Bizi Takip Edin

Teknoloji

Yapay Zekanın Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey

Yayınlandı

üzerinde

Dünya üzerinde yapay zeka konusunda önde gelen bilim insanlarından profesör Toby Walsh, milyarlarca makine ve bilgisayarın düşünebildiği bir yapay zeka geleceğine dair bilgimiz olmadığı konusunda uyarıyor. Profesör Walsh, toplumun AI’nin nasıl geliştirildiği ve hayatımızdaki kullanım alanlarına ilişkin kurallar koyulması gerekip gerekmediği konusunda bir tartışma yürütülmesi çağrısında bulunuyor.
Avusturalya bilim insanlarından yapay zeka uzmanı Toby Walsh, yayınlamış olduğu “Artificial Intelligence From The Logic Piano to Killer Robots” isimli kitabında yapay zekaların hakim olmasıyla birlikte hayatımızda iyiye gidecek ve daha kötü olacak bir dizi tahminde bulunuyor. Profesör Walsh’a göre yapay zekanın hayatımıza girmesiyle 2050 yılına kadar değişmesi muhtemel 10 başlık söyle sıralanıyor.
1. İnsanların araba kullanması ortadan kalkıyor.
İnsanlar yorgun, sarhoş ve dikkati dağınık olabilir. Oluşan trafik kazalarının %95’inin nedeni bu faktörler sebebiyledir. Yapay zekanın gelmesiyle birlikte kamyon sürücüsünden doktora ve avukatlara kadar her meslek değişecek. Ağlarda bulunan araçların yolculara 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilmesi sebebiyle, insan sürücüler olmadan çok daha güvenli yollar ve sıkışmayan bir trafik ortaya çıkacak. Sokaklarda park etme ortadan kalkacağı için otoparklarda kapanacak. Ulaşımın daha ucuz olmasının yanında yaşlılar ve engellilerin de daha rahat ulaşım imkanı ortaya çıkacak. Çoğu kişi muhtemelen araba almayacağı için sürüş yeteneklerini de kaybedecek. 2050 yılına gelindiğinde insanların araba kullanması demode bir hale gelecek.

insansız-haber
2. Doktoru istediğiniz an görebilirsiniz.
Kişisel doktorunuz 7 gün 24 saat hizmet veriyor ve sizin tüm hastalıklarınıza dair bilgi sahibi olacak. Doktorunuz, şeker seviyenizi, kan basıncınızı, uyku düzeninizi ve egzersiz yapıp yapmadığınızı sürekli olarak izleyecek. Tuvaletinizdeki verileri işleyerek, dışkılarınızı otomatik olarak analiz edebilecek. Kişisel yapay zeka tüm hayat hikayemize sahip olacak. Tıp konusunda bir doktordan daha fazla bilgiye sahip olan yapay zeka, sesinizden geçirmek üzere olduğunuz hastalığı anlayabilecek ve bayıldığınızda yardım çağırabilecek.

yapay-zeka-saglik
3. Marilyn Monroe filmlere geri dönüyor.
Yapay zeka avatarlar, etkileşimli filmlerde kendimiz ya da sevdiğimiz bir ünlü gibi veya seçtiğimiz herhangi birisi gibi hareket etmeye ve konuşmaya programlanabilecek. Hollwood ve bilgisayar oyunları endüstrisi tarafından geliştirilen yeni teknikler insanları hiper-gerçek bir dünyaya sokacaklar. Bu filmlerde hikayenin nerede bittiği, ne yöne gittiği kişiye bağlı olacak. Profesör Walsh bunun toplum için zararlı olabileceğini, bazı kişilerin bu duruma bağımlı hale geleceğini ve gerçek dünyada yasa dışı davranışların sanal ortamda da yasa dışı ilan edilmesi yönünde taleplerin artacağını dile getiriyor.

Marilyn-560x360
4. Sizi işe yapay zeka alacak.
Yapay zekalar aynı zamanda çalışma şeklini de ele alacak. Faaliyetlerin planlanması, tatillerin onaylanması, performans izleme ve ödüllendirme sistemleri hata yapma olasılığı sıfır olan yapay zekalar tarafından düzenlenecek. Profesör Wlash işe almak gibi kararların yapay zekaya bırakılmasını etik bulmuyor.

yapay-zeka-kariyer
5. Odanızla konuşacaksınız.
Evinize girdiğinizde “ışıklar” veya “bugünkü maçı kim kazandı” diyeceksiniz. Evlerde bulunan yapay zekalar sesinizi tanıyacak ve takip ettiğiniz futbol maçının ne olduğunu bilecek kadar sizi tanıyacaktır. Gelecekte insanlardan daha çok odalarla konuşma söz konusu olacak. Yapay zekalar yazmak yerine sohbet ederek interneti kullanmanızı sağlayacaklar.

