fbpx
Bizi Takip Edin

Arkeoloji

Unutulan Topraklar ve Kayıp Medeniyetler

Yayınlandı

üzerinde

Dünyanın her tarafından birçok kültür, keşfedilme girişimlerine meydan okuyan kayıp krallıkları, batık şehirleri ve efsanevi toprakları konuşuyor. Bu unutulmuş topraklar, bugün keşfedilmiş olsaydı, antik yapılar, şifreli hiyeroglifler ve unutulmuş sanat eserleri ile eski kültürümüze ışık tutabilirlerdi.
Atlantis, okyanusun altında gömülü olduğu söylenen efsanevi bir adaydı. M.Ö 350 civarlarında bir gün bir gecede deniz tarafından yutulan Atlantik Okyanusu’ndaki güzel bir ada hakkında yazan Plato tarafından ilk olarak bahsedilmiştir. Plato bu efsanevi adanın kültürü ve tarihi hakkında iki kitap yazmıştır.Bir başka batık şehir ise, Fransa’nın Douarnenez sınırında bir yerleşimin yapıldığı tarih öncesi döneme kadar uzanan efsanelere dayanan Ys idi. Efsane, Cornouaille Kralı Gradlon’un, denizi seven kızı Dahut’un isteği üzerine bu duvarların içinde bir şehir inşa ettiğini söyler. Ancak, bir gün bir dağ kadar büyük bir dalga Ys‘nin üzerine çöküp şehri okyanusun derinliklerine sürüklemiş. Lemurya, Hint veya Pasifik Okyanusunda bir yerlerde bulunan kayıp bir yerin adıdır. Bu ada efsaneye değil bilimsel bir tahmine dayalı bir yer. Lemurya artık geçerli bir bilimsel hipotez olarak görülmese de, bazıları tarafından bir zamanlar feci bir olayın sonucu olarak, okyanusa batmış olan antik dünyada bir zamanlar gizemli bir kıta olduğuna inanılan bir yer. Mu, 19. yüzyıl gezgin Augustus Le Plongeon tarafından önerilen ve varsayıma dayanan kayıp bir kıtanın adıdır. O, Atlantik Okyanusu’nda yer alan (diğerlerinin Pasifik olduğunu iddia ettiği) Mısır ve Mesoamerica gibi birkaç eski uygarlığın, Mu’dan mülteciler tarafından yaratıldığını iddia etmiştir. Bugün bilim adamları Mu fikrini reddediyorlar ve kısa sürede ne batabileceğini ne de yok edilebileceğini savunuyorlar.
Avalon, Arthur efsanelerinde yer alan efsanevi bir adadır. İlk olarak M.S 1136’da Monmouth’un Geoffrey’inde görünür. Kitabında, İngiltere’nin batısındaki gizemli bir adanın, Arthur’un kılıcı Excalibur’u işlediğini ve daha sonra Camlann Savaşı’nda Arthur’un yaralanmasından sonra sığınak yeri gibi davrandığını iddia etti. Avalon her zaman mistik uygulamalar ve doğaüstü varlıklar ile ilişkilendirilmiştir.  Agartha, yeryüzünün altında yer aldığı söylenen efsanevi bir şehirdir. İlk olarak batıda, gizli bilgileri ve inanılmaz hazineleri koruyan saklı medeniyet olarak Alexandre Saint-Yves d’Alveydre tarafından bahsedilmiştir. Teosofistler, Agartha’yı asuras denilen doğaüstü yaratıkların yaşadığı Tibet’in altındaki geniş bir mağara kompleksi olarak görürler. Tibet ve Budist geleneklerinde Shambhala, İç Asya’da bir yerlerde saklanmış eski bir krallıktır. Çeşitli eski metinlerde, en eski Bön Kutsal Kitapları (Budizm’den çok önce gelen) olarak anılmaktadır. Hepsi Shambhala’yı fiziksel gerçekliğin kıyısında, bu dünyayı bir diğerine bağlayan (fiziksel ve ruhsal alemler arasındaki bir geçit) saf bir alan olarak görüyorlar. Bu cennete yalnızca en