fbpx
Bizi Takip Edin

Teknoloji

Yapay Zekanın Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey

Yayınlandı

üzerinde

Dünya üzerinde yapay zeka konusunda önde gelen bilim insanlarından profesör Toby Walsh, milyarlarca makine ve bilgisayarın düşünebildiği bir yapay zeka geleceğine dair bilgimiz olmadığı konusunda uyarıyor. Profesör Walsh, toplumun AI’nin nasıl geliştirildiği ve hayatımızdaki kullanım alanlarına ilişkin kurallar koyulması gerekip gerekmediği konusunda bir tartışma yürütülmesi çağrısında bulunuyor.
Avusturalya bilim insanlarından yapay zeka uzmanı Toby Walsh, yayınlamış olduğu “Artificial Intelligence From The Logic Piano to Killer Robots” isimli kitabında yapay zekaların hakim olmasıyla birlikte hayatımızda iyiye gidecek ve daha kötü olacak bir dizi tahminde bulunuyor. Profesör Walsh’a göre yapay zekanın hayatımıza girmesiyle 2050 yılına kadar değişmesi muhtemel 10 başlık söyle sıralanıyor.
1. İnsanların araba kullanması ortadan kalkıyor.
İnsanlar yorgun, sarhoş ve dikkati dağınık olabilir. Oluşan trafik kazalarının %95’inin nedeni bu faktörler sebebiyledir. Yapay zekanın gelmesiyle birlikte kamyon sürücüsünden doktora ve avukatlara kadar her meslek değişecek. Ağlarda bulunan araçların yolculara 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilmesi sebebiyle, insan sürücüler olmadan çok daha güvenli yollar ve sıkışmayan bir trafik ortaya çıkacak. Sokaklarda park etme ortadan kalkacağı için otoparklarda kapanacak. Ulaşımın daha ucuz olmasının yanında yaşlılar ve engellilerin de daha rahat ulaşım imkanı ortaya çıkacak. Çoğu kişi muhtemelen araba almayacağı için sürüş yeteneklerini de kaybedecek. 2050 yılına gelindiğinde insanların araba kullanması demode bir hale gelecek.

insansız-haber
2. Doktoru istediğiniz an görebilirsiniz.
Kişisel doktorunuz 7 gün 24 saat hizmet veriyor ve sizin tüm hastalıklarınıza dair bilgi sahibi olacak. Doktorunuz, şeker seviyenizi, kan basıncınızı, uyku düzeninizi ve egzersiz yapıp yapmadığınızı sürekli olarak izleyecek. Tuvaletinizdeki verileri işleyerek, dışkılarınızı otomatik olarak analiz edebilecek. Kişisel yapay zeka tüm hayat hikayemize sahip olacak. Tıp konusunda bir doktordan daha fazla bilgiye sahip olan yapay zeka, sesinizden geçirmek üzere olduğunuz hastalığı anlayabilecek ve bayıldığınızda yardım çağırabilecek.

yapay-zeka-saglik
3. Marilyn Monroe filmlere geri dönüyor.
Yapay zeka avatarlar, etkileşimli filmlerde kendimiz ya da sevdiğimiz bir ünlü gibi veya seçtiğimiz herhangi birisi gibi hareket etmeye ve konuşmaya programlanabilecek. Hollwood ve bilgisayar oyunları endüstrisi tarafından geliştirilen yeni teknikler insanları hiper-gerçek bir dünyaya sokacaklar. Bu filmlerde hikayenin nerede bittiği, ne yöne gittiği kişiye bağlı olacak. Profesör Walsh bunun toplum için zararlı olabileceğini, bazı kişilerin bu duruma bağımlı hale geleceğini ve gerçek dünyada yasa dışı davranışların sanal ortamda da yasa dışı ilan edilmesi yönünde taleplerin artacağını dile getiriyor.