2762092-5968585419-a67d3
6. Yapay zeka banka soyabilir.
Günümüzde kimlik avı, siber suçlar ve phishing saldırıları nispeten düşük bir teknolojiyle yapılıyor. Ancak yapay zekalar insan korsanlarını geçecekler ve yine savunma programları yapay zekalardan oluşacak. Savaş artık siber ortamlarda yapılacak.

banking
7. Dünya futbol şampiyonu bir robot takıma yenilecek.
Profesör Walsh, robotların üstün top becerilerine sahip olacağını söylüyor. Bu robotlar tüm oyuncuların sahada nerede olduğunu bilecek ve sistemlerine kaydedilmiş olan her Dünya kupası maçını izleyerek taktikler ve stratejiler hakkında bilgi sahibi olacaklar. İnsan takımlar mağlup olacak ve robotların hayranları bile insanları destekleyecek. Çoğu spor takımının insan olarak kalacağını düşünen Walsh, yapay zekanın futbol oynayabilmeleri için insanları eğiteceğini söylüyor.

soccer_robot03_by_Pixel_Reborn
8. Dünya çapında hayalet gemiler, uçaklar ve trenler olacak.
Gezegenin demiryolları, okyanusları ve gökyüzü şoförsüz otomobiller teknolojisi sayesinde diğer sanayilere yayılmış olduğu için herhangi bir insanı yanında taşımayan özerk uçaklar, gemiler ve trenler olacak. Bu yapay zekalar güvenlik ve verimlilik için çalışacak. Walsh sadece insan taşıyan uçakların yine insanlar tarafından uçurulmaya devam edeceğine inanıyor. Ancak kargo uçaklarının yapay zeka tarafından uçurulacağına inanıyor.

hayalet-ucak
9. TV’de haberler insanlar olmadan yapılacak.
Bilgisayarlar şu anda basit finansal hikayeler ve spor haberleri yazabiliyor ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yapay zekalar daha karmaşık hikayeleri ve haberleri de yazabilecekler. Chatbotlar, avatarlar robot kameralar tarafından filme alınarak sunulacak. Haberler insanların istekleri doğrultusunda dar bir şekilde yayınlanabilecek ve kişiselleşecek.

tv-shows-montage
10. İnsanlar öldükten sonra yaşayabilecek.
İnsanlar öldükten sonra tıpkı kendileri gibi konuşan chatbotları arkalarında bırakabilecekler. Bu chatbotlar hayat hikayenizin tamamını ve anılarınızı bilecek. Öldüğünüzde ailenizi rahatlatmak için arkanızda kalacak. Sosyal medyada takipçilere botlar cevap verebilecek ve takipçi sayılarını arttırmakla görevli olacaklar.

artificial-intelligence-chat-bot
Kaynak: http://www.abc.net.au/news/2017-08-07/artificial-intelligence-the-top-10-predictions-toby-walsh/8775034