aydın varlıklar girebilir, (gerçekten de bu Tibet rahipleri, bu efsanevi alana yolculuğa çıkmadan önce hayatlarını yoğun bir ruhsal gelişim içinde geçirirler). Yunan mitolojisinde, Hyperborea “Kuzey Rüzgarının ötesinde” yer alan efsanevi bir yerdi. Yunanlılar, Trakya’nın kuzeyine kadar uzanan, güneş ışığının günde yirmi dört saat sürdüğü verimli bir cennet olduğuna inanıyordu. Ancak, Hyperborea’nın fiziksel bir yer olmaması da mümkündür, Yunan şairi Pindar’a göre, ne gemi ile ne de yürüyerek Hyperborea’ya giden muhteşem yolu bulursunuz.
Thule, ilk olarak, klasik Avrupa coğrafyasında, Britanya’nın kuzeyine kadar uzanan bir bölge olarak belirtilmiştir. 19. yüzyıldan önce, bu kuzey efsanesinin, donmuş bir vahşi doğanın ortasında yanardağlar tarafından kuşatılan cehennem gibi bir yer olduğuna dair bir çok fikir vardı. Tersine, 18. yüzyıldan sonra, bol bir arazi olarak bilinmeye başladı; Balıkların bolca yakalandıkları ve et ve tereyağı üretimi için bol miktarda otlatma olduğu bir yer. Thule efsanesi bu nedenle hem cennet hem de cehennem olarak değerlendirilmiştir. “Ultima Thule” terimi, “bilinen dünyanın sınırları” nın ötesinde yer alan uzak bir yer anlamına gelir. İspanyol kaşifleri, 16. yüzyılın başlarında Güney Amerika’ya geldiklerinde, altınla doldurulmuş El Dorado adlı kayıp bir şehrin söylentilerini duydular. Yerel folklor, bu şehre her zaman yeni bir hükümdarın atandığını, altın ve değerli mücevherlerin Guativita adlı bir göle atıldığını söyledi. Gölün seviyesini, kenarındaki yüzlerce altını bulmaya yetecek kadar düşürmeyi başaran kaşifler tarafından bu göl 1545’te buldu. Ancak, gölü tahliye etme girişimleri daha da başarısız oldu ve altın şehri hala kayıp.
Paititi, batı ütopyasının eşdeğeri olan efsanevi bir İnka şehiridir. Gıda ve mineral zenginliğin bol olduğu söyleniyordu. Folklor, bu unutulmuş şehri, Peru’nun kuzeydoğusundaki Bolivya ya da güneybatı Brezilya’daki uzak yağmur ormanlarında bir yere yerleştirir. Paititi efsanesi, Qero ve Cusco’yu kurduktan sonra Pantiacolla’nın ormanlarına doğru kendi sığınak şehri Paititi’de yaşamının geri kalanını geçirmek için inzivaya çekilen kültür-kahraman Inkarri’nin hikayesinin etrafında dönüyor.
Brezilya, Atlantik Okyanusu’nda İrlanda’nın batısına doğru uzandığı söylenen bir hayalet adadır. İnanılmaz güzelliği yedi yılda bir gün çıplak gözle görünür hale geldiği, onun dışında kalıcı bir sis içinde gizlenmiş olarak tanımlanır. Keşif heyeti 1480 ve 1481’de adayı aramak için Bristol’den ayrıldı; ama hiçbir şey bulunamadı. Daha sonra, 1674 yılında, Kaptan John Nisbet, İrlanda’ya yolculuk yaparken adayı bulduğunu iddia etti. Tuhaf siyah kemirgenleri ve taş kalede yaşayan bir büyücüyü anlattı. Kaptan Alexander Johnson tarafından yapılan bir keşif seferinde, aynı bulguları teyit eden Brezilya’yı buldu. Ama sonra Brezilya, yakalanması zor bir hale geldi. O zamandan beri sadece birkaç defa görüldü. Kaynak: https://www.ancient-code.com/forgotten-lands-lost-civilizations/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkeoloji

