Bizi Takip Edin

Teknoloji

Yabancı Dil Öğrenmeye Son, Çıkarılan Cihaz Tüm Dillerde Konuşmanızı Sağlayacak

Yayınlandı

üzerinde

Hemen herkesin en büyük derdi dünyayla irtibat kurabilmek için yabancı dil bilmenin zorunlu olması. Bu nedenle hem iş yaşamında hem de özel yaşamlarında birçok kişi büyük zorluklar yaşayabiliyor. Yabancı dil eğitimi uzun süreler alan ve büyük dikkat gerektiren bir çalışma istiyor.

yabanci-dil-ogrenmeye-son-cikarilan-cihaz-tum-dillerde-konusmanizi-saglayacak

yabanci-dil-ogrenmeye-son-cikarilan-cihaz-tum-dillerde-konusmanizi-saglayacak1Özellikle çocukluk döneminde farklı bir dil öğrenmeyerek iş yaşamına atılanlar bu zamanı bulamadıklarından şikayet ediyorlar. Üstelik globalleşen dünya düzeninde sadece bir dili bilmek de yetmiyor. Farklı dilleri öğrenmek ise hem para hem de yoğun bir emek sarf edilmesini sağlıyor.
Tüm bunların bilincinde olan Avusturalyalı bir firma tarafından anında yabancı dil çevirisi yapabilen bir cihaz keşfedildi. Lingmo International ismi verilen teknoloji startup’ı, Translate One2One isimli kulaklığı sayesinde yabancı dil bilmiyor olma sorununu tamamıyla ortadan kaldırma hedefini taşıyor.
Dil sorunları nedeniyle ABD’deki işletmelerin her sene 2 milyar dolar, İngiltere’deki işletmelerin de 48 milyar sterlin kaybettiğine değinen şirket yetkilisi, bu ürün sayesinde meydana gelen açıkların büyük ölçüde kapatılabileceğine değiniyor.
Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen yapay zeka zirvesinde tanıtımı yapılan cihaz, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Japonca, İtalyanca, Almanca, Çince ve Brezilya Portekizcesi dillerinde anında çeviri işlemi gerçekleştirebiliyor.
179 dolar fiyata sahip olan cihaz, temmuz ayı itibariyle satışa sunulacak. Translate One2One, Bluetooth veya Wi-Fi bağlantısı ihtiyacı olmadan çalışan ilk çeviri kulaklığı olma gibi bir özelliğe sahip.

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/wearables/translateone2one-ibm-watson-artificial-intelligence-wearable-news/

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilim İnsanları Yumurta veya Sperm Olmadan Sentetik Embriyo Oluşturdu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Bilim insanları tarafından laboratuvar ortamında sentetik fare proto-embriyoları yaratıldı. Bu gelişme hamilelik süreci için bir devrim olarak niteleniyor. Maastricht Üniversitesi ve Hollanda’daki Hubrecht Enstitüsü’nden bir ekip, embriyoları kök hücreler kullanarak oluşturmayı başardı. Bu gelişme erken düşüklere neden olan şeyi çözmeye yardımcı olabilir. Araştırmacı Dr. Nicolas Rivron yaptığı açıklamada , “Araştırmalarımız, erken embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için geçilmesi gereken mükemmel yolu anlamaya yardımcı oluyor” dedi. Deneylerde, fare kök hücre demetleri, sperm veya yumurta kullanmadan farelerdeki gebelikleri başlatmak için kullanıldı.Bu çalışma gerçek bir embriyonun yaratılmasına yol açmasa da, süreci başlatması bakımından önemli. Bu çalışmanın hamileliğin erken evreleri hakkında bazı bilgileri ortaya çıkarabileceği düşünülüyor.Embriyolar, inanılmaz derecede küçüktür. İnsan saçı kadar bir genişliğe sahiptir ve rahimde onlarla çalışmak oldukça zordur. Bununla birlikte, bu embriyo benzeri yapılar yaratılarak, doğurganlık sorunları ile başa çıkmak için yeni ilaçlar geliştirilebilir.Rivron AFP’ye verdiği demeçte, “Bu atılım erken hamilelik dönemindeki kara kutuyu açmıştır. Üretilen bu embriyolar hayatın başlangıcındaki gizli süreçleri daha iyi anlamamıza, doğurganlık problemlerine çözüm bulmamıza ve laboratuar hayvanları kullanmadan yeni ilaçlar geliştirmemize yardımcı olacaktır” dedi. Memelilerde yumurtalar döllendikten birkaç gün sonra blastosistlere dönüşürler, bu plasenta ve embriyo haline gelen yaklaşık 100 hücrenin küresel bir topudur. Bu çalışmayla Blastoidlerin kendi kendilerine nasıl örgütlendiğine dair bilgiler edinilmiştir. Çalışmanın bazı diyabet formlarında olduğu gibi embriyodaki küçük kusurların nasıl geliştiğine dair yardımcı olabileceğini umuyoruz. Ayrıca infertilitenin bazı yönlerini ortaya çıkarabilir ve in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisinin çalışma şansını arttırabilir. Çalışmada, “İlk kez, rahim içinde [rahimde] implante edilen sınırsız sayıda erken model embriyolar oluşturmak mümkün” ifadesi kullanıldı. Çalışmanın şu anda insanlar üzerinde denenmesi düşünülmüyor. Bunun sebebi de bu konuda bilim çevrelerinin gösterdiği etik değerler. Yine de bu hamilelik sorunları yaşayanlar için büyük bir adım olarak nitelendiriliyor.
Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-have-created-synthetic-embryos-without-eggs-or-sperm/

