10 Günde 147 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Hindistan’ın Yıldırım Olayları

Hindistan’da 10 günde 147 Kişinin ölmesine sebebiyet veren yıldırım olaylarının daha da kötüye gideceği öngörülmekte. Geçtiğimiz son 10 gün içerisinde Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Bihar Şehri’nde ağır hava şartları ve küresel ısınma sebebiyle ortaya çıkan koşullarda tam olarak 147 kişi yıldırım çarpmasından hayatını kaybetti.

Resmi açıklamalara göre ülkenin en fakir kentinde mart ayından beri çoğunluğunu çiftçiler ve kırsalda çalışan işçilerin oluşturduğu 215 kişi yıldırım çarpmasından hayatını kaybetti.

10 Günde 147 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Hindistan’ın yıldırım Olayları

(Bihar Doğal Afet Başkanı) Lakshmeshwar Rai: Cumartesi günü 25 kişi daha hayatını bu sebepten kaybetti. Meteoroloji uzmanları tarafından artan yıldırım olaylarının arkasındaki sebebin hızla artan hava sıcaklığı ve küresel ısınma olduğu bilgisini aldım.

Hindistan Meteoroloji Departmanı önümüzdeki 48 saat içinde daha fazla yıldırım olaylarının olacağı konusunda uyarısını yaptı.

Haziran ve eylül ayları arasında yıldırım olayları Hindistan için çok olağan olmakla beraber otoriteler muson yağmurlarının yeni başlamasına rağmen Bihar Şehri’nin bir önceki senelerin haziran-eylül ayları ölüm sayısını daha şimdiden geçtiğini belirtiyor.

Geçen senenin bu zamanlarında 170 kişi yıldırım çarpmasından hayatını kaybetmişti.

10 Günde 147 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Hindistan’ın yıldırım Olayları

Bihar’da agrometeorolojist olan Abdus Sattar’ın açıklamalarına göre ise aşırı sıcaklık ve nem sebebiyle yıldırım olayları artmakta.

İlginizi çekebilir: Hintli Araştırmacılardan Einstein’ın Teorilerine Ret

Şehir otoriteleri olası yıldırım olaylarını vatandaşlara bildirmek için bir mobil uygulama çıkarttı fakat çoğu çiftçinin ve çalışanın akıllı telefonu bile yok. Resmi açıklamalara göre komşu şehirlerden olan Uttar Pradesh’te ise 200’ü aşkın kişi nisan ayından beri hayatını yitirdi.

Ulusal Suç Kayıt Bürosu 2018’den beri Hindistan’da 2,300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

İlginizi çekebilir: Hindistan’ın Bilime Yaptığı En İyi Beş Katkı

Her sene Haziran ve eylül ayları arasında geçen muson iklimi Güney Asya’nın su rezervlerinin yenilenmesi için çok kritik bir öneme sahip olsa da her sene yıkıma ve ölümlere de sebebiyet vermekte.

Yusuf Can Kılıç

Alpler’deki Gizemli Pembe Buz’un Korkunç Sonuçları Olabilir!

Rusya 2023’te Uzaya Turist Göndermeyi Planlıyor!