fbpx
Connect with us

Arkeoloji

Üç Soru Üç Cevap (Özel) : MISIR – Bölüm 1

Published

on

Haftanın son yorgunluğunu Üç Soru Üç Cevap serimiz ile atmaya hazır olun. Uzay, teknoloji, doğa, insan vücudu derken gizemlerin şehri Mısır’ı serimizin yeni bölümüne konuk ediyoruz. Hepimizin bildiği bazı bilgilerin yanı sıra belki de ilk kez karşılaşacağınız yanıtlar sizlerle.
Büyük Giza Piramitleri kaç tanedir ? Bunların boyutları nasıldır ?
Büyük bir ihtimalle ilk sorunun cevabını çoğumuz biliyoruz; Keops, Kefren ve Mikerinos. Bu piramitler Khufu, Khafre ve Menkaure dönemlerinde inşa edildi. Ölçüleri ve ihtişamıyla göz kamaştıran Keops, Mısır’ın en popüler mimari yapısıdır. Bu piramit, Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alır. Bir kenarı 230 metre olan taban, tam tamına 5 hektarlık bir alanı kaplar. Başlangıçta yüksekliği 146 metre olan piramit, 1 metre küplük taş bloklar 201 sıra halinde dizilmiştir ve tabanda ki ilk sıranın yüksekliği 1.50 metredir. Daha sonra gelen sıraların yüksekliği yavaş yavaş azalır ve tepede 0.55 metreye kadar düşer.Tahmini olarak her piramit 2.6 milyon taş blok barındırır bu da 7 milyon tonluk bir kütleyi ifade eder. Bu ağırlık yakındaki taş ocaklarından çıkarılmış, arabalarla piramit inşaatının dibine kadar getirilmiş ve yapı yükseldikçe yukarıya çekilip yerlerine konmuştur. Bu nakliyeyi bugünkü koşullarda değerlendirdiğimiz zaman; her biri 1000 tonluk 7000 tren veya her biri 10 tonluk 700.000 kamyon yükü anlamına gelir. Yani… neyse uzaylılar mevzusunu burada açmaya gerek yok galiba.  Kaynaklar: https://www.sciencefocus.com/ , https://conversationstartersworld.com/ancient-egypt-trivia-questions/
Tarihin ilk kadın firavunu kimdi ?
İlk kadın pilot, ilk kadın doktor, ilk kadın bilim insanı… Bu liste birçok alanda uzayarak devam eder. Ama, ilk kadın firavun kimdi ? Sorusunu hemen hemen herkes es geçmiştir. İşte bu sorunun cevabı da Mısır gizemlerinde saklı. MeryteDjekdhaSobekkareSobeknefru, tarih kayıtlarına geçen ilk kadın firavundur. Çoğu kişi Hatshepsut ya da Kelopatra’yı ilk kadın firavun sınıfına dahil etse de Sobeknefru bu alanda ilktir. Orta Krallık döneminin 12. Hanedanı olan Sobeknefru, Wegaf’ın halefi Amenemhet’in de selefidir. MÖ 1806-1802 arasında saltanatını sürdürmüştür. Sobeknefru, Fayum’da dini merkez oluşturmuş ve dini çalışmaların hızını da arttırmıştır.  Kaynak: https://conversationstartersworld.com/ancient-egypt-trivia-questions/
Ağustos ve Mısır firavunu ilişkisi nereden kaynaklanıyor ?
Yaz aylarının sonuncusu olan Ağustos, okulların habercisi sert kışların uyarıcısıdır. Peki yılın 8. ay’ı bu ismini nereden alıyor ? Kleopatra… Kleopatra VII olarak tarih kayıtlarında yer alan bilinen adıyla Kleopatra, yaşadığı aşk serüvenleri ile tanınır. Julius Caesar’in ölümünden sonra çıkan kargaşada Marcus Antonius ile müttefik olup Caesar’in intikamını almışlardır. Ancak Roma’nın yönetimini ele geçirme isteği bu ikili arasında büyük bir savaşa neden olmuştur.Mücadeleyi kaybeden Antonius ve müttefiki/sevgilisi Kleopatra, intiharı seçmişlerdir. Bu intiharın gerçekleştiği ay için Augustus, Rome Senatosundan kendi adının bu aya verilmesini istemiştir.   Kaynak: https://conversationstartersworld.com/ancient-egypt-trivia-questions/ ,  https://www.britannica.com/
Üç Soru Üç Cevap serimizin özel bölümü Mısır’ın ilk bölümü sona erdi. İkinci bölümde hükümdarlığa ve piramitlere dair birçok bilgi sizlerle olacak. Gizemlerin, aşkların, maceraların ülkesi Mısır ile ilgili ikinci bölümümüzde görüşmek üzere. Yorum, görüş ve önerilerinizi lütfen iletinin altına bırakınız. Yazar / Editör: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)