Marilyn-560x360
4. Sizi işe yapay zeka alacak.
Yapay zekalar aynı zamanda çalışma şeklini de ele alacak. Faaliyetlerin planlanması, tatillerin onaylanması, performans izleme ve ödüllendirme sistemleri hata yapma olasılığı sıfır olan yapay zekalar tarafından düzenlenecek. Profesör Wlash işe almak gibi kararların yapay zekaya bırakılmasını etik bulmuyor.

yapay-zeka-kariyer
5. Odanızla konuşacaksınız.
Evinize girdiğinizde “ışıklar” veya “bugünkü maçı kim kazandı” diyeceksiniz. Evlerde bulunan yapay zekalar sesinizi tanıyacak ve takip ettiğiniz futbol maçının ne olduğunu bilecek kadar sizi tanıyacaktır. Gelecekte insanlardan daha çok odalarla konuşma söz konusu olacak. Yapay zekalar yazmak yerine sohbet ederek interneti kullanmanızı sağlayacaklar.

2762092-5968585419-a67d3
6. Yapay zeka banka soyabilir.
Günümüzde kimlik avı, siber suçlar ve phishing saldırıları nispeten düşük bir teknolojiyle yapılıyor. Ancak yapay zekalar insan korsanlarını geçecekler ve yine savunma programları yapay zekalardan oluşacak. Savaş artık siber ortamlarda yapılacak.

banking
7. Dünya futbol şampiyonu bir robot takıma yenilecek.
Profesör Walsh, robotların üstün top becerilerine sahip olacağını söylüyor. Bu robotlar tüm oyuncuların sahada nerede olduğunu bilecek ve sistemlerine kaydedilmiş olan her Dünya kupası maçını izleyerek taktikler ve stratejiler hakkında bilgi sahibi olacaklar. İnsan takımlar mağlup olacak ve robotların hayranları bile insanları destekleyecek. Çoğu spor takımının insan olarak kalacağını düşünen Walsh, yapay zekanın futbol oynayabilmeleri için insanları eğiteceğini söylüyor.

soccer_robot03_by_Pixel_Reborn
8. Dünya çapında hayalet gemiler, uçaklar ve trenler olacak.
Gezegenin demiryolları, okyanusları ve gökyüzü şoförsüz otomobiller teknolojisi sayesinde diğer sanayilere yayılmış olduğu için herhangi bir insanı yanında taşımayan özerk uçaklar, gemiler ve trenler olacak. Bu yapay zekalar güvenlik ve verimlilik için çalışacak. Walsh sadece insan taşıyan uçakların yine insanlar tarafından uçurulmaya devam edeceğine inanıyor. Ancak kargo uçaklarının yapay zeka tarafından uçurulacağına inanıyor.

hayalet-ucak
9. TV’de haberler insanlar olmadan yapılacak.
Bilgisayarlar şu anda basit finansal hikayeler ve spor haberleri yazabiliyor ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yapay zekalar daha karmaşık hikayeleri ve haberleri de yazabilecekler. Chatbotlar, avatarlar robot kameralar tarafından filme alınarak sunulacak. Haberler insanların istekleri doğrultusunda dar bir şekilde yayınlanabilecek ve kişiselleşecek.

tv-shows-montage
10. İnsanlar öldükten sonra yaşayabilecek.
İnsanlar öldükten sonra tıpkı kendileri gibi konuşan chatbotları arkalarında bırakabilecekler. Bu chatbotlar hayat hikayenizin tamamını ve anılarınızı bilecek. Öldüğünüzde ailenizi rahatlatmak için arkanızda kalacak. Sosyal medyada takipçilere botlar cevap verebilecek ve takipçi sayılarını arttırmakla görevli olacaklar.

artificial-intelligence-chat-bot
Kaynak: http://www.abc.net.au/news/2017-08-07/artificial-intelligence-the-top-10-predictions-toby-walsh/8775034

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilimin Hayatımızdaki Önemi ve Yeri

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Günümüzde bilim hızla ilerlemekle birlikte, bilimin sonucu olarak ortaya çıkan teknoloji hayatımızı heralanda kolaylaştırmayı başarmıştır. 17. yüzyıl başlarında “Bilgi güç kaynağıdır.” diyen İngiliz düşünür Francis Bacon’u, sonraki yüzyıllarda meydana gelen gelişmeler doğrulamıştır. Günümüzde pek çok ülke,1960’lı yıllardan itibaren geliştirilmeye başlanan teknoloji odaklı iktisat teorilerine uygun olarak bilim ve teknolojiyi kalkınma modellerinin ana ekseni hâline getirmiş bulunmaktadır.

