17. ve 18. Yüzyılda Ortaya Çıkan Gizemli Polonya Vampirleri Hakkında İnceleme Yapıldı

17. ve 18. Yüzyıl boyunca Polonya’da vampirlerin ortaya çıkışına tepki olarak bazı oldukça sıra dışı mezar uygulamaları yaygınlaşmıştı. İnsanların mezardan çıkmaması için özel çaba sarf edildiği yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı.

Mezarlardaki cesetlerin gövdelerinin ve göğüslerinin üzerine yerleştirilen büyük kayalara bu dönemde oldukça yoğundu. Tarihçiler bu mezarlara sebebiyet verecek derecede insanları neyin korkutmuş olabileceğine dair bir dizi araştırma yürüttü.

Bilim insanları bu korkunun kaynağının vampirler olduğunu düşünüyor. Apotropaik cenaze törenleri olarak bilinen bu gömü uygulamaları için birçok teori var. Ancak en yaygın olanlardan birisi köylülerin potansiyel vampirler olarak şehir dışından gelen yabancıları gördüğü anlaşılıyor.

Ancak 2014 yılına kadar hiç kimse vampir olarak işaretlenmiş olanların kalıntıları hakkında kimyasal olarak benzersiz bir şey olup olmadığını araştırmamıştı. South Alabama Üniversitesi tarafından yönetilen çalışma, türünün ilk örneğiydi ve vampirlerin hiç yabancı olmadığına dair kanıt sağladı. Aslında incelenen tüm insan kalıntılarının gömüldükleri bölgelerin yerlileri olduğu anlaşıldı.

Araştırmacılar, kuzey Polonya’daki bir mezarlıkta vampir olarak gömülmüş altı kişinin iskeletlerini, normal olarak gömülmüş yüzlerce cesetle karşılaştırdı. Bu bireylerin nereden geldiğini araştırmak için, ekip, burada bulunan 54 normal yerlinin molarlarının yanı sıra azı dişlerinin stronsiyum izotop oranlarını ölçtü.

Stronsiyum, çoğu kayaçta bulunan bir elementtir, ancak belirli kaya örneklerinde bulunan izotopların oranları nereden geldiklerine bağlı olarak değişir. Bu, bir numunenin stronsiyum izotoplarını ölçmenin, nerede olduğunu haritalamaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Ekip, normal olarak gömülü olan köylülerin ve vampir olarak işaretlenen köylülerin dişlerindeki stronsiyum izotoplarının oranını bulduklarında, yerel hayvanlardaki oranı test ettiler.

Ortaya çıkan sonuçlarda vampir olarak gömülen kişilerin bölgeye yabancı olmadığı, sadece ölümlerinin şüpheli görüldüğü anlaşıldı. Bilim insanları bu noktada bir teori ortaya koydu. Bu kişiler 17. Yüzyılda Avrupa’da çok yaygın olan kolera salgını yüzünden ölmüştü. Yapılan bu çalışma diğer bölgelerde yapılan değişik gömülme törenleriyle ilgili açıklama sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Düz Dünya Örgütü Konferans Düzenledi, Son Teorileri İnanılmaz

Düz Dünya Örgütü Konferans Düzenledi, Son Teorileri İnanılmaz

Dünya Bir Kara Delik Tarafından Yutulacak Mı?