17. yy Kontu’nun Mumyalanmış Oğlunun Neden Öldüğü Açıklandı

Avusturya Kontunun İlk Doğan Oğlu Mumyalanmış Olarak Bulundu!

Bir ‘sanal otopsi’, güçlü bir Avusturya Kontunun ilk doğan oğlu olarak 17. yüzyıldan kalma mumyalanmış çocuğunu tanımladı.

(Sanal Otopsi: diğer adıyla, Virtopsi, tarama ve görüntüleme teknolojisi ile yürütülen geleneksel otopsiye sanal bir alternatiftir.)

Almanya merkezli bir araştırma ekibi, Rönesans çocukluğuna yeni bir ışık tutmak için tarihi kayıtların yanı sıra en son teknolojiyi kullanarak mumyayı inceledi. Araştırmacılar, çocuğun zengin bir ailede doğmasına rağmen yetersiz beslendiğini ve zatürree olduğunu tespit etti.

mumyali bebek
Yumuşak doku, çocuğun bir erkek olduğunu ve yaşına göre fazla kilolu olduğunu gösterdi.

Doğal olarak mumyalanmış çocuğun bazı bölgelerinde yumuşak dokuyu hala koruduğu ortaya çıktı. Çocuk mumyası, aristokrat bir Avusturya aile mezarlığında bulundu.

Şaşırtıcı bir şekilde, mahzende gömülü ailenin diğer üyeleri için ayrılmış ayrıntılı metal tabutlar yerine işaretsiz bir ahşap tabutun içine gömülen kimliği belirsiz tek ceset oydu.

Münih-Bogenhausen Akademik Kliniğinden Dr Andreas Nerlich liderliğindeki araştırma ekibi, sanal bir otopsi ve radyokarbon testi gerçekleştirdi. Mumyalanmış çocuğun kim olduğunu ve kısa ömrüne neyin neden olduğunu anlamaya çalışmak için aile kayıtlarını ve cenazedeki önemli materyal ipuçlarını inceledi.

mumyalanmis bebek
Çocuğun gömme koşulları ve mumyalama, dokusunu, yaşamı ve ölümü hakkında daha fazla bilgi edinmek için en son teknoloji kullanılarak analiz edildi.

Ekip, kemik uzunluklarını ölçmek için BT taramasını kullandı ve çocuğun öldüğünde ve yaklaşık bir yaşında olduğunu belirlemek için dişlerin yapısına ve uzun kemiklerin oluşumuna bakıldı.

Yumuşak doku, çocuğun bir erkek olduğunu ve yaşına göre fazla kilolu olduğunu gösterdi, bu nedenle ailesi onu iyi besleyebildi, ancak kemikleri farklı bir hikaye anlattı.

Mumya bebeğ’e Sanal otopsi

mumya kont bebek
Bir deri örneğinin radyokarbon tarihlemesi, onun 1550 ile 1635 yılları arasında gömüldüğünü öne sürdü

Dr Nerlich şunları söyledi: “ Mumyalanmış çocuğun kaburgaları, genellikle şiddetli raşitizm veya iskorbüt hastalığında görülen, raşitik tespih adı verilen kalıpta bozuktu.

“Raşitizmde görülen tipik kemik eğriliği olmasa da, bunun nedeni yürümemesi veya emeklememesi olabilir.”

Sanal otopsi, zatürreye özgü akciğer iltihabı olduğunu ve raşitizmli çocukların zatürree karşı daha savunmasız olduğunu ortaya çıkardığından, araştırma ekibi beslenme eksikliğinin erken ölümüne katkıda bulunmuş olabileceğine inanıyor.

Bir mumya deri örneğinin radyokarbon tarihlemesi, 1550 ile 1635 yılları arasında gömüldüğünü öne sürerken, mahzen yönetiminin tarihsel kayıtları, mezarının muhtemelen 1600 civarında kriptin yenilenmesinden sonra gerçekleştiğini gösteriyor. Mahzende gömülü olan tek bebek oydu.

Dr Nerlich, mumyalanmış çocuğun büyük olasılıkla bir Kont Starhemberg’in ilk doğan oğlu olduğu anlamına geldiğini söyledi.

“Verilerimize göre, bebek büyük olasılıkla (kontun) aile mezarlığının kurulmasından sonra ilk doğan oğluydu, bu yüzden özel bir özen gösterilmiş olabilir.

mumyalanmıs bebek
Eli karnında mumyalanmış bebeğin yakın çekimi.

Avusturya’da bulunan mumyalanmış bebek, Avrupa’nın bir bölgesindeki bir ailede bir zamanlar sadece bir çocuktur, ancak bu kadar iyi korunmuş bebek cenazelerinin ne kadar az olduğu göz önüne alındığında, keşif, soylu bebeklerin yaşam koşullarına dair ilginç bir fikirdir. (16. ve 17. yüzyıllardır).

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ünlü Ya da Değil Herkes İçin Yeni Tehdit: DeepFake nedir?

    Yaratılış Sütunları

    James Webb Teleskobu’ndan Yeni Görüntü: Yaratılış Sütunları