Bilim

IBM Heryere Konulabilen Dünya’nın En Küçük Bilgisayarını Açıkladı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Crowdsourced süper bilgisayarlar’ı kullanarak iklim değişikliğiyle mücadele etmek için kuantum hesaplamadaki yarışı kazanmaya çabalamak her zaman geleceğe adım atmak oldu ve Mashable tarafından ilk kez yeni bir gelişmeye dayanarak geleceğin giderek küçüldüğü farkedildi. ”Önümüzdeki beş yıl içinde, kriptografik sabitleyiciler,mürekkep noktaları veya bir kaya tuzu taneciğinden daha küçük olan küçük bilgisayarlar gibi, günlük nesneler ve aygıtlara yerleştirilecek.” Görüntülerle gelen 64 bitlik anakartlar serisi teşhir ediliyor ve iki ayrı record-breaking bilgisayarlar sol üst köşede görülebilir.Yani bunlar tam olarak nedir? Ayrıntılar belirsiz ama şemalar bunların, 1 x 1 milimetre boyutunda bir panoda tam teşekküllü bir işlemci, bellek bileşenleri ve 1 milyona kadar transistöre sahip olduğunu gösteriyor. Bunlar, 1990’daki x86 familyasından bir çip kadar güçlüdür, ki bu çiplerin bir zamanlar daha büyük oldukları göz önüne alındığında durum oldukça iyidir. Bu küçük bilgisayarların ve blog yayınının bu bölümünün ana odak noktası, göze çarpan boyutları değil, ancak sahtecilikten korunmadır. İlişkili bir videoda, “dolandırıcılık, küresel ekonomiye yılda 600 milyar dolardan fazla zarar veriyor” diyerek, IBM Blockchains hakkında konuştu. Bunlar, karmaşık kriptografik teknolojiyi kullanarak, çevrimiçi işlemlerin kim, ne zaman, nerede ve hangi ayrıntıların kaydedildiğini gösteren kayıtlar veya defterlerdir. Blockchain orijinal olarak bitcoin işlemlerinde onların doğruluğundan ve güvenliğinden emin olmak için kullanıldı ve Fortune tarafından da belirtildiği gibi, elmas şirketleri teknolojinin ilk kullanıcıları oldu. Bu yeni minyatür bilgisayar fiziksel dünyaya bu teknolojiyi getirmek için tasarlandı. Ucuz üretim maliyeti (birim başına 0,10 dolar) ve küçük boyutuyla dünya çapında sevk edilip çok sayıda ürüne kolayca yerleştirilebildiği için IBM bunları ” kurcalamaya dayanıklı dijital parmak izleri ” olarak kullanmak istediği izlenimini verdi. IBM’nin de açıkladığı gibi bunlar ”heryere ve heryerde” konulabilir. Aynı zamanda “kripto-sabitleyiciler” olarak tanımlanan bu hacklenmeye karşı korumalı parmak izleri, bir ürünün zincirini, formunu, alıcılarını ve satıcılarını, tıpkı bir el işçiliği blok zinciri gibi, doğrulamak için kullanılacaktır. Kaynak: http://www.iflscience.com/technology/ibm-unveils-worlds-smallest-computer-can-be-put-anywhere-and-everywhere/

Devamını Oku

Bilim

Dünyanın İlk Ticari Derin Uzay İletişim İstasyonu İngiltere’de Kuruluyor

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Uzay aracıyla iletişim sağlayabilmek için büyük bir çanak antene ihtiyaç duyulmaktadır. Hala dünyanın dört bir yanında bu antenlerden çok sayıda bulunuyor. İngiltere tarafından asteroid madenciliğini ve yapılacak olan ay gezileri benzeri ticari misyonları destekleyebilmek amacıyla özel bir şirketin işlettiği ilk ticari derin uzay iletişim istasyonu kuruluyor.

Çanak, İngiltere’nin güneybatısında Cornwall’daki Goonhilly Dünya İstasyonu’nda bulunuyor. Burası Ay görüntülerini Dünya’ya ışınlamak için kullanıldı ve aynı zamanda 1985 Canlı Yardımı konserini tüm dünyaya aktardı. Şimdi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve özel firmalar tarafından kullanılmak üzere 2 milyon sterlin (2,8 milyon dolar) harcanarak, İngiltere Uzay Ajansı projesinin parçası olarak yenileniyor. Birisi bir uzay aracını Güneş Sistemi’ne ya da uzayın daha derin bir yerine göndermek istiyorsa, bu çanak sayesinde onunla iletişim kurulabilir.
UK Space Agency’nin sözcüsü, “Bu derin uzay iletişiminin özel bir şirket tarafından yürütülebileceği [GES Ltd] dünyanın ilk istasyonu” dedi. “Aynı şekilde özel şirketler roketleri uzaya fırlatıyorlar, ayrıca Goonhilly gibi tesisleri de işletiyorlar.”