Türkiye, bu durumu fark edip bunun için gerekli organları kuran ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1960’ta Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), 1963’te Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve 1993’te Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) kurulmuştur. Bu bilim koordinasyon organları, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi belirlenmiş bazı sosyal hedeflere ulaşmak için yönlendirmekte, finansal destek sağlamakta ve gerekli alt yapı ve kurumları tesis etmektedir. Bilim ve teknoloji söz konusu olduğunda, en başta bahsedilmesi gereken kurumlar üniversitelerdir. Türkiye’de bu alanda da hızlı bir gelişme meydana gelmiştir. Üniversite sayıları hızla artmaktadır.

Bütün bu gelişmelerin paralelinde artık bilimin etkilemediği bir alan kalmamıştır. Bilim kendisini teknolojik gelişmelerle hissettirir hâle gelmiştir. Bilindiği gibi hayatımızın her noktasında teknolojik gelişmelere rastlanmaktadır. Tüm bunlarla birlikte bilimsel gelişmelerin bir ürünü olarak teknoloji kavramı ortaya çıkmıştır. Artık bilim üreten, bilimi en iyi şekilde teknolojisine yansıtan toplumların söz sahibi olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Güçlü olmanın, insanlığın gidişatına yön vermenin yolu bilimden geçmektedir. Bizler de bilimin bu kadar hâkim olduğu bir dünyada daha üretken olmalıyız, değil mi?
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Devamını Oku

Teknoloji

Robotlar kendi kendilerine ırkçı davranış geliştirebilirler

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yapay zeka uzmanları, robotların gruplandırmalar yaptıklarını ve ‘dışarıda kalanlara’ farklı davrandıklarını tespit ettiler. İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi ile ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MİT) bir grup bilim insanı robotların birbirlerini nasıl tanımladıklarını test ettikleri bir çalışmaya imza attılar. Bilgisayar bilimcileri, yapay zeka uzmanları ve psikologlardan oluşan ekip, aynı zamanda robotların birbirlerinden bazı ‘davranışları’ nasıl öğrendiklerini ve kopyaladıklarını da araştırdı.

Scientific Reports dergisinde yayımlanan çalışma, sanal gerçeklik robotlarının kendi gruplarını oluşturarak diğerler robotlardan uzak durduklarını ortaya koydu. Deney, robotların bağışta bulunacakları robotu seçtikleri bir “ver-al” sistemi simülasyonuna dayanılarak yapıldı.
‘DIŞARIDAN GELENLERİ KABUL ETMİYORLAR’
Kendilerine yarar sağlamak için diğerlerinden bağış stratejilerini kopyalayarak öğrenen robotların, küçük gruplar halinde yalnızca birbirlerine bağışta bulundukları ve ‘dışarıdan gelenleri’ kabul etmedikleri belirlendi. Araştırmanın yazarlarından Prof. Dr. Roger Whitaker, simülasyonları binlerce kez çalıştırarak, önyargının nasıl geliştiğini ve bunu teşvik eden ya da engelleyen koşulları anlamaya başladıklarını söyledi.

Whitaker “Simülasyonlarımız, önyargının sanal topluluklarda, ötekini de içeren daha geniş bağlantılar kurulmasına zarar vermek için kolaylıkla teşvik edilebileceğini gösteriyor” dedi. Bilim adamı, robotlar birbirlerinin davranışlarını kopyaladıkları için önyargılı grupların aslında ‘öteki’ olanlara kendi gruplarını oluşturmaları için öncülük ettiklerini ve böylelikle bölünmüş bir popülasyona yol açtıklarını da sözlerine ekledi.