Devamını Oku

Teknoloji

Elektronik Savaş Suriye’deki ABD Uçaklarını Devre Dışı Bıraktı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Siber savaşların başlama tarihi uzak gibi görünse de aslında şu anda yaşanıyor olması muhtemel. Siber savaş genel itibariyle bilgisayarlarla başka bir kişinin bilgisayarlarına saldırmak olarak ifade ediliyor. Ancak 2016 seçimlerinde Rus propagandasını uygulamak için binlerce bot Amerikan politik hedeflerine saldırı düzenledi. Siber savaş sadece çevrimiçi dünyada gerçekleşmiyor. EW olarak da adlandırılan yeni bir savaş türü kapımızda. Bu savaş sadece internette değil fiziksel dünyamız üzerinde de etkiye sahip. ABD Özel Hareket Komutanlığı tarafından 2 bin civarındaki istihbarat uzmanının katıldığı bir sempozyum düzenlendi. Bu sempozyum genelinde yayınlanan savunmayla ilgili bir makalede Suriye’De bir dizi EC-130 uçağında iletişimin durduğu açıklandı. Lockheed Martin teknoloji ve havacılık şirketine göre, elektronik savaş elektromanyetik spektrumu (radyo, kızılötesi veya radar) gibi sinyalleri – algılama, koruma ve iletişim kurma, kullanma yeteneğini temsil ediyor. Bu sinyalleri sıkıştırma ve bozma yeteneği çalışmalarla elde edilebiliyor.EC-130, Lockheed Martin firması tarafından inşa edilen bir askeri uçak. Elektronik savaş silahını kullanan birisi elektronik parazitler yardımıyla havadaki araçların iletişim ağlarını kesebiliyor. Bu sistemde tek tek radyo frekanslar ve diğer sivil kablosuz sinyaller seçilebiliyor ve gökyüzünde sıkıştırılabiliyor.Sempozyumda General Raymond Thomas, Suriye’yi “gezegendeki en saldırgan EW çevresi” olarak nitelendirdi ve EC-130’ların “engelliler” olduğunu belirtti.Bu saldırının kaynağı hala bilinmiyor. Ancak Rusya’nın geçmişte haberleşme ağlarında benzer uygulamalara imza attığı biliniyor. NBC tarafından bu ayın başında Rusya’nın Suriye’de bulunan ABD uçaklarının GPS sinyallerini karıştırmada etkili olduğunu bildirmişti. Bu uygulama pilotun kafasını karıştırabilir ve uçağın çakılmasına sebep olabilir. Modern savaş görüldüğü gibi bir dizi tweet ile sınırlı değil. Açıkcası gelecekte bilgisayar korsanları sadece çevrimiçi olarak savaşmayacaklar. Dünyadaki küresel güçler gelecekte savaş biçimlerini yeniden tanımlayabilirler.
Kaynak: https://futurism.com/electronic-warfare-disables-aircraft-syria/

Devamını Oku

Bilim

İlk Defa Gerçek Deri Üzerine Doğrudan Giyilebilir 3D Baskı Teknolojisi Geliştirildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yeni nesil giyilebilir cihazlar hakkında son yıllarda birçok yeni buluş yapıldı. Yeni geliştirilen bir 3D yazıcı direkt olarak gerçek deri üzerine giyilebiliyor. Hem otonom hem de taşınabilir olan adaptif yazıcı, askerler tarafından vücutlarına geçici kimyasal sensörler basmak veya temel elektronik cihazları şarj etmek için kullanılabilir.Ürünü geliştiren ekipten Michael McAlpine, “Bu yeni 3D baskı teknolojisinin, 400 $ ‘dan düşük maliyetli olması ve hafif bir yazıcı kullanma şansı yaratması açısından gururluyuz. Ürettiğimiz bu cihazı bir askerin sırt çantasında kolayca taşıyabileceğini ve ihtiyaç duyduğu kimyasal bir sensörü ya da başka bir elektronik malzemeyi doğrudan cildin üzerine yazabileceğini hayal ediyoruz. Bu 3D baskı aracı geleceğin İsviçre bıçağı olacak” ifadelerini kullandı.Baskı yapması gereken tipik 3B yazıcıların aksine bu ürün taranan sırada cilt üzerinde geçici işaretleyiciler yerleştirebiliyor. Cihaz gerçek zamanlı olarak vücuttaki küçük hareketleri tahmin etmek ve ayarlamak için izleme kameraları kullanıyor.
McAlpine, “Yazıcıyı ciltte kullanmak biraz zor alabilir. Çünkü bir kişi hareket eder ve her el farklıdır. Bu yazıcı, işaretleyicileri kullanarak elinizi izleyebilir ve elin hareketleri ve konturları için gerçek zamanlı olarak ayarlanabilir. Böylece rahat bir kullanım imkanı sağlar” dedi. Cihazda gümüş pullardan yapılmış yüksek düzeyde iletken suda çözünen bir mürekkep, oda sıcaklığında davranır ve sertleşir, böylece cildi yakmaz. Kuruma süresini hızlandırmak için mürekkebe etanol eklenir. Üretilen endüktif bobinler, kablosuz elektronik cihazların her ikisini de şarj etmek ve nemi algılamak için kullanılır. Bilim insanları yazıcının, fiziksel efor veya terin stres yoluyla terinin izlenmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Cihaz iki saatten fazla bir süre el üstünde kalabilir, bundan sonra kullanıcı tarafından soyularak, temizlenebilir.
McAlpine, “Bu cihazı tasarlarken elektronik veya hücrelerin doğrudan cilt üzerine yazdırılması fikrinden etkilendim. Bu çok basit bir fikir ve gelecekte önemli uygulamalar için sınırsız potansiyele sahip” dedi.
Kaynak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adma.201707495

Devamını Oku

Öne Çıkanlar