fbpx
Bizi Takip Edin

Arkeoloji

Yumuşak dokulu canlılara ait fosil ipuçları, Dünya’daki ve diğer gezegenlerdeki eski yaşamı araştırmaya yardımcı olabilir

Yayınlandı

üzerinde

Tüm organizmaları (hem sert hem de yumuşak vücut parçaları da dahil) muhafaza eden fosiller, dünyadaki evrimi ve eski yaşamı anlamamız açısından kritik önem taşımaktadır. Bununla birlikte, bu istisnai tortular son derece seyrektir. Fosil kayıtları, iç organlar, gözler ya da solucanlar gibi tamamen yumuşak organizmalara ait parçalar fosilleşmeden önce çürüme eğilimi gösterdiği için, kabuklar, dişler ve kemikler gibi organizmaların daha sert bölümlerinin korunmasına aşırı derecede eğilimlidir. Organizmanın fosilleşme sürecini durduran çevresel koşullar hakkında çok az şey biliniyor.
Kanada, Burgess Shale’deki Waptia fosili. Yeni bir Oxford Üniversitesi araştırması, dünyayı çevreleyen mineralojinin organizmaların yumuşak kısımlarını korumak ve Waptia gibi olağanüstü fosiller bulmak için anahtar olduğunu ileri sürüyor. / Yale Üniversitesi
Yeni bir Oxford Üniversitesi araştırması, dünyayı çevreleyen mineralojinin organizmaların yumuşak kısımlarını korumak ve Waptia gibi olağanüstü fosiller bulmak için anahtar olduğunu ileri sürüyor. NASA tarafından kısmen finanse edilen bu çalışma, örnek analizinde Mars Rover merakını potansiyel olarak destekleyebilir ve diğer gezegenler üzerindeki yaşam izlerini araştırmayı hızlandırabilir. Belki de tüm istisnai fosil yataklarından en ikonik olanı, Stephen J. Gould’un Wonderful Life’ı ile popülerleşen Kanada’daki Burgess Shale bölgesidir. Yaklaşık 500 milyon yıl öncesine dayanan bu tortu bölgesi, basit hayvan hücrelerinin atalarının hızlı bir şekilde çeşitlenmesini sağlayan Kambriyen Patlamasından bugüne olağanüstü fosilleri muhafaza etmektedir. Burgess Shale tipi fosil lokaliteleri şu anda dünyada biliniyor ve Kambriyen organizmalarının (sert iskelet veya kabuğa sahip olmayanların) yaklaşık % 80’i bilinmeden ilk hayvanların evrimi çarpıtılmaksızın biliniyor.
Oxford’un Yer Bilimleri Bölümü, Yale Üniversitesi ve Pomona Koleji’nden araştırmacılar tarafından yürütülen ve Geology’de yayınlanan bu çalışma, bazı kil minerallerinin deniz hayvanlarını çürüten bakterilerinin zehirli olduğunu ortaya koyan önceki araştırmaları temel alıyor. Takım, bu sefer aynı kil minerallerinden oluşan kayaların Burgess Shale tipi fosillerin ev sahipliğini yaptığı jeolojik kanıtları bulmak için yola çıktı. Ekip, Burgess Shale tipi fosiller ile kayaçları sadece fosilleşmiş kabuklar ve kemiklerle karşılaştırarak mineralojik kompozisyonlarını belirlemek için X-ışını kırınımı analizini kullanarak 200’den fazla Kambriyen kaya örneğini inceledi. Oxford’da sedimenter Jeoloji doçenti olan Nicholas Tosca şunları söyledi: “Bu çalışma için gerekli numune sayısına ulaşmak mümkün oldu, çünkü Oxford’daki difraktometre, klasik bir alete nazaran 250 kat daha hızlı mineralojik veri topladı.” Bulgular, yumuşak doku fosillerinin, birincil kil minerallerinden biri olan berthierine minerali bakımından zengin kayaların çürük bakterileri için toksik olduğunu tespit etti. Oxford’daki All Souls College’da görevli olan ve makalenin yazarlarından Ross Anderson şunları açıkladı: “Berthierine, ilginç bir mineraldir, çünkü sedimentler artan demir konsantrasyonları içerdiğinde tropikal ortamlarda oluşmaktadır. Bu, Burgess Shale tipi fosiller muhtemelen tropik enlemlerde oluşan ve demir geliştirilmiş yer veya zaman periyodlarından gelen kayalarla kısıtlanmıştır demektir. Bu gözlem heyecan verici, çünkü ilk kez bu ikonik fosillerin coğrafi ve zamansal dağılımını daha doğru bir şekilde yorumlayabiliyoruz, bunun anlamı biyolojisini ve ekolojisini anlayabilecek olmamızdır.” Çalışma, olağandışı fosillerin barındığı daha zor alanları bulmak için kullanılabilecek mineralojik bir ipucu sağlamaktadır. Anderson bunu şöyle açıklıyor: “Belirlediğimiz mineralojik bağlantılar, belirli bir Kambriyen tortulu için Burgess Shale tipi fosillerin bulunup bulunmayacağını yaklaşık % 80 doğrulukla tahmin edebildiğimiz anlamına gelir.”
Anderson, kendi gezegenimizin ötesinde yaşam arayışını potansiyel olarak destekleyen projenin daha geniş uygulamalarını şöyle anlatıyor: “Dünya tarihinde yer alan canlıların büyük bir kısmı, yaşam için sert kabuklara ya da iskeletlere sahip değildir. Bu, Mars gibi başka gezegenlerde yaşama ait fosil bulguları aramak istiyorsak muhtemelen tamamen yumuşak organizmaların fosillerini bulmamız gerektiği anlamına gelir ve Burgess Shale tipi fosilleşme buna bir yol sağlamaktadır. NASA’nın Curiosity gezgini, Mars yüzeyinde mineraloji kaydetme yeteneğine sahip, bu nedenle potansiyel olarak bu fosilleri korumak için en elverişli kaya türlerini arayabilir.” Ekip, yumuşak organizmaların istisnai olarak korunması konusundaki anlayışlarını genişletmek için, iskelet veya kabuklu makroskopik organizmalar gelişmeden önce mikropların korunmasını araştırmak için şu anda Dünya tarihini yeniden keşfediyorlar. [Dergi Referansı: Ross P. Anderson, Nicholas J. Tosca, Robert R. Gaines, Nicolás Mongiardino Koch, Derek E.G. Briggs. A mineralogical signature for Burgess Shale–type fossilization. Geology, 2018; DOI: 10.1130/G39941.1] ,  Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180216084915.htm
Çeviren: Bünyamin Tan

