fbpx
Connect with us

Yaşam

Yaptığınız İşe Bir Anlığına Da Olsa Ara Vermeniz Gerektiğinin 7 İşareti

Published

on

İş, okul, dersler, çocuklar, ilişkiler… Her gün birbirinden farklı stresler yaşıyorsunuz. Çoğunuz uzun zamandır tatil yapacak zaman bile bulamadınız. Hatta aylardır şöyle güzel bir tatilin hayalini kuruyorsunuz fakat bir türlü plan yapamadınız. Siz böyle vakit bulamazken, vücudunuz gün geçtikçe yorulmaya devam ediyor. İşte vücudunuzun size ara vermeniz gerektiğini söylemeye çalıştığının 7 işareti! 1- Baş Ağrısı :Şiddetli ve rutin baş ağrıları çekiyorsanız, vücudunuz size dinlenmeniz gerektiğini söylemeye çalışıyor olabilir. Çok fazla iş yükü genellikle başınız, boynunuz ve gözlerinizde ağrılara neden olabilir. Sürekli yüksek seviyede stres yaşamak migren ataklarını tetikleyebilir.

2- Sindirim Problemleri

Beyniniz uzun süre meşgul olduğunda, sindirim sisteminiz kötü etkilenebilir. Bu durumun en sık görülen sonuçları; bağırsak problemleri ve mide ağrısıdır.

3- Sık Soğuk Algınlığı

Stres, kan dolaşımınızı hızlandırarak kalp atış hızınızı arttırır. Artan kan basıncı ise bağışıklık sorunlarına neden olabilir. Bu durum da, sık sık soğuk algınlığı geçirmenize sebep olabilir.

4- Ani Kilo Değişimleri

Şiddetli stres, genelde hızlı kilo alımına neden olur. Buna, vücutta kortizol hormonunun artması sebep olabilir. Bunun yanı sıra, stres bazı durumlarda iştah azaltıcı etkiye de sahip olabilir. Ani kilo değişimleriniz vücudunuzun size vermek istediği bir mesaj olabilir.

5- Mide Ağrısı

Streslendiğinizde sindirim sisteminizin zarar gördüğünden bahsetmiştik. Bu duruma eşlik eden mide ağrısı yeteri kadar dinlenemeyen vücudun işareti olabilir.

6- Kronik Yorgunluk

Sabahları uyanırken zorlanıyorsanız, erken yatmanıza rağmen yorgun uyanıyorsanız ve yaptığınız işe odaklanamıyorsanız kronik yorgunluk çekiyor olabilirsiniz. Kronik yorgunluğun fazla iş yükü belirtisi olduğunu unutmayın.

7- Göğüs Ağrısı

Stresin neden olduğu göğüs ağrılarının genelde kalp rahatsızlıklarıyla bir ilgisi yoktur. Bu ağrılar tamamen nörolojik (sinirsel) kökenlidir. Göğsünüzde sıkça ağrı hissediyorsanız ve derin nefes almakta sıkıntı çekiyorsanız vücudunuz size mesaj vermeye çalışıyor olabilir. Yoğun stresin kalp yetmezliğine neden olabileceğini unutmayın.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/8-disturbing-signs-that-you-should-take-a-break-326460/

Yaşam

Raynaud Hastalığı: Tipleri, Belirtileri ve Tedavisi

Published

on

Raynaud hastalığı ( Raynaud sendromu veya yalnızca Raynaud diye de bilinir ) vücuttaki ekstremitelerdeki damarların stres veya soğuklarda olması gerekenden daha fazla daralmasına neden olan bir damar rahatsızlığıdır. Daralan damarlar kanın deri yüzeyine ulaşmasını önler. Bunun sonucunda özellikle parmaklarda rengin beyaz, mavi ve kırmızıya döndüğü gözlemlenir. Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre Amerika nüfusunun yüzde 5′ i dünya nüfusunun ise yüzde 3-5 ‘inde Raynaud görülmektedir. Bozukluk, ilk olarak, JAMA Dermatology dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir makaleye göre, 1862’de, bir Fransız doktor olan Maurice Raynaud tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Raynaud, 20’si kadın, 25 kişilik bir grubun soğuk ve strese maruz kaldığında ellerinde ve ayaklarında renk değişiklikleri yaşadığını tanımladı.

