fbpx
Connect with us

Teknoloji

Video Oyunları Empatiyi Geliştiriyor ve Farklı Bakış Açıları Kazandırıyor

Published

on

Wisconsin-Madison Üniversitesindeki bir grup araştırmacı, video oyunlarının ortaokul çağındaki çocukların beyinlerine olan etkisini inceledi. Bazı video oyunlarının çocuklarda empatiyi geliştirdiğini, çocuklara olaylara farklı bakış açıları kazandırdığı tespit edildi. İlk olarak rastgele iki ortaokul seçildi.
Ortaokullardan birine empatiyi geliştirmek için tasarlanmış “Crystals of Kaydor” oyunu; diğer ortaokul öğrencilerine ise “Bastion” adında oyun oynatıldı. Crystals of Kaydor oyununu oynayan çocuklar, uzak gezegenlerdeki uzaylılarla etkileşime girdiler ve birçok duyguyu öğrendiler. Araştırmacılar, oyun esnasında karşılaşılan duruma göre çocukların tepki verdiğini, sonuçların bekledikleri gibi olduğunu söyledi.
Bastion oyununda ise köylerini kurtarmaya çalışan bir grup insanın kurtarma görevi için aletler inşa etmesi gerekiyordu. Oyunu oynayan çocuklar, farklı malzemeleri kullanarak yaratıcı kurtarma aletleri geliştirdi. UW-Madison’da psikoloji ve psikiyatri profesörü olan Richard Davidson ”Bu deney sonucu bazı oyunların çocuklar inanılmaz olumlu etkilediğini öğrendik. Oyun endüstrisinin üreteceği yeni oyunlar, beyni gereksiz yere yormamalı tam tersine beyne işlevsellik kazandırmalı.
Bir grup empati yeteneğini geliştirdi. Diğer grup ise farklı malzemelerden farklı aletler yaptı. Bu yaşta olan çocukların erkenden empati yeteneği kazanması, gelecekte daha huzurlu bir yaşam alanı sunabilir.” dedi.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180809175051.htm
Çeviren: Kuzey KILIÇ

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Sesli asistanınız gerçekten sizin için mi çalışıyor?

