17 Kübitlik Çipler Resmen Geldi ve Kuantum Devri Başladı

Intel firması tarafından geliştirilen 17 Kübitlik çipler şu anda kuantum bilgisini teknolojiye dahil edebilmeye ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor.

Bilim insanları kuantum bilgisayar uygulamasını gerçek yapmak için yıllardır çalışıyorlar.

2017’de kaydedilen ilerlemelerle kuantum bilgisayar devrinin başlaması artık o kadar uzak bir fikir değil. Bu sene içerisinde kuantum simülatörünün inşasından, ışığı kullanan kuantum durumlarını kuran fizikçilere kadar kuantum bilgisayar işlemcilerinin gelişmesine dair birçok gelişme kaydedildi.

IBM’in kuantum hesaplama işlemcisi ve Çin’in kuantum uydu sistemlerinden başka Intel’de kuantum konusunda bir atılım sağladı. Intel tarafından sağlanan 17 Kübitlik süper iletken çip oldukça kayda değer bir çalışmadır. Çünkü kuantum bilgisayar teknolojisini dikkate değer bir biçimde dönüştürme kapasitesini içerisinde taşımaktadır.

Tüm bu çalışmalar bilgisayarın bilgiyi nasıl işlediğine dair gelişmelerdir.

Geleneksel bilgisayarlarda 1 ya da 0 durumunda bulunan bilgileri taşıyabilmek için bitler kullanılırken kuantum bilgisayarlar ay anda 1 ve 0’ı temsil edebiliyor ve böylece milyonlarca kod satırını işleyebiliyor.

Kuantum bilgisayarlar sıradan klasik bilgisayarların erişemeyeceği düşünülen şifrelemeleri kırmak ve moleküllerin ve diğer materyallerin özelliklerini hesaplamak gibi bazı problemleri çözmeye izin verecektir. Kuantum bilgisayarlar çok özel sorunlar için bir avantaj sağlayacak, bu bilgisayarlar olmadan çözülemeyecek sorunların çözümünü olanaklı hale getirecektir.

Chicago Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Profesör FredChong ,

“Kuantum bilgisayarlar kullanılmaya başladıktan sonra keşfedilebilecek kuantum bilgisayarlar için tamamıyla bilinmeyen kullanımlar bulunmaktadır” açıklamasında bulundu. Bilim insanları keşfedilecek yeni durumların tahmin edilmesinin zor olduğunu düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Alanında En Gelişmiş 10 Ülke

Bilim İnsanları Ortam Işığında Akıllı Telefon Şarj Etmek İçin Bir Yol Keşfetti