Çeşitleri, nedenleri ve teşhisi

Mayo Clinic’e göre Raynaud’un birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşidi var. Birincil Raynaud’ s daha yaygındır ve genellikle ikincilden daha az şiddetlidir. New York Üniversitesi Langone Health’ te bir romatolog ve klinik asistan profesörü olan Dr. Natalie Azar, birincil Raynaud’ un [30’undan küçük] küçük çağlarda daha yaygın olduğunu ayrıca kalıtsal olduğunu ve sigara ile ilişkili olduğunu belirtiyor. Cleveland Clinic’ e göre, birincil Raynaud’a neyin sebep olduğu bilinmiyor, ancak hastalık tanısı alanların yaklaşık yüzde 75’i, 15 ila 40 arasındaki kadınlardır. Ayrıca soğuk iklimlerde yaşayan insanlar birincil Raynaud’a karşı daha hassastır.

İkincil Raynaud, lupus, romatoid artrit veya karpal tünel sendromu gibi başka bir hastalık veya sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Doktorlar Raynaud’ ları hastanın öyküsü ve semptomlarını göz önünde bulundurarak ve fizik muayene yaparak teşhis eder. Bazı doktorlar diğer koşulları ekarte etmek için kan testlerine devam etmeye karar verebilir. Doktor, cildin üst kısmındaki deriyi yakından inceledikten sonra kalın duvarlı kan damarları gibi çok kolay büzülebilecek şekil bozuklukları bulabilir.

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve komplikasyonlar

Arthritis Vakfı’na göre, Raynaud’un en sık görülen semptomları, soğuğa veya strese aşırı duyarlılık, kanın ekstremitelere gitmemesi, uyuşukluk ve acı çekmesi, karıncalanma ve zonklama ve cilt renginin değişmesidir.
İlk olarak, el ve ayak parmakları, bazen de kulak, burun ve dudaklara kan akışının olmaması nedeniyle renk beyaza döner. Daha sonra cilt, kanı bırakan oksijen bölgede kaldığı için maviye döner. Bu genellikle etkilenen ekstremitede ağrıya neden olur. Kan akışı devam ettiğinde, karıncalanma veya zonklama hissine neden olur ve cilt parlak kırmızıya döner.

Ciddi Raynaud vakaları nadirdir, ancak Mayo Clinic’e göre bir arter tamamen tıkanmışsa doku hasarı, cilt ülseri (yaralar) ve hatta kangren (ölü doku) gibi komplikasyonlara yol açabilir. En ağır vakalarda, sinir ameliyatı veya etkilenen bölgenin amputasyonu gerekli olabilir.

Raynaud Hastalığı Tedavisi

Birincil Raynaud’ lar için bir tedavi yoktur ve ikincil Raynaud’lar altında yatan sağlık sorununu tedavi ederek genellikle rahatlar. Birincil Raynaud’lar vücudu sıcak tutarak, stresi azaltarak, egzersiz yaparak ve sigara, kafein ve kan akışını kısıtlayan ilaçlardan kaçınarak kontrol edilebilir. Raynaud’ lu kişiler soğukla doğrudan temastan kaçınmalı ve dondurucudan veya buzdolabından eşya çıkarırken tutamak kullanmalı, soğuk içecekleri yalıtımlı bir kılıfla örtmeli ve yün veya sentetik çorap giymelidir.

Bir hasta Raynaud’un semptomlarını yaşamaya başladığında, Mayo Clinic aşağıdaki ilaçları önerir: daha sıcak bir yere taşınmak, parmak ve ayak parmaklarını kıpırdatmak, kalp atış hızını ve geniş kol çemberleri (yel değirmenleri) gibi hareketlerle kan akışını artırmak, elleri veya ayakları ıslatmak ılık suyla, hafifçe elleri ve ayakları masaj yaparak ya da derin nefes alma gibi stres azaltıcı bir teknik uygulamak.