Published

on

Popüler kültürden bildiğimiz tüm sanal asistanlar içinde sadece birkaçı orijinal ve muhtemelen en bilindik olana karşı gelebildi: o da bir 1968 Stanley Kubrick filmi olan 2001: Bir Uzay Macerası filminden HAL 9000. Buna kesinlikle minnettar olmalıyız. Sonuçta Alexa ışıklarınızı söndürebilir fakat size karşı gelemez ve hayatınızda büyük zararlara yol açamaz. Yoksa bunları yapabilir mi? Amazon’un Alexa’sı, Samsung’un Bixby’si, Google Asistan, Apple Siri, Microsoft’un Cortana’sı, IBM Watson ve diğer tüm sanal asistanlar sizin arkadaşınız, köleniz, yardımsever yoldaşınız veya yardımcınız olarak tanıtıldı. HAL bize daha şeytani ama belki de daha gerçekçi bir şeyi gösterdi. Teknoloji şirketleri, sanal asistanları daha kolay ve iyi bir yaşamın tamamlayıcı parçaları olarak gösteriyor. 2001: Bir Uzay Macerası filmi soruyor: Ne pahasına? Film, konfor uğruna mahremiyetimizi feda ettiğimiz durumda teknolojik ekosistem şirketlerinin aslında kendileriyle yarış halinde olduklarını gözler önüne seriyor. “Sana yardım etmek istiyorum.” -HAL: 2001: Bir Uzay Macerası’nda HAL, uzay aracı mürettebatına onlardan biriymiş gibi tanıtılır; Fakat bilişsel yetenekleri, insan yoldaşlarından çok daha gelişmiş olan bir mürettebat üyesi. HAL her zaman her yerdedir ve mürettabatı hayatta tutan teknolojiyle bütünleştirilmiştir. Mürettabat, HAL’ün gemiyi kontrole yardım etmesi uğruna tüm özel hayatlarından vazgeçip ona güvenirler. HAL’ü tasarlayan insanların, mürettabatın ihtiyaçlarını tam anlamıyla bilip bilmediklerini düşünmüyorlardı bile. Veyahut HAL’ün esas sadık olduğu şeyin Mission Control ve daha da ötesi, kendi programlaması olduğunu bilmiyorlardı.Ayrıca, modern sanal asistanların kar amacıyla üretildiği gayet açık bir durumken ortalama tüketiciler, bu asistanların varlığından nasıl gelir elde edildiğine dair neredeyse hiçbir fikri yoktur. Bugünlerde tüketiciler mahremiyetleri açısından biraz daha eğitimli olmalılar çünkü sanal dünyadaki bazı sonuçlar fiziksel dünyayı da etkileyebiliyor ve bu durum toplum bilincine henüz nüfuz edemedi.Bir makinenin sizi 7/24 izlemesine izin vermek çok büyük bir bedel ancak tüketiciye göre pek de öyle değil çünkü sanal asistanlar, yapıldıkları şirketlerden kazandıkları güven halesini takıyorlar(örneğin Google arama motoru eşi bulunmazdır yahut Amazon’un satış deneyimleri küresel pazarı yönetir.) 
HAL’ün yaptığı gibi bu makineler çok geniş boyutta veri işler. O kadar çok ki üreticileri bile onların yeteneklerinden ya da amaçlarına nasıl ulaştıklarından tam anlamıyla emin olamıyor.
Sanal asistanların mesleki faydası şu özelliklerinden kaynaklanıyor: gözlemlerine dayanarak sizin nasıl hareket edeceğinizi tahmin ediyorlar ve bu hareketler için fırsatlar yaratıyorlar ve tahmini analizler için büyük veri çıkarmak iş dünyasında çok yaygın bir konudur.
“Dudaklarınızın hareket ettiğini gördüm.” -HAL: 2001: Bir Uzay Macerası filminde, görünen o ki mürettabat HAL’ün hızlı başlangıç kılavuzunu dikkatlice okumamış. Onun yalan söyleyebileceğini bilmiyorlardı ve dudak okuyabildiğinden de haberleri yoktu. Mürettabat biraz mahremiyet için gemiyi terk ettiklerinde HAL’ün kameraları yine onları görebiliyor ve o kadar da “özel” olamayan konuşmalarını kaydediyordu. Sonrasında bıçak kemiğe dayandı ve en sonunda o bıçağı yiyen de mürettabattı. İşte her zaman dinleyen ve kayıt da yapabilen bir sanal asistanı her emrimize amade gibi sahiplenmenin beklenmedik sonucu! Şaşırmayın çünkü Amazon’un yaptığı da tam olarak bu. Eğer sizi evinizde bile dinleyen şirketler varsa kayıtları yanlış kişilere göndermek, kasıtsız bilgi sızdırmak, ya da yanlışlıkla sizi başkasının dinlemesini sağlamak gibi “hatalar” yapmaları kaçınılmazdır. Bir de eğer hüküm ve koşullar tarafından güvence altına alındığınıza inanıyorsanız, yanılıyorsunuz ama boşverin çünkü muhtemelen 2001: Bir Uzay Macerası’ndaki mürettabatın yaptığı gibi siz de onları ya anlamamış ya da zaten okumamışsınızdır.
“Üzgünüm bunu yapamam, Dave” -HAL: Kubrick 2001 filmini teknolojik, fiziksel ve psikolojik köleliği tasvir edebilmek için kullandı. HAL ilk olarak fiziksel çevreyi kontrol ederken sonrasında kontrol gücünü psikolojikde kullanmaya çalışıyor. Eğer 2001: Bir Uzay Macerası filmini HAL’ü bir kahramanmış gibi düşünerek yeniden düşlersek o zaman mürettabatı öldürmekte gerçekten haklı olduğunu anlamış oluruz. Ne de olsa bu sinir bozucu insanlar öngörülemez çünkü duygularını işin içine katıp görevi mahvedebilirler. Eğer hayatlarımızı Google’ı bir kahramanmış gibi düşünerek düşlersek o zaman biz onun “asistanıyız” demektir çünkü ona hareketlerimizi tahmin edebilmesi ve gözlemlemesi için gerekli olan veriyi sağlayan bizleriz. Şanslıyız ki bu makineler teknoloji şirketleri adına hayatlarımızı devralmadan önce hala bu durumu düzeltmeye zamanımız var. İnsanlar Amazon’dan yemek sipariş etmesi için papağanlarını kullandığı sürece halk, makinelere güvenmenin pek de akıllıca olmadığı anlayacak. Yapay zeka hala büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Önünde sonunda ödül olarak tüketici mahremiyeti isteyip devamlı gözetimi, hava borusundan dışarı fırlatmak gibi bir karara varmamız gerekecek.
Editör / Yazar: Meltem ARSLANER
Kaynak: https://www.sciencealert.com/don-t-be-fooled-your-voice-assistant-isn-t-really-working-for-you