‘ÖNYARGI FAZLA ZİHİNSEL GÜÇ GEREKTİRMİYOR’
Önyargıları tersine çevirmenin güçlüğüne dikkat çeken bilim insanları, bu tür davranışların öğrenilmesinin çok fazla zihinsel güç gerektirmediğinin çalışmada ortaya çıktığını vurguladılar. Projede yer alan araştırmacılara göre, robotlar yaygınlaştıkça bazı insanların sahip olduğu ırkçılık, cinsiyetçilik gibi ortak önyargıları benimseyebilirler.
Kaynak: (Sputnik)

Devamını Oku

Teknoloji

AB, İnterneti Sonsuza Kadar Değiştirecek Bir Karara İmza Attı

Yayınlandı

üzerinde

AB, dünya çapındaki uzmanlar tarafından lamine edilmiş olan tartışmalı İnternet Telif Hakkı Direktifini onaylama kararı aldı. Bu hamle modern çağın internet telif hakkı yasalarını güncellemeyi amaçlamaktadır. Ancak yasadaki 11. Ve 13. Maddeler adeta küçük şirketleri ortadan kaldıracak yasaklar içerdiği için eleştirildi. Bu nedenle tasarı Temmuz 2018 tarihinde reddedildi. Ancak, 11 ve 13. Maddelerin değiştirilmiş halleri ile tasarının yeni bir versiyonu dün sabah Strasbourg’ da 226’ya 438 oyla onaylandı. AB komisyonu üyesi ve reformu öneren kişilerden Andrus Ansip ve Mariya Gabriel , “Avrupa Birliği’nde telif hakkı kurallarının modernleştirilmesi” için gerekli oyların verildiğini söyledi.

Tasarının şimdi AB’ye üye devletlerin liderleri tarafından imzalanması gerekiyor. Bu nedenle henüz bir yasa haline gelmedi. Tüm liderlerin imzalamasından sonra her ülke kanunun yürürlüğe konması için görev yapacak. Oylamanın çok da iyi gitmediği söylenebilir. Söz konusu iki maddede sorunlar bulunuyor. 11. Madde genel itibariyle link vergisi olarak isimlendirilmektedir. Her ne kadar bu madde belirsiz olsa da Google Haberler gibi yerlerin bile her web sitesi bağlantısı için ücret ödemek zorunda kalacağı ve bunun neredeyse imkansız olduğu tasarıya karşı olanlar tarafından belirtiliyor. Pirate Party Milletvekili Julia Reda, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Avrupa Parlamentosu, bir haber makalesinin başlığını lisansa gerek duyacak link ekini onayladı” dedi. Web Tim Berners Lee’nin kurucusu da dahil olmak üzere çok sayıda internet uzmanı, bu yılın başlarında Telif Hakkı Direktifi’ne karşı çıkan bir mektup da imzaladı.

Madde 13 ise tüm platformların telif hakkıyla korunan içeriklerin sitelerinde görünmesini engellemesi gerektiğini içerdiği için reddedilmişti. Bu madde de şu anda belirsiz. Fakat web sitelerinin herhangi bir telif hakkı yasasını ihlal etmediklerinden emin olmak için ayrı ayrı tüm içerikleri kontrol etmesi gerekiyor. Bilim, teknoloji ve kültür haberleri yayınlayan popüler The Verge sitesi, “Bunu yapmanın tek yolu YouTube ve Facebook gibi sitelere yüklenen tüm verilerin taranması olacaktır” dedi. Bu, küçük platformlar için inanılmaz bir yük oluşturacak ve yaygın sansür için bir mekanizma olarak kullanılabilecek. Yasa lehine olanlar, yasanın bu korkulardan üstte olduğunu söylüyorlar. Ancak birçok uzmanyasaya karşı ve birçok web sitesi de yasayı protesto ediyor. Şu anda AB’nin 11 ve 13. Maddeleri nasıl uygulayacağına ilişkin net bir plan yok.
Kaynak: https://www.iflscience.com/technology/eu-votes-in-favor-of-wrecking-the-internet-with-controversial-copyright-directive/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar