fbpx
Connect with us

Bilim

Ünlü mucitlerden unutulmuş 10 garip icat

Published

on

Eğer bir mucitseniz, asla bir icatla yetinemezsiniz. Bu aynı patates cipsi yemeye benzer, ağzınıza bir tane attınız mı daima devamı gelir. Gerçek bir mucit, başkalarının günlük önemsiz şeyler gördüğü yerlerde yeni fırsatları görmeye yardımcı olmaz.Böylece mucit bir şey yapar, sonra başka bir şey. Hepsi işe yaramayabilir ve bazıları diğerlerinden önemli ölçüde daha başarılı olabilir, ancak bize daha sonra konuşacak bir şeyler verir.

1. Yüzme Paletleri – Benjamin Franklin

Benjamin Franklin’in sayısız alanda bir çok başarısı vardır, çocukluğunda son derece meraklı biri olduğundan bu çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Benjamin icatlarına 11 yaşındayken yaptığı paletlerle başladı.

Benjamin hırslı bir yüzücüydü ve tekniğini geliştirmek için yollar arıyordu. Onun çözümü ise ayaklar yerine ellere giyilebilen bir çift palet (yüzgeç) oldu. Onun sözleriyle icadı “ressam paletlerine benziyor”du. 25 santimetre uzunluğunda ve 15 santimetre genişliğinde, üzerinde baş parmakların geçmesi için delikleri bulunan birer palet. Bu paletler beklediği gibi yaygın bir biçimde kullanılmadı ancak onun amacına ulaşmasını sağlayarak yüzme hızını artırdı.

Benjamin ayrıca yüzerken ayağına bir çeşit sandalet de giymeyi denedi ancak beklediği gibi efektif olmadı. Ne olursa olsun, Benjamin Franklin hayatı boyunca uygulamanın meraklısı olarak kaldı ve bu icat onun Uluslararası Yüzme Onur Listesine girmesini sağladı.

2. Dev Arbalet – Leonardo Da Vinci

Her ne kadar yaptıkları yalnızca çizim aşamasında kalmış olsa da Leonardo Da Vinci geçmişte yaptıklarıyla bir hayli ün kazanmış bir mucittir. Hayata geçirilememiş bazı dizaynları da sembol olmuştur, çeşitli uçuş makineleri gibi. Leonardo aynı zamanda savaş aletleri ile ilgili de çalışmalar yapmaya başlamıştı. Tank benzeri zırhlı bir araç ile dev bir arbalet bu dizaynların başında geliyor. Bu arbalet mancınığı andırsa da inanılmaz bir büyüklükteydi.

Bu Da Vinci’nin en pratik icatlarından biri olabilirdi. Mobil bir icat olması için üzerinde 6 adet teker mevcuttu. Arbaletin hafif ve esnek olması için ince ve dayanıklı bir tahta kullanıldı. Boyutunun 25 metre olmasının tek sebebi psikolojik olarak yaratacağı etki idi. Bu icadın can alıcı özelliği karşı tarafa vereceği hasar değil, psikolojik olarak yaratacağı baskı ve korkuydu. 2010 yılında bu dev arbaletin Discovery Channel ’ın bir programında prototipi üretilip denendi.

3. Metal Dedektörü – Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell ’ in en büyük icadı telefonun yanı sıra tarihteki ilk metal dedektörünü de icat ettiğini biliyor muydunuz? Bu icadın amacı Başkan James Garfield’ın hayatını kurtarmaktı.

2 Haziran 1881 de, James Garfield bir suikasta maruz kaldı. Ülkenin her yerinden doktorlar Garfield’ın vücudunda ki kurşunun çıkarılması için seferber oldu ancak yapılan ameliyatların çoğunun amacı yaranın içine kurşunu bulabilmek için bişeyler sokmaktan ibaretti.