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkeoloji

Mumyalamada kullanılan sıvının formülü çözüldü

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

İtalya’nın Torino kentindeki Mısır Müzesi’nde bulunan mumya üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen veriler ışığında mumyalama sırasında kullanılan sıvının içeriğinde neler olduğu tespit edildi.
BBC’ye konuşan York Üniversitesi’nden arkeolog Dr. Stephen Buckley, araştırmanın mumyalamada kullanılan sıvının araştırılması ile başladıklarını aktardı. Buckley, araştırmada yer alan diğer bilim insanlarıyla birlikte bu sıvıya ait tüm kimyasal parmak izlerini incelediklerinin altını çizdi.Dr. Buckley, “Herkesin bildiği mumyalama sürecinin kökenlerini kimyasal olarak bu kadar mükemmel bir şekilde gösteren bir mumya daha önce olmamıştı” dedi.

Mumyalamada kullanılan sıvı, susam olduğu tahmin bir bitki yağı, hasırotu düşünülen balsam türü bir bitki, akasya olabilecek bir bitki ve kökten elde edilmiş zamk ve kozalaklı bir ağaçtan aldığı zannedilen bir tür reçineden oluşmakta. Bütün bu bileşenler yağın içinde karıştırıldığında reçine içindeki anti-bakteriyel özelliğiyle bedenin çürümesini engelliyor.

BOLTON MÜZESİ’NDE ANTİK MISIR’DAN KALMA TEKSTİL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMADA ÖNEMLİ ROL OYNADI

Dr.Buckley “Birkaç yıl önce mumyaları sarmakta kullanılan Antik Mısır tekstillerinden parçalar alıp bunları kimyasal olarak inceledikten sonra İngiltere’de yer alan Bolton Müzesi’nde bulunan kumaşların MÖ 4000 yılından kalma olduğunu tespit ettik” açıklamasında bulundu.York Üniversitesi’nde görevli arkeolog, mumyalamanın Keops Piramidi’nin yapıldığı dönemde, MÖ 2600’de ortaya çıktığında dair yaygın bir düşünce vardı. Fakat, elimizdeki bulgularla birlikte mumyalamanın çok daha önceki tarihlerde başladığını tespit ettiklerini belirtti.

Elde edilen bulgular sonrasında İtalya’nın Torino kentindeki Mısır Müzesi’nde bulunan tarih öncesinden kalma mumya üzerinde çalışmaya başlayan arkeologlar önemli verilere ulaştı.Konu ile ilgili olarak Dr.Buckley “Bulunduktan sonra hiçbir koruyucu işlemden geçmeyen bu tarih önce mumya, kimyasal kirliliğe maruz kalmadığı için Antik Mısır kimyasını anlamak için önemli bir fırsat sunuyordu” açıklaması yaptı.

