174 Milyon Yaşında Olan Çiçek Fosili Bulundu

Dünyamızın vazgeçilmez varlıklarından olan çiçeğin tarihi ile ilgili çarpıcı bir araştırma yapıldı. Bilim insanları, dünya yüzeyindeki ilk çiçeklerin erken Jurassic döneminde ortaya çıktığına işaret eden bitki fosillerini tanımladı.

Daha önceki yapılan araştırmalarda anjiyospermlerin yani çiçekli bitkilerin en fazla 130 milyon yıl önce Kretase dönemine uzanan bir geçmişleri olduğu düşünülüyordu. Ancak mevcut araştırmada keşfedilen Nanjinganthus dendrostyla adı verilen çiçek türü, bitki evrimi tezlerini ciddi anlamda tekrar sorguluyor.

Çünkü bu araştırmaya göre çiçekli bitkiler, sanılanın 50 yıl öncesinde ortaya çıkmış. Nanjing Jeoloji ve Paleontoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan yazar Qiang Fu, ”Araştırmacılar, çiçeklerin nerede hangi şekilde var olduklarını henüz tanımlayabilmiş değiller. Bu soruları cevaplamak için erken jeolojik dönemleri incelemek doğru olacaktır.” dedi.

Fu ve meslektaşları, çiçeği tanımlamak için Güney Xiangshan Oluşumu olarak bilinen Nanjing’deki taş yüzleklerinden toplamda 34 kaya içerisinden bulunan 198 çiçeğe ait 264 örneği incelediler. Araştırmacılar, buldukları fosilleri daha detaylı analiz etmek için mikroskopik incelemelerde bulundular ve farklı açılarda değişen büyütme oranlarında görüntüler elde ettiler.

Bu görüntülerin yardımı ile, Nanjinganthus dendrostyla özellikle de şekil ve yapı itibari ile modellendi ve baştan kuruldu. Şu ana kadar Orta ve Geç Jura epoklarına ait anjiyospermlerin varlığı bilinse de, Nanjinganthus’un kendine has ve ayırt edici özellikleri, onu yeni bir çiçek türü yapıyor. Çalışmayı gerçekleştiren ekibin yeni hedefi, Nanjinganthus dendrostyla’nın kendinden sonraki çiçek türlerinin kökenlerine nasıl bir etki yarattığını tespit etmek var.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine deprem ölçer indirdi

Google'ın Çin'e özel sansürlü arama motoru geliştirmesini durdurma nedeni