Bu enfeksiyonu yaymaktan başka bir işe yaramıyordu. Bell’in yapmayı düşündüğü şey elektromanyetik bir cihazla mermiyi tespit edebilmekti. Dedektör metalin varlığını tanımlayan bir elektromanyetik alan yayar ve tıkırtıya benzer bir ses çıkarmasına neden olur. Dedektör test sürecinde doğru bir şekilde çalışıyordu ancak Başkanın yanına getirildiğinde aralıksız bir şekilde tıkırdamaya başladı. Bell cihazı alıp biraz daha kurcaladı ancak herhangi bir hata tespit edemedi. Cihaz Garfield’ın vücudunda gezdirilmeye başladığında aralıksız bir şekilde tıkırdıyordu.

Çoğu tarihçi GrahamBell’in cihazının çalışmadığını düşünüyor çünkü kimse Başkan’ın yattığı yatağın metalden olduğunu farkedemedi, detektöre müdahale eden şey buydu.

4. Uzaktan Kontrol Edilebilen Bot – Nikola Tesla

Elektrikle derin ilişkileri olmasına rağmen radyo’nun öncülerinden kabul edilen Tesla o zamanlar halkın gözünde bir büyücü olarak görülüyordu. 1898 yılında Madison SquareGarden da yapılan bir kongre bunun çok güzel bir örneğiydi, Tesla en son icadı olan telsiz kumandalı tekneyi insanlara sundu. Tesla, yeni patentli dizaynı “hareketli araçları uzaktan kontrol etme metodları” olarak bilinen ve ismi “Teleotomasyon” olan icadını sergilemeyi planlıyordu. Teknenin küçücük bir dümeni ve bir pervanesi vardı, ayrıca iki de anteni bulunuyordu. Tesla teknesini bu şaşkın kalabalığın önünde kontrol edebildiğini gösterdi.

İnsanlar gördüklerine inanamıyorlardı. Tesla tekneyi bilimsel olarak nasıl kontrol ettiğini ne kadar açıklamaya çalışırsa çalışsın, kalabalığın çoğunluğu onun tekneyi telepati yöntemiyle kontrol ettiğine inanıyordu. Geri kalanı ise tekneyi eğitimli ve ufak bir maymunun kontrol ettiğine dair daha makul teoriler üretti.

Geniş vizyonu sayesinde Tesla Teleotomasyon adı verdiği bu teknolojinin bir silah olarak kullanılabileceğini gördü. Suyun altında gidebilecek bir bot tasarlayıp hükümete satmayı planladı ancak kimse Tesla’nın vizyonunu göremedi. Tesla’ya göre Washington bu fikri duyduğunda kahkahalarla gülmüş bile olabilirdi.

5. Fotokopi – James Watt

James Watt’ın ismi buhar makinesiyle özdeşleşmiştir. Ancak sanayi devrimini başlatan insanlardan biri olarak Watt’ın hayatı yalnızca buhar makinesinin icadıyla sınırlı kalmadı. Watt tüm hayatını araştırmakla geçirdi. Diğer mucitler gibi Watt’ın yetenekleri vizyonu da para kazanmasını sağlayacak yetkinlikte değildi. Tüm hayatı boyunca finansörler bulmaya çalıştı.

Watt’ın en kayda değer işlerinden biri fotokopiyi bulmasıydı. 1780 yılında, dökümanları ince bir kağıt ile presleyerek kopyasını kağıdın arkasına basmaya yarayan bir makine tasarladı. Bu icat küçük, basit ve taşınabilirdi ve ardındaki ilke, şu an kullanılan modern makineler icat edilene kadar kullanılmaya devam etti. İlk senesinde 600 adet satan icat Watt’ın hayatında para kazanmasını sağlayan ilk icat olarak bir dönüm noktası oldu.

6. Soda – Joseph Priestley

sodayı icat eden mucit Joseph Priestley

Joseph Priestley ünlü bir ilahiyetçı, filozof ve kimyagerdi. Onun en parlak başarısı oksijeni keşfetmesiyle birlikte geldi ama o aynı zamanda “airs” dediği diğer gazları da keşfetti. Yaşamın ilerleyen zamanlarında, bilimsel topluluk tarafından biraz tecrit edildi, çünkü teorinin modası geçmiş olduğu bir zamanda, beşinci element olan “flogiston” un varlığını hararetle savundu.

