dölledi ve Doğum Yaptı

Published

on

Geçtiğimiz kış, New England Akvaryumu personeli bu beklenmedik keşfi yaptıklarında Amazon Yağmur Ormanları sergisi yakınında mesai sonrası bir organizasyon planlıyorlardı. 13.6 kg, 8 yaşında ve 3 metre uzunluğundaki Anakonda Anna, yuvasında bebek yılanlar doğurdu. Akvaryum personeli durumu baş biyoloğa bildirdi ve biyolog hazneye tırmanarak 3 adet yaşayan bebek ve hala doğmak üzere olan birçoğunu buldu. Ona göre anakonda doğumu alışılmış bir şeydi. Anakondalar akvaryum koşullarında üreme sorunu yaşamazlar ve bu durum Amazon sergisindeki diğer yılanlar için de geçerlidir. Eğer serbest şekilde üremeye bırakılırsa Anna gibi yeşil anakondalar bir seferde birçok bebeğe sahip olabilirler. Boston akvaryumundaki personel tam da bu sebeple erkek ve dişi anakondaları ayrı haznelerde tutuyorlar. Anna’nın tüm oda arkadaşları dişiydi. Hiçbir erkek yılanla temas etmedi ve buna rağmen hamile kaldı. Bu sihir mi? İlahi bir müdahale mi? Yoksa gizli bir sürüngen gece buluşması mı? Tabi ki değil, en azından biyologlar öyle olmadığını biliyorlar.

Bu net şekilde bilimin mucizelerinden birisiydi. Personel hemen bu durumun, dişi bir organizmanın kendi kendini hamile bırakabileceği nadir bir üreme stratejisi olan partenogenesis (döllenmesiz üreme) olduğunu tespit ettiler. Onun erkek bir anakondaya ihtiyacı yoktu. Kelimenin kendisi Yunan orijinlidir ve bakıre doğum anlamına gelmektedir. Genç anakondalar partenogenesis ile doğdu (New England Akvaryumu). Bu fenomen daha çok bitki ve böceklerde yaygındır fakat bazı kertenkele, köpekbalığı, kuş ve yılan türlerinde de görüldüğü bildirilmiştir. Kısa bir zaman önce 2014’te Birleşik Krallık ’ta bir hayvanat bahçesinde bilim insanları yeşil bir anakondada canlı doğum ile sonuçlanan partenogenesis tespit ettiler.

“Genetik olarak bu hassas bir süreçtir” akvaryum sözcüsü Tony La Casse. “Hayat bir yolunu bulur. Bu tamamen eşsiz ve şaşırtıcı bir üreme stratejisidir fakat eşeyli üremeye göre yaşama oranı düşüktür.” Partenogenesis mutlaka zorunlu hallerde meydana gelecek diye bir durum söz konusu değildir. La Casse, bu sürecin türler içinde dişi bireyin uzunca bir süre erkek bireyle karşılaşmadığı durumda da ortaya çıktığını söylemiştir. Buradan yola çıkarak partenogenesis; Anna’nın durumu için akılcı bir açıklamadır fakat son haberlere göre akvaryum bunu kanıtlamadan önce biyolog personeller biraz “dedektiflik çalışmaları” yapmışlardı. Anna’nın dişi oda arkadaşları, hepsinin dişi olduğundan emin olunması için dikkatle yeniden incelendi.

Personel “gecikmiş embriyo aşılanmasını” göz ardı etmiştir çünkü Anna’nın tüm biyografisi iyi şekilde belgelenmiştir. Anna; sertifikalı bir sürüngen kuruluşunda doğmuştur ve hiçbir erkek ile temas etmeden New England Akvaryumuna getirilmiştir. “Haberlerde akvaryum veterinerlerinin analiz için doku örnekleri gönderdiği söylenmiştir. Birkaç hafta sonra da sonuçlar akvaryum personelinin şüphelerini doğrulamıştır.” Tüm buldukları Anna’nın DNA ’sıydı ve analiz sonuçları yaşayan 2 bebeği (3. bebek 48 saat sonra ölmüştü) onun birer genetik kopyası olarak gösteriyordu. Akvaryum, “Partenogenesisin farklı tipleri olabilir.