Eski İnkalar İleri Kranial Cerrahi Tekniklerine Sahipti

Yayınlandı

üzerinde

Eski İnkaların uzmanların kabul ettiğinden daha gelişmiş tekniklere sahip olduğu gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Yeni yürütülen bir çalışmada antik İnka’ların kafa cerrahisinde oldukça ileri olduğunu ortaya koydu.
Eski dönemlerde uygarlıkların gelişmişlik düzeyleriyle ilgili birçok tartışma bulunuyor. Kolomb’un Amerika’yı keşfinden önce bazı uygarlıkların oldukça gelişmiş olduğu bilim insanları tarafından dile getiriliyordu.
Birçok Aztek ve Maya kentinin Amerika’nın keşfedildiği dönemdeki Avrupa merkezleri kadar ilerlediği düşünülüyor. Şimdi yeni elde edilen bulgularda İnkalarınkraniyal ameliyatlar yapabildiği keşfedildi. Dünya Nöroşirürji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, İnkaların kazıma, ensizyon ve perforasyon gibi teknikleri başarıyla uyguladığı ortaya çıktı. Trepanasyon adı verilen teknik, binlerce yıldır kafa travması, baş ağrısı, epileptik nöbetler ve akıl hastalığı vakalarını tedavi etmek için dünyanın çeşitli halkları tarafından kullanılmıştır. Trepanasyon, kafatasına bir deliğin açıldığı tıbbi bir prosedür olarak tanımlanır. Trepanasyon antik çağlardan beri uygulanmaktadır ve migren, nöbetler, travma, akıl hastalıkları ve hatta şeytanın kişiyi ele geçirdiği düşünülen vakalarda kullanılmıştır. Yeni araştırma İnkaların bu alanda diğer tüm medeniyetlerden daha ileri bir düzeyde olduğunu ortaya çıkardı. İnkalar nasıl olduğu bilinmeyen bir biçimde anatomi konusunda uzmandılar. Çalışma İnkaların M.Ö. 400’lü yıllarda ameliyat ettiği 800’ün üzerinde kafatasının değerlendirilmesine dayanmaktadır.
Bu kafa tasları 1500’lü yıllarda Peru’da bulundu. Araştırmacılara göre, İnka İmparatorluğu’ndaki bu ameliyatlarda ölüm oranı% 17 ile% 25 arasında değişiyordu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, yüzyıllar sonra Kuzey Amerika İç Savaşı sırasında, kranial operasyonlardaki ölüm oranlarının % 46 ile 56 arasında olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bilim adamları İnkaların başarısının nedenini bilmiyorlar ama hijyenin belirleyici bir faktör olabileceğini öne sürüyorlar.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/the-ancient-inca-possessed-advanced-cranial-surgery-techniques-thousands-of-years-ago/

Devamını Oku

Arkeoloji

Homo Erectuslar Değişen İklime Uyum Sağlamak İçin Çok Tembel Olduklarından Yok Oldu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yakın zamanda yürütülen bir çalışmada Homo Erectus olarak bilinen eski bir insan neslinin tükendiği ortaya kondu. Atalarımızın yaşamlarına bir göz atmak için Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacıları, Alt Paleolitik Dönem’de Arap Yarımadasındaki bir alanda bulunan binlerce eseri inceledi. Oldukça eski dönemlere ulaşan bu inceleme esnasında Homo Erectuslara dair birçok veriye rastlandı.
Nesli tükenen bu insan topluluğu kendilerini dış dünyaya açma noktasında oldukça tembel davrandılar. Farklı bir yeri keşfetme gibi bir eylemlerinin olmadığı yapılan incelemelerde ortaya kondu. Homo Erectusların birçok insanın sahip olduğu merak duygusuna sahip olmadıkları düşünülüyor. Homo Erectusların yaşadığı bölgede kurumuş iki büyük nehir yatağı yer alıyor. Arkeologlar Homo Erectusların bir süre için güçlü ve başarılı olduklarını ifade ediyor.
Ancak teknolojik bakımdan ilerleyememeleri onların sonunu getirdi. Homo Erectuslar yaşadıkları bölgede değişen iklim koşullarına ayak uydurmalarını sağlayacak aletleri geliştirmedikleri gibi bölgeden gitmeyi de düşünmediler. Homo Sapiensler ve Neanderthaller uzun mesafelerde dağlara gidebilecek ve buralara tırmanmayı sağlayacak aletler ürettiler.
Homo Erectuslar ise hayatta kalmalarını sağlayacak bir hızda kendi araçlarını üretemedi. Tortu örnekleri, Arap Yarımadası’ndaki ortamın kademeli olarak çöle döndüğünü ancak Homo Erectusların kullandıkları aletlerde bir değişimin yaşanmadığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, “Onlar sadece tembel değil, aynı zamanda çok muhafazakardı” açıklamasında bulunuyor. Hiçbir ilerleme kaydedemediler ve sonunda kuraklaşan iklim şartlarıyla nesilleri tükendi.
Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/homo-erectus-died-out-because-they-were-too-lazy-to-adapt-to-changing-climate-study-suggests/