Ama hepsinden önce Priestley’nin bize verdiği ve hala severek tükettiğimiz başka bir şey daha var, Soda.

Bu keşif Priestly bir bira fabrikasının yanında yaşarken ve orada sık sık deneyler yaparken gerçekleşti. Bir keresinde, fermente edilmiş bir bira tankının üzerine bir kase su asarak suyu karbondioksit ile doldurma yöntemini keşfetti. Sonra tadının gerçekten güzel olduğunu keşfetti.

Başlarda, Priestleyyalnızca kendine ve arkadaşlarına gazlı içecek yaparken sonradan bu karışımın iskorbüt hastalığını tedavi etmek için kullanılabileceğini düşündü. Aslında teori yanlıştı ancak hepimiz bu buluştan faydalanmaya devam ediyoruz. 1772 yılında Suyu, sabit bir hava ile karıştırmanın yolları’nın yazılı olduğu bir bildiri yayımlattı. PriestleyPriestley, daha fazla araştırma yapmaya ya da keşiflerinden para kazanmaya çalışmadı. Bu, Johann JacobSchweppe’yi, karbonatlı su üretimi ile ticari olarak uygulanabilir bir yöntem geliştirmeye yönlendirdi. Daha sonra 1783 yılında bugün hala var olan ve bir servet kazanmış olan Schweppes Şirketi’ni kurdu.

7. Bulyon – Justus Von Liebig

19.yy’ın en önemli kimyacılarından biri olan Justusvon Liebig aynı zamanda organik kimyayı bulan adamdır. Henüz Organik Kimya ile ilgilenmediği zamanlarda ayrıca azotu mahsuller için temel bir besin maddesi olarak tanımlayarak tarımda devrim yaptı ve böylece gübre endüstrisine başladı. Bu uğraşları son bulduğunda ise bulyonu icat etti.

Deri üreticilerinin sadece sığır derilerini kullandıklarını ve etin çürümeye başladığını fark ettikten sonra, Güney Amerika’da çalışan George ChristianGiebert adlı bir mühendis, Liebig’in eti işlemek için bir yöntem geliştirdiğini ve aradığını hatırladıve bunu yeni bir işe başlamak için bir fırsat olarak gördü. Liebig’in Et Özü şirketi 1864’te kurulmuştur.

Liebig’in niyetleri oldukça asildi. 1847’de formülü ilk geliştirdiğinde, birisinin süreci iyileştireceği, maliyetini düşüreceği ve et özünün fakirleri beslemek için uygun bir alternatif haline getireceği umuduyla halka duyurdu. Ancak, Liebig kendi şirketini kurduğu zaman, diğerleri de kendi “et suyu” versiyonlarını satmaya başladılar ve kendi ürünlerindenLiebig’in Et Özü olarak bahsettiler.

Sonunda Liebig markasını LEMCO’ya ve daha sonra bugün marketlerde bulunan Oxobulyonlarınavevrmek zorunda kaldı.

8. Yaşam Cetveli – Edmond Halley

Edmond Halley, ismini paylaşan ünlü kuyruklu yıldızın gelişini hesaplamak için bugün hatırlanan ünlü bir gökbilimci, fizikçi ve matematikçi idi. Sıklıkla unutulan şey, aktüerya bilimindeki üstün çalışmasıdır. Halley, doğru demografik verilere dayanan ilk yaşam cetvelini ortaya koyarak demografi çalışmasında devrim yarattı.

Nasıl olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, 1693’te Halley, şu anda Polonya’nın Wroclaw kenti olan Breslau kenti için talep edilmemiş demografik veriler elde etti veya aldı. Belge, beş yıl boyunca kentte kayıtlı tüm ölüm ve doğumları içeriyordu. Bu bilgileri kullanarak Halley, her bir yaş grubu için ölüm olasılığını gösteren bir yaşam cetveli buldu. Halley’nin masası, bundan sonraki yaşam gelirlerini hesaplamanın önemli bir parçası haline geldi.