Birçoğu annenin DNA ’sını aynen kopyalamaz” şeklinde basın açıklaması vermiştir.Bununla birlikte bu iki genç yılan için yapılan genetik dizileme, tamamen aynı olduklarını göstermiştir. Perşembe günü akvaryum Anna ’nın gizemini dünyaya gösterdiğinde personel, insanlar tarafından tutulmaya alışmaları için 2 bebeği, kısa hayatlarının her günü boyunca ellerinde tuttuklarını söylemiştir. Halk henüz bu yavruları tamamen göremiyor. Onlara hala sahne arkasından bakılıyor. İki yılandan zayıf olanının geri konulduğu söylenmiştir. Kalın olanı ise gezgin bir araştırmacı gibiydi. La Casse, Boston Globe’a yaptığı açıklamada “Bu durum doğuma göre bir miktar daha heyecanlıdır” demiştir. “Fakat aynı zamanda gizem çözüldüğü için bir başarıdır”. Bu makale orijinal olarak The Washington Post’da yayınlanmıştır.

Editör / Yazar: Onur İLERİ

Kaynak: https://www.sciencealert.com/an-anaconda-in-the-us-has-impregnated-herself-and-given-birth-without-male-contact?perpetual=yes&limitstart=1

Continue Reading

Bilim

FDA Yiyeceklerimizde “Kalıcı Kimyasal“Keşfetti. İşte O Ürünler

Published

on

Sağlıklı beslenme kuralları önceden basitti, en azından teoride ; daha az islenmş gıdalar tüket, şekerden uzak dur ve dengeli beslen ancak bilim insanları bu öğretiyi zorlaştıran gizli bir tehdidi yavaşça ortaya çıkarıyor. Amerikan ılac ve Gıda Dairesi (FDA) ’nin yeni bir araştırması Orta Atlantik’te – et, deniz ürünü ve çikolatalı kek numuneleri dahil-satılan pekçok yiyecekte kanserle bağıntılı yapay kimyasalların bir sınıfının izini buldu. Söz konusu kimyasallar – Per- ve polyfluoroalkil maddeler (PFAS)¹  – 1940 ’larda, İmalatçı firmaların ısıya, yağa, boyaya ve suya dirençli olduğunu fark ettiği zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ’nde ünlendi. Pek çok PFAS çeşidi imalat endüstrisinden yavaşça çıkmış olsa da onlar yiyecek paketleri, kilimler, deri, tekstil ürünleri ve zamksız tencere setlerinde hâlâ bulunuyor. Kanserle bağlantılarının yanısıra PFAS ’lar karaciğer hasarı ve gelişimsel sorunlarla da bağıntılı. PFAS ’lar nadiren doğa da yok olduğundan havada ve suda binlerce yıl kalır işte bu yüzden “Kalıcı Kimyasallar bknz: ’Forever Chemicals‘” adını almıştır.

FDA yiyecek numunelerinin bir sağlık tehdidi olmadığını söyledi. Kasım 2017 ’de yürütülen FDA soruşturması Daire ’nin Batı Virginia, Ohio, Virginia, Tennesse, Kentucky, Kuzey Carolinia, Washington, Dc, Maryland ve Delaware olarak belirttiği Orta Atlantik bölgesinde 16 tip PFAS ’ı test etti. Marketlerde 90 ’nın üzerinde örnek alındıktan sonra Daire, ananas ve tatlı patateslerde eser miktarda PFAS buldu. Ayrıca ette, deniz ürünlerinde, çikolatalı sütte ve çikolatalı kekte bu kalıcı kimyasallardan yüksek derece buldu. Hindi kıymasını, bifteği, hot dogları, kuzu şişleri, tavuk budunu, tatlı su çipurasını, morino balığını, karidesi ve yayın balığını da içeren tüm et ve deniz ürünü numuneleri Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen uyarı düzeyini aştığını gösteriyor.