Continue Reading

Bilim

Çin, dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusunu tanıttı

Published

on

Çin tarafından geliştirilen dünyanın ilk yapay zekalı haber sunucusunun ardından, yapay zekalı ilk kadın sunucusu da haber sunmaya başladı. Şinhua Haber Ajansı tarafından tanıtılan dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusu, ajansın mevcut erkek yapay zeka sunucularıyla Çin’de önümüzdeki dönem düzenlenecek bir dizi siyasi toplantıda bir araya gelecek. İsmi Şın Şiaomıng olan ve Şinhua ile ‘Sogou’ adında bir arama motoru şirketi ortaklığında üretilen yapay zekalı sunucunun konuşma ve mimikleri, Şinhua haber sunucusu Qui Meng baz alınarak hazırlandı. Gerçekçi görüntüsüyle dikkat çeken Şın, konuşurken göz kırpıyor ve konuşurken aynı anda el kol hareketleri sergiliyor.
‘BİLİM VE TEKNOLOJİ DEVRİMİ’
Daha önce düzenlenen internet konferansına bir tebrik mektubu gönderen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise, “Dünya, derin bir bilim ve teknoloji devrimi ve endüstriyel dönüşüm içerisinde. Dijital ekonominin gelişimini hızlandırmalı ve küresel İnternet yönetim sistemini teşvik etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Yapay zekanın güvenlik, ekonomi ve eğitim gibi alanlarda kullanımının artırılması, Çin Komünist Partisi’nin ülke yönetimine ilişkin öne çıkardığı başlıca konulardan biri. Öte yandan, yapay zeka başta olmak üzere teknolojik gelişim alanları, Çin’in ABD ile rekabet halinde olduğu temel konulardan biri. Çin’de yapay zeka teknolojileri, ülke yönetimine ilişkin en önemli konulardan birisi olarak görülüyor. Çin, yapay zekanın güvenlik, ekonomi ve eğitim gibi alanlarda kullanımının arttırılması ve yaygınlaştırılması adına önemli çalışmalar yapıyor. Ayrıca yapay zeka konusu, Çin’in ABD ile giriştiği teknoloji rekabetinde ülke adına çok büyük bir öneme sahip.
Kaynak: https://twitter.com/XHNews/status/1098221286491271168/video/1

Continue Reading

Teknoloji

Geleceğimizi şekillendirecek teknolojiler

Published

on

Yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi teknoloji dünyasında çığır açan gelişmelerin yakın gelecekte ulaşımdan iletişim ve haberleşmeye, alışverişten kişilerin güvenliğine kadar pek çok alanda insan hayatını kolaylaştırması öngörülüyor. Yapay zeka konusundaki gelişmelerin sağlık, ulaşım, medya ve eğitim gibi hayatın birçok alanına yön vermesi bekleniyor. İnsan yaşamının en önemli gereksinimlerinden ulaşım, yapay zekadaki gelişmelerden gelecekte en fazla etkilenecek sektörler arasında yer alıyor. Bu alanda sürücüsüz ve elektrikli araçlar önemli teknolojik yatırımlar olarak dikkati çekerken, Alman otomotiv şirketi Volkswagen’in 2026 yılından itibaren petrolle çalışan araç üretmeyi planlamadıklarını açıklaması küresel şirketlerin bu konuda ne kadar ciddi olduklarını ortaya koyuyor. Öte yandan geçen yıl karıştıkları ölümlü kazalara karşın sürücüsüz araç teknolojisine ilişkin yatırımların hız kesmeden devam edeceği öngörülüyor.
Kasiyersiz marketler dönemi: Günlük yaşamın en önemli aktivitelerinden alışveriş de yapay zeka teknolojilerinin dokunduğu konular arasında bulunuyor. Gerek yurt içindeki gerekse küresel ölçekteki zincir marketler satışlarını hızla sanal ortama taşırken, bazı çok uluslu şirketler ise stratejilerini farklı bir anlayış üzerine kuruyor. Örneğin dünyanın tanınmış alışveriş şirketi Amazon, sanal ticaretini fiziksel alana da taşıma adına yeni hizmeti “Amazon Go” ile yapay zeka temelinde market zinciri kurmaya hazırlanıyor. Bu kapsamdaki ilk marketini geçen yıl Amerika’nın Şikago kentinde açan Amazon, markete giren kişiyi kamera ile takip ederek reyondan aldığı ürünün bedelini, ürünü kapıdan dışarı çıkardığı anda kredi kartından düşüyor. Firma, böylece kullanıcılarına hızlı ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi vadederken, benzer kasiyersiz ve yapay zekalı market uygulamalarının artması bekleniyor.
Televizyon yerine internet tabanlı medya: Yapay zeka teknolojisinin etki alanına giren alanlardan biri de medya. Gelişen teknolojiler ışığında internet tabanlı yayın yapan medya platformları giderek televizyonun yerini almaya başladı, izleyicinin aklını okuyan veri destekli dijital platformlar dikkati çekiyor. Ayrıca televizyon kanallarıyla çalışan medya içerik üreticileri, yerel ve küresel çapta internet tabanlı medya platformlarına yöneliyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de örnekleri olan bu tip medya platformlarının gelecekte yatırımlarını ve sunduğu içerikleri artıracakları tahmin ediliyor. Yüz tanıma sistemleri: Kamu güvenliği amaçlı yüz tanıma sistemleri alanındaki çalışmalar da yapay zeka etkisindeki yatırım konuları olarak dikkati çekiyor. Çin, 2014’te açıkladığı sosyal kredi sistemiyle vatandaşlarının kamusal alan olarak değerlendirilen yerlerdeki hareketlerini yüz tanıma sistemiyle bütünleşik kameralarla izleyerek toplumsal güvenliği sağlamayı hedeflediğini duyurmuştu. Çin ayrıca vatandaşlarının elektronik ortamdaki hareketlerinde veri sistemleriyle birleştirerek, 2020’den itibaren sosyal kredi sistemini ülke geneline yaymayı hedefliyor.
Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Continue Reading

Öne Çıkanlar