Adil olmak gerekirse, Halley’nin çalışmaları John Gaunt ve William Pett’in 30 yıl önce yarattığı başka bir yaşam cetvelinde önlendi. Ancak, bu cetvel daha az doğruydu ve çok fazla tahminde bulunmuştu. O zamanlar büyük bir göç ve genişleyen nüfusa sahip bir şehir olan Londra’ya dayanıyordu. Ayrıca, bu çalışmalar ölüm anında yaşını belirtmeyen kayıtlar kullanılarak yapılmıştı. Halley nispeten daha istikrarlı bir topluma erişebildi ve bu da daha iyi veri sağladı.

9. Elektrikli Piyano – Walther Nernst

WaltherNernst, 1920’de Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan üçüncü termodinamik yasası da dahil olmak üzere kimyadaki çalışmaları ile biliniyordu. Ancak, 1930’da Bechstein ve Siemens ile tamamen farklı bir şey yaratmak için iki şirket kurdu. Neo-Bechstein-Flugel, yani ilk elektrikli piyano. Bu piyanonun ses kartı yoktu ve müzik yapmak için çok ince teller ve küçük bir çekiç kullandı.

Neo-Bechstein-Flugel dijital kuyruklu piyano, radyonun henüz yeni bir şey olduğu bir zamanda geldi. Evdeki tüm yeni cihazlara dahil edilmesi alışılmadık bir durum değildi. Neo-Bechstein’da ayrıca bir radyo alıcısı ve yerleşik bir plak çalar bulunuyordu ve üç bileşen birlikte veya ayrı ayrı çalıştırılabiliyordu. Son teknolojiye sahip olmasına rağmen, Neo-Bechstein hala standart bir piyanodan daha ucuzdu.

Tüm özelliklerine rağmen, Neo-Bechstein-Flugel piyano başarısız oldu. Mucitlerinin profesyonel piyanistlerden umut ettiği geri dönüşleri almadı. Bu, Bechstein’ın finansal sorunları ile birleşince son kaçınılmaz olsa da,Nernst’in piyanosunun arkasındaki prensipler bugün hala elektro gitarlarda ve elektromanyetik alıcılarda bulunuyor.

10. Konuşan Bebek – Thomas Edison

Edison sadece yetenekli bir mucit olarak değil, aynı zamanda yetenekli bir işadamı olarak kabul edilir. Diğer birçok mucidin aksine, Edison yarattıkları için bir servet kazandı çünkü ürünler için nasıl kazançlı bir pazar bulacağını biliyordu. Thomas Edison’ un fonografı büyük bir hit haline geldi ve bu yüzden doğal olarak mümkün olan her yere bir tane görsel bıraktı. Sonuç; Edison fonograf bebeği.

Konuşan bebekler ürpertici, sade ve basittir. Modern bebekler bile pilleri azaldığında ve yavaş, şeytani bir sesle konuşmaya başladığında korkunç olabilirler. 120 yaşında bir bebeğin ne kadar rahatsız edici olabileceğini hayal edebilirsiniz, ama kendiniz de görebilirsiniz!

Adil olmak gerekirse, Edison’un bebeklerinin tümünün sesi kulağa gerçekçi gelmiyordu. Sadece birkaç yıl önce, bir bebeğin 123 yıllık metal ses kaydı göreceli olarak iyi durumda bulundu. O zamanlar ses kayıtlarını çoğaltmaya yarayacak bir yöntem olmadığından her ses birbirinden farklı ve özeldi. Edison “Twinkle, Twinkle, Little Star” demeleri için işe farklı kadınlar alıyordu. Edison’un tüm çabalarına rağmen, bebekler başarısız oldu ve sadece 1890’da birkaç hafta satıldı.