Uyarı düzeyleri yer altı ve içme suyunu kapsıyor ama yiyecekleri kapsamıyor. Çikolatalı kek en yüksek PFAS miktarını içermesine rağmen (trilyonda 17.640 parça) EPA tarafından henüz değerlendirilmemiş bir farklılık içeriyordu. FDA Business İnsider ’a numunesi alınmış besin ögelerinin insan sağlığına muhtemel bir tehdit olmadığını belirten araştırmanın genel bir değerlendirmesinin geniş bir kopyasını verdi. Ancak bu değerlendirme New Mexico ’daki Hava kuvvetleri Üssü ’ne yakın bir mandıradan alınan örneklerin 2018 ‘de korkutucu seviyede PFAS içeriğinin üstüne bastı. Çiftliğin yer altı suyu ve silajı (hayvanlara verilen yeşillik) PFAS ’la kirlendi ve ineklerin bileşiği tüketmesine neden oldu. FDA atığa sadece 30 gün maruz kalan bir ineği PFAS ’tan arındırmanın 1.5 yıl sürdüğünü tahmin ediyor. Mandıradan alınan süt numuneleri EPA’nın önerilen eşiğinden 35 kat daha fazla PFOS içeriyordu. FDA güvenlik değerlendirmesine istinaden örneklerin insan sağlığına tehdit teşkil ettiğini ve çiftlikteki tüm Sütun yok edildiğini söyledi. EPA Belirli Bir PFAS ’lar Hakkında Sağlık Önerileri Belirtti. Neredeyse 5000 çeşit PFAS bulunuyor ama EPA sadece iki çeşit için sağlık önerisi verdi: PFOA VE PFOS Gözlemci Çevre Çalışma Grubu’nda (EWG) kıdemli bilim insanı David Andrews bu kimyasalların PFAS’ların en dehşet verici çeşidini temsil ettiğini belirtti.

EPA trilyonda 70 parçayı aşan PFOA veya PFOS ’lu içme suyunu insan sağlığı riski olarak görüyor. Tavsiyeleri yasal bir düzenleme olmasa da devlet daireleri ve toplum sağlığı kurumlarına bir uyarı niteliği taşıyor. Toksik kimyasallara gelindiğinde EPA çoğu çevreci gruptan bir sağlık hükmü vermeden önce kayda değer miktarda bilimsel kanıt için bekleyerek daha ihtiyatlı davranıyor.
Andrews Business İnsider’a “PFAS’ların ne kadar güçlü olduğunu anlamamız onlarca çalışma gerektirdi. “dedi. “Tüm bu kimyasalların müthiş güvenli olduğu varsayımını terk etmek zorundayız. Bu kimyasallar endişe verici ve bunların maruziyetinden mümkün olduğunda uzağında durmalıyız “ Bilim İnsanları Hâlâ Besinlerimizdeki “Kalıcı Kimyasal “ların Kaynağını Bulmaya Çalışıyor. PFAS ’ların neden gıdalarımızda ortaya çıktığına dair birkaç teori mevcut ama bilim insanları hâlâ en yüksek ihtimalle sebebi bulmak için uğraşıyor. Bir olasılık yiyecek paketleme olabilir. Aralık 2018’de bir gözlem raporu WholeFoodsMarket’ta kağıt yiyecek kutularında ve bir sandviç paket kağıdı ürününde PFAS’ın izini buldu. Aynı yıl Washington mikrodalga mısır çantaları ve fastfood paketleri dahil yiyecek paketlerini PFAS’tan men eden ilk Amerikan eyaleti oldu. Birkaç ay süre sonra San FransiscoPFAS ’ları tek kullanımlık yiyecek kabından, kap-kacaktan, pecetelerden, tabaklardan, pipetlerden, tepsilerden, kavanoz kapaklarından menetti.

