10 İLGİNÇ ÜRKÜTÜCÜ ÖRÜMCEK TÜRÜ

Örümcekler kiminin korkulu rüyası iken kiminin evcil hayvanı olabiliyor. Neden bazılarımız hatta bir çoğumuz örümceklerden bu kadar korkar?

Örümcekler çok bacaklı hayvanlardır. Bu onları çok kenarlı yapar. Ve beynimiz çok kenarlı nesneleri cisimleri sevmeme eğilimindedir. Ayrıca örümcekleri süsleyen koyu renkler beynimize kötü şeyleri çağrıştırır. Ek olarak; gözlerimiz, görüş alanımızın kenarındaki hızla hareket eden nesneleri tespit edecek şekilde tasarlanmıştır ve bu da bir korku tepkisini tetikleme eğilimindedir [kaynak: Cohen].

Aslında örümceklerden korumamız gereksizdir. Çünkü karadul ve kahverengi yalnız örümcek dışında örümceklerin çoğu insana zarar vermez. Aslında çoğu yararlıdır çünkü evimizde ve bahçemizde bulunan diğer zararlı böcekler ile beslenirler. [Kaynaklar: CDC, Waldvogel ve Apperson]

Ayrıca korkunuzu yenip yakından bakarsanız bazı örümceklerin güzel olduğunu fark edersiniz. İşte size 10 tane ürkütücü ama güzel örümcek türü:

1)Zıplayan Zebra Örümceği

Zıplayan zebra örümceğinin üç sıra halinde dizilmiş sekiz gözü vardır; ana ikisi son derece büyüktür ve dürbün görüşü için kullanılır. Bu örümcekler 7 milimetre çapında küçük hayvanlardır. İnsana zararları yoktur hatta sinek ve sivrisinek ile beslendikleri den yararlıdırlar.

2)Lycosa Tarantula

Avrupa tarantulası olarak da bilinen Lycosa tarantula, oldukça korkutucu görünen kocaman bir bedene sahiptir. Çoğunlukla güney Avrupa’da bulunmasına rağmen, gövdesi 3 santimetre uzunluğunda olabilen bu tüylü yaratık, Hollywood’da  büyük talep görüyor.  Ama görünüş aldatıcı olabilir. Lycosa tarantula’nın bir insanı ısırabileceği doğru olsa da, zehiri çok düşük bir toksisiteye sahiptir ve daha az korkan bireyler onları evcil hayvan olarak alabilir.  Ayrıca, Lycosa tarantula’nın bir tarantula (Theraphosidae) olmadığı, ancak aslında kurt örümcekleri ailesine (Lycosidae) ait olduğu bulunmuştur [kaynak: Burke Müzesi].

 

3)Sekiz Benekli Yengeç Örümceği

Platythomisus octomaculatus; diğer ismi sekiz benekli yengeç örümceği olan bu tür çok ilginç bir görüntüye sahiptir. İlk olarak 1924’te Singapur’da keşfedilmiştir. Küçük ağaç dallarında yaşayan bu ilginç örümcek zaman zaman gözden kaybolduğundan dolayı bilim insanları tarafından nesli tehlike altında olabileceği düşünülüyor.

4)David Bowie Örümceği

İsmini İngiliz rock star David Bowie’den alan bu örümcek kırmızı-kahverengi bir gövdeye ve parlak turuncu tüylü bacaklara sahip. Bu özelliğinden dolayı David Bowie’ye benzetilmiştir. 2,5 santimetreye kadar büyüyebilen bu tür çok iyi bir avcıdır.

5)Kuş Yiyen Goliath

Şimdi, bu bir örümcek meraklısına bile haklı olarak korkutucu gelebilir. Venezuela, Guianas ve Brezilya’da bulunan tarantula ailesinin bir parçası olan Theraphosa blondi, gerçek bir örümcek devidir. Şimdiye kadar yakalanan en büyük örnek 175 gram ağırlığındaydı. Görünümü kadifemsi  olan ve 20 milimetre uzunluğunda dişlere sahip olan Goliath adına rağmen çok nadiren kuşlarla beslenir. Ancak küçük memelileri ve kurbağaları öldürerek onlarla beslenebilir.

6)Çubuk-Dal Örümceği

Hindistan, Güneydoğu Asya ve Avustralya’da bulunan Ariamnes flagellum, eğer dahiyane kamuflajına aldanmayıp fark edebilirseniz görebileceğiniz en ilginç örümceklerden biridir. Yeşil bir karnı ve düz bir çizgide sıralanmış ince ve minik bacakları olan bu örümcek bir ağacın yaprağı gibi görünür. Onu ancak hareket ettiği zaman fark edebilirsiniz. Ayrıca geleneksel örümcek ağlarından daha farklı ağ örmesi ile dikkat çeker.

7)Uzun Boynuzlu Dokumacı Örümcek

Devasa anten benzeri boynuzlarıyla, dikenli Macracantha arcuata farklı bir görünüme sahip. Boynuzlarım tam olarak ne işe yaradığı henüz keşfedilmemiş olsa da diğer avcılara daha büyük ve korkunç görünmek için olabilir.

8)Sidney Huni Ağ Örümceği

İşte korkmanız gereken bir örümcek. Huni ağlarını ören örümcekler dünyanın birçok yerinde bulunur, ancak bunların en korkutucu olanı, Sidney’in 160 kilometre yakınında yaşayan Sidney huni ağ örümceği Atrax robustus’tur. Bu canlılar uzunluğu yaklaşık 35 milimetre olan bir gövdeye sahiptir. Bu örümcekler son derece agresif ve zehirlidir ve erkekleri çok güçlü dişlere sahiptir. Bu örümceğin ısırığı hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir, bu yüzden dikkatli olunması gerekir.

9)Tuzak Kapılı Örümcek

Yaklaşık 4.5 santimetre genişliğindeki Liphistius Malayanus’un geçmişi Karbonifer dönemine kadar uzanır. Yuvasını çamur ve kirden oluşturulmuş, altı ila sekiz sinyal teline bağlı bir tuzak kapıyla kamufle ettiğinden Tuzak Kapılı Örümcek olarak da bilinir.

10)Kara Dul

Ürkütücü örümceklerle ilgili bir makale yazıp kara dulu dışarıda bırakamayız, değil mi? Dünyanın ılıman bölgelerinde bulunan Latrodectus Hesperus, soğan biçiminde bir gövdeye ve karnında kendine has kum saati şeklinde bir işarete sahiptir. Sadece 38 milimetre uzunluğundadır. Ancak boyutu aldatıcıdır. Örümceğin zehrinin bir çıngıraklı yılanınkinden 15 kat daha güçlüdür. Sizi ısırırsa sonuçta kas ağrısı, mide bulantısı ve nefes almayı zorlaştıran diyafram felci yaşayabilirsiniz. Kara dullar, en çok dişilerin çiftleşmeden sonra eşlerini öldürüp yedikleri şiddetli ve ürkütücü çiftleşme davranışlarıyla ünlüdür.

Zehra Aydın

Garip Bir Araştırma Dünya’nın Merkezinde bir Kara Delik Olduğunu İddia Ediyor!!

İnanması Çok Garip 7 Tarihi Gerçek