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Kaynak: https://listverse.com/2015/02/10/10-bizarre-forgotten-inventions-from-famous-inventors/

Bilim

FDA Yiyeceklerimizde “Kalıcı Kimyasal“Keşfetti. İşte O Ürünler

Published

on

Sağlıklı beslenme kuralları önceden basitti, en azından teoride ; daha az islenmş gıdalar tüket, şekerden uzak dur ve dengeli beslen ancak bilim insanları bu öğretiyi zorlaştıran gizli bir tehdidi yavaşça ortaya çıkarıyor. Amerikan ılac ve Gıda Dairesi (FDA) ’nin yeni bir araştırması Orta Atlantik’te – et, deniz ürünü ve çikolatalı kek numuneleri dahil-satılan pekçok yiyecekte kanserle bağıntılı yapay kimyasalların bir sınıfının izini buldu. Söz konusu kimyasallar – Per- ve polyfluoroalkil maddeler (PFAS)¹  – 1940 ’larda, İmalatçı firmaların ısıya, yağa, boyaya ve suya dirençli olduğunu fark ettiği zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ’nde ünlendi. Pek çok PFAS çeşidi imalat endüstrisinden yavaşça çıkmış olsa da onlar yiyecek paketleri, kilimler, deri, tekstil ürünleri ve zamksız tencere setlerinde hâlâ bulunuyor. Kanserle bağlantılarının yanısıra PFAS ’lar karaciğer hasarı ve gelişimsel sorunlarla da bağıntılı. PFAS ’lar nadiren doğa da yok olduğundan havada ve suda binlerce yıl kalır işte bu yüzden “Kalıcı Kimyasallar bknz: ’Forever Chemicals‘” adını almıştır.

FDA yiyecek numunelerinin bir sağlık tehdidi olmadığını söyledi. Kasım 2017 ’de yürütülen FDA soruşturması Daire ’nin Batı Virginia, Ohio, Virginia, Tennesse, Kentucky, Kuzey Carolinia, Washington, Dc, Maryland ve Delaware olarak belirttiği Orta Atlantik bölgesinde 16 tip PFAS ’ı test etti. Marketlerde 90 ’nın üzerinde örnek alındıktan sonra Daire, ananas ve tatlı patateslerde eser miktarda PFAS buldu. Ayrıca ette, deniz ürünlerinde, çikolatalı sütte ve çikolatalı kekte bu kalıcı kimyasallardan yüksek derece buldu. Hindi kıymasını, bifteği, hot dogları, kuzu şişleri, tavuk budunu, tatlı su çipurasını, morino balığını, karidesi ve yayın balığını da içeren tüm et ve deniz ürünü numuneleri Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen uyarı düzeyini aştığını gösteriyor.

Uyarı düzeyleri yer altı ve içme suyunu kapsıyor ama yiyecekleri kapsamıyor. Çikolatalı kek en yüksek PFAS miktarını içermesine rağmen (trilyonda 17.640 parça) EPA tarafından henüz değerlendirilmemiş bir farklılık içeriyordu. FDA Business İnsider ’a numunesi alınmış besin ögelerinin insan sağlığına muhtemel bir tehdit olmadığını belirten araştırmanın genel bir değerlendirmesinin geniş bir kopyasını verdi. Ancak bu değerlendirme New Mexico ’daki Hava kuvvetleri Üssü ’ne yakın bir mandıradan alınan örneklerin 2018 ‘de korkutucu seviyede PFAS içeriğinin üstüne bastı. Çiftliğin yer altı suyu ve silajı (hayvanlara verilen yeşillik) PFAS ’la kirlendi ve ineklerin bileşiği tüketmesine neden oldu. FDA atığa sadece 30 gün maruz kalan bir ineği PFAS ’tan arındırmanın 1.5 yıl sürdüğünü tahmin ediyor. Mandıradan alınan süt numuneleri EPA’nın önerilen eşiğinden 35 kat daha fazla PFOS içeriyordu. FDA güvenlik değerlendirmesine istinaden örneklerin insan sağlığına tehdit teşkil ettiğini ve çiftlikteki tüm Sütun yok edildiğini söyledi. EPA Belirli Bir PFAS ’lar Hakkında Sağlık Önerileri Belirtti. Neredeyse 5000 çeşit PFAS bulunuyor ama EPA sadece iki çeşit için sağlık önerisi verdi: PFOA VE PFOS Gözlemci Çevre Çalışma Grubu’nda (EWG) kıdemli bilim insanı David Andrews bu kimyasalların PFAS’ların en dehşet verici çeşidini temsil ettiğini belirtti.