ESA ve NASA gibi ajanslar, Avustralya ve Arjantin gibi yerlerde, uzay aracı ile sürekli olarak iletişim kurmak için NASA’nın Derin Uzay Ağı gibi dünya çapında sistemleri işletiyor. ESA’dan Klaus-Jürgen Schulz yaptığı açıklamada, buranın sadece ESA tarafından değil, diğer ajanslar tarafından da kullanabileceğini ifade etti. Çanak, özellikle 32 metreyi (105 ayak) aşan GHY-6 antenini yükseltmek için iki yıl boyunca yenilenecek. Sonrasında 2003 yılından bu yana Kızıl Gezegen çevresinde yörüngede bulunan ESA’nın Mars Express gibi uzay aracıyla konuşma yeteneklerini test edecek.
Kaynak: http://www.iflscience.com/space/the-worlds-first-commercial-deep-space-communications-station-is-being-built-in-the-uk/

Devamını Oku

Bilim

Yapay Zeka Tarafından Çözülen Gizemli El Yazması Voynich Hakkında Bilinmeyenler

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Voynich el yazması 15’inci yüzyılda kaleme alınmış bir metindir. El yazması 19’uncu yüzyılda ortaya çıkarılmıştır. Kitabı yazmak için kullanılan dil ve şekillerin hiçbir dille ve kodlamayla örtüşmemesi üzerine kitap hakkında birçok farklı fikir ortaya atıldı.

Hatta kitabı uzaylıların yazdığını iddia edenler bile oldu. Bazı uzmanlar ise bu kitaptakilerin gizli anlamlar taşımadığını ve bir aldatmaca olduğunu ileri sürdü. Kitap bugün Yale Üniversitesi’deki Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi’nde bulunuyor.

El yazmasında hassas sayfalarında botanik çizimler, astronomik diyagramlar ve çıplak kadın figürleri yer alıyor. Botanikçilerse el yazmasındaki resimlerin Meksika’daki bitkilere benzediğini iddia ediyor.
Keşfedilmesinden bu yana kitap hem tarihçileri hem de şifrecileri rahatsız etmiş eserlerden bir tanesidir. Son haberlere göre Alberta Üniversitesi’nde bazı bilim insanları bu el yazmasının kodunu kırabilmek için bir yapay zeka geliştirdi.

Geliştirilen bu yapay zeka el yazmasının kodunu çözdü. El yazması üzerinde çalışma yürüten profesör Gren Kondrak ve lisanüstü öğrencisi BradleyHauer, belgenin metnini insan hakları evrensel beyannamesinin 380 farklı dilde benzeriyle yapay zekaya arattı.

Yapay zeka Voynich el yazmasının başta Arapça yazıldığını tespit etse de algoritmalar çalıştırılınca kitabın İbranice olarak yazıldığını ve bu dildeki bir kodlamaya sahip olduğunu tespit etti. Kodlama çözümlerinde öncelikle yazarın hangi dili kullandığının çözümlenmesi büyük önem taşıyor. Voynich el yazmasının hem kodu hem de kodlamayı oluşturan dil tespit edilemediği için bugüne kadar şifre çözücüler tarafından sonuca ulaşılamamıştı.

Bundan önceki araştırmacılar metnin alfagramlar kullanılarak kodlandığını, alfebetik sırayla yeniden düzenlenen harfler içerdiğini varsayıyordu. Bu teori doğrultusunda Kondrak ve Hauer, ilk 10 sayfadaki her bir anagramı çözebilmek için bir algoritma kullandı.

Yapılan işlem sonrasında el yazmasında kullanılan sözcüklerin %80’den fazlasının İbranice sözcükler olduğu anlaşıldı. Eğer Alberta ekibi doğru kodlamayı bulduysa el yazmasının ilk satırı, “Evin papazı, ben ve insanlar için tavsiyelerde bulundu” biçiminde.

Elbette Voynich el yazmasına dair gizemler ortadan kalmış değil. Geçtiğimiz yıl bilim insanları el yazmasını Latince üzerinden çözerek bu kitabın bir kadın sağlığı kılavuzu olduğunu açıklamıştı. Kondrak ve Hauer verdikleri demeçlerde keşiflerinin doğruluğunun ispatlanabilmesi için daha fazla çalışma yapacaklarını kaydetti.

Ancak elde edilen bulgular akademisyenler için bir başlangıç noktası oluşturuyor. Özellikle İbranice uzmanlarının bu keşfi takip ederek gizemi çözecekleri düşünülüyor.
Kaynak: https://news.artnet.com/art-world/voynich-manuscript-artificial-intelligence-1212164

Devamını Oku

Öne Çıkanlar