Devamını Oku

Arkeoloji

Büyük Giza Piramidi, odalarında elektromanyetik enerji topladığı keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Uluslararası fizikçilerden oluşan bir ekip tarafından yapılan teorik araştırma sonucunda, Mısır’daki Büyük Giza Piramidinin iç odalarında ve tabanının altında elektromanyetik enerji topladığını keşfedildi. Uluslararası fizikçilerden oluşan bir ekip tarafından yapılan teorik araştırma sonucunda, Mısır’daki Büyük Giza Piramidinin iç odalarında ve tabanının altında elektromanyetik enerji topladığını keşfedildi. Uygulamalı Fizik Dergisi’nde yer alan araştırmaya göre, uluslararası fizikçilerden oluşan bir ekip Mısır’daki Büyük Giza Piramidinin iç odalarında ve tabanının altında elektromanyetik enerji topladığını keşfetti. Eski Mısırlılar muhtemelen bu tuhaf tasarım anlayışından haberdar olmasa da, çalışma gelecekte nanoparçacık araştırmaları için önemli olabilir.
Araştırmalar piramitlerde yeni bilgiler bulmaya yardım edecek
Araştırmacılar makalelerinde, piramitlerin özelliklerinin incelenmesi için modern fiziksel yöntem ve yaklaşımların uygulamaları önemli ve çok üretken olduğunu ifade etti. Makalede, bu incelemelerin, yeni keşifler yapılmasına ya da piramitlerde yeni ilgi alanları bulmayı teşvik edecek yeni bilgiler edinmeye izin verebileceği bildirildi. Görünür ışık, radyo dalgaları ve mikrodalgalar dahil elektromanyetik radyasyon, salınan elektrik ve manyetik alanların dalgalarını yaymaktadır.
Günlük yaşamda elektromanyetik enerji çok önemlidir
Avusturalya’da bulunan Monash Üniversitesi’nden fizikçi olan ve araştırmada yer almayan Antonija Grubisic-Cabo ScienceAlert’e yaptığı açıklamada, “Günlük yaşamda elektromanyetik enerji çok önemlidir ve her gün farklı türde elektromanyetik enerji kullanıyor ve deneyimliyoruz. Örneğin, güneş ışığı elektromanyetik dalgaların bir şeklidir, ama aynı zamanda evlerimizde yaygın olarak kullanılan şeyler, örneğin mikrodalgalar ve radyolar elektromanyetik enerjiye dayanır “dedi. Piramitlerin bu dalgalarla nasıl hareket ettiklerini test etmek için, araştırmacılar ilk önce radyo dalgalarının neden olduğu rezonansların (yansıma veya titreşimden kaynaklanan ses) nasıl başlatıldığını tahmin etmeye çalıştı.
Bazı varsayımları değerlendirmek zorundaydık
Rusya’daki ITMO Üniversitesi’nden araştırmacı Andrey Evlyukhin bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bazı varsayımları değerlendirmek zorundaydık. Örneğin, içinde bilinmeyen boşluklar olmadığını ve sıradan bir kireç taşının özelliklerine sahip yapı malzemesinin piramidin içine ve dışına eşit şekilde dağıldığını varsaydık” dedi. Araştırmacılar, piramit modeli ve elektromanyetik yansımasını yaptı. Böylece, araştırma ekibi, yok olma kesiti adı verilen bir şeyi hesaplayarak, dalga enerjisinin piramit tarafından nasıl dağıldığını veya emildiğini tahmin edebildi. Çok kutuplu analiz olarak adlandırılan özel bir analiz türünü kullanan araştırmacılar, dağınık alanların, piramidin iç bölmelerinde ve tabanının altında yoğunlaştığını buldu.
Eski Mısırlıların, ölü için en iyi FM radyo setleri oluşturmak için piramitleri nasıl organize ettikleri konusunda birçok varsayım yapılabilmesine rağmen, eski Mısırlıların bu özellikleri bilmeleri pek olası değildir ve bu sadece piramitlerin nasıl durduğuna dair ilginç bir rastlantıdır. 
Alışılmadık bir araştırma
Monash Üniversitesi’nden Grusibic- Cabo yaptığı açıklamada,”Bu araştırma alışılmadık gibi görünse de, daha önce Modern Piramitleri incelemek için modern fizik yaklaşımları kullanılmış ve tamamen yeni bir yapının keşfedilmesine yol açmıştır. Bu araştırma tamamen teorik olduğu için, neyin başarabileceğini veya gerçek hayatta bunu yapmanın bile mümkün olduğunu söylemek zor” dedi. “ITMO Üniversitesi’nden Fizikçi Polina Kapitainova, “Uygun elektromanyetik özelliklere sahip bir malzeme seçerek, nanosensörler ve etkili solar hücrelerde pratik uygulamayla piramidal nanopartiküller elde edebiliriz” açıklamasında bulundu.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-great-pyramid-of-giza-might-be-able-to-focus-electromagnetic-energy-in-its-chambers

Devamını Oku

Öne Çıkanlar