EPA trilyonda 70 parçayı aşan PFOA veya PFOS ’lu içme suyunu insan sağlığı riski olarak görüyor. Tavsiyeleri yasal bir düzenleme olmasa da devlet daireleri ve toplum sağlığı kurumlarına bir uyarı niteliği taşıyor. Toksik kimyasallara gelindiğinde EPA çoğu çevreci gruptan bir sağlık hükmü vermeden önce kayda değer miktarda bilimsel kanıt için bekleyerek daha ihtiyatlı davranıyor.
Andrews Business İnsider’a “PFAS’ların ne kadar güçlü olduğunu anlamamız onlarca çalışma gerektirdi. “dedi. “Tüm bu kimyasalların müthiş güvenli olduğu varsayımını terk etmek zorundayız. Bu kimyasallar endişe verici ve bunların maruziyetinden mümkün olduğunda uzağında durmalıyız “ Bilim İnsanları Hâlâ Besinlerimizdeki “Kalıcı Kimyasal “ların Kaynağını Bulmaya Çalışıyor. PFAS ’ların neden gıdalarımızda ortaya çıktığına dair birkaç teori mevcut ama bilim insanları hâlâ en yüksek ihtimalle sebebi bulmak için uğraşıyor. Bir olasılık yiyecek paketleme olabilir. Aralık 2018’de bir gözlem raporu WholeFoodsMarket’ta kağıt yiyecek kutularında ve bir sandviç paket kağıdı ürününde PFAS’ın izini buldu. Aynı yıl Washington mikrodalga mısır çantaları ve fastfood paketleri dahil yiyecek paketlerini PFAS’tan men eden ilk Amerikan eyaleti oldu. Birkaç ay süre sonra San FransiscoPFAS ’ları tek kullanımlık yiyecek kabından, kap-kacaktan, pecetelerden, tabaklardan, pipetlerden, tepsilerden, kavanoz kapaklarından menetti.

PFAS’ları içeren çözünebilen paketler toprağa karışınca kimyasallar eninde sonunda bitkilere daha sonra insanlara geçiyor. Andrewsbir diğer senaryonun ise New Mexico ’daki kirli süt örnekleri tarafından sergilediğini söyledi. 1970 ’lerde Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı eğitim talimlerinde ve acil durum müdahalelerinde PFAS içeren ateş söndürme köpüğü kullanmaya başladı. 2018’le birlikte Bakanlık en az 90 Hava Kuvvetleri, Ordu ve Deniz Filosu Üssü’nün EPA ’nın kabul edilebilir seviyesini aşan PFAS ’lı su barındırdığını rapor etti. Ayrıca EPA ;Colorado, Michigan, Pensilvanya, New York ve Kuzey Carolina’nın yerel su sistemlerinde detespit etti. Eğer bu kirli su tarlalara geçerse yiyeceğimizin zehirlenmesiyle sonuçlanabilir. Andrews“Bilim çevrelerinde genel kanının tüm insanların gıda vasıtasıyla PFAS ’a maruz kaldığı yönünde ama daha öğrenecek çok şey var. FDA soruşturması derinlere inmiyor. Cevaplardan ziyade daha çok soru doğuruyor” dedi .

Per- ve polyfluoroalkil maddeler¹ : (PFAS), PFOA, PFOS, GenX ve diğer birçok kimyasal maddeyi içeren bir grup insan yapımı kimyasaldır. PFAS, 1940’lardan bu yana Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli endüstrilerde üretilip kullanılmaktadır. PFOA ve PFOS, bu kimyasalların en yoğun şekilde üretilen ve çalışılanları olmuştur. Her iki kimyasal da çevrede ve insan vücudunda çok kalıcıdır – yani parçalanmadıkları ve zaman içinde birikebilecekleri anlamına gelir. PFAS’a maruz kalmanın olumsuz insan sağlığı etkilerine yol açabileceğine dair kanıtlar vardır.