Azar, sıcak tutmak ve stresi azaltmak semptomları hafifletmek için yeterli değilse, kan damarları gevşeten ve genişleten kalsiyum kanal blokerleri veya anjiyotensin reseptör blokerleri gibi ellere ve ayaklara kan akışını artırmak için ilaçlar verilebileceğini söyledi.

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Kaynak: https://www.livescience.com/65457-raynauds-disease.html

Continue Reading

Yaşam

Mariana Çukuru’nun Dibine Ulaşarak Şimdiye Kadar Ki En Derin Dalış Rekorunu Kırdı!

Published

on

Kaşif ve işadamı Victor Vescovo Pasifik Okyanusu ‘nda 35.985 fit (10.927 metre) aşağı inerek bugüne kadarki en derin dalış rekorunu kırdı. En alta indiğinde renkli kaya yapılarıyla, tuhaf yaratıklarla ve insanoğlunun her yere bıraktığı en yaygın iz olan plastiklerle karşılaştı. Şimdiye kadar Mariana Çukuru’ nun güneyinde Dünya’nın en derin noktası olan Challenger Deep’e sadece iki kişi başarıyla ulaşmayı başardı. 1960’ larda oşinograf Don Walsh 35.814 fit (10.916 m) derine inerek çukurun dibine ulaşmayı başaran ilk kişi oldu. Seyahatini İsviçreli oşinograf ve mühendis Jacques Piccard ile birlikte gerçekleştirdi. 50 yıldan uzun bir sürenin ardından Kanadalı kaşif ve film yapımcısı ( ‘’Titanic’’ ve ‘’Avatar’’ gibi filmllerin yazarı ve yönetmeni) James Cameron ilk solo dalışı gerçekleştirerek 35.787 fit (10.908 m) derinliğe ulaştı. Son gerekleştirilen dalışta, Vescovo DSV Limiting Factor adı verilen bir denizaltı ile tek başına derinlere doğru inerken Walsh yukarıda bulunan bir takıma eşlik etti.

Rekor kıran derinliğe yani kalın bir toz tabakası ile kaplı, o bej havzaya inmek yaklaşık 3.5-4 saat sürdü. Vescovo, aşırı basınca dayanabilecek şekilde tasarlanmış olan denizaltının içinde, saatlerce karanlık ve sessiz olan o yabancı dünyayı gözlemledi ve belgeledi. Live Sicence’a verdiği ropörtajında, ‘’Serin, sessiz ve çok huzurluydu’’ dedi. ‘’Etrafım çok yüksek bir basınçla kaplıydı fakat ben kendi teknolojik balonumda korunmuş haldeydim.’’ Cümlesini de ekledi. Bu derinlikteki basınç, deniz seviyesindeki basınçtan bin kat daha fazla, inç kare başına yaklaşık 16.000 pound’dur. (7 257,47792 kg) Vescovo’nun rekor dalışına müteakiben takım üyeleri çukura 4 dalış daha gerçekleştirdi.

Derinliklerde, gerçekletirilen beş dalın ardından,karbon içeren molekülleri organik maddelere çevirebilen kemosentetik bakteriler tarafından üretilen kimyasal madde birikimi ya da bakteri matı olabilecek kırmız ve sarı kaya çıkıntıları keşfettiler. Ayrıca çeşitli yaratıkları incelediler. Etrafta yavaşça dolaşan ‘’Küçük, yarı saydam hayvanlar’’ vardı dedi Vescovo. 9.843 feet’te (3.000 m) ok dişli yılan balıkları, 22.966 feet’te (7.000 m) kıvrılan küçük kaşık solucanları ( eucharia) gördüler. 26.247 feet’te (8.000 m), Mariana salyangozunu ve tipik amfipodlardan 20 kat daha büyük olan süper amfipododları (Alicella türleri) gözlemlediler.

Ekip aynı zamanda yeni bir amfipod türü veya kabuğu olmayan kabuklu deniz hayvanı olabileceğini düşündüğü 4 canlı buldu. Bir tanesini yüzeyin 8,530 fit (2,600 m) altında, bir diğerini 14,600 fitte (4,450 m) ve iki tanesini de ulaşabildikleri en derin noktada buldular. Erişebildikleri en derin noktada, bazı şeffaf deniz altı deniz salatalıkları (Holothurians) ve Hirondellia gigası adı verilen bir amfipod onlara eşlik etti. Önceki görevlerde bu amfipodların bağırsaklarında mikroplastik bulunduğundan ekip, test edebilmek için örnekler topladı.