Arkeoloji

Hareketli Canlılara Ait İlk Fosil Bulundu

Published

on

Gelişen teknoloji ve artan bilgi birikimi ile birlikte hayatın birçok alanında derin bilgilere ulaşabiliyoruz. Tabii bu sadece geleceğe yönelik olmuyor; geçmiş yaşamlar hakkında da yeni ögeler elde ediyoruz. Dünya’da uzun bir süre boyunca yaşam yoktu ancak, belli bir dönemin ardından ortaya çıkan tek hücreliler suların hareketleriyle beraber oradan oraya sürüklendiler. Kendi isteğiyle hareket eden ilk canlıların bundan 500 milyon yıl önce ortaya çıktığı zannediliyordu fakat keşfedilen yeni fosil, hesaplarda 1.5 milyar yıllık bir sapma olabileceğini gösterdi.Afrika ülkelerinden birisi olan Gabon’da yapılan çalışmalar, kendi iradesiyle hareket eden canlılara ait 2 milyar yıllık izleri ortaya çıkardı. İlk yaşam formlarından elde ettiğimiz fosiller, daha ileri dönemlerden kalma fosillere kıyasla çok daha fazla zarar görmüş ve bozulmuş oluyor. Bizde hareketli canlıların varlıklarını, iz fosili adı verilen fosiller aracılığıyla öğreniyoruz. Bu fosillerin en eskisi ise 500 milyon yıl önceye dayanıyordu. Gabon’da keşfedilen fosil de bu kategoriye giriyor ama; geometrik ve kimyasal yaşı 2.1 milyar olarak görünüyor. Haliyle bu fosil, bilinen en eski iz fosili olarak kayıtlara geçti.

Fosil üzerinde yapılan çalışmalar sonucu iz fosilinin, sülük veya salyangoz tarzı bir canlının izleriyle karşı karşıya olduğumuz sonucunu çıkardı. Oksijenli sularda yaşamış olan bu canlı, gezegenimizdeki yaşamın evriminde önemli bir yere sahip olan oksijene ihtiyaç duyan bir tür olma ihtimaline sahip. Bahsi geçen canlıyı ilginç kılan bir diğer özelliği ise tek hücreli canlılardan oluşan bir koloni olması. Kendi başına hareket edemeyen tek hücrelilerden oluşan bu koloni, bir araya gelerek sürünmeyi başarabiliyor. Bu canlı, çok hücreli yaşam formlarının evrimi açısından önemli bir noktada bulunuyor olabilir.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarlarından Ernest Chi Fru, ”Bu olayın arkasındaki canlılar, okyanus tabanında yemek bulma arayışında veya bakterilere ulaşma amacında olabilir. Harika bir keşif ancak temkinli yaklaşacağız. Bu koloni kısa kesilmiş bir deney veya bugün gördüğümüz canlıların atası. Bunu öğreneceğiz.” demecini verdi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://newatlas.com/earliest-evidence-life-mobility/58435/

Continue Reading

Arkeoloji

Mısır Firavunu Tutankamon’un mezarı, 9 yıllık çalışmanın ardından ziyarete açıldı

Published

on

Mısır firavunu Tutankamon’un mezarı üzerinde yapılan restorasyon ve koruma çalışmaları 9 yılın artından tamamlandı. Antik Mısır dünyasının en bilinen figürlerinden olan bu ‘genç firavunun’ mezarı, yapılan ziyaretler ve eksik bakım yüzünden kalıcı hasar riskiyle karşı karşıyaydı. Nihayete eren çalışmalar sonucunda, Tutankamon’un mezarı ziyarete de açıldı. Projeyi yürüten ekibin başındaki Los Angeles Merkezli Getty Koruma Enstitüsü başkanı Neville Agnew, mezarın açılış töreninde yaptığı konuşmada kitle turizminin mezara olan etkileriyle ilgili “3000 yıl boyunca kilitli kalmış bir mezara son 100 yılda düzenlenen ziyaretler… Bunun mezar üzerindeki etkisini düşünebiliyor musunuz? Ziyaretçiler, nem, toz…” ifadelerini kullandı. Mezarın restorasyonu için 2009 yılında çalışmaya başlayan Neville Agnew, zamanın ve turizmin mezar üzerindeki zararlarını önlemek için arkeologlar, mimarlar, mühendisler ve mikrobiyologlar da dahil olmak üzere 25 kişiden oluşan bir ekibin liderliğini yaptı.  Mezar, 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilmişti.  Mezarda, Tutankamon’un mumyası, maskesiz bir şekilde sergileniyor.  Mısır’da 2011 yılında gerçekleşen olaylar ve beraberinde yaşanan siyasi kriz sırasında kesintiye uğrayan proje, daha sonra çalışmalarına devam etti ve bu ay sona erdi.
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://www.news.com.au/technology/science/archaeology/king-tuts-tomb-restored-reopened-after-nineyear-project/news-story/e449ada660837c773681e380baa3b1a8