PFAS şuralarda bulunabilir:

  • PFAS içeren malzemelerle paketlenmiş, PFAS kullanılan ekipmanla islenmş veya PFAS ile kirlenmiş toprak veya suda yetişen yiyecekler.
  • Leke ve su itici kumaşlar, yapışmaz ürünler (örneğin, Teflon), cilalar, balmumları, boyalar, temizlik ürünleri ve yangın söndürme köpükleri dahil olmak üzere ticari ev ürünleri (hava limanları ve askeri üslerde yangın söndürme eğitimi verilen başlıca yeraltı suyu kirlenme kaynakları) ) meydana gelir.
  • PFAS kullanan üretim tesisleri veya endüstrileri (örneğin, krom kaplama, elektronik üretimi veya yağ geri kazanımı) içeren işyeri.
  • Tipik olarak lokalize edilmiş ve belirli bir tesisle ilişkili içme suyu (örneğin, üretici, depolama, atık su arıtma tesisi, itfaiyeci eğitim tesisi).

Çeviri: Ahmet Can AKYOL

Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-fda-have-found-trace-amounts-of-a-toxic-chemical-called-pfas-in-foods

Continue Reading

Bilim

Bilim İnsanları, Salyangozdan İlham Alarak süper yapıştırıcı geliştirdiler

Published

on

Sümüksü ve kabuklu arkadaşlarımız olan mütevazı salyangozlardan biraz yardım alarak, bilim insanları insanoğlunu sadece damga büyüklüğünde bir yama ile tutabilecek kadar güçlü, yapışkan bir süper yapıştırıcı geliştirdiler. Bu yapıştırıcı geri dönüşümlü olup gerektiğinde açılıp kapatılabilir. Pennsylvania Üniversitesi ‘nden, Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yer alan dergideki rapora göre bilim insanları tersinir (Tersinir kimyasal, fiziksel ve mekanik olarak geri dönüştürülebilir demektir.) bir yapışkan geliştirmek için yola çıktılar ve bu projede ilham almak için doğal dünyadan yararlandılar. Yumuşakçalardan¹ olan bilhassa salyangoz ve sümüklü böcek, ürettikleri gloop (yapışkan, yapış yapış olan) sümüğü sayesinde yüzeylere yapışabilir. Islak formda bu sıvı, hayvanın hareket etmesine ve yapışmasına izin verirken sert formda yumuşakça, kendisini uzun süre boyunca bir yüzeye bağlayabilir.

Böyle bir malzemenin avında olan, araştırma ekibinin bir üyesi, kısaca PHEMA olarak bilinen polihidroksi etil metakrilat (Hidroksil fonksiyonlu akrilik polimerlerin sentezinde kullanılan ester yapılı monomer.) denilen bir polisten hidrojene rastladı, bu da ıslak formda lastik, kuru formda sert bir yapıya sahip olup tersinirliği su ile kontrol edilir. PHEMA ile ilgili yapılan araştırmalara göre ıslak halde bir yüzeye uygulanırsa, kururken büzülmeye meyilli diğer yapışkan malzemelerin aksine küçük çatlak ve oyuklara yayılmaya devam eder.

Tıpta Bazı Faydalı Uygulamalarda Kullanılabilir

PHEMA ’nın bu özelliğe sahip olması ideal bir seçim olduğunun göstergesidir. Malzeme Bilimi, Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Bölümü ‘nden Profesör Shu Yang yaptığı açıklamada, “Bu, duvara fırlattığınız ve yapıştırdığınız çocuk oyuncakları gibidir. Bunun nedeni ise çok yumuşak olmalarından kaynaklanır. Malzemeler kuruduğunda genellikle küçülürler. Yüzeyden büzülürse, artık mikro boşluklara uymak istemez ama PHEMA yapıştırıcımız uyumludur, kuru veya sert formda olsa da şekillerini sabit tutar. Araştırmacılar tersinir su ile aktifleşen bir yapışkan malzemenin bilimsel araştırma ve tıpta bazı faydalı uygulamalara sahip olabileceğini söylüyorlar. Bilim insanları da kimyasallar ve pH veya ışık ve ısı olup olmadığına dair ipuçlarına cevap vererek tersine çevrilebilecek diğer yapıştırıcıların peşinde.  Yumuşakçalar¹: Hayvanlar âleminin geniş bir sınıfıdır. Ahtapot, midye, salyangoz, sümüklü böcek bu sınıftandır.

