1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!

Küresel sıcaklıklar, mevcut eğilimler devam ederse 2030 kadar erken sanayi öncesi dönem seviyelerinin  1,5 ° C üzerine çıkabilir, ancak ağaçlar bu iklim krizini engellemeye yardımcı olabilir. Yeni bir analiz, yaklaşık 1 milyar hektarlık bir orman eklemenin, 1800 ‘lerden bu yana atmosfere eklenen yaklaşık 300 gigaton karbon insanının üçte ikisini ortadan kaldırabileceğini ortaya koydu.

1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!

“Ormanlar, iklim değişikliğine karşı en büyük doğal müttefiklerimizden birini temsil ediyor,” diyor, araştırmada yer almayan College Üniversitesine bağlı Maryland Üniversitesi’nden bir karbon depolama araştırmacısı Laura Duncanson. Yine de, “Bu, doğal olarak restore edilmiş karbon ormanlarının yakalayabileceği başarı kuşkusuz basitleştirilmiş bir gözlemdir ve onu incilmiş gibi kabul etmemeliyiz” diye uyarıyor.

Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli ‘nin son raporunda, küresel ısınmanın 2050 yılına kadar 1,5 ° C’yle sınırlandırılmasına yardımcı olmak için 1 milyar hektarlık orman eklenmesi önerildi. Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Ekolojistleri Jean-FrancoisBastin ve TomCrowther ve ortak yazarlar, bugünün Dünyasının bu fazladan ormanları destekleyip destekleyemeyeceğini  vebu kadar geniş çaplı bir orman bütününün nereye dikilebileceğini bulmak istiyorlar.

Gezegen Toprak ve İklim Özelliklerine Göre Sınıflandırıldı

Mevcut ormanların  kapsadığı alanı görmek için için yaklaşık 80.000 uydu fotoğrafını analiz ettiler. Ekip daha sonra gezegeni 10 toprak ve iklim özelliklerine göre sınıflandırdı. Bu, farklı orman türleri için aşağı yukarı uygun alanları tanımladılar. Tarım veya şehirlerin hâkim olduğu ormanları ve alanları çıkardıktan sonra, gezegenin ne kadarının ağaçların filizlenebilmesi için müsait olduğunu hesapladılar.

1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!

Araştırmacılar, bugün Dünya Bilim raporuna göre, dünya doğal olarak 0.9 milyar hektar ek ormanı (Amerika Birleşik Devletleri boyutunda bir alanı ) var olan kentsel veya tarım alanlarını etkilemeden destekleyebilir. Bu eklenen ağaçlar,önümüzdeki yıllarda 2018 yılında küresel olarak salınan miktarın yaklaşık beş katı olan 205 gigaton karbonu tutabilir.

Tempe ‘deki Arizona Eyalet Üniversitesi ‘nden araştırmaya dahil olmayan ekolojist GregAsner, “Bu çalışma bize ormanların bizim için yapabileceklerinin büyüklüğünü gösteriyor” diyor. “İnsanlığın iklim değişikliğini azaltma hedefine ulaşmak için bir rol oynamaları gerekiyor.”

Ormanlar Birçok Avantaj Sağlıyor

Ormanları eklemek sadece karbon tutmaz. Ormanlar, gelişmiş biyoçeşitlilik, iyileştirilmiş su kalitesi ve azaltılmış erozyon da dahil olmak üzere birçok ek avantaj sağlar. Crowther, bu ölçekte orman restorasyonunun maliyetinin ne kadar olacağını tahmin ediyor. Ancak bir ağacın fiyatı yaklaşık 0.30 $ olarak hesaplandığında, Crowther kabaca 300 milyar dolar olabileceğini söylüyor.

1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!

Gelecekte ne kadar karbonun ormanlar tarafından depolanabileceği kesin olmayabilir, ancak Duncanson NASA’nın uzayda yeni araçlara sahip olduğunu – tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Global Ekosistem Dinamiği Araştırması (GEDI) gibi – yüksek çözünürlüklü 3D haritalar oluşturmak için lazer kullanacak ve bu veriler mevcut yer üstü karbon depolama tahminlerine çok ihtiyaç duyulan hassasiyeti sağlayacaktır.

Duncanson, “GEDI ile bu kağıdı basamak taşı olarak alabilir ve çok daha doğru karbon tahminleri ile bilgilendirilebiliriz” diyor. “Büyük ölçekli karbon toplamları konusunda her zaman büyük belirsizlikler olmuştur, ancak yakında daha zengin verilerimiz olacak.”

* Düzeltme, 10 Temmuz, 11:40: Bu hikaye, küresel sıcaklıklardaki yükselişin endüstriyel devrimden önce iklime karşı ölçüldüğü gerçeğini yansıtacak şekilde güncellendi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Berfin KAZAZ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    HIV’den Korunmak İçin Hapların Yerini Alan Yeni İmplant

    HIV’den Korunmak İçin Hapların Yerini Alan Yeni İmplant

    Yeni Çalışma Aşırı İşlenmiş Gıdanın Vücunuza Ne Yaptığını Gösteriyor