PFAS’ları içeren çözünebilen paketler toprağa karışınca kimyasallar eninde sonunda bitkilere daha sonra insanlara geçiyor. Andrewsbir diğer senaryonun ise New Mexico ’daki kirli süt örnekleri tarafından sergilediğini söyledi. 1970 ’lerde Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı eğitim talimlerinde ve acil durum müdahalelerinde PFAS içeren ateş söndürme köpüğü kullanmaya başladı. 2018’le birlikte Bakanlık en az 90 Hava Kuvvetleri, Ordu ve Deniz Filosu Üssü’nün EPA ’nın kabul edilebilir seviyesini aşan PFAS ’lı su barındırdığını rapor etti. Ayrıca EPA ;Colorado, Michigan, Pensilvanya, New York ve Kuzey Carolina’nın yerel su sistemlerinde detespit etti. Eğer bu kirli su tarlalara geçerse yiyeceğimizin zehirlenmesiyle sonuçlanabilir. Andrews“Bilim çevrelerinde genel kanının tüm insanların gıda vasıtasıyla PFAS ’a maruz kaldığı yönünde ama daha öğrenecek çok şey var. FDA soruşturması derinlere inmiyor. Cevaplardan ziyade daha çok soru doğuruyor” dedi .

Per- ve polyfluoroalkil maddeler¹ : (PFAS), PFOA, PFOS, GenX ve diğer birçok kimyasal maddeyi içeren bir grup insan yapımı kimyasaldır. PFAS, 1940’lardan bu yana Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli endüstrilerde üretilip kullanılmaktadır. PFOA ve PFOS, bu kimyasalların en yoğun şekilde üretilen ve çalışılanları olmuştur. Her iki kimyasal da çevrede ve insan vücudunda çok kalıcıdır – yani parçalanmadıkları ve zaman içinde birikebilecekleri anlamına gelir. PFAS’a maruz kalmanın olumsuz insan sağlığı etkilerine yol açabileceğine dair kanıtlar vardır.

PFAS şuralarda bulunabilir:

  • PFAS içeren malzemelerle paketlenmiş, PFAS kullanılan ekipmanla islenmş veya PFAS ile kirlenmiş toprak veya suda yetişen yiyecekler.
  • Leke ve su itici kumaşlar, yapışmaz ürünler (örneğin, Teflon), cilalar, balmumları, boyalar, temizlik ürünleri ve yangın söndürme köpükleri dahil olmak üzere ticari ev ürünleri (hava limanları ve askeri üslerde yangın söndürme eğitimi verilen başlıca yeraltı suyu kirlenme kaynakları) ) meydana gelir.
  • PFAS kullanan üretim tesisleri veya endüstrileri (örneğin, krom kaplama, elektronik üretimi veya yağ geri kazanımı) içeren işyeri.
  • Tipik olarak lokalize edilmiş ve belirli bir tesisle ilişkili içme suyu (örneğin, üretici, depolama, atık su arıtma tesisi, itfaiyeci eğitim tesisi).

Çeviri: Ahmet Can AKYOL

Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-fda-have-found-trace-amounts-of-a-toxic-chemical-called-pfas-in-foods

Continue Reading

Yaşam

Geçen Yıl’ın Acımasız Yaz Sıcağı Dalgalarını hatırlıyor musunuz? Tekrar geliyorlar.

Published

on

Geçen yaz eşzamanlı ısı dalgaları, Kuzey Yarımküre ‘deki karaparçalarına çarparak yüzlerce insanı ölüme sürükledi. Binlerce kişiyi hastanelere akın ettirdi. Yıkıcı ve ölümcül orman yangınlarının aşırı yoğunlaşmasına sebep oldu. Dünya ‘nın Geleceği dergisi, yayınladığı bir araştırmada, bu sıcak hava dalgası salgınını “insan kaynaklı iklim değişikliği olmadan gerçekleşmeyeceği” şeklinde belirtti. Endişe verici kısmı ise? Rekor kıran sıcak hava dalgalarının, bu yaz yeniden başlayacağına dair işaretlerinin olması, belki de bu kırıcı sıcak dalgalar daha ileri boyuta gelebilecek. Geçtiğimiz birkaç gün içinde anormal şekilde varolan ısı, Kuzey Yarımküre ‘nin birkaç bölgesini, ana nüfus merkezlerinide dahil olmak üzere etkiledi. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de, Haziran ayında Pazartesi günü kaydedilen en yüksek sıcaklık değeri 118.4 derece (48 Santigrat)’ ye ulaştı. Hindistan’ın bazı bölgelerinde ise son günlerde, ülkenin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan civa tutulması 122 derece’ yi (50 Santigrat) gördü.