Çeviri: Seval ÖZGÜR

Kaynak: https://www.iflscience.com/chemistry/slug-slime-inspires-a-reversible-superglue-that-can-stick-a-human-to-the-ceiling/

Continue Reading

Bilim

Kafataslarında Neden Bu Kadar Çok Kemik Var?

Published

on

Kafanda kaç tane kafatası kemiği var? Hayvan kafataslarını, kafatasının üst bölgesi ve alt çene olarak iki kemikten oluştuğunu tahmin edebilirsiniz. Ama kafatasları aslında beklediğinizden çok daha fazla kemiğe sahip karmaşık bir yapıdır. Bazı hayvanların küçükken kafataslarında fazlaca kemik bulunur ve bu kemikler canlı olgunlaştıkça, birbirine kaynayarak bütünleşmeye başlar. Bazı hayvanlar ise yetişkinlik döneminde olmasına rağmen kafatasında fazlaca kemiğe sahiptir. Peki, kafataslarında neden bu kadar çok kemik var ve en çok kemik hangi hayvanlarda bulunur? Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi ‘ne (NCBI) göre insan kafatası kemikleri anatomisinde kafataslarında 8 kraniyal kemik (kafa kubbesini oluşturan kemik) ve 14 yüz kemikleri olarak toplam 22 kemik vardır.

Ohio Üniversitesi Laboratuvarı ‘ndaki araştırmacılar ve Witmer, dağıtılmayan bir timsah kafatasının fotoğrafını Twitter ’da paylaşarak şaşırtıcı bir kemik sayısı olduğunu söyledi. Timsah kafataslarında yaklaşık olarak 53 kemik bulunur. Memeli fetüsler, gelişimlerine göre kemik sayılarında farklılık göstermekte olup kafatasında yaklaşık olarak ortalama 43 kemik bulunur. Karada yaşayan omurgalıların ise çoğu 22 adet kemiği olan oldukça muhafazakâr bir kafatası morfolojisine sahiptir.

Oregon Devlet Üniversitesindeki Su Ürünleri ve Yaban Hayatı Anabilim Dalında balık profesörü olan BrianSidlauskas, en fazla kafatası kemiğinde 156 kemik bulunan soyu tükenmiş bir balık fosilinde bulunduğunu söyledi. Ohio Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Bölümü ile paleontoloji profesörü LarryWitmer, omurgalı kafataslarındaki kemiklerin sayısı, birbirine nasıl bağlandıkları ve birbirleriyle kaynaşma şekli çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik kafatasının hayvan tarafından nasıl vene kadar esnek kullanıldığını yansıtabildiğini söyledi.

kafatasının esnekliği – Kredi : Ohio Üniversitesi ‘nde Witmer Lab

Örneğin balıklar hareketli bir kafatasına sahiptir çünkü diğer pek çok omurgalıdan daha fazla kafatası kemiği ve daha az füzyonu vardır. Balıkların diğer hayvanlarla paylaştığı kafatası kemiklerine ek olarak solungaçlarını kaplayan dört tane kaynaşmış kemikleri de vardır. Hayvanlar milyonlarca yıl boyunca geliştikçe, bazı kafatası kemikleri büyümüş bazıları küçülmüş, bazıları kaynaşmış ve bazıları tamamen kaybolmuştur. Witmer”farklı gruplar arasında kemik sayısındaki bu değişkenlik zengin evrim dokusunu gösteren büyüleyici bir şeydir” dedi.

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Kaynak: https://www.livescience.com/65720-bones-in-animal-skulls.html

Continue Reading

Öne Çıkanlar