Continue Reading

Arkeoloji

Üç Soru Üç Cevap (Özel): MISIR – Bölüm 2

Published

on

Gizemlerin ve maceraların ülkesi Mısır, yıllar boyu birçok icadın merkez noktası olmuştur Bilim, sanat, eğitim, coğrafya, matematik ve daha birçok alan burada doğmuştur. Üç Soru Üç Cevap serimizin önceki bölümünde bu eşsiz diyar hakkında bazı bilinmeyenlere değinmiştik. İkinci bölümde ise biraz daha ayrıntılı bilgiler sizlerle.
Köleleri kim ve neden bal ile kaplamıştır ?
Medeniyet ülkesi olarak adlandırdığımız Mısır, firavunların kölelere davranışları yüzünden bazı olumsuz durumlara da ev sahipliği yapmıştır. Altıncı Hanedan döneminde ve 6 yaşında firavun olan Firavun Pepi II, sinekleri kendisinden uzak tutmak için, çevresinde vücudu balla sıvanmış bir kaç köle bulundurmuştur. Kaynak: https://conversationstartersworld.com/ancient-egypt-trivia-questions/  Ramses II kaç evlilik yapmıştır ?
MÖ. 1212’de 90 yaşını aştıktan sonra ölen Büyük Ramses II’nin sekiz resmi eşi ve 100 cariyesi vardı. Ramses ’in “Büyük Kraliyet Hanımı” ünvanına sahip olan iki eşi vardı: Nefertari ve İset.
Onun, Nefertari ile olan aşkı dillere destandır. Ramses, Ebu Simbel’deki kendi anıtının yanına ayrıca Nefertari için de bir tapınak inşa ettirmiş. Nefertari’nin, yaşadığı sürece Mısır’a ışık verdiğine de inanılırmış. Ramses’le Nefertari zamanında Mısır, o dönem dünyasının en güçlü ve en zengin ülkesiydi. Ramses, Nefertari’nin ölümünden sonra ise bir boşluk içine girmiş. Daha sonraki zamanlarda ise genç yaşta kendisine aşık olup hep sadık kalan Güzel İset’i kraliçesi yapmış. Kadeş Savaşı’nda kazandığı başarıya rağmen Ramses, güçlü Hitit imparatorluğu’nu dize getirememiş. Bu sonucun ardından tekrardan savaşmak yerine Ramses, sorunu diplomasi ile çözmeye çalışmış. Hitit İmparatoru II. Hattuşili, iki ülke arasındaki barışı korumak adına kızını Ramses’le evlendirerek Büyük Mısır Kraliçesi yapmak istemiş ancak Ramses bu evliliğin mümkün olmadığını, İset’i boşamanın Maat Yasası’na uygun düşmediğini bildirerek Hattuşili’ye ret cevabı vermiş. Bu cevap iki ülke arasında yeni bir gerginliğe yol açmış. Bunun üzerine İset, Ramses’e ve Mısır’a duyduğu sevgi ve bağlılıktan ötürü barışın önündeki engel olmak istemediğini bildirerek, bu evliliği onaylaması için Ramses’e yalvarmış fakat Ramses onu boşamayı kabul etmeyince intihar etmiş. Ancak bu olaydan sonra Hitit kralının kızlarıyla evlenen Ramses’in, Abidos Tapınağı’nda 59′u erkek, 60’ı kız 119 çocuğunun kabartma ve isimleri bulunuyor. Kaynaklar: http://listverse.com/2008/08/29/15-fascinating-facts-about-ancient-egypt/ ve Vikipedi  Mısır Uygarlığı, İbranileri köleleştirdi mi ?
Bu konuya dair günümüzde hiçbir arkeolojik veri bulunmuyor. Ancak bu konunun tarihsel gerçekler barındırdığını söyleyen İncil ve Tevrat’ın takipçileri, Eski Mısır’da İbranilerin köleleştirildiğine dair herhangi bir veri bulunmadı. Mısırlıların eksiksiz kayıtlarına bakarak birçok bilgi elde edildi, ancak bir ırkı köle olarak kullandıklarına dair veya Yahudilerin bahsettiği Mısır’ın 10 Laneti’nin yaşandığını gösterir hiçbir kayıt bulunmuyor. Aynı zamanda milyonlarca İbraninin, Mısır’da veya çölde yaşadığını gösteren herhangi bir arkeolojik bilgiye de ulaşılmadı. Bu olayların her biri yaşanmış olsaydı ne olursa olsun, binlerce yıllık büyük, küçük bütün olayların envanterini tutmuş olan Mısırlılar, bunları da kesinlikle kaydederdi. Belki özellikle kaydetmemişlerdir, gizlemeye çalışmışlardır düşüncesindeyseniz; O dönemde kölelik normaldi ve ayıp karşılanmıyordu, yani bu olayı saklamak kimsenin aklına gelmezdi. Kaynak: http://listverse.com/2008/08/29/15-fascinating-facts-about-ancient-egypt/ , https://conversationstartersworld.com/ancient-egypt-trivia-questions/  Üç Soru Üç Cevap serimizin Mısır bölümünü noktalıyoruz. İki parçadan oluşan bu özel bölümde Mısır hakkında duyduğunuz veya duymadığınız bazı bilgileri sizlere sunduk. Serimizi takip ettiğiniz, yorum ve görüşleriniz ile renk kattığınız için teşekkürler. Diğer bölümde görüşmek üzere.
Editör / Yazar: Kuzey Kılıç

Continue Reading

Öne Çıkanlar