Yarım kürenin diğer tarafında San Francisco’ da sıcaklık, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yaklaşık, en yüksek değer olan 100 derece (37.8 Santigrat)’ e yükseldi. Isı alışılmadık derecede kuzeye, hatta İskandinavya’nın kuzeyine kadar yayıldı. Helsinki Üniversitesi ‘ndeki bir meteorolog olan Mika Rantanen, tweet’ inde: “Finlandiya’ nın iklim tarihinde, yaz ayının en erken zamanlarında bile; boyle bir durumun hiç olmadığını” açıkladı. Japonya mayıs ayı sonundaki sıcak hava dalgasına ilişkin; ülkenin ay içinde kaydedilen en yüksek sıcaklığını içeren (103.1 derece; 39.5 santigrat) rekor puanlar olduğunu belirtti. Baskıcı ısı koşulları sonucu; beş ölüm ve yaklaşık 600 kişinin hastaneye yatış yapması, büyük bir sorun haline gelindiğini gözler önüne serdi.

Bazı bilim insanları, bireysel sıcaklık etkilerini iklim değişikliğine atfetmekte tereddüt etmelerine rağmen, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nden bir iklim bilimcisi olan Daniel Swain araştırmasına göre bir tweet’ inde “Çoğunluğun (belki de büyük bir çoğunluğun) olduğu noktaya ulaştığımızı, dünya çapında benzeri görülmemiş aşırı sıcak hava olaylarının insanlar tarafından artık tespit edilebilir bir etkisi olduğunu ” söyledi. Dünyanın Geleceği dergisi, geçen yaz olağanüstü sıcakların, Mayıs ve Temmuz ayları arasında Kuzey Yarımküre ‘nin nüfuslu ve tarımsal alanlarının yüzde 22’ sini etkilediğini, açıkladı.

ABD, mayıs’ta en yüksek sıcaklığa tanık oldu, Kaliforniya en sıcak Temmuz’ u gördü. Birçok Avrupa şehri şimdiye kadar olmayan en yüksek sıcaklıklara maruz kaldı. Asya, Orta Doğu ve Afrika’ daki şehirler, yeni ısı kilometre taşları oluşturdu. İsviçre ve Birleşik Krallık’ taki araştırmacılar tarafından yapılan modelleme analizi çalışmaları sonucunda; “tarihsel simülasyonlarda daha önceden meydana gelmeyen” ve “2010′ a kadar benzeri görülmemiş” sıcak hava olaylarının meydana geldiğini tespitetti. Bu çalışma; geçen yaz sıcak dalgalardan etkilenen her alanın, bu yaz 1.8 ısınma (1 Santigrat) sıcaklık için yüzde 16 artabileceğini öngördü. Ayrıca; “Sıcak hava dalgalarını, ekosistemlerde ve toplumlarda önümüzdeki on yıl boyunca, oldukça tehlikeli seviyelere ulaştırabileceğini açıkladı.

Dünya şu ana kadar 1880′ den bu yana yaklaşık 1,9 derece (1,05 Santigrat) ısındı. Paris’in iklim değişikliği konusundaki anlaşmasının hedefi, küresel sıcaklığın 3,6 dereceye (2 Santigrat) veya altına inmesini sağlamak. Dünya’nın Geleceği dergisi çalışmasında, “Fosil yakıt emisyonlarında yüksek oranda azalmanın, eşi görülmemiş bir biçimde, küresel çapta ısı dalgası etkilerinin risklerini azaltmadaki hayati önemi çok büyüktür” dedi.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.sciencealert.com/last-year-s-deadly-heatwaves-expected-to-return-as-climate-emergency-intensifies

Continue Reading

Öne Çıkanlar