Bunların yanı sıra gezegenimizin en derin noktasında otururken Vescovo, plastik poeşete ve şeker ambalajlarına da rastladı. Challenger Deep’in derinliklerinde saatlerce volta atıp farklı vahşi yaşamlar, jeolojik oluşumlar ve insan yapımı nesnelerin kanıtların videoya alırken Vescovo bir anlandığına durdu.‘’Dürüst olmak gerekirse, sonlara doğru yaklaştığımızda denizaltını yöneten yardımcı roketi durdurdum, kokpitte arkaya doğru yaslandım ve ton balıklı sandviçimin tadını çıkarırken gezegenimizin en derin noktasında yavaşça gezinerek manzarayı keyifle izledim ve ekibimin teknik olarak başardıklarını bir kez daha takdir ettim.

Benim için gerçekten huzur ve mutluluk veren bir andı.’’ Dedi Vescovo. Bu dalışın öncesinde aylarda Vescovo, ‘’Beş Derinler Seferi’’nin bir parçası olarak Atlantik, Güney ve Hint okyanuslarının en derin noktalarına ulaştı. Yapılan sefer, gelecek senelerde Discovery Channel’da ‘’Deep Planet’’ adlı bir belgesel serisinde yayınlanmak üzere filme alınıyor.

Editör / Yazar: Zeynep BİROL

Kaynak: https://www.livescience.com/65468-explorer-breaks-record-deepest-ocean-dive.html

Continue Reading

Yaşam

Selülitis Nedir?

Published

on

Selülit, tipik olarak cildin derin katmanlarında meydana gelen bakteriyel bir enfeksiyondur. Selülit Belirtileri: Bir selülitenfeksiyonu etrafındaki cilt genellikle kırmızı ve şişmiş görünür ve dokunuşa hassas ve sıcak olabilir. Healthline’ a ( bir sağlık bilgisi sağlayıcısı) göre sıkıca gerilmiş ve parlak bile görünebilir. Bunun üzerine, enfeksiyonun merkezine yakın bir yerde irinle dolu bir apse olabilir. Selülit ayrıca ateş, üşüme, ter, yorgunluk, uyuşukluk, kabarma, baş dönmesi veya kas ağrısına neden olabilir. Bu semptomlar, selülit enfeksiyonunun yayıldığı ya da daha ciddi hale geldiği anlamına gelebilir. Mayo Clinic’ e göre, selülit ile ilişkili olabilecek semptomları olan herkes derhal doktora başvurmalıdır, çünkü enfeksiyon vücutta hızla yayılabilir. Tedavi edilmemiş selülit lenf bezlerine zarar verebilir, kan dolaşımını enfekte edebilir ve hatta yaşamı tehdit edici hale gelebilir.

Selülit Nedenleri ve tanı

Selülit, herkesi etkileyebilecek yaygın bir enfeksiyondur.Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, ABD’de her yıl teşhis edilen tahmini 14,5 milyon selülit vakası var. Yetişkinler tipik olarak, alt bacaklarda selülit yaşarlar, ancak Wisconsin’deki Carthage Koleji’ nde klinik yardımcısı profesörü olan JulieMaher’ e göre, ciltte herhangi bir kırılma meydana geldiğinde her yerde ortaya çıkabilir. Maher, Live Science’ a şöyle dedi; çoğu bakteri Streptococcus (strep), Staphylococcus (staph) ve tedavi edilmesi zor metisiline dirençli Staphylococcusaureus (MRSA) bakterileri olan selülite neden olabilir. Bu bakteriler cildimizde yaşar, birçok insanda vardır ve çoğu sağlıklı bireyde hiçbir zaman sorun yaratmaz. Fakat bakteri vücuda derideki bir açıklıktan girerse, çizik veya açık bir yara gibi, enfeksiyon olasılığı vardır.