Devamını Oku

Arkeoloji

Eski İnkalar İleri Kranial Cerrahi Tekniklerine Sahipti

Yayınlandı

üzerinde

Eski İnkaların uzmanların kabul ettiğinden daha gelişmiş tekniklere sahip olduğu gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Yeni yürütülen bir çalışmada antik İnka’ların kafa cerrahisinde oldukça ileri olduğunu ortaya koydu.
Eski dönemlerde uygarlıkların gelişmişlik düzeyleriyle ilgili birçok tartışma bulunuyor. Kolomb’un Amerika’yı keşfinden önce bazı uygarlıkların oldukça gelişmiş olduğu bilim insanları tarafından dile getiriliyordu.
Birçok Aztek ve Maya kentinin Amerika’nın keşfedildiği dönemdeki Avrupa merkezleri kadar ilerlediği düşünülüyor. Şimdi yeni elde edilen bulgularda İnkalarınkraniyal ameliyatlar yapabildiği keşfedildi. Dünya Nöroşirürji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, İnkaların kazıma, ensizyon ve perforasyon gibi teknikleri başarıyla uyguladığı ortaya çıktı. Trepanasyon adı verilen teknik, binlerce yıldır kafa travması, baş ağrısı, epileptik nöbetler ve akıl hastalığı vakalarını tedavi etmek için dünyanın çeşitli halkları tarafından kullanılmıştır. Trepanasyon, kafatasına bir deliğin açıldığı tıbbi bir prosedür olarak tanımlanır. Trepanasyon antik çağlardan beri uygulanmaktadır ve migren, nöbetler, travma, akıl hastalıkları ve hatta şeytanın kişiyi ele geçirdiği düşünülen vakalarda kullanılmıştır. Yeni araştırma İnkaların bu alanda diğer tüm medeniyetlerden daha ileri bir düzeyde olduğunu ortaya çıkardı. İnkalar nasıl olduğu bilinmeyen bir biçimde anatomi konusunda uzmandılar. Çalışma İnkaların M.Ö. 400’lü yıllarda ameliyat ettiği 800’ün üzerinde kafatasının değerlendirilmesine dayanmaktadır.
Bu kafa tasları 1500’lü yıllarda Peru’da bulundu. Araştırmacılara göre, İnka İmparatorluğu’ndaki bu ameliyatlarda ölüm oranı% 17 ile% 25 arasında değişiyordu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, yüzyıllar sonra Kuzey Amerika İç Savaşı sırasında, kranial operasyonlardaki ölüm oranlarının % 46 ile 56 arasında olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bilim adamları İnkaların başarısının nedenini bilmiyorlar ama hijyenin belirleyici bir faktör olabileceğini öne sürüyorlar.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/the-ancient-inca-possessed-advanced-cranial-surgery-techniques-thousands-of-years-ago/

Devamını Oku

Arkeoloji

Homo Erectuslar Değişen İklime Uyum Sağlamak İçin Çok Tembel Olduklarından Yok Oldu

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Yakın zamanda yürütülen bir çalışmada Homo Erectus olarak bilinen eski bir insan neslinin tükendiği ortaya kondu. Atalarımızın yaşamlarına bir göz atmak için Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) araştırmacıları, Alt Paleolitik Dönem’de Arap Yarımadasındaki bir alanda bulunan binlerce eseri inceledi. Oldukça eski dönemlere ulaşan bu inceleme esnasında Homo Erectuslara dair birçok veriye rastlandı.
Nesli tükenen bu insan topluluğu kendilerini dış dünyaya açma noktasında oldukça tembel davrandılar. Farklı bir yeri keşfetme gibi bir eylemlerinin olmadığı yapılan incelemelerde ortaya kondu. Homo Erectusların birçok insanın sahip olduğu merak duygusuna sahip olmadıkları düşünülüyor. Homo Erectusların yaşadığı bölgede kurumuş iki büyük nehir yatağı yer alıyor. Arkeologlar Homo Erectusların bir süre için güçlü ve başarılı olduklarını ifade ediyor.
Ancak teknolojik bakımdan ilerleyememeleri onların sonunu getirdi. Homo Erectuslar yaşadıkları bölgede değişen iklim koşullarına ayak uydurmalarını sağlayacak aletleri geliştirmedikleri gibi bölgeden gitmeyi de düşünmediler. Homo Sapiensler ve Neanderthaller uzun mesafelerde dağlara gidebilecek ve buralara tırmanmayı sağlayacak aletler ürettiler.
Homo Erectuslar ise hayatta kalmalarını sağlayacak bir hızda kendi araçlarını üretemedi. Tortu örnekleri, Arap Yarımadası’ndaki ortamın kademeli olarak çöle döndüğünü ancak Homo Erectusların kullandıkları aletlerde bir değişimin yaşanmadığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, “Onlar sadece tembel değil, aynı zamanda çok muhafazakardı” açıklamasında bulunuyor. Hiçbir ilerleme kaydedemediler ve sonunda kuraklaşan iklim şartlarıyla nesilleri tükendi.
Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/homo-erectus-died-out-because-they-were-too-lazy-to-adapt-to-changing-climate-study-suggests/

Devamını Oku

Öne Çıkanlar