Mayo Clinic’e göre, sporcu ayağı gibi başka enfeksiyonları, egzama gibi bir cilt rahatsızlığı (atomik dermatit) veya geçmişte selüliti olan insanlar, selülit enfeksiyonlarına daha yatkındır. Mayo Clinic’ e göre, selülit, cilt yaralanmaları, daha sık rastlanan çocuklar, sporcular, askeri personel, uzun süreli bakım tesisinin sakinleri ve intravenöz ilaçlar kullanan kişilerde daha yaygındır. Maher, obez olmak, kan dolaşımındaki düşüşe bağlı olarak selülit gelişme riskini de artırabilir. Genellikle, doktorlar görünüşte selülitleri hızlı bir şekilde teşhis edebilirler ancak Healthline’ a göre enfeksiyonun derecesini belirlemek için testler yapmak gerekir. Doktor, şişme miktarını, etkilenen bölgedeki kızarıklığın derecesini ve herhangi bir bez veya lenf düğümünün şişmiş olması gibi durumları değerlendirecektir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, enfeksiyona neden olan bakterileri tanımlamak için kan veya cilt örnekleri de alabilirler.

Tedavi seçenekleri

Selülit, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ ne göre, genellikle yedi ila 14 gün süren turlarla oral antibiyotiklerle tedavi edilir. Daha ciddi vakalar hastanede kalmayı ve intravenöz antibiyotikleri gerektirebilir. Enfekte bölgeyi temiz ve örtülü tutmak ve şişmeyi azaltmak için, koltukta ve diğer bakterilerden uzak durmanın selüliti azaltmak için önemlidir. Çoğu selülit vakası bu tedavilerle hızlı bir şekilde düzelir, ancak zayıflamış veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler enfeksiyonla mücadele edemeyebilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında selülit hızla vücuda yayılabilir. Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ne göre, tedavi edilmemiş selülit, geniş doku hasarı ve doku ölümü (kangren) gibi kemik, lenf sistemi, kalp ve sinir sistemi enfeksiyonu gibi komplikasyonlara neden olabilir. Maher, sepsis veya kan enfeksiyonu, selülit kaynaklı olabilecek daha ciddi bir komplikasyondur, dedi. Enfeksiyon kan dolaşımına ulaştığında, vücudun içinde dolaşabilir, içerden tahribata yol açabilir. Sepsis İttifakına göre, sepsis hayatı tehdit edici bir tıbbi acil durumdur ve hızlı bir şekilde uygulanan tedaviyle bile kalıcı sağlık sorunlarına veya ölüme neden olabilir.

Selülit Önleyici tedbirler

Maher, iyi el hijyeninin selülit görülme şansını azaltmanın en iyi yollarından biri olduğunu söyledi. İhtiyacınız olan tek şey ciltte yaşayan bakteri sayısını azaltmak için sabun, ılık su ve sürtünmedir. Genel olarak, iyi cilt hijyeni cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve bu nedenle ciltte kuruluktan kaynaklanabilecek çatlakları veya açıklıkları sınırlar. Vücudunuzun doğru şekilde hidratlandığından emin olmak ayrıca selülit gelişme olasılığını azaltabilir. Mayo Clinic şöyle önerdi, koruyucu bir merhem (Vaseline veya Aquaphor gibi petrol bazlı bir jöle veya Polysporin veya Neosporin gibi bir topikal antibiyotik gibi) uygulamadan önce yarayı en kısa sürede sabun ve ılık suyla yıkayın. Bandajlar, bakterilere karşı ek bir koruma katmanı sağlar ve günlük olarak değiştirilmelidir. Kabarcıklar veya daha ciddi kesikler gibi açık yaraları temiz ve korunaklı tutmak için doktorunuza danışın. Maher, diyabet gibi ikincil bir kronik sağlık durumu varsa selülitin ortaya çıkmasını veya tekrarlanmasını engellemeye ve kronik durumdan başka komplikasyonları önlemeye yardımcı olacak tedavileri sürdürmek için esastır, dedi.

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Kaynak: https://www.livescience.com/63991-cellulitis.html

Continue Reading

Öne Çıkanlar